Špecialne skúšky z vodnej práce (VP)

Špecialne skúšky z vodnej práce (VP)

Poslaťod lucinki » Pon 18.07.2011 11:44

Achojte, chcem sa spytat, ci ste niekto nerobil specialky v Nebojsa pri Galante. Mam to tam prihlasene, a by ma zaujmalo aky maju rakos
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucinki » Ned 24.07.2011 17:43

nooo takze :) rakos mam odskusany :lol: :lol: :lol: :lol: dnes sme to dali v I. cene :jupi: :aaa: :jupi: :aaa: :jupi:
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucik » Ned 24.07.2011 19:30

GRATULKA! tak popíš - aký bol? my sme boli iba v Blatnom a Budmericiach na vodkách, v Blatnom rákos hustý na hnusnom riedkom smradľavom blate (akoževode), v Budmericiach na jednom mieste rákos taký akurát, voda labíkovi do pol tela, na druhom mieste, kde sme sliedili, rákos hustý, suchý, rezavý, bez vody + nezazverené (psy vyliezali, známky sa znižovali).
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucinki » Uto 26.07.2011 9:58

tu bol rakos mimo vody, pri takom malom policku. teda bol suchy, ale za to riadne husty a nezazvereny samozrejme. Dnu sa dalo vliezt iba z jedneho rozteku, kde bolo par vyslapanych tunelov od psov jedneho z miestnych. Bolo nas 6 psov a vsetci sme to dostali za 3. Ale toto bola asi jedina vec, co bolo take na figes. Ostatne fajn. Ochota, stopa zivej aj prinasanie z hlbokej sa robilo na ramene myslim Vahu a bol tam dobry pristup do vody a teda aj z vody. Ja ked som videla fotky z Budmeric, ze na schodoch odovzdavali kaceny...... Tam minuly rok dostal znamy z prinasania za 2, lebo peso si mu nevedel na schody sadnut, tak mu ju nakoniec flusol k noham. Ale znamy potom priznal, ze keby sa postavil bokom, tak to mohlo dopadnut inak.
U mna z Nebojsa spokojnost s organizaciou. Buduci rok sa tam snad ukazem so sucinou.
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucik » Uto 26.07.2011 11:47

Budmerice
http://luciq.rajce.idnes.cz/090719_treningnaSVP/
http://luciq.rajce.idnes.cz/100619_treningBudmerice/
http://luciq.rajce.idnes.cz/100703_SVP-Budmerice/
sliedenie v tŕstí - tréning
Obrázok
ochota na vode - tréning
Obrázok
stopa živej kačice - tréning - tu bola klesnutá voda, desné hlboké blato, boli sme jak prasatá
Obrázok
Obrázok
tu je ten výjazd z vody na betónovú hrádzu - tréning
Obrázok
odovzdávka bola všelijaká - ako sa kto postavil - skúška SVP
Obrázok
Obrázok
Obrázok
stopa živej kačice - skúška SVP
Obrázok
Obrázok
ochota na vode - skúška SVP
Obrázok
dohľadávka s prinášaním v tŕstí - skúška SVP
Obrázok

Blatné - skúška SVP
http://luciq.rajce.idnes.cz/090801-SVPBlatne/
sme sa totálne pražili na slnku, bolo asi 35 stupňov v tieni, ale tieň žiaden, lebo pole.. pri vode za kríkmi sme nemohli byť samozrejme, lebo tam sa skúšalo
Obrázok
po stope živej kačice "tŕstí"
Obrázok
Obrázok
ochota na vode
Obrázok
dohľadávka s prinášaním v tŕstí
Obrázok
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucinki » Uto 26.07.2011 13:06

skvele fotky!!!! aj "nasi" madari tam su :no:
ja inak mozem pracovne fotky pozerat dokolecka dokola :)
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucik » Uto 26.07.2011 14:36

v Blatnom sme na vodkách mali dokonca vyžliaka, ktorý mal jednu labku nefunkčnú - vyviazanú.. a parádne robil, aj skončil v I.cene.. vraj aj v praxi ho používajú..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod wer » Uto 26.07.2011 14:43

Offtopic: aj ked polovnictvo vseobecne nemusim, toto je naozaj zaujimave sledovat. obdivujem tych psov a teda aj psovodov. aspon niekto zachovava vlohy u psov :poklona:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucinki » Uto 26.07.2011 15:43

lucik aj chodis na polovky? ja som bola minuly rok s Britom raz v ramci treningu,kym nemal 2 roky, lebo jesenky este nema. Tento rok sa nam snad lepsie zadari
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucik » Uto 26.07.2011 17:01

chodila som aj s čiernou labkou na poľovačky a chodím aj s touto príležitostne.. kedysi sme chodili do bažantníc, ale akosi sa mi to zhnusilo - zvyčajne to má s poľovníctvom pramálo spoločné. radšej chodíme na spoločné poľovačky, kde sa síce nachodíme, psiská sa sliedením vybehajú, strelí sa máličko zveri (2-5 bažantov), takže psovi sa možno aport ani neujde, ale má to atmošku a dodržiavajú sa ako-tak tradície. kdežto v bažantnici sa síce psy namakajú (100-1000 ks výrad), ale zvyčajne to nemá žiadnu úroveň - žiadne tradície, žiadna úcta k zveri, len streľba.. :ach:

nejaký čas mi trvalo, kým ma začali brávať na poľovačky, dovtedy som sa musela prosiť a vtierkať, ale keď poľovníci videli, že pes naozaj pracuje, tak ma začali volať aj sami. veľmi sa mi páčilo, keď som bola na poľovačke prvýkrát so Candy (žltá) a poľovníci sa ma pýtali, že kde je čierna, že jej je škoda, pretože na poslednej poľovačke (predtým než zomrela) ukázala krásnu prácu (navigácia na strelený kus cez riečku na dohľadávku do lesa).. až mi vtedy slzy vyhŕkli (aj teraz)
Po tej poľovačke, kde bola prvýkrát Candy, mi núkali svoje psy na výcvik :heh:
No všetci tam majú stavače, to je o inom, na to nemám :lol:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucinki » Uto 26.07.2011 18:40

ja co som bola tento rok na mojej prvej a zatial poslednej tak to bolo tiez v bazantnici. Bola som rada, lebo to bola posledna polovka tu sezonu. Na prvy krat super, pes sa hned chytil, ze kedy ma sediet pri mne a kedy startovat... namakal sa jak blazen :) Aj pochvalu sme dostali, neverili mi, ze sme prvy krat. Ale trosku ho to rozbesnilo a mierne mame problem s kludami. Bazanty este ustoji, ale zajo.... :pac:
Vela ludi tvrdi, ze ak chcem psa na sutaze, tak nech sa s nim vyhybam polovackam. Nie co na tom bude. Aj mam taky plan, ze Brita si nechat na polovku a Zenu na sutaze... uvidime
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucik » Uto 26.07.2011 20:49

to je vcelku dobrý plán, čítala som webstránku, že Brit je dysplázkový.. ja som tak mala Gipsy s DLK..

a aké súťaže myslíš? lebo spoločná poľovačka je zas niečo iné ako bažantnica.. presne ako si napísala - v bažantnici si veľmi ľahko pokazíš kľudy, ak sa tam vrhneš s mladým psom, ktorý nemá dobré základy, resp. je neskúsený.. no napríklad, ak ideš do bažantnice na poplatkovú, kde bude malý výrad a dosť psov, zase sa dajú tie kľudy veľmi dobre trénovať (ak nikto nevyžaduje od tvojho psa makať, vyslovene tam ideš len trénovať s tým, že pes má základy - aport, dohľadávku, nenačína zver).. na spoločnej poľovačke sa zase dá fajn natrénovať sliedenie, vo vašom prípade asi aj vystavovanie.. ak sa pes rozpoľuje, bude sliediť potom lepšie aj na skúškach aj v prípade, ak revír nie je zazverený.. takisto je to s vodnými skúškami a poľovačkami na kačice - u nás na skúškach je práca so živou zverou, ktorú nemáš veľmi kde natrénovať ak nie si poľovníčka alebo ťa nezoberú na poľovačku.. preto môže s tým mať neskúsený pes problém.. zase na druhej strane, okrem tej blbej navigácie na vode bez ničoho (ochota bez aportu na konci) naozaj všetky disciplíny využiješ reálne v praxi na poľovačke na kačice.. či kľudy (ktoré su pri čakačke na kačky veľmi veľmi dôležité), alebo stopu živej kačice, prinášanie, sliedenie, dohľadávka,... :yes: z mojej skúsenosti - na poľovačky na kačice je trošku problém sa dostať (pre nepoľovníka - psovoda s PUP), ale niekedy sa zadarí práve tým, ktorým psy vojdú do vody v akomkoľvek počasí (stavačiari majú občas problém dostať stavače v mínusových teplotách do vody a vtedy ocenia prácu retrievrov) :no:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod lucinki » Uto 26.07.2011 21:09

ja som mala asi stastie teraz ohladne trenovania na VP. Bo sme s Mišom oslovili (inak jeho napad) chlapa z klubu, ci by sme u neho nemohli trenovat v Topolnikoch. On ma fajn vymyslene trenovanie stopy zivej kacice aj ked nie je ziva :lol: :lol: lebo ved to problem pozhanat zivu zver. Zohnali sme aj zive, bez toho by to neslo, ale tak to je po max 2 prineseniach uz taka kacka... ved poznas :no: Ale tiez sa mi peso nazhavil, az ked som jednu zivu obetovala a na "videnu" som mu ju pred mordou pustila na vodu. Vtedy ho to konecne zacalo bavit a docvaklo mu co presne od neho chcem

Sutaze som myslela v podstate vyssie skusky... memorial niaky obcas....vsestranky... aj ked teda, to mam co robit ked vsestranky :heh: :heh:
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Špecialne skúšky z vodnej práce

Poslaťod Nisus » Ned 20.10.2013 20:47

Skúšobný poriadok pre Špeciálne skúšky z vodnej práce

Naháňanie v tŕstí
Časový limit: 3 minúty

Skúša sa na vodných plochách, kde je dostatok tŕstia v šírke najmenej 5 m. Pes musí pri skúšaní systematicky
prehľadávať určený priestor, snažiť sa zver nájsť, vyraziť ju a umožniť vodičovi zastreliť ju.
Známkou 4 sa hodnotí pes, ktorý systematicky a samostatne prehľadáva určený úsek a snaží sa nájsť kačicu
skrytú v tŕstí. Nepokladá sa za chybu, ak pes z tŕstia vyjde, ale sám sa bez povelu vráti. Vodič môže psa
miernymi povelmi usmerňovať.
Známkou 3 sa hodnotí pes, ktorý častejšie z tŕstia vybieha, vodič ho častejšie usmerňuje povelmi, no inak
priestor prehľadáva dobre.
Známkou 2 sa hodnotí pes, ktorý tŕstie prehľadáva nesystematicky, často sa vracia k brehu, vodič ho musí
častejšie povzbudzovať.
Známkou 1 sa hodnotí pes, ktorý prehľadáva len okraj tŕstia, nejde dostatočne ďaleko, pracuje nesystematicky
a neochotne.

Dohľadávanie zastrelenej kačice v tŕstí
Časový limit: 10 minút

Účelom tejto skúšky je praktické dohľadávanie postrieľanej alebo zastrelenej kačice v tŕstí.
Asi 5 metrov od brehu hodí rozhodca do tŕstia zastrelenú kačicu. Vodič ani pes to nesmú vidieť. Rozhodca
potom zavedie vodiča so psom asi 50 m od pohodenej kačice. Pes musí priniesť tú kačicu, ktorú tam rozhodca
hodil. Ak prinesie inú, vypustí ho vodič dohľadávať ešte raz, pričom čas sa počíta od tohto vypustenia.
Predchádzajúca práca sa neberie do úvahy. Usmerňovanie psa počas dohľadávky sa nehodnotí ako chyba.
Známkou 4 sa hodnotí pes, ktorý dohľadá kačicu do 7 minút.
Známkou 3 sa hodnotí pes, ktorý dohľadá kačicu do 8 minút.
Známkou 2 sa hodnotí pes, ktorý dohľadá kačicu do 9 minút.
Známkou 1 sa hodnotí pes, ktorý dohľadá kačicu do 10 minút.
Známkou 0 sa hodnotí pes, ktorý kačicu do 10 minút nedohľadá.
Časť práce od nájdenia zveri po jej odovzdanie vodičovi sa hodnotí na špeciálnych skúškach z vodnej práce
v disciplíne „prinášanie pernatej zveri“, na ostatných druhoch skúšok pre stavače ako poznámka (tzv. malá
známka) z prinášania pernatej zveri.
Ak pes kačicu nedohľadá, dostane z dohľadávky známku 0. Ak bol preukázateľne pri zveri a odišiel od nej,
hodnotí sa známkou 0 z dohľadávky i z prinášania. V tom prípade je rozhodca povinný presvedčiť sa a vodičovi
dokázať, že zver v tŕstí skutočne je, a nie je zavesená tak, aby na ňu pes nemohol dosiahnuť.
Ak sa rozhodca a vodič presvedčia, že kačica je v tŕstí zavesená minimálne 1 meter nad úrovňou hladiny vody
alebo zeme a pes na ňu nemôže dosiahnuť, má nárok na opätovné odskúšanie disciplíny. Pre dokázanie
dohľadateľnosti kačice môže rozhodca použiť predchádzajúceho psa, ktorý je už z tejto disciplíny odskúšaný.
Ak tento pes kačicu prinesie, netreba iným spôsobom dokazovať, ako bola kačica v tŕstí umiestnená. Ak ju však
ani náhradný pes do 5 minút nedohľadá, považuje sa kačica za nedohľadateľnú a skúšaný pes má nárok na
pohodenie novej kačice. Spôsob dokázania nedohľadateľnosti kačice závisí od podmienok, v akých sa disciplína
skúša a od rozhodnutia rozhodcu.
Chyby: povely na prinesenie kačice, hľadanie v blízkosti vodiča, odchádzanie od nájdenej zveri, nezáujem alebo
malý záujem o jej dohľadanie, nesústredenosť pri dohľadávaní.

Ochota pracovať v hlbokej vode
Časový limit: 2 minúty

Pes musí ukázať, že sa nebojí vody, vie dobre plávať, ide ochotne 10-15 metrov do vody. V hlbokej vode musí
hľadať 2 minúty, musí sa dať vo vode ovládať a meniť smer podľa pokynov vodiča. Vodič vypúšťa psa na vodu
z miesta vzdialeného minimálne dva metre od vody.
Známkou 4 sa hodnotí pes, ktorý pracuje bezchybne, vo vode je ľahko ovládateľný, hľadá ďaleko, dobre pláva,
do vody ide ochotne na prvý povel.
Známkou 3 sa hodnotí pes, ktorý vstúpi do vody po kratšom povzbudzovaní, ostatné práce však robí bezchybne
alebo pes, ktorý hladinu prehľadáva síce ďaleko, ale je zle ovládateľný.
Známkou 2 sa hodnotí pes, ktorý vojde do vody len po viacerých poveloch, hladinu prehľadáva len chvíľu, vo
vode je však dobre ovládateľný.
Známkou 1 sa hodnotí pes, ktorý vojde do stanoveného limitu do vody, chvíľu hladinu prehľadáva, ale príliš
skoro sa vráti späť.
Známkou 0 sa hodnotí pes, ktorý v časovom limite nevojde do vody, resp. iba na kraj hladiny a hneď sa vráti
späť.

Prinášanie kačice z hlbokej vody
Časový limit: 5 minút

Kačicu hádže do vody zásadne rozhodca, a to asi 10 metrov od brehu, aby pes mal možnosť ukázať, že vie
plávať a priniesť kačicu z hlbokej vody. Vodič stojí so psom minimálne dva metre od okraja vodnej plochy a psa
vypúšťa na pokyn rozhodcu. Na špeciálnych skúškach z vodnej práce a na všestranných skúškach stavačov
vodič alebo náhradný strelec vystrelí zo zbrane do vzduchu, keď je pes vo vode asi v tretine cesty ku kačici.
Rozhodcovia sledujú reakciu psa na výstrel. Otočenie sa psa po výstrele od kačice, prípadne ďalšie povely
vodiča na prinesenie kačice v dôsledku negatívnej reakcie psa na výstrel znižujú známku z výkonu. Pes musí
kačicu správne odovzdať. Tichý povel na sadnutie psa alebo úkrok neznižuje známku z výkonu len na jesenných
skúškach.
Známkou 4 sa hodnotí pes, ktorý prinesie kačicu z hlbokej vody po jednom povele. Každý ďalší povel na
prinesenie, uchopenie alebo odovzdanie znižuje známku vždy o jeden stupeň. Uchopenie kačice za letku, krk
ap. nie je chybou.
Známkou 3 sa hodnotí pes, ktorý priniesol kačicu po jednom povele, ale na brehu ju pustí, bez povelu ju však
vezme a odovzdá, alebo pes, ktorému musel dať vodič dva povely, pes však inak pracuje bezchybne, alebo pes,
ktorému dal vodič len jeden povel, ale pri plávaní hrabe, kačicu však správne prinesie a odovzdá, a tiež pes,
ktorý pracuje bezchybne, pri odovzdávaní si však nesadne a nechce pustiť kačicu.
Známkou 2 sa hodnotí pes, ktorý pracuje správne, pri odovzdávaní si však nesadne a kačicu vypustí až na tretí
povel alebo ju vypustí na zem skôr, ako ju vodič odoberie.
Známkou 1 sa hodnotí pes, ktorý po dlhšom povzbudzovaní vynesie kačicu do stanoveného limitu (5 minút)
aspoň na breh.
Známkou 0 sa hodnotí pes, ktorý v časovom limite kačicu neprinesie.

Poslušnosť
Poslušnosť a ovládateľnosť sú základné disciplíny pri predvádzaní psa. Pes musí ochotne a hneď poslúchnuť a
vykonať každý hlasitý alebo iný rozkaz svojho vodiča. Vodič, aby utvrdil psa v pokojnosti pred zverou alebo po
výstrele, môže používať tiché, a nie moc časté povely. Ak pes povel hneď neposlúchne, považuje sa to za chybu
v poslušnosti.
Pes, ktorý z akýchkoľvek príčin neposlúchne vodiča - nedá sa pripútať na remeň, alebo sa vzdiali spod vplyvu
vodiča a do 10 minút sa nevráti, hodnotí sa známkou 0.
Poslušnosť sa posudzuje počas celých skúšok. Pri všestranných skúškach sa posudzuje samostatne na poli, v
lese i pri vode.
Chyby: časté opakovanie povelov a ich neochotné plnenie.

Stopa zveri na vode
Časový limit: maximálne 20 minút

Na odskúšanie tejto disciplíny musí byť k dispozícii vodná plocha s veľkosťou minimálne 250 m2 a dostatkom
porastu. Porast musí byť minimálne 3 m široký.
Pes musí sledovať stopu živej kačice a má ju do 20 minút priniesť, alebo vytlačiť na voľnú hladinu. Pri tejto
disciplíne musí rozhodca zistiť a posúdiť, ako pes používa čuch pri sledovaní stopy kačice.
Skúška sa robí tak, že do primerane hustého tŕstia, aby rozhodcovia mohli sledovať prácu psa, vypustí sa kačica
s jednou letkou upravenou tak, aby nemohla lietať. Letku nesmie mať zlomenú. Začiatok stopy musí byť na
brehu a riadne označený. Pes nesmie sledovať zakladanie stopy. Vodič ho vypustí minútu po založení stopy.
Ak prinesie pes inú zver, ako bola vypustená, nepovažuje sa to za chybu, práca sa ukončí a hodnotí sa podľa
podaného výkonu. Ak pes nesleduje stopu kačice minimálne 10 metrov od miesta vypustenia a chytí kačicu
hneď po nasadení na stopu, nepreukáže teda prácu na stope, vypustí sa mu náhradná kačica a disciplínu
sliedenie opakuje. Predchádzajúci výkon sa neberie do úvahy.
V prípade, ak nemôže rozhodca inak sledovať stopu kačice, usporiadateľ je povinný urobiť v blízkosti tŕstia
posedy. Podmienkou pri tejto disciplíne je, aby sa dala kačica vypúšťať pre každého psa z iného miesta.
Známkou 4 sa hodnotí pes, ktorý bezchybne sleduje stopu živej kačice, v určenom limite ju dohľadá a prinesie,
alebo vytlačí na hladinu, kde ju môže vodič zastreliť.
Známkou 3 sa hodnotí pes, ktorý stopu kačice sleduje sústavne, ale nepodarí sa mu vytlačiť ju na voľnú hladinu
alebo priniesť. Z jeho celkovej práce však musí byť zrejmé, že pracuje ochotne a s chuťou.
Známkou 2 sa hodnotí pes, ktorý sleduje stopu nesúvislo - prerušovane, často z tŕstia vybieha, vodič ho
povzbudzuje častými povelmi. Po celý čas však musí tŕstie prehľadávať a snažiť sa kačicu dohľadať.
Známkou 1 sa hodnotí pes, ktorý sleduje stopu kačice krátko, v tŕstí nesúvislo sliedi, často z neho vybieha a
vodič ho neustálymi povelmi núti pracovať; preukazuje len malú ochotu kačicu dohľadať.
Známkou 0 sa hodnotí pes, ktorý do tŕstia v časovom limite nevojde, alebo iba na krátku chvíľu, avšak bez
záujmu hľadať kačicu.
Spôsob prinášania živej kačice nemá vplyv na hodnotenie tejto disciplíny a nehodnotí sa ani v disciplíne
prinášanie. Pes však musí kačicu priniesť vodičovi.

Správanie sa na stanovišti
Časový limit: 5 minút

Pes má byť na stanovišti pri vodnej práci úplne pokojný. Vodič môže mať psa odloženého voľne alebo
pripútaného na vodidle. Pes pripútaný dostáva vždy o jeden stupeň nižšiu známku.
Pes, ktorý je na stanovišti nepokojný, kňučí, je nervózny, odíde z miesta odloženia alebo ide za zdravou zverou,
môže sa hodnotiť len známkou 0.
Skúša sa tak, že vodiči sa rozostavia asi 20 krokov od seba, na spôsob obstaveného pohonu. Psy, ktoré sa práve
neskúšajú, nesmú byť v blízkosti tohto priestoru.

Prinášanie pernatej zveri (kačice)
Pes musí uchopiť zver celou papuľou a bez problémov ju priniesť, sadnúť si pred vodiča a až na jeho rozkaz zver
pustiť. Tichý povel na sadnutie môže dať vodič psovi len na skúškach z vodnej práce.
Rozhodcovia hodnotia túto disciplínu samostatne iba na skúškach z vodnej práce (súčasť disciplíny
dohľadávanie zastrelenej kačice v tŕstí). Na ostatných druhoch skúšok si rozhodcovia robia poznámky pri
disciplíne dohľadávanie zastrelenej kačice v tŕstí, prípadne i pri stope zveri na vode, pretože prinášanie kačice
je na týchto skúškach súčasťou disciplíny prinášanie pernatej zveri.
Chyby: Neochota uchopiť kačicu do papule, pohadzovanie kačice v papuli, časté naprávanie si kačice pri
prinášaní, obchádzanie vodiča, držanie kačice za perie, predčasné vypustenie kačice z papule, neochota sadnúť
si, resp. nesadnutie si pred vodičom.

Rozhodcovská tabuľka
Obrázok
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857


Späť na Poľovnícka kynológia