Kólia

Kólia

Poslaťod indigo » Pon 19.08.2013 21:13

Ahoj Marco, ideme si po steniatko kratkosrstej kolie blu merle a chcem sa opytat ci ma toto plemeno nejake specificke poziadavky na krmenie co sa zlozenia granul tyka a ci sa podla vyrobcov granul jedna uz o velke alebo este stredne plemeno. Dakujem za odpoved.
indigo
Nováčik
 
Príspevky: 25

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod Exor » Uto 20.08.2013 6:07

Indigo, kólia vo všeobecnosti - ideálny sacharid sa javí byť zemiak a pšenica, z bielkovín jahňa a hydina. Vyhnúť sa treba najmä sóji, možno kukurici.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod indigo » Uto 20.08.2013 9:04

Exor píše:Indigo, kólia vo všeobecnosti - ideálny sacharid sa javí byť zemiak a pšenica, z bielkovín jahňa a hydina. Vyhnúť sa treba najmä sóji, možno kukurici.


A ryza je problem? :hmm: A to po skoro tyzdnovom citani tohoto fora som si myslel, ze ked jej kupim Trainer Fitnes3 lamb&rice medium/maxi a ze to bude dobra volba, resp. to iste od First Mate... ups... esteze som sa opytal... Tak to vidim na FM Lamb@Potato... myslis ze to bude lepsia volba?
A este by ma zaujmalo ci je v pohode krmit od zaciatku taketo krmivo alebo na zaciatok ist vzdy do viaczlozkovych a toto si nechat do dietky pri problemoch? Vdaka
Naposledy upravil indigo dňa Uto 20.08.2013 9:17, celkovo upravené 1
indigo
Nováčik
 
Príspevky: 25

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod Exor » Uto 20.08.2013 9:15

Ryža nemusí byť problém, ani som ju nespomínal. Toto sú všeobecné informácie pre celé plemeno. Nie sú to pevné pravidlá a ja nie som Marco. Odpovedal som len preto, lebo tvoju otázku preskočil. Vo všeobecnosti skôr bývajú alergie na bielkoviny a lamb by mala byť dobrá voľba. Ryža je možný alergén, ale v dosť malom percente.
A či viaczložkové alebo monodiéty, to je na tebe. Ak pes nemá problém, tak môžeš aj viaczložkovým. Hlavne sa vyhnúť tej sóji a možno aj tej kukurici.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod indigo » Uto 20.08.2013 9:28

Snad sa aj Marco vyjadri... Trosku som upravil svoj prispevok... FM nema stenaciu radu okrem jedneho krmiva ale kdesi som cital ze je to v pohode aj pre stenata... V kazdom pripade dakujem za odpoved... princiapialne neriesim cenu ale kvalitu a chcem od malicka krmit to najlepsie hoci u chovatelky dostava Cotecnicu... A barf si pri steniatku netrufam...
A hoci nasi predchadzajuci psy vyrastli na mlieku, varenom mase, cestovinach, vlockach, sarmixe a boli v pohode, predsa len to bolo pred 20 rokmi a psa uz doma nejakych 5 rokov doma nemame tak sa radsej poradim...
indigo
Nováčik
 
Príspevky: 25

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod adrika6 » Štv 22.08.2013 8:31

:nwm: odignorovat... mozno uz to tu je pisane xyz krat a ludia nebudu donekonecna vysvetlovat to iste. treba si dat tu namahu a forum studovat. krasne to tu bolo povedane, uz moze sluzit ako encyklopedia. jedine co sa tu moze doplnat - nove granule na trhu, zlozenie , kvalita a podobne (v teme o krmive)

indigo znova otazka. vies co je presne tvojmu psovi ked hladas granule ktore nebudu vyvolavat alergie? to je ako zbozne prianie, pretoze ja osobne si myslim, ze je to ako loteria ak neviem, co presne mojmu psovi skodi. a to tu nemusi zodpovedat ani Marco, to da logika
ak je alergicky a nevies na co, mas len moznost ist k veterinarovi a zakupit si veterinarnu dietu pre alergicke psy. inac je to hra s ohnom

Gingulka ak psovi sedia granule preco ich chces menit :no:
adrika6
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 927

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod indigo » Štv 22.08.2013 17:46

re adrika6: najskor skus prosim precitat to co som sa pytal... Psa nemam, zatial je u chovatelky a verim ze nema ziadnu alergiu na ziadne zlozky krmiva... jedna sa o kratkosrstu koliu blu merle a pytal som sa ci ma toto plemeno nejake specificke poziadavky na krmenie co sa zlozenia granul tyka nakolko ma niektorí chovatelia strasia ze prave tato farebna varianta je narocna na stravu aby farba bola taka aka ma byt... odpovedal Exor za co mu dakujem a dalej som sa pytal ci je v pohode krmit od zaciatku monozlozkove krmivo alebo na zaciatok ist vzdy do viaczlozkovych a toto si nechat do dietky pri problemoch... toto forum a obzvlast tuto temu som si opakovane niekolkokrat a dosledne precital ale nenasiel som prispevok kde by bolo napisane co preferuje KK v strave vseobecne, ani konkretnu odpoved na otazku ohladom zacatia krmenia mono krmivom od steniatka... ( to ze sa nim vacsinou riesia rozne potravinove alergie je hadam jasne a preto sa na to ani nepytam) na druhej strane preto je tato tema aby sa ludia pytali na Marcov nazor nakolko z precitaneho je jasne ze vie o granuliach viac nez dost a ma info z prvej ruky a dalsia vec je kolko ludi tolko nazorov a ja som sa napr. stotoznil s Exorovou radou ze jahnacie a jedna chovatelka mi povedala ze zle ze rybacie...
Takze: na zaklade nastudovaneho som postupne vylucil Orijen(nevhodny pre velke plemena), Arden(skryta konzervacia), tak na 50% Acanu Grasslands ( dost z Acany psy hnackuju vseobecne a Marco poznamenal ze sa mu tam nepacia ani vajcia kt navysuju bielkoviny a tiez to nie je "stenacina"...) a zostal mi FM (Marco mal vyhrady v zasade len k pomer cena/kvalita) kde je moja volba Australian Lamb&potato hoci vnutorne sa snazim stotoznit s All Life Stages pre male steniatko a nie celkom optimalny podiel Ca/P a Trainer kde jedny radia Natural a iny Fitness kde ale stenacina je len kacka alebo ryba s ryzou...
A mozno by mi Marco napisal z on by preferoval rybu ako zdroj bielkoviny a potom by moje rozhodovanie zostalo medzi "stenacimi" FM a Fitness 3 alebo by mi poradil rozhodne zacat viaczlozkovym krmivom a tam by sa mi primiesal do vyberu Artemis Fresh Mix M/L Breed Puppy napr...
Preto som poziadal o radu pri rozhodovani ako mnoho inych ludi v x prispevkoch v tejto teme a dostali ju. Dakujem za odpoved a ospravedlnujem sa za dlhy prispevok... :smile:
indigo
Nováčik
 
Príspevky: 25

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod indigo » Pon 26.08.2013 10:45

Tak skusim este raz... Poprosim Marca o radu resp pomoc pri rozhodnuti... Psik KK je uz doma zatial papa Cotecnica maxima od chovatelky ale sa dost skriabe...
Rozhodujem sa uz len medzi troma 1. Artemis fresh mix M/L breed puppy 2. Firstmate Potato&fish puppy 3. Firstmate australian lamb&potato Dakujem
indigo
Nováčik
 
Príspevky: 25

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod Exor » Uto 27.08.2013 6:54

Indigo, ja by som si vybral č.3. Ale aj názory chovateľov sú dosť dôležité.
Určite máš naštudovanú históriu plemena. Ide pôvodne o pracovné plemeno používané v Anglicku - teda pasenie oviec, možno dobytka. Kde sú ovce, tam bude asi najdostupnejšia živočíšna bielkovina jahňacie mäso. Čo sa týka sacharidov, na britských ostrovoch sa pestuje najmä pšenica, jačmeň a zemiak. Napr. Írsko prežívalo najhoršie časy chudoby najmä vďaka zemiaku, ktorému sa tam darí. Ryba sa vo všeobecnosti pre kólie neodporúča, pokojne s rybami ale môžu mať chovatelia dobré výsledky.
Prečo by si sa ale mal báť viaczložkových krmív? Vyhnúť sa sóji, kukurici a nemal by byť problém.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod lenli » Uto 27.08.2013 8:18

Ja by som malemu stenatu Firstmate australian lamb&potato nedavala, mozno neskor ano, ale pomer vapnik/fosfor nie je idealny a percento bielkovin sa mi zda nizke pre male stenata a predsa len ide o stena vacsieho plemena. Ja by som volila z tych 3 pre male stena Artemis. Ale to je len moj nazor.
lenli
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 591
Bydlisko: Bratislava

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod Exor » Uto 27.08.2013 8:30

To som si fakt nevšimol, že sa to nevyrába v puppy verzii. Vyjadroval som sa hlavne k použitým surovinám, nie veľmi k značke, tú som považoval za top. Zaslúžil by som si :au:
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Marco Varhol - Fanclub (konkrétne otázky)

Poslaťod indigo » Štv 05.09.2013 21:33

Nakoniec som sa rozhodol pre Artemis fresh mix M/L breed puppy... Malemu chuti, :kak: su pekne len nas strasia, ze nam moze zacat hnednut... Je mozne ze z tohto krmiva? Je hodnota vit A 22,000 IU/kg a biotinu 0.33mg/kg taka vysoka? A este sa chcem opytat ci k tomuto krmivu je potrebne pridavat zvlast nejake chondroprotektiva?
indigo
Nováčik
 
Príspevky: 25

Re: Kólia

Poslaťod Jannka » Pia 06.09.2013 15:32

Hodnota vitaminu A je podla mna v tomto krmive v poriadku :) Nie je to vysoka hodnota. Ale vsetko je individualne. My sme v stenacom veku jedli krmivo s vysokym obsahom vit. A a farba bola aka mala byt. Vsetko zavisi od schopnosti psa vyuzit vit A/betakaroten v tele a najma od genetickych predispozicii. Niektore psy hnednu pretoze jednoducho nemaju genticky danu kvalitnu farbu, pripadne maju rust faktor.

Biotin nema ziaden vplyv na odtien farby, pokial sa nemylim. Chondroprotektiva by som ja osobne stenatu pridavala do veku 1 roka, uskodit nemozu, len pomoct pri zdravom raste. Ake chondra su vhodne sa dozvies v teme o chondrach.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice


Späť na Výživové nároky podľa plemien