Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod pigie » Uto 15.10.2013 12:45

podla mna ak krmis celym zverom, tak to riesit moc nemusis. Dolezite je nekrmit len niecim. Stale dokola a nie len tym najlacnejsim. |Prave preto, ze je rozdielnny ten obsah bielkovin v mase napr. z chrbta a z brucha... Ak sa chapeme. Podla mna tycvh 26% tiez nemohli stanovit nejak exaktne.
A taketo krmenie ja by som riesila naozaj len u obrov. 25+ pre mna nie je velky pes :heh: Taka stredna trieda :heh: Podla mna toto ma vahu u psov 40 a viac kg v dospelosti.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod hriva » Uto 15.10.2013 13:02

Urcite ale zalezi aj od toho o akeho psa sa jedna-ci to bude domaci maznacik alebo ma podávať výkony. Ja keďže sa chcem venovať aj high jumpu-tam davaju kĺby ozaj zabrať a weight pullingu, chcem mat pekne nasvaleneho psa s ok klbami. Tu je teda kvalitná strava ozaj potrebna.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4813

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Elis » Uto 15.10.2013 18:50

Bad píše:- optimálny obsah bielkovín je cca 26 % bez rastlinnej bielkovinovej náhrady;
- optimálna hladina vápnika je 0,8 % (200-500 mg/kg/deň), fosforu 0,63 % (170-300 mg/kg/deň);


To je přesně ta pravá informace, kterou jsem sháněla a která byla i v článku, na který jsem hodila odkaz do tématu Výživa štěňat velkých plemen a ta uváděná množství byla shodná. Schválně si spočítejte, kolik vápníku je v doporučenné denní dávce v různých granulích.
A nechápu jedno a to jsou ta uváděná procenta - při obsahu Ca 0,8% (P neřeším, předpokládám v granulích správný poměr) je v 1kg krmiva 8g Ca (pokud je tedy tato hodnota skutečně podíl Ca v granulích). Jako příklad si vezmu štěně 30kg v době přezubování, tedy vezmu horní hranici 500mg/kg/den = 15g Ca na den. Takové štěně by pro uspokojení potřeby Ca v krmivu muselo sežrat takřka 1,9KG! granulí.

Je to tak?[/quote]

Co to je za zdroj?? dost se lisi:-)

vapnik obsazeny v krminu neni 100% vyuzitelny -tj. ta davka by mela zarucivat jeste vetsi prijem...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod akuk » Uto 15.10.2013 19:32

hrivushka píše:Tu je teda kvalitná strava ozaj potrebna.

ja na to kuk aj takto :no: - za kvalitnu stravu nieco od toho zvieratka aj ocakavam :no: :smile: ak mam mat psa namiesto kvetinaca alebo zahradneho trpazlika, nema vlastny mraziak :nie: :aaa:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod hriva » Uto 15.10.2013 20:24

No jasne. Nic neni zadarmo. Zatial mi staci ked sadne lahne pride ku mne-este je maly :joint:
A Bria to je zlatíčko ta si zaslúži.
Alw vlastný mraziak bohuzial nemajú, musím chodiť kazdy druhy den nakupovať.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4813

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Bad » Str 16.10.2013 7:54

Elis píše:Co to je za zdroj?? dost se lisi:-)

To je z té přednášky, co sem hodila Vikiki. V čem a od čeho se liší?

Elis píše:vapnik obsazeny v krminu neni 100% vyuzitelny -tj. ta davka by mela zarucivat jeste vetsi prijem...

no navíc, proto jsem z toho jelen..... :prd:
Třeba jenom blbě chápu, k čemu se vztahují ta procenta a hmotnosti Ca a P,proto jsem se ptala a odpověď zatím nikde..... :nwm:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod pigie » Str 16.10.2013 8:17

A tie cisla su pre obsah v potrave pred vyuzitim ci po? Sa na to mozete pozerat aj takto :nwm:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Bad » Str 16.10.2013 8:45

Ještě jednou zkopíruju část textu přednášky :
"Výživa psov rastúcich šteniat veľkých plemien- pri veľkých plemenách potreba dostatok bielkovín, ale po výmene zubov znížiť príjem!;
- prechod na krmivo pre dospelých cca v 15.-18. mesiaci;
- bez použitia rastlinnej bielkovinovej náhrady a v správnom pomere vápnika a fosforu!
U psov veľkých a obrovských plemien sú 3 fázy rastu:
1. fáza - do 6 mesiacov, medzi 3. a 6. mesiacom je tzv. prekotný rast, vhodné trochu obmedziť prísun energie a bielkovín;
2. fáza - 6-9 mesiacov, intenzita rastu čiastočne klesá;
3. fáza - 9-18-24 mesiacov, obdobie pozvoľného rastu.
- optimálny obsah bielkovín je cca 26 % bez rastlinnej bielkovinovej náhrady;
- optimálna hladina vápnika je 0,8 % (200-500 mg/kg/deň), fosforu 0,63 % (170-300 mg/kg/deň);"


Z podtrženého chápu (třeba blbě):
bavíme se o výživě, těch 0,8% se vztahuje k obsahu Ca ve výživě, tedy údaji na obalu granulí (řeším granule).
Ale údaj 200-500mg/kg/den znamená potřebu Ca na kg váhy PSA na den.
Z toho jsem vycházela při své úvaze výše o tom, kolik granulí s obsahem 0,8% by muselo sežrat štěně váhy 30kg ve fázi přezubování (přičemž úvaha je ryze matematická a neřeší onu využitelnost, která už je z velké části individuální).
Naposledy upravil Bad dňa Str 16.10.2013 9:30, celkovo upravené 2
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod pigie » Str 16.10.2013 9:21

Eh? Bad, asi som prispata, ale tych 0,8% asi ma byt denny prijem, ano? A hlavne tych 0,8% je tych 200 alebo 500mg? Co uvadzaju granule moze byt v susine (si spocitaj, ci teda ti davaju vsetky percentualne zlozky 100%, resp. co je ten zbytok ak nedavaju) - co nie je na 100g alebo teda na kilo alebo na cokolvek. Myslim, ze na tieto prepocty nemas dostatok vstupnych udajov :nie: Marco to tu kdesi vysvetloval, ako tazko sa tahaju tieto udaje z granuli, lebo vsetko je akosi skryte za cimsi a vysvetlovat si to mozme zle. Resp. nie je to tak, ze pozries a vidis - ako u vsetkeho :heh:
Uplne inak vypada, ked vedia, co tam sypu, vtedy priamo napisu:
Prídavné látky (na kg):
Vitamín A 26.000 U.l., Vitamín D3 1.350 U.l., Vitamín E 555 mg, meď 50 mg.
A z toho sa vychadzat uz da.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Elis » Str 16.10.2013 9:41

Bad píše:To je z té přednášky, co sem hodila Vikiki. V čem a od čeho se liší?


ty udaje nedavaji smysl.
tak edit - uz jsem nasla i tech skoro 500mg Ca/kg -ale jen pro psa v dobe prezubovani!
ne po 9. mesici.

nejsem na svem kompu - tak jsem jen z netu stahla tabulku minimalni potreby zivin pro psy a kocky:
http://www.fda.gov/animalveterinary/res ... 047120.htm
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Bad » Str 16.10.2013 11:06

pigie píše:Bad, asi som prispata, ale tych 0,8% asi ma byt denny prijem, ano? A hlavne tych 0,8% je tych 200 alebo 500mg

Já se domnívám, že těch 0,8% je obsah(podíl) Ca v krmivu a říká, že v 1kg krmiva je obsaženo 8 g Ca, neboli je to zcela shodná informace, jako např. oněch vit.E 555mg/kg krmiva = 0,555g/kg=0,0555%.
Podíl Ca, P a tuším Na (a samozřejmě proteiny, tuky, vláknina a myslím popel) patří k povinným údajům, ostatní přídavné látky a nesmysly ne, takže součet procentuálních podílů na pytli by ti 100% dát neměl.

Zároveň se domnívám, že těch 200-500mg/kg/den je potřeba Ca na kg živé váhy psa.

Elis píše:udaj 200mg Ca/kg - to si matne pamatuju jako nejvetsi prijem vapniku pro psa a to v dobe prezubovani! ne po 9. mesici - jak sami uvadeji v obdobi pozvolneho rustu??

Já myslím, že ta odrážka se netýká jenom 3. fáze růstu, ale je k celému nadpisu Výživa rostoucích štěňat.....
Ty údaje z přednášky vcelku korespondují s článkem, na který jsem sem už dávala odkaz : http://www.hovawart.sk/
v něm uvádí potřebu Ca u štěňat velkých plemen (kopíruju z článku):
".......přibližně 250 – 300 mg, tj. 0,25 – 0,3 g na 1 kg tělesné hmotnosti denně. V období výměny chrupu mléčného za trvalý to je ještě více, a to přibližně 450 – 480 mg, tj. 0,45 – 0,48 g na 1 kg tělesné hmotnosti a den.
Znamená to, že činí-li aktuální tělesná hmotnost mladého rostoucího jedince velkého či obřího plemene 45 kg, potřebuje (pokud právě nevyměňuje chrup) přibližně 11 250 – 13 500 mg, tj. 11,25 – 13,5 g vápníku denně (v době výměny chrupu je to ještě více). Potřebou je míněna skutečná potřeba vápníku jako prvku, nikoli množství jeho zdrojů – sloučenin obsažených v krmivu. Vezme-li se v úvahu využitelnost nejčastěji v suchých kompletních krmivech používaného zdroje, uhličitanu vápenatého, která je maximálně 50%, lze si již podle obsahu vápníku deklarovaném na obalu učinit představu, zda a do jaké míry může dané krmivo uspokojit nároky psa v tomto směru......."


Elis píše:nejsem na svem kompu - tak jsem jen z netu stahla tabulku minimalni potreby zivin pro psy a kocky:
http://www.fda.gov/animalveterinary/res ... 047120.htm

to není nějak v rozporu, jako minimum Ca pro štěňata mají 1%, maximum 2,5% při poměru Ca:P 1:1 až 2:1. I když mám pocit, že pro štěňata bylo nově maximum sníženo na 1,9% nebo tak nějak.....
Ale zase jsou to podíly v krmivu nevztažené k hmotnosti a věku zvířete (ne?)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Elis » Str 16.10.2013 11:31

Bad píše:Ale zase jsou to podíly v krmivu nevztažené k hmotnosti a věku zvířete (ne?)


ano. a jeste je to v absolutni susine.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Vikiki22 » Str 16.10.2013 16:39

- optimálna hladina vápnika je 0,8 % (200-500 mg/kg/deň), fosforu 0,63 % (170-300 mg/kg/deň);

Percento hladiny niečoho v krmive sa vždy berie ako percentuálne zastúpenie danej živiny (v tomto prípade Ca a P) v 1g sušiny krmiva. Myslela som si, že to je všetkým jasné. Ale asi nie. :heh:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod pigie » Str 16.10.2013 16:50

No a este nam objasni krmiva, resp. granule, ake jednotky su uvadzane tam. Susina/nesusina? :heh: Nech v tom mame uplne jasno :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Vikiki22 » Str 16.10.2013 17:05

Na obaloch sú deklarované akostné znaky (v %), tak isto ako doplnkové látky, uvádzané na 1 kg krmiva. :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výživové nároky podľa plemien