Jesenné skúšky malých plemien (JSMP)

Re: Jesenne skusky malych plemien

Poslaťod Stopinko » Pia 30.05.2008 16:36

Fraga ale vsak do chovu vam staci pre kralika a trpaslika jedna povrchova skuska nie ?! no sa vlohovky a farbiarky ti krpci asi zvladnu :no:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Jesenne skusky malych plemien

Poslaťod Fraga » Pia 30.05.2008 16:58

Ty si to asi nempochopil :lol: SVMP a FSMP už máme zapísane v PP :lol: takže nie asi zvládnu, ale zvládli :heh: a nie nestačí potrebujem pre chovnosť nejakú sk, hociakú + hlas min. 2, alebo sk vloh pes už je chovný suke chýba hlas. :lol:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Jesenne skusky malych plemien

Poslaťod Stopinko » Pia 30.05.2008 17:04

ja som pochopil ja som narazal na vsetky jedince tychto krpcov :no: :lol:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Jesenne skusky malych plemien

Poslaťod Fraga » Pia 30.05.2008 17:08

Tak potom som to nempochopila ja :heh: No len čo bude po.. tak budem špekulovať ako sa dostať k tomu hlasu. Nejaké skúšky vymyslím kam by sme potom šli... :no: Ale vidim to potom už len na nejaké tie jesenné, alebo všestranné :ua: štve ma, že sk vloh sa robia len v apríli a to dvoje a potom konec. vrrrrrr.... zase rok čakať.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Jesenne skusky malych plemien

Poslaťod Stopinko » Pia 30.05.2008 17:14

je to problem je o ne maly zaujem a neziskava sa na nich polovna upotrebitelnost tak sa na to kasle . :nwm:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Jesenne skusky malych plemien

Poslaťod Fraga » Pia 30.05.2008 17:18

Vidíš? to bude asi ono :ua: no niečo vymyslíme :no: dúfam, a ked ne tak si prídeme zakričať aspoň ku vám :heh:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Jesenné skúšky malých plemien

Poslaťod lusy » Ned 20.07.2008 20:19

no stale som sa nedozvedela, ze ako sa to uci stopa bez tych pamlskov. :lol: fraga nebud zla a napis to sem. :no:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Jesenné skúšky malých plemien

Poslaťod Stopinko » Pon 21.07.2008 10:44

uz som to pisal v inej diskusii ale zopakujem

dam ja zopar svojich postrehov z praxe ak mozem .

zacnem zakladanim stopy a jej chladnutim : Stopu nezkladame nikdy proti vetru potom pes ide vysokym nosom a nesleduje stopu po zemi .
Zakladanie stopy menime aby si pes zvykol na rozne tereny - listie , ihlicie , vysoka trava , sucha trava . Pre zapracovane psy na stope sa skusa vratistopa , stopa cez vodnu prekazku .
Starie stopy zvysujeme ak vidime ze pes je uz isty na stope , tu prichadzaju uz do uvahy aj poveternostne podmienky : velke horucavy - rychle starnutie stopy - pri hodinovej zalozenej stope to moze byt az 4 hodinove vysusenie pri horucom pocasi , zalozenie stopy do vlhkeho prostredia je ideal pre psa - vhkost dobre drzi pach a odparuje sa v dobrom pomere voci okolitemu prostrediu , stopa dobre drzi aj v mraze ale len do urciteho stupna zas zalezi aj na okolitom prostredi . stopy v snehu su pre nezapracovaneho psa neziaduce - pes sa lahko nechava strhnut hladanim ocami pretoze stopu vidi .
Zakladanie stopy zaciname pachovym kolacom ktory byva velky zhruba 40x40cm kde by mala hladana osoba postat aspon 10min , pri zakladani stopy raticami nechavame ratice v tomto kolaci taku istu dobu . V pachovom kolaci mozu ostat napriklad kusky srsti , ulomky kosti , casti odevu ...a pod.
Zalozenie stopy si robi sam majitel psa . Oznacovanie stop robim bud kriedov na stromy alebo lepiacov paskou ktora je dobre viditelna . Nikdy nenechavam viat rozne praporky a papieriky vo vyske psa aby nedvihal hlavu zo stopy .
Pri zakladani stopy nikdy nepouzivam na stope pamlsky , psa motivujem inym sposobom . Pes pred dohladavanim uz musi vediet co ide robit a preto este pred nacvikom stopy si ho otestujem o co ma zaujem . Ci uz je to pokrm , ziva navnada a pod ., ktora potom ostava na konci stopy - to je ta mmotivacia pre psa !
Tak isto pred zakladanim stopy robim vzdy ten isty ritual - Odlozenie psa nedaleko pachoveho kolaca , overenie stopy , zalozenie stopovacieho obojka a remena . Pes presne vie po takomto rituali o co sa jedna .
Stopy zakladam v rozne hodiny aby si pes nespajal casovy rytmus s vypracovanim stopy v tu istu dobu .
Pri mladych psoch zacinam vypracovanie stopy 3x tyzdenne zalezi velmi od natury psa , jeho nadseni a kvalite nosa .


To je tak v skratke asi vsetko je toho ovela viac ale lahsie sa to ukazuje v praxi . :no:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Jesenné skúšky malých plemien

Poslaťod lucik » Pon 21.07.2008 14:07

co ale take hladanie psovoda na JSMP? ok, tiez by to slo tym pachovym kolacom zacat - ale kedze ja sa musim skryt, nemozem pracovat so psom potom + pes nesmie ist na stopovacke, ale navolno.. skusala som to na kratke vzialenosti, potom na dlhsie, celkom to slo, kym som sa nerozhodla urobit stopu do obluku.. Gipsy vobec nepolozila nos na zem - behala okolo v panike, ani ju nenapadlo nuchat.. a to som urobila len nejaku 120 krokovu stopu, nie 200 ako je na skuskach.. skusim to este tym pachovym kolacom zacat, ze postojim na mieste.. zaujem ma, len neviem ako ju naucit hladat po pachu a nie ocami.. ked sme robili vlecku so zverou, to bolo v pohodke, isla nosom a krasne nasla a priniesla..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Jesenné skúšky malých plemien

Poslaťod Stopinko » Pon 21.07.2008 15:20

lucik robi sa to presne tak ako klasicka stopa . ak sa ty pojdes schovat aby ta pes hladal ten co ho vypusta musi vediet kde ho nasadit , ako sa to robi a pod . nemoze to byt clovek co len vypusti psa a nech uteka , zo zaciatku treba psa troska naviest na to aby vedel co ma hladat a o co ide . za dalsie , zopar metrov nech ta pes vidi kam ides . stopu musis robit v smere vetra inak ta pes bude hladat z nosom hore . za dalsie preco nerobis zo zaciatku kratucke stopy na 30-40 krokov potom sa cudujes ze pes panikari . sak k tym 200 krokom sa da pekne dopracovat behom tyzdna . :no:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Jesenné skúšky malých plemien

Poslaťod lucik » Pon 21.07.2008 19:38

no.. vsetci doterajsi vypustaci boli pouceni, zial, ked som schovana, neskontrolujem to (doriti aj s takymito disciplinami, nemoze radsej pes hladat rozhodcu? :pac: ) , stopu som robila parkrat v bezvetri a parkrat po vetre, pes ma prvych 20 krokov videl.. prvych parkrat na rovnych a kratkych stopach to bolo vcelku ok, ako som uz potiahla na 100 a teraz na tych 120 do mierneho obluka, uz chytala paniku.. no, zacneme odznovu, inak to nevidim :no:
dakujem za radu :smile:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Jesenné skúšky malých plemien

Poslaťod Fraga » Pon 21.07.2008 20:29

Lucik dojdi a urobíme :no: ta nájde aj keby si tam nebola :heh:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Jesenné skúšky malých plemien

Poslaťod lucik » Uto 22.07.2008 16:14

no sme tak na neurcito dohodnute s Van, ze v ramci co najlepsieho vyuzitia bazanta prideme my do BA niekam na trening ozuzlat ich bazanta a Van (mozno aj s Aresovcami) dojdu do PN ozuzlat nasho bazanta :heh:
ja som chcela zahrnut do treningu aj vas Fragus, ale ked vy trvate na individi treningu, co s tebu?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Jesenné skúšky malých plemien

Poslaťod Fraga » Uto 22.07.2008 21:45

:D:D netrváme my si ho len chceme ožužlať sami :heh: nakoľko som zistila, ze Eme sa žužlať po iných bridí :heh: ale neboj dáko to vymyslíme :no:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA


PredchádzajúciĎalší

Späť na Poľovnícka kynológia