Working testy

Re: working testy

Poslaťod Fresh » Pon 16.11.2009 15:24

DKo píše:
Priznam se, ze tenhle styl uvazovani moc nechapu a nechci s tim mit nikdy nic spolecneho. Pro me snizovani urovne zkousky kvuli honbe za ziskem (at uz penez, ci titulu) je cestou do pekel.
Nie si jediný, komu je takýto prístup cudzí, tak sa hneď nerozčuluj. Radšej skús nájsť spôsob ako sa takémuto niečomu vo WT ubrániť a nespôliehaj sa na poctivosť. Poctivci sú dnes (pre väčšinu) za hlupákov.


Ja se vubec nerozciluju, az budu, tak to poznas :jop: :lol:

Jak jsem psal, z meho pohledu to takto funguje hlavne v nasi cesko-slovenske kotline. Asi je to povahou, protoze jinde je to v pohode. A navzdycky si zapamatuju vetu Jamieho Bettinsona z dubnovych WT, kdyz si mu lidi vecer stezovali, ze tohle bylo tezke, tamto u nas takhle nedelame a tamhleto delame az pozdeji atd: "Vy Cesi, vy byste chteli mit vsechno jednoduche."
A jak bys tomu vlastne chtel jinak zabranit? Kdyz nekdo bude jo chtit, tak obejde jakekoliv pravidlo. Je to o zpusobu uvazovani lidi, dokud je nenaucime premyslet jinak, tak to takhle bude vypadat porad. A to je to, oc se snazime - necvicit psy proto, abych si dosahl na nejaky pohar/titul a pak se na to vykaslat a uz se dal nezlepsovat. Ale aby to lidi delali pro svuj dobry pocit, ze se porad maji s pejsou kam zlepsovat. To by mel byt ten hnaci motor. Kdyz to co nejvice lidi pochopi, tak to bude jen dobre :jop:

Kdyz si to vezmes, tak se podivej, za co se u nas (a mozna i u vas) davaji tituly a sampioni prace. V podstate marking na 30-40m a to, ze pes umi prinest zver. Totali degradace techhle titulu. Tituly by se mely zadavat za opravdu vyjimecnou praci, sampionu by pak melo byt jen pomalu, jen opravdu tech nejlepsich. A misto toho tu mame psy, kteri projdou FT a na WT udelaji tak tak Ecka. Neco shnileho je ve state ceskem :ach:
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: working testy

Poslaťod DKo » Str 18.11.2009 6:07

Kdyz si to vezmes, tak se podivej, za co se u nas (a mozna i u vas) davaji tituly a sampioni prace.
U vás aspoň viete, aké disciplíny musí obsahovť skúška (lovecká), aby za ňu mohol retríver dostať CACT a CACIT.
A u nás retríver ani nemusí previesť, že je skutočný retríver (aportér, prinášač), aby mohol byť zaradený do chovu. WT by boli na to isto vhodnejšie, než napr. farbiarske skúšky duričov. Na čo sú takéto skúšky retrívrovi ? V revíri sa kadečo pritrafí a pes na kdečo natrafí, ale iba magor cielene pošle retrívra (psa, ktorý má v krvi prinášanie) vyduriť resp. dohľadať postreleného diviaka.

Neco shnileho je ve state ceskem
Našinec si nekritickým prístupom k vlastnému psovi častokrát kompenzuje nedocenenie v práci, v škole, v rodine, v spoločnosti a je zmátožený tými úspešnými. Miesto toho, aby so psom fyzicky a hlavne psychicky zrelaxoval, tak sa chce ním chváliť a pes musí byť úspešný za každú cenu, aj za cenu podfukov a prižmúrených až zažmúrených očí. Aj poľovníci sú chválenkári, ale aspoň tým nikoho netýrajú a svoje chválenkárstvo berú s humorom.

misto toho tu mame psy, kteri projdou FT a na WT udelaji tak tak Ecka
A tak máme pred sebou cestu (tŕnistú a kamenistú) a som rád, že u WT nastal posun, ktorý tu prezentujete. Možno sa k tomu pričinili zahraniční rozhodcovia a možno psy a ich vodiči, pre ktorých je dôležitejšia spoločná radosť z práce, než nejaké zaprášené poháre vo vitríne. Vieš si predstaviť WT bez rozhodcov? Ja áno. Čo myslíš, prečo horolezectvo i ďalšie športy nepotrebuje rozhodcov?
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod DKo » Str 18.11.2009 11:06

Akosi sa z webu vytratil Retriever Sport SK, ktorý vznikol pre WT. Možno sa vytratil aj odinakadiaľ a nie iba z webu.
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod Fresh » Str 18.11.2009 11:15

DKo: o tech zkouskach na SVK jsem uz par veci slysel (funguje jeste ostrost na skodnou?), je to sila.

Jinak se nedomnivam, ze by u WT nastal nejaky posun, ja chapu WT od zacatku tak, jak je tady popisuji, spise vnimam posun k pochopeni smerem z druhe strany, coz me tesi :jop:

K rozhodcim - udelat WT jako takove, tedy testy, bez rozhodcich, to si tedy moc nedovedu predstavit. Ale zasada je, ze se u toho lidi musi bavit, delame to prece hlavne pro tu radost a dobry pocit...na blbce, ktery se skrze psy realizuje, narazis vzdycky, ale kez by to nebylo pravidlem.

Mate proste pred sebou dlouhy kus cesty, abyste retrievery dostali na pozici, jaka jim nalezi. Ted je treba jen vykrocit tou spravnou nohou - pravou, Stepanku, pravou! :yes:
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: working testy

Poslaťod DKo » Str 18.11.2009 12:02

funguje jeste ostrost na skodnou?, je to sila
Ak myslíš diciplínu nazvanú odvaha, tak ani mne sa nepáči, že podľa nej je odvážny iba ten, kto chce škodnú zlikvidovať. Ale nepáčilo by sa mi ani, ak by retríver, ako poľovný pes, bol ku škodnej chladný a nevšímal by si ju, príp. by od nej bočil. Pre retrívre by sa táto disciplína mohla pretransformovať na reakciu na škodnú so zohľadnením špecifík retrívera, ale nemala by sa stratiť do nenávratna. Pozor, toto je môj názor !!!
Podobne by som nebol rád, ak by sa pre retrívre vytratila disciplína sliedenie, len preto, že retríver sliedi menej spontánne, než sliedič.

Mate proste pred sebou dlouhy kus cesty, abyste ..
I Vy pane, i vy. Alebo vy ste už došli, brouku Pytlíku ? :ahoj:
Naposledy upravil DKo dňa Str 18.11.2009 12:44, celkovo upravené 1
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod Fresh » Str 18.11.2009 12:43

DKo píše:Ak myslíš diciplínu nazvanú odvaha, tak ani mne sa nepáči, že podľa nej je odvážny iba ten, kto chce škodnú zlikvidovať. Ale nepáčilo by sa mi ani, ak by retríver, ako poľovný pes, bol ku škodnej chladný a nevšímal by si ju. Pre retrívre by sa táto disciplína mohla pretransformovať na reakciu na škodnú so zohľadnením špecifík retrívera, ale nemala by sa stratiť do nenávratna. Pozor, toto je môj názor !!!


A jak si tu reakci na skodnou predstavujes? Mel by retriever stvat, hlasit?

DKo píše:Podobne by som nebol rád, ak by sa pre retrívre vytratila disciplína sliedenie, len preto, že retríver sliedi menej spontánne, než sliedič.


Problem je, ze slideni je v rozporu s primym vysilanim na dlouhe vzdalenosti (memory/blindy) :ua: Co vim, tak kdyz uz nekdo uci slideni, tak ho uci az hotoveho psa, ktery ostatni dovednosti, specificke pro retrievera, bezvadne zvlada. Zatim jsem opravdove slideni u retrievera videl jen jednou v zivote v Madarsku. Nicmene od one chovatelky se mi dostalo ujisteni, ze z 8 psu, ktere ma, to takto dokazala naucit pouze tuto jednu fenu. U nas na zkouskach, co jsem videl, to vetsinou vypada tak, ze pes bezi v rovnem smeru doprava, pak vudce piskne a pes bezi v rovnem smeru doleva, pripadne bezprizorne chodi/pobiha po poli, nedejboze obcas neco obchcije, ale se slidenim to nema bohuzel temer nic spolecneho :ach:

DKo píše:I Vy pane, i vy. Alebo ste už došli na jej koniec, broučku Pytlíku ? :ahoj:


Sarkasmus a ironii odhod do kouta. My jsme stale na zacatku cesty a nebojime se to priznat. Porad se zaciname spousty veci teprve ucit - ale i o to malo, co vim, se rad podelim. Pokud nemas zajem, staci rict. Sam jsi rekl, ze jste jeste o kus nekde vzadu oproti CR (viz treba lovecke zkousky). Mate novy klub, snad dobre naslapnuto, takze vam jen preji, aby vse vyslo jak ma...vychozi podminky mate daleko lepsi.
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: working testy

Poslaťod DKo » Str 18.11.2009 12:52

Mel by retriever stvat, hlasit?
Ak si pod štvaním predstavuješ zahnanie "do úzkych" a vytvalé držanie "v šachu", tak áno. Máloktoré retrívre výrazne hlásia, ale oznámiť sa dá aj inak, než neustálym hlasitým dorážaním.

Sarkasmus a ironii odhod do kouta.
to by som do toho kúta musel aj ja :jop:
Naposledy upravil DKo dňa Str 18.11.2009 13:03, celkovo upravené 1
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod Fresh » Str 18.11.2009 13:00

DKo píše:Ak si pod štvaním predstavuješ zahnanie "do úzkych" a vytvalé držanie "v šachu", tak áno. Máloktoré retrívre výrazne hlásia, ale oznámiť sa dá aj inak, než neustálym hlasitým dorážaním.


A jak si to teda presne prestavujes? Jak by mel podle tebe oznamovat skodnou? Ja nechci, aby mi retriever takove veci delal, ale rad si poslechnu jiny nazor a priucim se, treba se to nekdy bude hodit.
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: working testy

Poslaťod DKo » Str 18.11.2009 13:10

A jak si to teda presne prestavujes?
Napr. zaženie škodnú na strom a ostane ju strážiť, kým k nemu neprídeš. Alebo jej v šírom poli nedovolí uniknúť z miesta. Proste pes dá prednosť stráženiu škodnej, nevracia sa k vodičovi, ale čaká na neho príp. na privolanie od neho.
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod Fresh » Str 18.11.2009 13:22

DKo píše:Napr. zaženie škodnú na strom a ostane ju strážiť, kým k nemu neprídeš. Alebo jej v šírom poli nedovolí uniknúť z miesta. Proste pes dá prednosť stráženiu škodnej, nevracia sa k vodičovi, ale čaká na neho príp. na privolanie od neho.


Myslim to oznamovani...i kdyz je fakt, ze vetsinou bude retriever asi v dohledu, takze to nejspise "pozname"...ale stejne, nejak si to nedovedu u retrievera predstavit.
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: working testy

Poslaťod DKo » Str 18.11.2009 13:39

Ak nie v dohľade, tak v dosluchu (napr. lomoz v kroví), veď keď ideš so psom, tak si ho predsa všímaš, tzn. pes ti niečo oznamuje svojím správaním, zmenou správania. Ja si to viem predstaviť, naše potvory takto fungujú a sú za to chválené (mnou). Obe už mali nosy poznačené mačacím pazúrom, ale neodradilo ich to od ďalšieho stráženia, ani nevyprovokovalo k zákusu. A obe vedia, že mačka v klietke nie je to pravé :)
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod Fresh » Str 18.11.2009 13:55

Jasne, chapu te. A na psovi hned vidim, kdyz neco navetri atd...ale ono to bude tim, ze ja se snazim svoje psy ucit, ze neco jako nahaneni zive zvere (byt by to byla skodna) neexistuje, takze i kdyby mu vybehl treba zajic pod nohama, tak bude stat jak pribity. Ale jak rikam, verim tomu, ze nekdo to v praxi potrebuje, tak to sve psy nauci. Ja ne a chci s mladym chodit i po trialech, takze musim stavet striktne na klidech a na vecech, ktere retriever bezpodminecne nesmi a nechci mu plest hlavu :smile:
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: working testy

Poslaťod DKo » Štv 19.11.2009 7:20

ale ono to bude tim, ze ja se snazim svoje psy ucit, ze neco jako nahaneni zive zvere (byt by to byla skodna) neexistuje, takze i kdyby mu vybehl treba zajic pod nohama, tak bude stat jak pribity. Ale jak rikam, verim tomu, ze nekdo to v praxi potrebuje, tak to sve psy nauci.
To čo som tu opísal, ako naše potvory reagujú na škodnú, som ich nejako extra necvičil, iba som ich podporil pochvalou. Ani ja nepovažujem za vhodné, aby retríver hocijakú zver, teda ani tzv. škodnú, likvidoval, ani nejako ďaleko a dlho naháňal. U nás aj tzv. škodná je v tomto období skôr užitočná vzhľadom na množstvo zlikvidovaných hlodavcov. Myslím si, že je proti psej prirodzennosti očakávať, ak pes pri sliedení niečo vyrazí, aby sám od seba zostal pokojný. Ale dá sa "zadaunovať", na povel zostať na mieste (pre mňa nie je rozhodujúce či v sede alebo v ľahu). Iné je, ak vám niečo vyrazí, keď ťa pes nasleduje, po vašom šoulá se za tebou resp. pri nohe. Vtedy skúsenejší pes dokáže zostať pokojný aj sám od seba vidiac vodiča, ktorý zostal v kľude resp. vodiča, ktorý zalícil a vystrelil.
Naposledy upravil DKo dňa Štv 19.11.2009 9:01, celkovo upravené 1
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: working testy

Poslaťod Fresh » Štv 19.11.2009 9:01

DKo píše:Myslím si, že je proti psej prirodzennosti očakávať, že ak pes pri sliedení niečo vyrazí, aby sám od seba zostal pokojný. Ale dá sa "zadaunovať", na povel zostať na mieste (pre mňa nie je zohodujúce či v sede alebo v ľahu).


Souhlas, takze my to psy od malinka ucime. Jako priklad uvedu naseho prcka, kteremu je necelych 7 mesicu. Pritelkyne s nim tohle dela uz asi od 4 mesicu...kdyz vedel pomerne spolehlive, co je sedni na pistalku, tak ho vzala na louku, kde jsou mraky bazantu a nechala ho na volno behat. Kdyz neco vypichl, tak dostal stopku. A za odmenu si prinesl dummy. Kdyz jsem videl pracovat trialove kokry, tak takhle fungujou naprosto automaticky, neco vypichnou a sednou na zadek a s vrticim ocasem koukaji, co bude dal, jestli se kus streli a maji ho prinest oni nebo maji slidit dal (mimochodem neskutecni psi, to si jednou poridim :yes: :jop: )

DKo píše:Iné je, ak vám niečo vyrazí, keď ťa pes nasleduje, po vašom šoulá se za tebou resp. pri nohe. Vtedy skúsenejší pes dokáže zostať pokojný aj sám od seba vidiac vodiča, ktorý zostal v kľude resp. vodiča, ktorý zalícil a vystrelil.


Tohle by mel byt standard, ke kteremu se snazime psy cvicit. Takove mini walk-upy (rozumej 2 a vice psu v rade) cvicime tak uz od pul roku veku. Kdyz jsem sel se svym mladsim psem na prvni hon v jeho necelem roce a pul, tak stravil cely den u nohy na volno a donesl si jeden kus - neskutecny trenink na klidy. Takhle jsme odesli jeste dalsi dva hony tu prvni sezonu, na druhem jsem ho nechal donest 2-3 kusy a na tretim uz chvilema i "slidil"...vsechno velice opatrne a postupne, aby mi z toho "nezblbnul"...

Ja bych treba nikdy sve retrievery nepovzbuzoval k tomu, aby vyrazili za zveri, byt skodnou. Do schematu, podle ktereho je cvicim, se mi to proste nehodi. Ale verim, ze nekdo to tak chce a potrebuje to, takze to dela...
Fresh
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: working testy

Poslaťod DKo » Štv 19.11.2009 9:21

trenink na klidy
Ono zvykanie na kľud je vhodné už od malička a drobca v tomto smere treba ohýbať skôr než začne pubertálne vzdorovať. Účinná je pomoc staršieho skúseného psa, s ktorým drobec žije a musí ho rešpektovať. Kľud a odloženie paria do výchovy psa. Škoda, že drvivá väčšina majiteľov retrívrov si to uvedomí neskoro. Teda nikdy nie je neskoro, ale skôr by bolo lepšie.
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Poľovnícka kynológia