Má táto rubrika opodstatnenie?

Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Puk » Ned 15.09.2013 9:45

Dlhšiu dobu si kladiem otázku, či má táto rubrika skutočne svoje opodstatnenie. Jednotlivé kombinácie a pôvodné zdroje potravy pre jednotlivé plemená, podľa mňa, nikdy nemôže byť smerodatné vo výžive dnešných psov. Niekto si na tom urobil dizertačnú prácu, či zárobkový podnik, a kopa ľudí na to skočila. :ach: Ale v dnešnej kynológii ma to neprekvapuje, deje sa to vo všetkých smeroch presne na tomto princípe rovnako! (BEZ URÁŽKY : po trojvíkendovom seminári dostane 19 ročná slečna , ktorá má svojho prvého psa v Rakúsku diplom a zakladá si svoju výcvikovú DOG ACADEMY :pac: ,... majiteľ bezPP zdôrazňuje pri kúpe, že si ho nekupuje "na výstavy" a o pol roka vehementne organizuje výstavu orieškov :pac: ... Slovútna FCI každý rok vymyslí nový titul, len aby ješitných majiteľov podnietila vyvaliť ďalšie výstavné poplatky :nwm: ,... výrobcovia granúl sa pretekajú kto "nadrbe" viac a viac "zázračných" komponentov v stopových množstvách do aušusovej hlavnej zložky, prípadne reklamne podporí hlavnú kynologickú zastrešujúcu organizáciu a jej predstavenstvu "daruje saká a kravaty" so svojim emblémom a pritom krmivo - des hovoriť :ach: ... veterinári, ktorí predávajú šmejd, ale veď je slušná provízia a chorý pacient, ktorý prinesie ďalšie lóve :yes: ,... Guru zaoberajúci sa paranormálnymi a parapsychologickými javmi má svojich kynologických nasledovníkov v zástupoch, hoci sám patrí do rúk psychiatra, atď, atď. :pac: :oo: :kak: )
Myslím si to z dôvodu, že odkedy sa jednotlivé plemená vyšľachtili, už dávno sa zmenila druhová skladba lovnej zveri, dokonca aj poľnohospodárske plodiny či druhy chovaných zvierat slúžiacich ako potrava pre dnešných psov. Samotné plemená a nieto ešte psy ako individuality, prešli svojim vývojom a zmenami. Často zásadnými a podstatnými! Z mäsožravca sa stal všežravec s nárokmi na živočíšne zložky, upravil sa mu tráviaci trakt presne týmto smerom nielen anatomicky, ale aj enzýmovo a inak metabolicky. Plemeno pôvodom v Afrike sa sťahuje do Škandinávie a naopak, východné plemená putujú na západ a opačne. To čo platilo kedysi, dnes už dávno jednoducho platiť nemôže...
Osobne vidím toto kŕmenie "na mieru plemenu" hodnotné len asi z 20% a LEN pre zdravého psa. Tak ako vo výchove, či výcviku, tak aj po výživovej stránke v tomto smere nie je možné nájsť všeobecne platné postuláty, či šablóny a podľa nich "organizovať" kŕmenie konkrétneho psa. Tak ako je každý pes individualita celkovo, rovnako to platí aj vo výžive! U psa s nejakými zdravotnými problémami týkajúcich sa trávenia, metabolizmu, či výživy to platí zvlášť! To je môj názor. Nechcel som to pripichnúť k nejakému konkrétnemu plemenu, preto som si dovoli byť drzý a vytvoriť novú rubriku. Tak hŕŕŕ na mňa :heh: :no:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Bee House » Ned 15.09.2013 10:14

Puk:
Puk píše:Dlhšiu dobu si kladiem otázku, či má táto rubrika skutočne svoje opodstatnenie. Jednotlivé kombinácie a pôvodné zdroje potravy pre jednotlivé plemená, podľa mňa, nikdy nemôže byť smerodatné vo výžive dnešných psov. Niekto si na tom urobil dizertačnú prácu, či zárobkový podnik, a kopa ľudí na to skočila. :ach: Ale v dnešnej kynológii ma to neprekvapuje, deje sa to vo všetkých smeroch presne na tomto princípe rovnako! (BEZ URÁŽKY : po trojvíkendovom seminári dostane 19 ročná slečna , ktorá má svojho prvého psa v Rakúsku diplom a zakladá si svoju výcvikovú DOG ACADEMY :pac: ,... majiteľ bezPP zdôrazňuje pri kúpe, že si ho nekupuje "na výstavy" a o pol roka vehementne organizuje výstavu orieškov :pac: ... Slovútna FCI každý rok vymyslí nový titul, len aby ješitných majiteľov podnietila vyvaliť ďalšie výstavné poplatky :nwm: ,... výrobcovia granúl sa pretekajú kto "nadrbe" viac a viac "zázračných" komponentov v stopových množstvách do aušusovej hlavnej zložky, prípadne reklamne podporí hlavnú kynologickú zastrešujúcu organizáciu a jej predstavenstvu "daruje saká a kravaty" so svojim emblémom a pritom krmivo - des hovoriť :ach: ... veterinári, ktorí predávajú šmejd, ale veď je slušná provízia a chorý pacient, ktorý prinesie ďalšie lóve :yes: ,... Guru zaoberajúci sa paranormálnymi a parapsychologickými javmi má svojich kynologických nasledovníkov v zástupoch, hoci sám patrí do rúk psychiatra, atď, atď. :pac: :oo: :kak: )

:jop:
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Exor » Ned 15.09.2013 10:24

Takúto tému som čakal a sám som ju premýšľal založiť. V podstatnej miere si s tebou dovolím súhlasiť, ale to bude spôsobené aj tým, že si to písal tak všeobecne.
Určite nie je jedna univerzálna pravda v tomto smere. Lenže, ak sa nejaké plemeno 1000 rokov šlachtilo v číne, rovnako dlhú dobu sa kŕmilo +- rovnakým zložením stravy, myslíš, že sa v tak krátkom čase globalizácie a multikultúry zmení jeho trávenie? Osobne vychádzam z predpokladu, že je to rovnaké aj u ľudí. Ako vieme, alergie sú obranné reakcie vlastného organizmu, riadené mozgom. Ich spúšťače môžu byť rôzne, ale jedným z nich je vstrebávanie neznámych, alebo málo známych, resp. často nekvalitných bielkovín v hrubom čreve, čo si mozog vyhodnotí ako neznámu látku, zvyšuje tvorbu hystamínu a stavia sa obranne voči tejto zložke už po celý život. Potravinové intolerancie taktiež môžu byť spôsobené požiadavkou na spracovanie neznámej, alebo málo známej látky, či nekvalitnej suroviny. Nemyslíš teda, že čo najbližšie približovanie sa koreňom plemena môže pomáhať predchádzať tvorbe alergií a intolerancií? Určite nechcem tvrdiť, že tieto neznáme látky sú jediným dôvodom ich spúšťania (spomeňme nekvalitné suroviny v strave, antibiotiká a iná chémia, vrátane konzervácie, iné poruchy imunitného systému).
Som si vedomý individuality každého psa, ale ak sa tisíce rokov v žalúdkoch určitého plemena tvorili enzýmy na spracovanie určitých zložiek (rovnako ako píšeš, že z vlka mäsožravca sa stal všežravec), môže mať problémy so spracovaním látok, ktoré mu boli cudzie.
Keď už sa rozpisujem, tu si dovolím zopakovať môj názor na kŕmenie psov v histórii. Pes ako spločník človeka bol kŕmený takmer vždy zvyškami ľudskej stravy. To, čo jedol jeho pán, jedol aj jeho pes. V staroveku a stredoveku bolo mäso tak vzácne (s výnimkou pastierskych národov), že psi určite nežili na mäsitej strave a tvorila iba zlomok jeho príjmu. Mäso bolo sviatočným pokrmom. Ďalšou výnimkou mohli byť panské psy. V lete takmer neexistovala možnosť na uskladnenie mäsa pre obyčajného človeka. Jediným spôsobom bolo sušenie a silné zasolenie mäsitých plátkov. Pes sa ale k takejto strave zrejme nikdy nedostal, kvôli jeho cene. Jeho stravou mohli byť jedine odrezky, vnútornosti, kosti, zvyšok tvorila strava rastlinného pôvodu (kaše, placky, posúchy, chlieb).

edit: podľa mňa aj na to je dobrá táto sekcia, aby sa práve potvrdilo alebo vyvrátilo, či má táto rubrika odpodstatnenie. Budeme radi, ak sa bude v témach jednotlivých plemien potvrdzovať alebo vyvracať, či teória ešte sedí s praxou vo všeobecnosti. Nikto tu nechce na ničom zarábať, ani obohacovať sa, len sa pokúšať skvalitňovať život našim psom. Komu ale táto téma nemusí voňať sú predajcovia pochybných krmív (ktoré nevyrábajú širšiu paletu produktov a ponúkajú univerzálne krmivá), ale tiež možno veterinárom (s podobným prístupom).
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Puk » Ned 15.09.2013 13:59

Exor, neporozumeli sme si v niektorých veciach:

1., Nikde netvrdím a ani som nemal na mysli, že ľudia na tomto fóre chcú zarábať! Lepšie prečítaj a zistíš :no: kto to asi
bude...
2.,Pokiaľ táto rubrika niekomu pomôže, OK. Ale veľkú šancu v reále tomu nedávam. Len si myslím, že možno pomôže
orientovať sa majiteľom ZDRAVÝCH psov (a nie tým, ktorí majú už nejaké zdravotné problémy). Alebo sa otvoria oči
majiteľom po pár ročnom skrmovaní odpadu, kde za 30 centov dostanú kilo kúzelných granúl :yes: No, tie by sa im
otvorili možno aj bez toho...
3., To čo "žerú" dnešné psi je úplne odlišné od toho, čo tu bolo pred 200 rokmi, hoci sa ten "zdroj" volá rovnako, či nesie
rovnaké meno. Či už sa jedná o zdroj proteínov ( práve kvôli reziduám antibiotík, chemickým látkam, mutáciám
baktérií, genetike, atď, atď), či rastlinám (šľachtenie, pesticídy, GMrastlinky, atď, atď), či ďalším komponentom
psej potravy.
4., Stačí v chove plemena jedno "matadorové" zviera s poruchou trávenia geneticky podmienenou a za dve -tri generácie
(čo je teoreticky 15 - 18 rokov) a celé sa to v danom plemene posunie. Na to fakt nieje treba tisíc rokov...

Pozri, koľko "odporúčaní" je pre niektoré plemená psov, aby sa vyhli rybám. A pozri napríklad na First mate (založené prevažne na rybacích proteínoch), koľkým psom z týchto plemien pomohli upraviť zdravotný stav! To som uviedol len ako príklad, ktorých je nepomerne viac : hovädzie, či konské mäso, po 25 rokoch "vedecky" zmenený názor na bravčovinu, atď. Čo sa týka rastlinných častí to isté o zemiakoch, ale napr.jeden príklad mám z "domu" japonská chinka - stáročné plemeno, doporučená sója! Máš ho vidieť, ani ťuk, lebo... :hmm:
Chcel som tým len povedať - áno, ale ako všetko živé : nič netreba brať ako dogmu, lebo príde rozčarovanie... Na prírodu si, našťastie ešte nikto nevyzrel!

A ešte dve veci, neber prosím, ako poúčanie, len na upresnenie z Tvojho príspevku : alergie a intolerancie - ten proces nereguluje mozog (ako jeden z mála), je riadený imunitným systémom. Druhá vec - hrubé črevo - tam už bielkoviny nie sú trávené, hrubé črevo z hľadiska výžvy už nemá veľký význam. Tam už je len syntéza B vitamínov a K, absorbcie vody a práve tu je dôležité miesto pre imunitný systém...
Ale to len na okraj.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod QuintipaNO » Ned 15.09.2013 14:07

Puk, teba skoda ze uz nevystupujes aktivne :ua:
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Puk » Ned 15.09.2013 14:14

Quinty, kamaráti "vychodňare" majú na Tvoj príspevok taký pekný výraz, že "podžub"... :heh:
Vďaka posledným 15 rokom - už stačilo... Ale neboj, so psami sa ešte stále zabávam, to už nepustí :ahoj: . Ale fakt teraz vlastne neviem, či si to všetko nemyslel ironicky... :nwm:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod QuintipaNO » Ned 15.09.2013 14:20

ziadna ironia, prave naopak :no:
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Elis » Ned 15.09.2013 14:24

Puk - :jop:

Exor píše:Lenže, ak sa nejaké plemeno 1000 rokov šlachtilo v číne, rovnako dlhú dobu sa kŕmilo +- rovnakým zložením stravy, myslíš, že sa v tak krátkom čase globalizácie a multikultúry zmení jeho trávenie?


ano, zmeni.
staci se podivat jak strasne se meni vzhled plemen. neni pravda, ze je po tisice let stejny.
na vyslechteni plemene staci 20 let tj. na ustaleni pozadovanych znaku.
zrovna tak rychle lez pozadovane vlastnosti ztratit. traveni proste neni vyjimkou.

jestli nejak delit krmeni ( zdravych psu samo) -dokazu si to prestavit podle vyuziti psa -jinak se krmi gaucovy povalec, jinak sprinter, jinak vytrvalec. v tom se da najit spoustu spolecneho bez ohledu na plemeno.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Exor » Ned 15.09.2013 17:19

Sorry Elis, ale nemôžeš porovnávať vzhľad plemena, ktorý sa dá ovplyvniť aj jedným nešťastným spárením, alebo "módou" s dlhodobým vývinom plemenných znakov. Ak to chceš ponímať takto, tak potom je napr. celý BARF nezmysel. Stačí pár rokov počkať, dokým si psi zvyknú na Pedegree a už by im nemal škodiť, nie? :pac:

edit:
Puk, chceš poprieť spoluprácu medzi mozgom a imunitným systémom? Ak máš nejaké novinky v tejto oblasti, sem s nimi. Ja viem o opaku. Každému stačí dať do gúglu "imunitný systém a mozog" a nájde laicky aj odborne písané články na túto málo prebádanú tému.

Čo sa týka alergií a intolerancií, píšem pre všetkých, nie len pre teba, preto tak volím formulácie. Ty určite vieš, že ide o reakciu imunitného systému slizníc tráviaceho traktu a to ako celku. Aj pri alergii na mlieko môže prísť k zápalu od pažeráka až po konečník (najčastejšie) hocikde. Narušená stena sliznice a kolobeh...
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Renata » Pon 16.09.2013 7:59

Puk :jop: ja suhlasim v uplnej miere :yes:
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod clupko » Pon 16.09.2013 8:47

Nuz, podla mna tato "rubrika" ma opodstatnenie, a to najma pre novych chovatelov, majitelov, dogforakov. Ked hladaju informacie o tom, ako krmit ich noveho psika, prve ich napadne spytat sa na krmenie psov rovnakeho plemena - nie vseobecne podla skupiny plemien alebo vyuzitia psa (o ktorom castokrat ani este dopredu nevedia, alebo nemaju rozhodnute). Nebudu az tak rozmyslat nad prvopociatkami plemena a vyvoji jeho traviaceho traktu, ako skor o konkretnych potrebach dnesnej podoby daneho plemena.
Vidim to aj na sebe, ked sme si mali priniest steniatko, prve mi napadlo, cim asi tych svojich belaskov krmia ostatni. Mala som, samozrejme info od chovatelky, ale vzdy je lepsie mat viacero zdrojov informacii a porovnavat. Mohla som sa spytat vseobecne, "cim by sa mali krmit ovciarske psy?" alebo nejak podobne, ale to by vobec nemuselo sediet aj na to nase plemeno, ktore je specificke napriklad bielou srstou - a chceme, aby aj biela zostala, a nie zozltla v dosledku nevhodneho vyberu stravy. Ano, samozrejme, ze treba vziat do uvahy aj zdravie alebo aktivitu daneho psa, ale o tom uz su tu ine temy.
A podobnych sa najde kopa, ako aj dokazuju otazky prehladne zoradene v tejto rubrike :ahoj:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Exor » Pon 16.09.2013 9:08

Na zamyslenie - poznám chovateľku husky a malamutov v Brazílii, s odchovanými niekoľkými generáciami tamojšieho chovu. Vôbec sa mi nezdá, že by táto globalizácia a dlhodobý pobyt v dosť tropickej oblasti (nie, nebýva v horách) prispel k skracovaniu srsti u týchto plemien. Podľa správnosti niektorých predostrených teórií v tejto téme by už mali byť krátkosrstí - prispôsobený tamojšej klíme. :haha:

OK, neexistuje žiadna literatúra z posledných rokov. Existuje ale trochu staršia, sumarizujúca vládne výskumy z USA, od roku 1970 do 1985. Testovné boli napr. témy energetických požiadaviek beagle vs. husky; rôzne požiadavky na prísun medi u bedlington teriéra a bígla; požiadavky na vitamín A u greyhounda, labradora a bígla sú rôzne - perukázané odlišné reakcie; kólia a nemecká doga potrebujú 9-10x viac vitamínu D ako foxteriér na kg hmotnosti;...

Chápem, že nie každému sa chce študovať takéto veci hlbšie a aj to, že tomu niekto nemusí veriť. Mnohým ľuďom to ani nebude vyhovovať, že sa takéto testy a výskumy vôbec robili. Spomeniem hlavne predajcov, výrobcov a dovozcov všestranných krmív pre všetky plemená. Môžeme ale potom márne krútiť hlavami nad nárastom alergií u psov, keď im ponúkame pre nich neznáme zdroje potravín. Pokiaľ viem, u ľudí sa rovnako odporúča konzumovať najmä potraviny, typické pre oblasť, v ktorej žijú. Nie je náhoda, že alergia na plody mora je rozšírenejšia v stredozemí viac, ako v Taliansku či Grécku. A taktiež sa národy sťahovali, miešali, zotročovali a predávali. :ach:

:jop: clupko, presne tak mala byť celá táto sekcia fóra myslená
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Puk » Štv 19.09.2013 10:04

Exor - k Tvojmu prvému odseku - vidieť malamuta z BRA na fotke a prehlásiť, že má rovnakú srsť ako ten z CAN - no neviem, pre mňa by to bolo priodvážne tvrdenie. To, čo je Tebe na :haha: by Ti možno na :haha: nebolo, keby si si mohol na toho psa hrabnúť a zrazu by si zistil, že tá srsť je úplne iná. A netreba k tomu roky evolúcie... Mám doma exota a je celoročne vonku. Divil by si sa, akú ma odlišnú srsť (kvalita, podsada, atď) od exota rovnakého plemena chovaného v byte. Na nejedného som si siahol! Nie pozrel na fotke, či nete - a to je ten nepatrný rozdiel... PS. Nemysli si, že ridžbekovi v Tatrách zima nie je, rovnako ako že nie je teplo bernardínovi v JAR... A ver tomu, že jeho organizmus na to reaguje...

K tým americkým výskumom asi toľko : pred časom sa vypisovalo o škodlivosti bravčoviny, či hovädziny, a pozri (aby som sa neopakoval, mám to v prvom príspevku, vrátene nedoporučovania mnohým plemenám ryby :heh: ...). Dnešné výskumy a prax sú zase o inom... Koľkože rokov od tých výskumov ubehlo a koľko generácií psov sa zmenilo? Nemnožka... :hi: Ale už len jedna vec o D vitamíne a jeho zvýšenej potrebe pre dogy. Myslíš, že toto sa u dogy vyvinulo pred pár rokmi, či od čias WDC? Pred 30 rokmi nikto o tomto "výskume" ani netušil a pozri - dovolím si tvrdiť, že dogy existovali i vtedy (a možno dokonca kvalitnejšie a s menej zdravotnými problémami ako dnes). Poznal sm v minulosti veľmi slušného chovateľa v KE - mal asi 3, či 4 zvieratá, pritom ešte asi dve ďalšie plemená a kŕmil to všetko jedným krmivom a rovnako. Ako vzdelaný človek určite vieš, že nadbytok D3 je rovnako škodlivý ako nedostatok. A hľa - oni všetky tie zvieratá na jednom a tom istom krmive prospievali... Podľa Tvojej teórie už mali byť dávno hore nohami (síce už sú tiež, ale to kvôli veku :no: )... Takže vtedajšia prax a "dnešný" výskum... Kde je pravda? WDC rád a často hovorí o krátkom hrubom čreve u NO. Neviem kto ho kedy meral, ale mám silné pochybnosti, že je to pravda (aj keď sa NO zmenil pomaly na nepoznanie za posledných 30 rokov a to po mnohých stránkach). Myslím, že na škole by sme sa o tom niečo učili... Beriem prísnu odlišnosť v plemene a nárokoch jedine čo sa týka špeciálnych požiadaviek na minerálny profil, ale iné nie! A aj to si časom v odlišných podmienkach zvieratá vygenerujú...
Ten tretí odsek nechám radšej bez komentára...
PS. V ničom si ma doteraz argumentami nepresvedčil v tejto téme. Nemám dôvod na svojom názore niečo meniť : táto rubrika môže mať svojich 20% opodstatnenosti čo sa týka "výživy" jednotlivých plemien, a aj to LEN pre zdravých jedincov. Ale nikomu jeho entuziazmus neberiem, akurát sa mi nepáči keď sa z niečoho živého a neustále sa prispôsobujúceho zmenám okolia (a nie je to len pes), robí dogma. Ale hovorím, povedal som si len svoj názor, myslím, že argumenty a prax mi dáva v mnohých prípadoch zapravdu a je zbytočné sem ťahať všelijaké nepodstatné veci o výrobcoch, predajcoch, doštudovaných, či nedoštudovaných teoretikoch, kupcoch, či vetoch. V konečnom dôsledku, ak sa budeme striktne držať týchto zásad, ktoré sa pre dané plemeno odporúčajú, dostaneme v niektorých prípadoh výborné výsledky, rovnako ako zistíme pár veľmi zlých. To je práve na prírode a chove psov to pekné - že to nie je logaritmické pravítko do ktorého vložíme údaj a vypadne nám predpokladaný výsledok. Kto takýmto spôobom vidí chov psov, k sklamaniu príde! A to len preto, lebo všetko okolo nás sa vyvíja, to je príroda a na tú žiadne šablóny neplatia! Ani vo výžive psov. Z mojej strany som túto tému uzavrel a tak howgh!
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Exor » Štv 19.09.2013 16:48

Hore nohami? Ja som nikdy nepísal ani netvrdil, že tieto údaje sú dogmy. Vidím, že máš záľubu v pchaní vykonštruovaných záverov do cudzých úst. Ak si prečítaš túto diskusiu, ale aj iné kde sme sa o tom bavili tak zistíš, že vlastne zdieľam tvoj názor. Akurát si nemyslím, že ide o 20%, ale viac ako 50-60%. To je ale tak isto len môj názor.
Rovnako aj ohľadom srsti - opisujem dĺžku srsti, nie kvalitu a nie podsadu. Je samozrejmé, že podsada sa tvorí podľa teplôt. Takže podľa teba ak budem chovať ridžbega v Tatrách, tak sa mu bude rýchloevolúciou srsť predlžovať? :jop: :haha: A za koľko rokov teda vznikne ten dlhosrstý ridgeback? :aaa:

Beriem, že si s touto témou skončil, nebudem ďalej provokovať tvoje názory. Vyjadril si ich, ja tiež. Ja ti tvoje neberiem a budem rád, ak to tak uzavrieme. :jupi: Pretože podľa mňa, si tvoje príspevky v tejto téme a v témach o granuliach odporujú v najzákladnejšej podstate a síce - kvalita a zloženie krmiva. Ak je pes taký prispôsobivý, tak si zvykne na hociaké granule a všetci psi a všetky veľkosti plemien by mohli byť kŕmené rovnakou stravou. Budeme teda akceptovať vznik alergií u ľudí a u psov rovnaký princíp budeme zatracovať? Zatracuj si, mne je to fuk. Ale počet podobných otázok na Marca v jeho téme, nasvedčuje tomu, že ľudí to zaujíma a minimálne o tom premýšľajú. To, či táto sekcia má zmysel sa môže ukázať až s odstupom času, keď sa dostatočne veľké množstvo chovateľov vyjadrí k tomu, či teória u jeho psa korešponduje s ich praxou. Presne na to tá téma je, pretože inde sa to rozoberať nedá. Sám som toto chcel kedysi preberať v téme ČsV, ale tam ma odporučili na sekciu granúl. Lenže v granulách sa to stratí, nie je tam na to priestor. A len málo užívateľov vôbec sleduje sekciu granúl, najmä ak krmia barfom. Zároveň si ale nemyslím, že sa to týka iba granúl a vyjadriť by sa mali aj barfisti.
A že som ťa nepresvedčil svojimi argumentami? To bude asi tým, že si ich zdvorilo odignoroval rovnako, ako aj ja neskôr tvoje. Priznám sa ale, že som ťa presviedčať ani nechcel, ja tvoj názor rešpektujem. Len som skrátka nechcel dovoliť, aby ak niekto navštívi toto fórum, čítal iba jednostranný pohľad na celú túto sekciu. Rovnako mi stačí aj to, že základ mojich názorov zdieľa aj Marco, len škoda, že sa tu nevyjadrí a rieši iba granule.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Má táto rubrika opodstatnenie?

Poslaťod Bad » Štv 19.09.2013 17:18

Má táto rubrika opodstatnenie?

Ano, má, neb se mi líbí !!! :lol: :ha:

Pamatujte pánové, že z takového tření mozků vždycky vypadne mnoho užitečného pro kohokoliv včetně vás, nemluvě o psech, takže zapomeňte na svá ega a házejte dál perly, od toho tady diskuzní fórum je.

Mimochodem, "tečka"(přeložím : "bodka") rovnocenno s "howgh" mám rezervováno pro rodinné debaty, tam se hodí více.... :joint:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Ďalší

Späť na Výživové nároky podľa plemien