Testy odvahy / povahy

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod meny » Pon 19.04.2010 18:35

Tchor píše:Ale asi mame kazdej dost jinou predstavu o idelani povaze psa, ja za idealni povahu povazuju zcela vyrovnany sebevedomi dominantni zvire ktery si nemusi nic dokazovat neb je si vedomy sve sily.


No prave že ja mám takú istú predstavu.
meny
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 133

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod meny » Pon 19.04.2010 18:38

Hanka 1 píše:
meny píše:
Silwuska píše:Tieto testy su aj podla mna blbost...v dnesnej dobe, ked zo psami zijeme uprostred civilizacie, to je podla mna zbytocny risk...viem si predstavit psa, ktory az do tejto skusky zil normalny spokojny zivot...zrazu nanho niekto v priebehu hodiny 3 krat zautoci, na urcitom mieste, pri urcitom zvuku, pes si to moze spojit do konca zivota s niecim negativnym a moze byt problem...

Btw. za svojim plotom bude stekat 95% psov na tomto svete, takze to mi moc ako test odvahy nepripada... :nwm:


Ano to máš pravdu. Ale ten kdo si kúpi takého psa ktorý to ma vrodené a za tým učelom, tak tie testy su super vec. Tieto testy su neni určené pre každé plemeno.


Valná většina těch, kteří si koupí asiata, který "to má vrozené", si drbe hlavu a psa hodně nezvládá. Hodně takových psů končí v útulcích, na převýchovách nebo rovnou u veta. Za posledních 5 let jsem jich vidělat docela dost. Lidé, kteří touží po takovém psovi, s ním ve valné většině neumí jednat.


No je to možné. Ale ja zase poznám plno ludí ktorý majú takých psov a sú snimi nadmieru spokojny...Ešte som nestretla takého ktorý by sa sťažoval. Zatial som sa stretla len stakými nazormi, že vystriedal som mnoho psov, aziat je ten najlepší pes akého som mal a ineho by som nechcel.
meny
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 133

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod meny » Pon 19.04.2010 18:41

wer píše:
meny píše:Ano prestne to som myslela, že všetci si vyberejú psa podla toho kolko má výstav a umiestnení a o povahe neni ani zmienka a potom týmto, zanikajú dobré psy. Ja osbne by som si vyberala psa najprv povahy rodičou a tak dalej a potom podla vzhladu.


neviem, z tvojich inych prispevkov z vychovy som prave nemala pocit, ze mas celkom vyrovnane zviera... :nwm:


Aj ja som si to myslela. Myslela som si, že má strach a neviem čo. Ale asi som sa mýlila, bola som na klubovke kde bolo okolo 90 aziatov a zistila som, že ten môj je uplne užastný. Ešte som zvedavá ako sa zachová na dalších povahách.
meny
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 133

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Tchor » Pon 19.04.2010 18:45

meny píše:
Tchor píše:Ale asi mame kazdej dost jinou predstavu o idelani povaze psa, ja za idealni povahu povazuju zcela vyrovnany sebevedomi dominantni zvire ktery si nemusi nic dokazovat neb je si vedomy sve sily.


No prave že ja mám takú istú predstavu.

Ta potom nevim z jakeho duvodu se ti libi ty "testy". Ty totiz "proverujou" zcela jine vlastnosti psa.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod meny » Pon 19.04.2010 18:56

No ja som nepovedala že sa mi lubia ale že su dobré na zistenie povahy psa. A rada by som vedeľa akú povahú má môj pes a vakej sitacii ako zareaguje. Ale tie testy sa hlavne robia preto aby si zistil či sa zachovali povahové vlastnosti aziatov a tý ktorý v teste uspejú, tak po nich si väčšina ludí, ktorý sa vtom vyznaju a chcú to plemeno nato načo bolo určené po nich štenatá a viac a viac sa zachovjú potom tie vlasnosti, ktoré majú mať, lebo v dnešnej dobe už tý niektorý psy nie su azatmi ale uplne niečo iné.
meny
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 133

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 20.04.2010 8:53

Tieto testy su aj podla mna blbost...v dnesnej dobe, ked zo psami zijeme uprostred civilizacie

Ja len k tomuto. Ak by sme sa na psov mali pozerať cez tento filter, tak by sme tu mali psa jednotnej povahy, ňuňavého plyšáka, len v rôznych oblečeniach. Otázka je, či bohužiaľ týmto smerom ide dnešná kynológia a nazeranie na psa. Ja dúfam že nie.
Osobne som plne za zachovanie pôvodnej povahy toho ktorého psa a k tomu, či sa nám to páči alebo nie, je potrebné stále overovať konkrétne povahové vlastnosti psov. Inak to pôjde celé do kýbla. Aká je motivácia kúpiť si stredoaziata? Asi nie taká, že sa mi páči, chcem sa s nim prechádzať po ulici a očakávať že sa bude chovať ako kólia? Však bývam v civilizácií.
neobhajujem nejaký konrétny systém testov pováh, obhajujem len fakt samotný. :yes:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Tchor » Uto 20.04.2010 9:24

Problem je to ze pes s "puvodni" povahou byl vzdy vyslechtenej pro konkretni oblast a konkretni podminky. stredoaziat byl vyslechtenej pro obranu proti velkym selmam a proti bandam banditu v oblasti kde nejbizsi obydleny staveni je kilometry daleko. V okamziku kdy si takove zvire veme clovek do stredni evropy (ani velke selmy ani bandy banditu se tu bezne neprochazeji) musi byt schopnej ty vlastnosti minimalne uridit - bohuzel co mam zkusenosti tak je jen velmi malo lidi kteri to umi ostatni se v tom jen vice ci mene uzpesne placaji.

To same plati i o jinych plemenech tipicky japonska ci africka plemena, ale i treba severani nebo pracovne slechteny specializovany plemena (malinois, vetsina loveckych plemen). na druhou stranu je mnoho "univerzalnich" plemen s velkou schopnosti se prizpusobit psovodovi. Prost muj nazor je ze o vyberu psa by mela rozhodovat zodpovednost a realisticke zhodnoceni moznosti psovoda nikoli moda ci potreba ziveho alarmu.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Silwuska » Uto 20.04.2010 9:29

Ulfi to je v poriadku, ja som tiez za zachovanie povah, o to pokoj...preto by sa ludia mali venovat velmi bedlivemu vyberu plemena...ale niesom za taketo "skusky"...k comu je niekomu dobre vediet ze jeho pes by bol ochotny ublizit cloveku na ulici??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod wer » Uto 20.04.2010 11:27

presne tak, ulf. myslim, ze tchor to vystihol presne. ja tiez nie som proti zachovaniu povah, naopak. ale k tomu musi byt predsa prisposobene aj prostredie.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 20.04.2010 15:12

Silwuska píše:Ulfi to je v poriadku, ja som tiez za zachovanie povah, o to pokoj...preto by sa ludia mali venovat velmi bedlivemu vyberu plemena...ale niesom za taketo "skusky"...k comu je niekomu dobre vediet ze jeho pes by bol ochotny ublizit cloveku na ulici??

Ak si takého psa zadovážim, viem prečo to robím. No určite nie preto, že ho chcem vláčiť po ulici.
--------

Myslím že to vidíte moc čierno. Využitie pre tieto psy je aj tu u nás, vagabundi sú aj teraz. Problém je skôr v enormnom množstve týchto psov a v nevhodnom umiestnení. IMHO ak chovateľ predá SAO niekomu na dvor do vilovej štvrte uprostred mesta, tak je to magor a k prúseru na prvej fronte prispel ako prvý on. Skôr v tomto je problém :no:
Ďalšia vec na čo sú dobré rôzne testy pováh je to, že človek vie čo si kupuje a nedôjde k prekvapeniu v tom zmysle, že si myslel že kúpil nejakého mucka, ale ouha. Aby ľudia vedeli do čoho idú, to je veľmi dôležité. Dnes je v móde z veľa plemien robiť plyšáčiky, mucinkov, (vidím to najmä u chrtov) a potom vznikajú mierne prekvapkania.

Zaujímavé je, že málokto sa čuduje prečo robia kólie pastierske skúšky (načo mi to v meste je), prečo má mať NO skúšky výkonu, ale keď ľudia chcú vedieť, či je SAO schopné urobiť svoju prácu, tak je to divné a nemorálne. :nwm:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Silwuska » Uto 20.04.2010 15:30

Ulfheiðr píše:Ak si takého psa zadovážim, viem prečo to robím. No určite nie preto, že ho chcem vláčiť po ulici

To je v poriadku, ale pokial teda nemas predstavu sa snim vlacit po ulici tak nepotrebujes skusku, v ktorej sa simuluje napadnutie na ulici...

Ulfheiðr píše:Zaujímavé je, že málokto sa čuduje prečo robia kólie pastierske skúšky (načo mi to v meste je), prečo má mať NO skúšky výkonu, ale keď ľudia chcú vedieť, či je SAO schopné urobiť svoju prácu, tak je to divné a nemorálne.

Ano mne to divne pride...pri pastierskej skuske, ani pri skuske vykonu pes nema zamerne ublizit cloveku, pri skuskach u tychto "strazcov" o to ide...to mi pride divne...nic nepoviem ak ma obranit svoje teritorium, ale nie na ulici, za bieleho dna napadnut cloveka ktory urobi naprah...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod *Bady* » Uto 20.04.2010 18:16

raky píše:Poviem svoj názor. Ak to má byť preverenie povahy - je to trocha zvláštne - nakoľko by som za preverenie považoval skôr stretávku a normálny rozhovor až po hádku - obranu a odvedenie psa od figuranta a následne skupinku ľudí a zo vzruchu sledovanie prechodu do kľudu... Pri nácviku na uvedený test si viem dosť predstaviť, že zo psa spraví človek iba útočného agresora, ktorý bude brať všetko ako nebezpečenstvo... Ďalej sa mi zdá aj použitie streľby a následné okamžité útoky v menovaných prípadoch ako náuka, že po streľbe musí okamžite brániť, čo by tiež nemuselo byť príjemné... :ua:

presne tak, súhlasím...tie "testy" čítam 1.krát a sú fakt hrozné...k ničomu nevedú
*Bady*
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 406
Bydlisko: okres KE

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 20.04.2010 19:17

Kameňujte ma, mne sa tie testy páčili :jazyk: Ak by to so strany ľudí prebiehalo česte, to jest na test by nastúpil len ten pes, ktorý na ne nastúpiť má, ...
Ale jasné sáď je, že pre každé plemeno by tie testy asi mali vypadať inak.

Apropo, prečo by pes nemal reagovať, keď sa na nás niekto rozoženie palicou? To určite nieje normálna situácia a priemerný pes IMHO vie rozoznať, kedy na mňa niekto útočí palicou, kedy niekto roztvára dáždnik, alebo si skladá brýle z hlavy.
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Uto 20.04.2010 19:21, celkovo upravené 2
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Ijsbéérka » Uto 20.04.2010 19:17

="Silwuska"]
Ano mne to divne pride...pri pastierskej skuske, ani pri skuske vykonu pes nema zamerne ublizit cloveku, pri skuskach u tychto "strazcov" o to ide...to mi pride divne...nic nepoviem ak ma obranit svoje teritorium, ale nie na ulici, za bieleho dna napadnut cloveka ktory urobi naprah...


Zkouška z výkonu a prověření povahových vlastností je úplně něco jiného. Ale trochu to se sebou souvisí.

U nás hovawarti měli povahový test sice ne na ulici, ale na hřišti(na slovensku to stále podobně funguje) kde byl tlak na psa v podobě útoku cizí osobou. Vše na vodítku. A hovík musel správně zareagovat což znamená bránit svého pána. Ne aby vzal do zaječích.
Když má pes pro svoje plemeno tu správnou povahu, tak jak má být , tak se ti s tím psem i lépe sportuje. pokud máš sebevědomého psa, tak máš poloviční práci.
A proto, když si budoucí majitel kupuje štěně měl by chovný pes a chovná fena projít bonitací a měli by být prověřeny zda mají tu "správnou " povahu. (neberu to u prcků - jork, westík atd.........)

Taky by mě zajímalo jak by zareagoval můj pes při opravdovém napadením(zkoušet to schválně nebudu). Doufám, že by neutekl do zaječích . Nerada bych zachraňovala sebe a ještě psa. :smile:
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Hanka 1 » Str 21.04.2010 13:50

Já tuhle zkušenost mám a už si jí nechci opakovat. Sice psi poslechl na povel, ale už jsem se děsila, jak budu útočníka vytahovat čubě z huby a následně vysvětlovat úřadům, jak ten chudáček úchyl k pokousání přišel..., nevím, jaké zákony máte u vás, ale my máme takové, že já bych mu musela platit bolestné. Bělouš spíš straší a asi by nekousl tvrdě, ale čubina by šla vysloveně likvidačně a do toho nejdu.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia