Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod lubo » Štv 12.09.2013 13:25

Sara ale on chce co najkvalitnejsie granule.
Obrázok
lubo
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 431
Bydlisko: Kálnica

Granule pre šteňa veľkého plemena - pomer cena/kvalita

Poslaťod ban » Štv 10.10.2013 14:03

Ahojte,
nakoľko plánujem kúpu psa – bieleho švajčiarskeho ovčiaka a nedočítal som sa v tejto téme, ktoré granule sú najvhodnejšie a súčasne cenovo dostupné pre šteňatá veľkých plemien, spravil som si vlastnú tabuľku, pri ktorej som vychádzal z váhy v dospelosti 40 kg, veku šteňaťa 4-5 mesiacov (20 kg), odporúčanej dennej kŕmnej dávky uvádzanej výrobcom, ceny v slovenských a českých eshopoch a zobral som do úvahy hodnotenia značiek granúl na týchto stránkach:
http://www.tobrok.sk/granule-prehlad.htm
http://www.dogfoodadvisor.com/dog-food-reviews/dry/all/
viewtopic.php?f=4&t=9284#p713023

Z celkovo 19 druhov granúl mi vyšli ako najlepšie hodnotené v abecednom poradí:
Acana dog puppy large breed
Artemis fresh mix large breed
Barking heads big foot kura a losos
Eukanuba puppy + junior large breed
First mate Maintanace puppy large breed
Orijen Puppy large (najlepšie hodnotené granule vôbec)
Purina pro plan puppy large athletic
Taste of wild high prairie puppy
Trainer natural puppy maxi
Trainer fitness puppy/junior medium/maxi

Pokiaľ ide o najnižšie náklady na krmivo, denná dávka vyšla najlacnejšie:
Purina pro plan puppy large athletic 0,72 – 0,97 Eur / deň
Naxos junior maxi chicken 0,88 – 0,99 Eur / deň
Fitmin maxi puppy 1,04 – 1,44 Eur / deň
Brit care junior large breed 1,10 – 1,43 Eur / deň
Trainer natural maxi puppy 1,21 – 1,31 Eur / deň

Ak by som vzal do úvahy len značky granúl hodnotené v príspevku
viewtopic.php?f=4&t=9284#p713023

v kategórii AA alebo AAA tak vychádza denná dávka najlacnejšie
Purina pro plan puppy large athletic - 0,72 – 0,97 Eur / deň
Trainer natural puppy maxi - 1,21 – 1,31 Eur / deň
Eukanuba puppy + junior large breed - 1,23 Eur / deň
Taste of wild high prairie puppy - 1,41 – 2,57 Eur / deň
Trainer fitness puppy/junior medium/maxi - 1,45 – 1,69 Eur / deň

Po celkovom vyhodnotení by som povedal, že cenovo najdostupnejšie z kvalitnejších granúl sú Purina pro plan puppy large athletic s dennom dávkou od 0,72 Eur a najvýhodnejšie z najlepšie hodnotených granúl sú
- Trainer natural puppy maxi s dennou dávkou od 1,21 – 1,31 Eur,
- Eukanuba puppy + junior large breed s dennou dávkou od 1,23 Eur,
- Taste of wild high prairie puppy s dennou dávkou od 1,41 Eur,
- Trainer fitness puppy/junior medium/maxi s dennou dávko od 1,45 Eur,
- Acana dog puppy large breed s dennou dávkou 1,47 Eur,
- Orijen puppy large s dennou dávkou 1,54 Eur.

Chcel by som uviesť, že som žiadnym spôsobom neskúmal zloženie granúl. Vychádzal som len z celkového hodnotenia chovateľov a ceny. Otázna je skutočná denná dávka, ktorú pes potrebuje, nakoľko táto sa pohybuje v rozpätí od 270 (Purina) do 760 gramov (First mate).
ban
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 89
Bydlisko: SK

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Vikiki22 » Pon 14.10.2013 11:03

Vznik vývojových ochorení skeletu u psov
- multifaktoriálny proces, najdôležitejšie je dodržiavať zásady výživy rastúcich psov hlavne veľkých a obrovských plemien - psy do 40 kg do 12 mesiacov veku, psy nad 40 kg do 24 mesiacov veku;
- zahrňuje jednak genetickú predispozíciu a jednak vplyv vonkajších faktorov prostredia;
- najrizikovejšie je kŕmenie ad libidum, nadmerný príjem vápnika a vitamínu D a kŕmenie nadmerným množstvom energie;
Teórie vzniku ortopedických ochorení psov (2 základné teórie patogenézy)
1. teória považuje za primárny rýchly rast hmotnosti v dôsledku nadmerného príjmu energie v krmive, čo spôsobuje biochemický stres a následne poškodenie rastu kostry, tzn., že vysoká spotreba kalórií nie je kompatibilná s optimálnym vývojom kostry. Vznikajú abnormality v spojení chrupavky s kosťou, na rastových platničkách, natiahnutie zápästia, pokles záprstných kostí, krívanie a bolesť pri palpácii.
- abnormálny vývoj začína nárastom svalstva s telesnej hmotnosti;
- kosti veľkých plemien majú počas rastu menšiu hustotu ako kosti malých plemien (väčšia dreňová dutina, tenšia kompakta kostí),
- pri zvýšenom príjme energie sa rast stimuluje jednak priamo (živiny) a jednaj nepriamo (rastové hormón STH, IGF-1, hormóny štítnej žľazy), poruchy v regulácii týchto hormónov môžu mať podiel na vzniku vývojových ochorení kostry;
- sekrécia STH ovplyvňuje príjem energie z krmiva, obsah bielkovín, aminokyselín a peptidov;
- čím viac pes žerie (ad libidum, s vysokým podielom energie a tuku v krmive), tým viac mu chutí;
- kŕmenie ad libidum = zvyšovanie statickej a dynamickej sily, čo vedie k poškodeniu nezrelej kostry.
2. teória: rozvoj vývojových ochorení kostry je spojený s príjmom vysokých hladín vápnika v krmive, čo spôsobuje osteochondrózu, zvyšovanie náplne v kĺboch, poruchy uhlovania končatín, Woblerov syndróm ai.
- remodelácia kostí prebieha počas celého života, čo zahrňuje novotvorbu a odbúravanie kostného tkaniva, ktoré musia byť v rovnováhe!;
- pri príjme vysokých dávok vápnika neexistuje v tele mechanizmus, ktorý by zbraňoval vstrebávaniu z čreva, to vedie k vysokým hladinám vápnika v krvi a následne k narušeniu enchondrálnej osifikácii kostí (kostné tkanivo vznikajúce z chrupavky v smere "zvnútra von"), čo spôsobuje vznik osteochondrózy, syndrómu radius curvus ai.;
Riskantné faktory:
* dlhodobý príjem vysokých dávok vápnika = spomalenie zrenia kostí a chrupaviek, zvyšovanie objemu kostného tkaniva, oddialenie remodelácie kostí;
* vysoký príjem vápnika, ale príjem fosforu v norme (pomer Ca : P nad 3,6 : 1) = prejavy rachitídy;
* vysoký príjem vápnika aj fosforu, ale pomerov dobré = prejavy osteochondrózy, retardácia enchodnrálnej osifikácie v rastových zónach kostí;
* nadbytok vitamínu D: denný príjem by mal byť 20 IU/kg ž.hm., riskantný je príjem nad 100 IU/kg ž.hm., doporučuje sa množstvo 550-3200 UI/kg sušiny krmiva;
* vysoký príjem vitamínu D a nízky príjem vápnika = demineralizácia kostí, deformity končatín, vysoký výskyt zlomenín;
* nedostatok vitamínu D, vápnika i fosforu = rachitída;
* nízky príjem vápnika, ale vysoký príjem fosforu (pri skrmovaní mäsom!) = sekundárny hyperparathyreodizmus (demineralizácia kostného tkaniva - kosti sú krehké a deformujú sa).
Výživa psov rastúcich šteniat veľkých plemien
- pri veľkých plemenách potreba dostatok bielkovín, ale po výmene zubov znížiť príjem!;
- prechod na krmivo pre dospelých cca v 15.-18. mesiaci;
- bez použitia rastlinnej bielkovinovej náhrady a v správnom pomere vápnika a fosforu!
U psov veľkých a obrovských plemien sú 3 fázy rastu:
1. fáza - do 6 mesiacov, medzi 3. a 6. mesiacom je tzv. prekotný rast, vhodné trochu obmedziť prísun energie a bielkovín;
2. fáza - 6-9 mesiacov, intenzita rastu čiastočne klesá;
3. fáza - 9-18-24 mesiacov, obdobie pozvoľného rastu.
- optimálny obsah bielkovín je cca 26 % bez rastlinnej bielkovinovej náhrady;
- optimálna hladina vápnika je 0,8 % (200-500 mg/kg/deň), fosforu 0,63 % (170-300 mg/kg/deň);
- denná potreba energie do 4 mesiacov je 3xRER, 4-12 mesiacov 2-2,5xRER, od 12 do 18-24 mesiacov 1,8-2xRER (RER = 293 x hmotnosť psa(kg) na 0,75-tu), výnimka u nemeckej dogy, kde musí byť príjem energie až o 25 % vyšší ako u iných plemien;
- zvýšený príjem energie zvyšuje riziko výskytu osteochondrózy;
- obsah tuku = 10-25 %, minimálne množstvo 8,5 %;
- systém ochrany kĺbov: chondroitinsulfát, glukosamin, znížený obsah tuku, mastné kyseliny a Omega 6 a 3 v pomere 5-10:1, vitamíny a minerálne látky.

viewtopic.php?f=11&t=1522&start=1620#p1072989
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Bad » Uto 15.10.2013 6:21

Hodím to i sem, třeba se někdo chytne i když tak zajímavé důležité a pro psy podstatné téma jako kde jak a s kým byla první pusa to není :ua: :no:

Vikiki22 píše:U psov veľkých a obrovských plemien sú 3 fázy rastu:
1. fáza - do 6 mesiacov, medzi 3. a 6. mesiacom je tzv. prekotný rast, vhodné trochu obmedziť prísun energie a bielkovín;
2. fáza - 6-9 mesiacov, intenzita rastu čiastočne klesá;
3. fáza - 9-18-24 mesiacov, obdobie pozvoľného rastu.
- optimálny obsah bielkovín je cca 26 % bez rastlinnej bielkovinovej náhrady;
- optimálna hladina vápnika je 0,8 % (200-500 mg/kg/deň), fosforu 0,63 % (170-300 mg/kg/deň);


To je přesně ta pravá informace, kterou jsem sháněla a která byla i v článku, na který jsem hodila odkaz do tématu Výživa štěňat velkých plemen a ta uváděná množství byla shodná. Schválně si spočítejte, kolik vápníku je v doporučenné denní dávce v různých granulích.
A nechápu jedno a to jsou ta uváděná procenta - při obsahu Ca 0,8% (P neřeším, předpokládám v granulích správný poměr) je v 1kg krmiva 8g Ca (pokud je tedy tato hodnota skutečně podíl Ca v granulích). Jako příklad si vezmu štěně 30kg v době přezubování, tedy vezmu horní hranici 500mg/kg/den = 15g Ca na den. Takové štěně by pro uspokojení potřeby Ca v krmivu muselo sežrat takřka 1,9KG! granulí.

Je to tak?

A kromě toho - těch 26% bílkovin má být čistě živočišných ! Které granule to splňují?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Elis » Uto 15.10.2013 9:04

Bad píše:A kromě toho - těch 26% bílkovin má být čistě živočišných ! Které granule to splňují?


to nesplnuji ani granule, ani ciste maso a dokonce ani materske mleko...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Bad » Uto 15.10.2013 9:22

např. Orijen má víc (jestli je pravda to co deklarují, tak plus mínus 30%)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod pigie » Uto 15.10.2013 9:26

Asi sa drzia spodnych hranic, lebo pridat je mozne veterinarom kedykolvek. Ubrat uz to z grranul nejde...
Elis, co ja viem, tak surove maso to splnuje - niektore druhy :yes:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Elis » Uto 15.10.2013 9:49

jj. koukala jsem na to.
ale jestli dobre pocitam ( a vubec uvazuju), tak i kdyz budu krmit Orijenem, dostane ten pes fakticky mene bilkovin, nez kdyz krmim masem a porad to nebude 26 % bilkovin v celkove KD.
protoze proste sehnat zivocisny zdroj, co ma 26% bilkovin skoro nejde ( nekde uvadi ze zadni hovezi ma 30%:-))

k tomu memu vypoctu od oka -cuba zere 1kg masa denne = 200g bilkovin
orijen by mela zrat cca 500g ( at se to dobre pocita) - a v tech je 150g ziv.bilkovin
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod pigie » Uto 15.10.2013 10:15

pri barfe je to jednoduchsie. Pretoze strava nie je vyvazena v kazdej krmnej davke, takze nemusis mat maso s 26%, ale staci dat jeden den 30% a druhy 20% a to by problem byt nemal. Proste granule toto mali zjednodusit a mam pocit skor, ze to vsetko doprcavaju :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Elis » Uto 15.10.2013 11:42

pigie píše:takze nemusis mat maso s 26%, ale staci dat jeden den 30% a druhy 20% a to by problem byt nemal


no prave ze to problem je:-)
neb neznam pouzitelny a bezne pouzivany zdroj ziv. bilkoviny, co ma 30%
syrove maso ma +-20%
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod pigie » Uto 15.10.2013 11:49

Ja som nasla jahnacinu :heh: Ono zalezi aj aky vek zvierata, druh a dokonca z akej casti... treba len hladat, ale hadam sa najde :yes:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod zuzkabluzka » Uto 15.10.2013 12:07

Od koľko kg váhy v dospelosti treba takúto špeciálnu stravu?
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1720

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod hriva » Uto 15.10.2013 12:25

Väčšinou granule large breed su od 25kg a potom giantky 45+.
No moj pit neviem ci bude mat v dospelosti cez 25 kg-ale krmim ho ako velke plemeno.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4813

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod zuzkabluzka » Uto 15.10.2013 12:32

Tak to potom do tohto rámca kŕmenia spadá dosť veľa plemien.
Ake tak hádam bude nejaký rozdiel v kŕmení (okrem množstva) medzi 30 kg a 70 kg psom, nie?
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1720

Re: Čím kŕmiť šteňa veľkého plemena?

Poslaťod Elis » Uto 15.10.2013 12:39

pigie píše:Ja som nasla jahnacinu :heh: Ono zalezi aj aky vek zvierata, druh a dokonca z akej casti... treba len hladat, ale hadam sa najde :yes:


najdes. ale velmi velmi sporadicky a nejsou to obvykla krmeni, abys mohla pocitat s tim, ze ti budou tvorit pulku KD a nakonec ti ji teda zprumeruji na tech 26%.
podle me proste ne. 26% je moc.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výživové nároky podľa plemien