Switch to full style
Odoslať odpoveď

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Uto 15.10.2013 13:45

podla mna ak krmis celym zverom, tak to riesit moc nemusis. Dolezite je nekrmit len niecim. Stale dokola a nie len tym najlacnejsim. |Prave preto, ze je rozdielnny ten obsah bielkovin v mase napr. z chrbta a z brucha... Ak sa chapeme. Podla mna tycvh 26% tiez nemohli stanovit nejak exaktne.
A taketo krmenie ja by som riesila naozaj len u obrov. 25+ pre mna nie je velky pes :heh: Taka stredna trieda :heh: Podla mna toto ma vahu u psov 40 a viac kg v dospelosti.

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Uto 15.10.2013 14:02

Urcite ale zalezi aj od toho o akeho psa sa jedna-ci to bude domaci maznacik alebo ma podávať výkony. Ja keďže sa chcem venovať aj high jumpu-tam davaju kĺby ozaj zabrať a weight pullingu, chcem mat pekne nasvaleneho psa s ok klbami. Tu je teda kvalitná strava ozaj potrebna.

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Uto 15.10.2013 19:50

Bad píše:- optimálny obsah bielkovín je cca 26 % bez rastlinnej bielkovinovej náhrady;
- optimálna hladina vápnika je 0,8 % (200-500 mg/kg/deň), fosforu 0,63 % (170-300 mg/kg/deň);


To je přesně ta pravá informace, kterou jsem sháněla a která byla i v článku, na který jsem hodila odkaz do tématu Výživa štěňat velkých plemen a ta uváděná množství byla shodná. Schválně si spočítejte, kolik vápníku je v doporučenné denní dávce v různých granulích.
A nechápu jedno a to jsou ta uváděná procenta - při obsahu Ca 0,8% (P neřeším, předpokládám v granulích správný poměr) je v 1kg krmiva 8g Ca (pokud je tedy tato hodnota skutečně podíl Ca v granulích). Jako příklad si vezmu štěně 30kg v době přezubování, tedy vezmu horní hranici 500mg/kg/den = 15g Ca na den. Takové štěně by pro uspokojení potřeby Ca v krmivu muselo sežrat takřka 1,9KG! granulí.

Je to tak?[/quote]

Co to je za zdroj?? dost se lisi:-)

vapnik obsazeny v krminu neni 100% vyuzitelny -tj. ta davka by mela zarucivat jeste vetsi prijem...

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Uto 15.10.2013 20:32

hrivushka píše:Tu je teda kvalitná strava ozaj potrebna.

ja na to kuk aj takto :no: - za kvalitnu stravu nieco od toho zvieratka aj ocakavam :no: :smile: ak mam mat psa namiesto kvetinaca alebo zahradneho trpazlika, nema vlastny mraziak :nie: :aaa:

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Uto 15.10.2013 21:24

No jasne. Nic neni zadarmo. Zatial mi staci ked sadne lahne pride ku mne-este je maly :joint:
A Bria to je zlatíčko ta si zaslúži.
Alw vlastný mraziak bohuzial nemajú, musím chodiť kazdy druhy den nakupovať.

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 8:54

Elis píše:Co to je za zdroj?? dost se lisi:-)

To je z té přednášky, co sem hodila Vikiki. V čem a od čeho se liší?

Elis píše:vapnik obsazeny v krminu neni 100% vyuzitelny -tj. ta davka by mela zarucivat jeste vetsi prijem...

no navíc, proto jsem z toho jelen..... :prd:
Třeba jenom blbě chápu, k čemu se vztahují ta procenta a hmotnosti Ca a P,proto jsem se ptala a odpověď zatím nikde..... :nwm:

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 9:17

A tie cisla su pre obsah v potrave pred vyuzitim ci po? Sa na to mozete pozerat aj takto :nwm:

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 9:45

Ještě jednou zkopíruju část textu přednášky :
"Výživa psov rastúcich šteniat veľkých plemien- pri veľkých plemenách potreba dostatok bielkovín, ale po výmene zubov znížiť príjem!;
- prechod na krmivo pre dospelých cca v 15.-18. mesiaci;
- bez použitia rastlinnej bielkovinovej náhrady a v správnom pomere vápnika a fosforu!
U psov veľkých a obrovských plemien sú 3 fázy rastu:
1. fáza - do 6 mesiacov, medzi 3. a 6. mesiacom je tzv. prekotný rast, vhodné trochu obmedziť prísun energie a bielkovín;
2. fáza - 6-9 mesiacov, intenzita rastu čiastočne klesá;
3. fáza - 9-18-24 mesiacov, obdobie pozvoľného rastu.
- optimálny obsah bielkovín je cca 26 % bez rastlinnej bielkovinovej náhrady;
- optimálna hladina vápnika je 0,8 % (200-500 mg/kg/deň), fosforu 0,63 % (170-300 mg/kg/deň);"


Z podtrženého chápu (třeba blbě):
bavíme se o výživě, těch 0,8% se vztahuje k obsahu Ca ve výživě, tedy údaji na obalu granulí (řeším granule).
Ale údaj 200-500mg/kg/den znamená potřebu Ca na kg váhy PSA na den.
Z toho jsem vycházela při své úvaze výše o tom, kolik granulí s obsahem 0,8% by muselo sežrat štěně váhy 30kg ve fázi přezubování (přičemž úvaha je ryze matematická a neřeší onu využitelnost, která už je z velké části individuální).
Naposledy upravil Bad dňa Str 16.10.2013 10:30, celkovo upravené 2

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 10:21

Eh? Bad, asi som prispata, ale tych 0,8% asi ma byt denny prijem, ano? A hlavne tych 0,8% je tych 200 alebo 500mg? Co uvadzaju granule moze byt v susine (si spocitaj, ci teda ti davaju vsetky percentualne zlozky 100%, resp. co je ten zbytok ak nedavaju) - co nie je na 100g alebo teda na kilo alebo na cokolvek. Myslim, ze na tieto prepocty nemas dostatok vstupnych udajov :nie: Marco to tu kdesi vysvetloval, ako tazko sa tahaju tieto udaje z granuli, lebo vsetko je akosi skryte za cimsi a vysvetlovat si to mozme zle. Resp. nie je to tak, ze pozries a vidis - ako u vsetkeho :heh:
Uplne inak vypada, ked vedia, co tam sypu, vtedy priamo napisu:
Prídavné látky (na kg):
Vitamín A 26.000 U.l., Vitamín D3 1.350 U.l., Vitamín E 555 mg, meď 50 mg.
A z toho sa vychadzat uz da.

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 10:41

Bad píše:To je z té přednášky, co sem hodila Vikiki. V čem a od čeho se liší?


ty udaje nedavaji smysl.
tak edit - uz jsem nasla i tech skoro 500mg Ca/kg -ale jen pro psa v dobe prezubovani!
ne po 9. mesici.

nejsem na svem kompu - tak jsem jen z netu stahla tabulku minimalni potreby zivin pro psy a kocky:
http://www.fda.gov/animalveterinary/res ... 047120.htm

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 12:06

pigie píše:Bad, asi som prispata, ale tych 0,8% asi ma byt denny prijem, ano? A hlavne tych 0,8% je tych 200 alebo 500mg

Já se domnívám, že těch 0,8% je obsah(podíl) Ca v krmivu a říká, že v 1kg krmiva je obsaženo 8 g Ca, neboli je to zcela shodná informace, jako např. oněch vit.E 555mg/kg krmiva = 0,555g/kg=0,0555%.
Podíl Ca, P a tuším Na (a samozřejmě proteiny, tuky, vláknina a myslím popel) patří k povinným údajům, ostatní přídavné látky a nesmysly ne, takže součet procentuálních podílů na pytli by ti 100% dát neměl.

Zároveň se domnívám, že těch 200-500mg/kg/den je potřeba Ca na kg živé váhy psa.

Elis píše:udaj 200mg Ca/kg - to si matne pamatuju jako nejvetsi prijem vapniku pro psa a to v dobe prezubovani! ne po 9. mesici - jak sami uvadeji v obdobi pozvolneho rustu??

Já myslím, že ta odrážka se netýká jenom 3. fáze růstu, ale je k celému nadpisu Výživa rostoucích štěňat.....
Ty údaje z přednášky vcelku korespondují s článkem, na který jsem sem už dávala odkaz : http://www.hovawart.sk/
v něm uvádí potřebu Ca u štěňat velkých plemen (kopíruju z článku):
".......přibližně 250 – 300 mg, tj. 0,25 – 0,3 g na 1 kg tělesné hmotnosti denně. V období výměny chrupu mléčného za trvalý to je ještě více, a to přibližně 450 – 480 mg, tj. 0,45 – 0,48 g na 1 kg tělesné hmotnosti a den.
Znamená to, že činí-li aktuální tělesná hmotnost mladého rostoucího jedince velkého či obřího plemene 45 kg, potřebuje (pokud právě nevyměňuje chrup) přibližně 11 250 – 13 500 mg, tj. 11,25 – 13,5 g vápníku denně (v době výměny chrupu je to ještě více). Potřebou je míněna skutečná potřeba vápníku jako prvku, nikoli množství jeho zdrojů – sloučenin obsažených v krmivu. Vezme-li se v úvahu využitelnost nejčastěji v suchých kompletních krmivech používaného zdroje, uhličitanu vápenatého, která je maximálně 50%, lze si již podle obsahu vápníku deklarovaném na obalu učinit představu, zda a do jaké míry může dané krmivo uspokojit nároky psa v tomto směru......."


Elis píše:nejsem na svem kompu - tak jsem jen z netu stahla tabulku minimalni potreby zivin pro psy a kocky:
http://www.fda.gov/animalveterinary/res ... 047120.htm

to není nějak v rozporu, jako minimum Ca pro štěňata mají 1%, maximum 2,5% při poměru Ca:P 1:1 až 2:1. I když mám pocit, že pro štěňata bylo nově maximum sníženo na 1,9% nebo tak nějak.....
Ale zase jsou to podíly v krmivu nevztažené k hmotnosti a věku zvířete (ne?)

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 12:31

Bad píše:Ale zase jsou to podíly v krmivu nevztažené k hmotnosti a věku zvířete (ne?)


ano. a jeste je to v absolutni susine.

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 17:39

- optimálna hladina vápnika je 0,8 % (200-500 mg/kg/deň), fosforu 0,63 % (170-300 mg/kg/deň);

Percento hladiny niečoho v krmive sa vždy berie ako percentuálne zastúpenie danej živiny (v tomto prípade Ca a P) v 1g sušiny krmiva. Myslela som si, že to je všetkým jasné. Ale asi nie. :heh:

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 17:50

No a este nam objasni krmiva, resp. granule, ake jednotky su uvadzane tam. Susina/nesusina? :heh: Nech v tom mame uplne jasno :heh:

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Str 16.10.2013 18:05

Na obaloch sú deklarované akostné znaky (v %), tak isto ako doplnkové látky, uvádzané na 1 kg krmiva. :smile:
Odoslať odpoveď