Doprava zdarma na Barfer.sk MATTPHOTO fotograf Večerné venčenie na Hafshope

Testy odvahy / povahy

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Testy odvahy / povahy

Poslaťod katarina79 » Pon 08.02.2010 19:08

Máte niekto skúsenosti s nasledujúcou formou testov odvahy?Možno sa u každého plemena líšia, preto uvádzam len príklad v prípade DC. Zaujíma ma,aká bola vaša úspešnosť a aká to bola podľa vás psychická záťaž pre psa...prípadne iné pripomienky (podobnú tému mi nenašlo,ak aj napriek tomu sa tu niekde nachádza...sorry). :hi:

Testy odvahy u DC:

Test. 1 – od 30 mesiacov
Test 2,3,4 – od 36 mesiacov
Nehodnotí sa spôsob zákusu, len odvaha psa /bránenie majiteľa psom/, nesmie prejaviť strach ani cúvnuť

Test č.1:
miesto: územie psa, ktoré stráži
priebeh: majiteľ psa drží na vodítku, kožený obojok-žiadny ostnáč ani sťahovací,
figurant: bez predmetov, útočí zo vzdialenosti 10 metrov,

Test č.2:
miesto:územie, ktoré pes pozná (napr. z vychádzky), min 200 m od územia psa,
priebeh: majiteľ psa drží na vodítku, kožený obojok-žiadny ostnáč ani sťahovací,
figurant : s palicou bez náprahu,
Pred vychádzkou, keď je ešte pes na svojom území, výstrel zo signálnej pištole zo vzdialenosti 30 m.

Test.č.3:
miesto: pes na území, kde sa ocitol prvýkrát a nestihol sa s ním oboznámiť
Priebeh: výstrel z 25 m,
figurant : s a palicou a s náprahom,útočí z 15 m 30 sekúnd po výstrele,

Test č.4:
miesto: prechádzka do rušného prostredia napr. stanica,
Priebeh: posudzovateľ ide za dvojicou (majiteľ a psa) a sleduje reakcie psa na rôzne podnety, po 10 min prechádzky sa vo vzdialenosti 15 m figurant s dopredu neznámym predmetom (veľkosť max 1m), ktorý vystrelí z pištole a následne ju odhodí a zaútočí ba dvojicu.
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Barfer.sk

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Hanka 1 » Pon 08.02.2010 20:23

K čemu je to dobré? Zkouší se odvaha psa nebo to, jak byl připravován na cvičáku? Pokud pes neabsolvoval přípravu, považuju to dost za hazard pro něj i pro majitele.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2997

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod katarina79 » Pon 08.02.2010 20:34

Pokiaľ viem testy majú preveriť vrodené vlastnosti psa brániť svojho majiteľa.....
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Tchor » Pon 08.02.2010 20:44

Tyhle testy nevypovidaji vubec o nicem, i hodne podprumerne zvire se da na ne pripravit naopak i pomerne slusny zvire na nich ztroskota pokud bude bez pripravy.
Tchor
Cvičiteľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1648
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod johny5 » Pon 08.02.2010 20:55

Katka toto su vsetko veci ktore sa daju so psom umelo naucit. Pes ti malokedy zahryzne sam od seba do rukava ked na to nieje uceny.Skor ta chyti za nohu alebo kde zaciahne.Stanica sa da lahko naucit pokial tam s nim chodis od malicka v roku mu to ani nepride ze je tam nejaky hurhaj a ramus co robia vlaky.Strelbu si uc tiez uz teraz kym je stena hlupucke a nedochadza mu.Najprv z dialky a potom blizsie a blizsie a hlavne pri hre.V podstate tieto testy vobec niesu o nejakej skuske povahy ale o pripraveni na ne cvicenim a socializovanim v roznych prostrediach kde je ruch.Pokial nemas psa vysloveneho plasaka tak spravnou vychovou a cvicenim dosiahnes tento test uz v roku na plny pocet.Tieto testy pripravoval urcite niekto kto so psom cvicil a darilo sa mu.Inak su o nicom ak sa ma prihliadat na danu povahu psa...
johny5
Cvičiteľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod raky » Pon 08.02.2010 23:34

Poviem svoj názor. Ak to má byť preverenie povahy - je to trocha zvláštne - nakoľko by som za preverenie považoval skôr stretávku a normálny rozhovor až po hádku - obranu a odvedenie psa od figuranta a následne skupinku ľudí a zo vzruchu sledovanie prechodu do kľudu... Pri nácviku na uvedený test si viem dosť predstaviť, že zo psa spraví človek iba útočného agresora, ktorý bude brať všetko ako nebezpečenstvo... Ďalej sa mi zdá aj použitie streľby a následné okamžité útoky v menovaných prípadoch ako náuka, že po streľbe musí okamžite brániť, čo by tiež nemuselo byť príjemné... :ua:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4154

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Tchor » Uto 09.02.2010 5:49

Jakejkoli test probihajici podle nejakych pravidel se da "nacvicit". Osobne tvrdim ze o povaze psa mi cviky provedene "na place" nereknou skoro nic, o neco vic rekne sledovanej trenink, ale skoro vsechno mi rekne nekolikahodinova prochazka se psem.
Tchor
Cvičiteľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1648
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Bad » Uto 09.02.2010 7:04

Pokud jsem to dobře pochopila, tak vůbec nejde o zákus, ale o to, jak pes reaguje na ohrožení - jde proti útočníkovi nebo se jde schovat za pána či rovnou prchá. Přiznám se, že nevím co je plemeno DC, ale asi to bude taky pes "hlídač bez výcviku". Takže se zkoumá přirozený obranný pud psa. Díky tomu, že máme poměrně čerstvou zkušenost (syn) s útokem chlapa ve tmě, tak vím, že je to něco úplně jiného než klasický nácvik obrany na cvičáku. A četla jsem v nějakém článku o obranách (polemika nad dnešním sportovním pojetí obran)stesky paní, která má psa výborného sportovního obranáře, ale když ji napadl opilec, tak pes naprosto selhal.
Takže smysluplnost těchto testů lehce chápu, předpokládám že jde o plemeno, které není primárně služební.Upřímně, v tomto kontextu jsou jakékoliv povahové testy nesmysl, protože vše(pokud vím co) se dá nacvičit. Ale myslím že právě při setkání psa s útokem toho, i když je pes dopředu připraven, poznáš hodně. Tchoři, myslím že právě figuranti mnohdy znají povahu psa lépe než sám majitel.
Nebezpečí bych viděla v tom, že by pak pes mohl útočit v podobných situacích i nadále.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5664

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Tchor » Uto 09.02.2010 7:21

Situace muzes snadno natrenovat, pises ze nejde o zakus, paradoxne zakus je jediny na cem pri nacvicenym alespon trochu vidis co ten pes v tu chvili resi v hlave, i pevnej a klidnej zakus se da "naucit", ale u nervnejsiho psa ktery si nebude zcela jistej velmi spatne.

Odvahu psa nevyzkousis teatralnim utokem na psa (kdyz se psa snazis "zahnat" i pomerne slabsi pes to snadno zpravne vyhodnoti jako projev nejistoty), ale naopak zcela klidnym a sebevedomym postupemn proti psovi s vyzvou "tak si to pojd rozdat na ferovku". Jenze kdyz budete testovat tohle zjistite ze vetsina psu bude regovat bud zbytecne zastrasovacim zpusobem nebo rovnou strachovym utekem - oboji svedci o nejistote psa. psu ktery tohle ustoji je totiz strasne malo i mezi psama ktery se na obranu leta cvici.
Tchor
Cvičiteľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1648
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Bad » Uto 09.02.2010 7:45

Tak jsem se dočetla, že DC je kanárská doga. Kolik DC se věnuje sportovním obranám?! A vůbec sportovnímu výcviku. Takže tam to opravdu asi nebude o nácviku, ale o přirozené reakci psa na přímé ohrožení. Taky neznáme způsob provedení napadení a jak Tchoři píšeš, je v tom rozdíl. U tohoto plemene vcelku smysl chápu (přečti si standart), Tchoři, člověk znalý tohoto plemene z reakce psa i bez zákusu dost pozná.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5664

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Hanka 1 » Uto 09.02.2010 9:14

Dobře, a uvažoval vůbec někdo o tom, jaké tenhle test, na který se dá připravit, kde dobrá příprava naučí i labilního psa správné reakci, má následky na psychiku psa a na jeho světonázor? Asi ne.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2997

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod meridia » Uto 09.02.2010 11:46

kde dobrá příprava naučí i labilního psa správné reakci, má následky na psychiku psa a na jeho světonázor?

nerozumím jak to myslíš..když píšeš o správné reakci,tak snad jsou následky dobré ,ne?
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1045

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Hanka 1 » Uto 09.02.2010 11:50

Ano, je dobrá příprava, ale jak teda otestovat tímhle způsobem povahu? Jeden uznávaný výcvikář tvrdí, že připraví na uchovnění každou "s..u", že se to jen musí umět. A tak si říkám, že test povahy, který se dá natrénovat, vypovídá o úrovni té přípravy a velmi málo o té povaze. Souhlasím s Tchořem v tom, že nejvíc mi o povaze psa řekne procházka - pohyb v různém prostředí a tak.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2997

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod meridia » Uto 09.02.2010 11:56

No jo,to bude asi pan Šilhavý,on tvrdí víc věcí,ale v těch se tuty neshodnete :haha: Ale já se ptala na něco jiného..ne o ukázání pravé povahy,ptám se jak jsi tohle myslela
dobrá příprava naučí i labilního psa správné reakci, má následky na psychiku psa a na jeho světonázor?
přeci když labilnějšího psa naučím jak se správně chovat při určité situaci, může mu to být jedině ku prospěchu,nebo myslíš,že ne?
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1045

Re: Testy odvahy I.-IV

Poslaťod Hanka 1 » Uto 09.02.2010 12:01

Jestli to, čemu je pes vystaven při popisovaném testu povahy a to, co je vyhodnoceno jako "správná reakce", tak možná jo. Já si správnou reakci představuju asi schůdnější pro běžný život.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2997

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia