Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

Prekusovanie pri obranách

Pia 20.03.2009 18:57

ahojte, nemáte nejaký hm námet ako naučiť pra aby neprekusoval? to moje malé dilinko zbožňuje kusanie ( tak ako niekedy všetkých ľudí miloval, s každým sa hral, na cvičáku sme ha naučili kusať a odvtedy sa ho všetci boja)...... no takže miluje kusanie , ale problém je v tom, že keď kusne do rukáva, a figurant dvihne druhú ruku nad neho, tak pes pustí rukáv a chňapne po ruke......jedného figuranta mi už tak pohrýzol..... robí to napr. aj keĎ má figurant v ruke bič, a jemne sa mu dotkne brady počas záhryzu.......tiež vtedy, keď si dá pešok na dlhé vodítko a takto sa naťahujú, pritiahne si psa k sebe a vodítkom mu kýve nad hlavou......
takže sa pýtam, viete mi poradiť ako ho naučiť, aby nepúšťal rukáv? nemôžme preto robiť ani cúvačku ani ho púšťať, biedačik stále musí byť na vodítku :(
nechcem s ním robiť žiadne skúšky ani nič, je to strážny pes ktorý stráži areál firmy s fenou, ktorú tiež občas vezmem na cvičák..... a ona robí to isté :( ....... sú to matka zo synom...... Ajda je RTW+NO a Atos je 75% RTW :D ........

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 21:03

v prvom rade si musis ujasnit, co vlastne od neho chces... ci sportove obrany alebo obrany "do praxe". ma viac rozvinuty obranarsky instinkt ako lovecky pud. takto sa cvicia extremne nebezpecne psy - pachatelia nemaju sancu, kedze pes prekusne vzdy tam, odkial prichadza uder/kopanec. bud s nim budes kusat na ringo (menej nebezpecne pre figuranta) alebo sa ho budete snazit viac preorientovat na lovenie...

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 21:18

Domča píše:ahojte, nemáte nejaký hm námet ako naučiť pra aby neprekusoval? to moje malé dilinko zbožňuje kusanie ( tak ako niekedy všetkých ľudí miloval, s každým sa hral, na cvičáku sme ha naučili kusať a odvtedy sa ho všetci boja)...... no takže miluje kusanie , ale problém je v tom, že keď kusne do rukáva, a figurant dvihne druhú ruku nad neho, tak pes pustí rukáv a chňapne po ruke......jedného figuranta mi už tak pohrýzol..... robí to napr. aj keĎ má figurant v ruke bič, a jemne sa mu dotkne brady počas záhryzu.......tiež vtedy, keď si dá pešok na dlhé vodítko a takto sa naťahujú, pritiahne si psa k sebe a vodítkom mu kýve nad hlavou......
takže sa pýtam, viete mi poradiť ako ho naučiť, aby nepúšťal rukáv? nemôžme preto robiť ani cúvačku ani ho púšťať, biedačik stále musí byť na vodítku :(
nechcem s ním robiť žiadne skúšky ani nič, je to strážny pes ktorý stráži areál firmy s fenou, ktorú tiež občas vezmem na cvičák..... a ona robí to isté :( ....... sú to matka zo synom...... Ajda je RTW+NO a Atos je 75% RTW :D ........


Krasnej popis psa co kouse protoze se boji o kejhak, tenhle typ kousani je nevhodnej i pro sluzebni praci a ve sportovce nema co delat uz vubec. z tohohle je jedina cesta vratit psovi duveru v protihrace (figuranta) a pracovat na sebeduvere toho psa. jenze to predpoklada ze to figurant bude umet a takovejch je pomerne malo a jeste min takovejch ktery si stim budou chtit hrat, protoze to je prace na mesice s velmi nejistym vysledkem a staci jednou si jet zakousat na figuranta ktery zas pritlaci vic a muze se zacinat znova. I u sluzebnich psu se nejdriv psovi nazveda sebeduvera a presvedci se ze kazdou situaci klidne zvladne a az po te se jim ukaze ze protivnik muze byt hodne nebezpecny.

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 21:24

wer nemyslím si :nie: skôr sa mi zdá, že pes nemá nervičky v poriadku a má riadnu reakciu na figuranta. ale tak ako písal tchor - na tom treba dlho pracovať a najskôr ti pomôže veľmi dobrý figurant a to buď že by bol jej známy alebo za peniaze - na cvičáku "len tak" sa jej málo kto bude venovať s takýmto "problémom". i keď... pre niektorého by to možno bola výzva :no: takýto pes je podľa mňa úplne nevyspytateľný nielen v športe, ale aj v bežnom živote

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 21:52

ked sa robi obrana "po starom" - na zaklade rozvijania zloby = figurant je nepriatel, moze to takto dopadnut. ten pes to proste neberie ako hru.

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 22:00

1) metoda pres rozvijeni zloby je davno prekonana a to i ve sluzebnim vycviku.
2) podle popisu byla blbe udelana i ta metoda rozvijeni zloby a pes se misto "zlobeni" boji.
3) pes delanej pres rozvijeni zloby (a to i dobre udelanej) nema co delat v rukou civilisty.
4) figurant ktery dokaze psa takhle "dokur.." by se mel na figurovani vykaslat a to tak ze velmi rychle.

PS: ja se jako figurant setkavam s podone se chovajicima psama docela casto a muzu rict ze naprava je pomerne hodne zdlouhava a taky jsem za svejch cca 16 let co figuruju (a delam i se sluzebnima psama) nevidel psa ktery by po priprave na obranu pomoci nacviku " rozvijeni zloby" sebevedome kousal. takovy pes si vzdycky nechava "zadni vratka" a kouse v zurivosti nikoli v sebevedomi.

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 22:01

len z jej príspevku nemôžeš vedieť, ako tú obranu robili. a podľa mňa, málokto už dnes robí obranu cez zlobu, skôr cez to "lovenie"
takže sa pýtam, viete mi poradiť ako ho naučiť, aby nepúšťal rukáv? nemôžme preto robiť ani cúvačku ani ho púšťať, biedačik stále musí byť na vodítku :(
neviem, moja suka je vlastne prvá, s ktorou robím obrany, ale tak okolo "kšefťákov" a šporťákov som sa motala celé dni a aj zo začiatku pri cuvkach boli psy na dlhých vodítkach. a ďalšia vec, kým pes nekúsal poriadne na mieste, robili sme cuvky max na 1-2 metre, to boli take pseudocuvačky :lol: a tiež mám suku, čo mala s nervičkami problémy, takže viem, čo to obnášalo to naprávať
Naposledy upravil Nyssa dňa Pia 20.03.2009 22:05, celkovo upravené 1

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 22:04

muzu, ta reakce na ruku je dost typicka a jednoznacene svetci o tom ze pes tomu figurantovy neveri a ze se naprahu boji. kdyby tam byla "jen" ustupova reakce na naprah mohlo by to mit mnoho pricin, ale aktivni zurive utocna reakce na naprah jich zas az tak moc mit nemuze a moc dobre vim jak vznika.

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 22:09

no môže tam byť aj viac faktorov - píše, že je to strážny pes, takže ktovie, čo zažil aj pri tom strážení :ua:
btw. malo by sa to asi presunúť do témy obrany :no:

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 22:16

faktoru tam muze byt vicero, ale ten zakladni je ze pes se boji naprahu a reaguje na nej utokem. muzeme se jen dohadovat o tom jestli to pokazil psovod nebo figurant, ale v kazdem pripade by na tohle zjisteni figurant mel reagovat a prizpusobit tomu svoji praci, pripadne i korigovat psovoda. Da se z toho dostat (pokud na to ten pes ma), ale neni to vubec jednoduchy a fakt to chce aby to figurant umel.

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 22:19

a tu je kameň úrazu - úprimne, koľko je takých figurantov a úprimne koľkým z nich sa s tým bude chcieť hrať? aspoň na Slovensku je dobrých figurantov podľa môjho názoru ako šafranu a ak sú, tak máloktorý z nich "len tak" figuruje na cvičáku. mnoho z nich je takých, že psov zoberú ako na bežiacom páse a vôbec nepremýšľajú nad daným jedincom

Re: Prekusovanie :(

Pia 20.03.2009 22:50

Tchor píše:1) metoda pres rozvijeni zloby je davno prekonana a to i ve sluzebnim vycviku.
2) podle popisu byla blbe udelana i ta metoda rozvijeni zloby a pes se misto "zlobeni" boji.
3) pes delanej pres rozvijeni zloby (a to i dobre udelanej) nema co delat v rukou civilisty.
4) figurant ktery dokaze psa takhle "dokur.." by se mel na figurovani vykaslat a to tak ze velmi rychle.

PS: ja se jako figurant setkavam s podone se chovajicima psama docela casto a muzu rict ze naprava je pomerne hodne zdlouhava a taky jsem za svejch cca 16 let co figuruju (a delam i se sluzebnima psama) nevidel psa ktery by po priprave na obranu pomoci nacviku " rozvijeni zloby" sebevedome kousal. takovy pes si vzdycky nechava "zadni vratka" a kouse v zurivosti nikoli v sebevedomi.


s tym vsetkym naprosto suhlasim.

Re: Prekusovanie :(

Sob 21.03.2009 14:30

Ako som tak cital temu od majitela myslim ze chyba je na oboch stranach:majitel aj figurant.
Majitel:Zakladnou chybou vo vycviku bolo ze preskocil zaciatocne stadium vycviku obrany.Cize:lovenie koristi,hranie sa s vycvikovymi pomockami klin,koza, a az potom rukav.Pes nema istotu od majitela,majitel nestriedal ludi ktori by sa so psikom bavili,natahovali sa o korist kde by sem tam urobili naznaky naprahu a dalej mu zvysovali sebavedomie s tym ze by psik pochopil ze naprah neznamena ublizovanie...
Figurant : nevie odhadnut povahu psika,neupozornil majitela na dane chyby ktore svojim zrejme nevhodnym spravanim a pracou len podporil,nedokaze psika dostat z nervozity do kludu...atd
Takze ako tu napisal aj tchor clovek co to nevie nech to nerobi.
Doporucujem zmenit styl hry a uz pri tahani sa o loptu.kozu atd robit najprv nepatrne naznaky naprahov holou rukou najprv z boku len v sirokom okruhu zorneho pola psika.Ked zvladne tuto fazu treba naprahy zacat robit -casom (podla spravania psika)blizsie k hlave az sa casom vypracujete na naprah tesne ponad hlavu.Nikdy netreba psika udriet len mierne potapkat a neustale chvalit.Ak ma zvladnutu tuto fazu pouzite palicu ale zase len vo velkej vzdialenosti od psika a po case sa mozete dostat az na naprah ponad hlavu kde budete zahryznuteho psika palicou hladkat po hlave od oci az po koren chvosta.Nezabudajte psika stale ukludnovat a nesmiete ho svojim spravanim a pohybmi dostat do stresu a nervov.Ak ma zvladnutu aj tuto fazu prichadza na radu cudzi clovek (ktoreho pes pozna) napr.kamos co chodi s Vami vencit svojho psika a pes mu trosku veri.Zase to iste od zaciatku....Lopticka,hracka,koza, klin a pri tom naznaky naprahu v klude vela chvalenia od toho cloveka a povzbudzovanie od majitela.NO a dalsia faza je uz potom rukav ale postup je zase rovnaky ako na zaciatku....
Tolko k tomu sice pomalemu ale doslednemu vytvoreniu spravnej obrany (skor sportovej ako sluzobnej) ale to uz zalezi na majitelovi ci bude mat tolko chuti casu a dokaze si zabezpecit spravnych ludi ktori mu s tymto problemom dokazu pomoct.Jednoznacne u takehoto psa nedoporucujem robit obranu cez agresivitu a prilisny tlak lebo pes bude v zakusoch aj celkovom spravani pri obrane dost nevypocitatelny a nastanu len problemy.Je to len o case a chuti majitela a ludi co mu pomahaju ci to zvladne psik alebo nie...

Re: Prekusovanie :(

Sob 21.03.2009 21:08

Tchor píše:muzu, ta reakce na ruku je dost typicka a jednoznacene svetci o tom ze pes tomu figurantovy neveri a ze se naprahu boji. kdyby tam byla "jen" ustupova reakce na naprah mohlo by to mit mnoho pricin, ale aktivni zurive utocna reakce na naprah jich zas az tak moc mit nemuze a moc dobre vim jak vznika.


Popis od Domči je dosť zmätočný. Na jednej strane je to pes, ktorý "miluje všetkých ľudí", na druhej strane jeho poslanie je "byť strážnym psom", na tretej strane chcete od neho, aby bol perfektný v zákusoch, čo vyžaduje istú konšteláciu dispozícií a vonkajších podmienok, aby spolu navzájom korešpondovali... Ak navyše pes nie je "pevný" v nervoch, nezdá sa vám, že žiadate dosť protirečivé veci? Ak má strážiť, nech stráži, potom nie je dôvod, aby veril ľuďom, a už vôbec nie figurantovi, či iným cudzím osobám, ktoré mu navyše dosť reálne, v jeho ponímaní, hrozia. Tu je prvý (ale môžem menovať i ďalšie) zásadný rozpor - strážiť (a byť apriori nedôverčivý) a zároveň milovať ľudí... :nie: Ak pes má rád ľudí, potom prerobiť hryzenie na zábavu by nemal byť problémom, ak má pes dobré nervy. Ak to konkrétny figurant nezvláda, treba ho vymeniť za iného, pretože toto by pre skúseného figuranta by nemal byť neprekonateľný problém. Nikde sa nepíše, ako pes zvláda zákusovú časť, pokiaľ tam nie je hrozba náprahov... Ak má pes za svojho života zlú skúsenosť s palicou a zároveň je chabrus na nervy, odstránenie je v takom prípade beh na dlhú trať s neurčitým, až neuskutočniteľným výsledkom. Myslím, že pevné zákusy pes v slabších nervoch dosiahnuť môže len na jemu známeho figuranta, ale nikdy nie na cudzieho, ktorý na neho vyvinie trochu väčší nátlak. Ešte ma tak napadá jedna vec, keďže bola spomínaná aj suka - ak sú zvyknutí na seba, pes bez podpory suky stráca istú psychickú oporu a zneistieva, potom sú tie reakcie dosť vysvetliteľné. Každopádne z takéhoto popisu situácie sa nedá riešiť nič, dá sa len dedukovať, správanie je treba vidieť naživo. Domča - zváž si priority na čo chceš a načo máš tohto konkrétneho psa a podľa toho opusť falošné ciele a naplň s rozvahou ten jeho hlavný. Nehovorím, že taký pes, čo splní všetky tvoje túžby v tomto smere sa nenájde, ale isto bude výnimkou, čo z tohto tvojho súčasného asi sotva niekedy bude... Takže - nefarbi ho na svetlozeleno, keď je raz čierny... :lol: .Naviac mám podozrenie, že "prímes" iného plemena tiež môže zohrať istú negatívnu rolu v pevnosti a procesoch jeho CNS. Môj názor.

Re: Prekusovanie :(

Ned 22.03.2009 7:38

Puk

Zvyknul jsem si vychazet z popisu konkretniho chovani nikoli popisu povahy psa, protoze vetsina lidi ma velmi zkresleny pohled na sveho psa. V tom prizpevku je velmi zmatene popsanej ten pes, ale to chovani prinaprahu je popsany pomerne slusne. Samozrejme abych mohl rict s naprostou jistotou kde tan pes (a hlavne psovod) ma problem, musel bych je videt na zivo a psa si na zivo pri te obrane "osahat". Presto si myslim, ze to co jsem psal neni daleko od pravdy.
Odoslať odpoveď