Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Str 27.04.2016 18:32

Ja nikomu vitazstvo v tom case neberiem. Ale len to vravim, ze boli ine poziadavky (vsak to sama pises), na vycvik sa pozeralo inak. Ja vidim vycvik inak, mam iny vztah ku psovi a vtedajsie metodiky su mi nesympaticke a nestotoznujem sa s nimi. A prave myslim, ze taky kontaktny vztah v tom case nebol.
A tych, co spominam - to su prave ti kedysi uspesni - kadejaki vitazi, ale uz uspesnymi s tymi starymi metodikami nevedia byt...





Ako pise elis - pes je jedine zviera na svete, ktore dokaze cloveku odpustit neuveritelne vela chyb a stale ho bude nasledovat a snazit sa mu vyhoviet. Aj ked daky typek mlati psa ako zito, ten pes opat pride s vrtiacim chvostikom. Nadnesene - to je cosi podobne ako ta "vyssia spolupraca". Proste ide, lebo to je pes. Neznamena to ale, ze je to fer voci nemu....

Raz elis napisala uplne krasnu vetu o odmenach. Ze to robi, lebo to holkam robi radost. :hi: Ja v tomto vidim rozdiel v dnesnej dobe vs. zvazarm. Nehnevajte sa. :no:
Naposledy upravil wer dňa Str 27.04.2016 18:34, celkovo upravené 1
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Tchor » Str 27.04.2016 18:33

Jinak pro kazdou psovitou smeckovou selmu je nejvetsi motivaci ta smeckova spoluprace - jeji vyuziti je opravdu vysoka skola, ale v okamziku kdy to dokazete zjistite ze krome rukou a mimiky nepotrebujete na place jinou a muzete pracovat s "nahym"psem.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Tchor » Str 27.04.2016 18:36

Jinak ptal jsi se na smerovy vysilacky - to je taky vysoka skola, ktera neni o nacvicene spatakiade na place, ale o tom poslat psa tam kam potrebujes. Pokazde jinam, pokazde jinde a po kazde na jinou vzdalenost...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Str 27.04.2016 18:36

No ved ano. A vyuziva to aj hocaky bezdak... :joint:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Str 27.04.2016 18:39

Tchor, ked pises o vybiehani so psom - vsak clovek je pomaly. Vsak pes ma za sekundu predbehne. To hned ide lahni? A ako sa odburava prave to, ze pes caka na psovoda?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Tchor » Str 27.04.2016 18:43

taky s nim nebezis celou vzdalenost, ale tim spolecnym behem ho nasmerovavas - postupne tu vzdalenost kterou bezis zmensujes az zustane jenom to ukazani ruhou. Ze zacatku se clovek docela nabeha...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Buchťa » Str 27.04.2016 19:07

Offtopic: I když jsem řekla, že už budu dávat jen smajlíky, poruším to.
Wer, nehaž všechny do jednoho pytle. A Ty to děláš, což je mi velmi líto.
Psi se mnou spávali v posteli, chodily na rande, na nákupy atd... = byli to mí parťáci. Tak jsem byla učena a vychovávána. Nikdy u nás nebyl ostnáč, elektrika. Bytí psú zakázáno. A drobci to dělali s radostí. A jim dělalo radost, že já mám radost. Byli jsme smečka a pracovali jsme společně (tak, jak píše Tchor).
A myslím si, že všestranné nároky na ZVV jsou omnoho větší, jak na IPO

EDIT - ano, byli tehdy hajzlíci výcvikáři. Souhlas. Jen si myslet, že v dnešní době již neexistují, díky projevúm na IPO, je velký omyl.
Naposledy upravil Buchťa dňa Str 27.04.2016 19:13, celkovo upravené 1
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Tchor » Str 27.04.2016 19:10

wer píše:No ved ano. A vyuziva to aj hocaky bezdak... :joint:


Ale ano, bezdaci totiz nehledaji "vedu" tam kde to zadna veda neni...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Bára » Str 27.04.2016 19:12

Vierik, :poklona: :poklona:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Str 27.04.2016 19:12

buchta, co ti na to...? chod do toho. sa nestratis ani dnes, ak mas take nazory :no:

buchta, editla si, editujem aj ja. tak, ako boli vtedy, su aj teraz. nikto netvrdi opak. :no: rec je o inom. o principe vseobecne. a som sa to snazila vysvetlit polopate, ako to vnimam, ale asi ostalo nepochopene.
(dik, barus, ze je nas viac :smile: )
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Str 27.04.2016 19:31

Wer, môj posledný poriadny pes robil vysielačku aj vo vode na 300 metrov. Nie síce na jediný povel a nie síce na úplne presný cieľ, ale robil. Čo myslíš, boli v tom kanady??? Nikto nerobil 100 vysielačiek bez motivácie ani vtedy a nerobí ich ani dnes...

A k odmenám vtedy a dnes ako motivátor. Nuž fakt je ten, že bola iná doba a pes sa využíval aj na iné veci. Preto nemohol byť taký, aký je dnes. To je realita. Niekto ani vtedy odmeny nepoužíval, niekto áno. Ale rozumiem tomu, čo hovorí Tchor ( pes sa tešil z radosti psovoda) a rozumiem aj tomu, čo hovoríš Ty (kanady a tresty). Len chyba je v tom, že paušalizuješ a každého z tej doby hádžeš do jedného vreca. V 1986 ako prvý ukázal na Majstrovstvách vtedajšieho Československa Jaro Kostolný, že aj 500 boďák išiel robiť s radosťou. A veľa ľudí až vtedy pochopilo, že to ide aj takto.

Aj preto som niekde na inom mieste nechal odkaz na článok v PPČ č. 4, kde spovedajú Standu Vodičku. A kto už na neho môže povedať, že svoje zvieratá cvičil "kanadskou" metódou, tak je u mňa úbožiak. Je to síce o NO, ale je to zároveň a medzi riadkami aj o inom.
Naposledy upravil Puk dňa Str 27.04.2016 19:45, celkovo upravené 1
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Str 27.04.2016 19:35

Ale ja nepausalizujem. :no: Len mam pocit, ze niekto mal vtedy ruzove okuliare a ine nevidel. A ze to bolo, nemoze nikto popriet :nwm:

A k vysielacke - ok, moze byt. Neslo o rychlost. Ale si mi to vlastne potvrdil, takze ano, takto beriem. :ahoj:

A k clanku sa dostanem, kellee poslala
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Str 27.04.2016 19:43

Nie, išlo aj o rýchlosť, ale tá bola v hodnotení tuším niekde až na treťom mieste. Prvoradá bola presnosť na "cieľ", potom prevedenie. Ale inak je konštruované "hodnotenie" cviku podľa IPA a iná podľa NSP. NSP má 4 kategórie - nesplnenie cviku, splnenie s hrubou chybou, splnenie s drobnou chybou a splnenie bez chýb. Ak chýbala rýchlosť, bralo sa to ako drobá chyba. Ale či je to tak ešte aj dnes, to už netuším...

Trošku Ivana poopravím - slovenská verzia znie o vysielaní na dva smery, pričom rozhodca vopred psovodovi oznámil, z ktorého pokusu bude hodnotiť privolanie. Ak z prvého a pes ho dal a mal privolanie, bolo všetko OK. Ak z druhého a pes dal prvú vysielačku a druhú nie, a nevzdialil sa do potrebnej vzdialenosti, mal nulu aj z privolania. Ale ak pes vybehol, hoci do nepresného smeru, ale na príslušnú vzdialenosť, normálny rozhodca dal povel psovodovi na položenie psa a hoci zo zlého smeru, privolanie hodnotil.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Bára » Str 27.04.2016 20:03

wer, zhodou okolností som práve dnes riešila veľmi podobnú tému - metódy a uznávaní výcvikári kedysi a dnes. Ja plne rešpektujem každého, kto kedysi čosi dosiahol a patril k špičke. Ale to bolo. V dnešnej dobe a pri dnešných požiadavkách (a povedzme si otvorene...dnešných psoch) by mu staré metódy na vrchol skrátka nestačili :ahoj:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Tchor » Str 27.04.2016 20:17

Wer Bara

Cim dal vic jsem presvedcen ze dnesni postupy jsou pro psa mnohonasobne vice zatezujici nez postupy pred 20-30 rokama. ono tech kanad a ostnacu zas tolik nebylo a pes mnohem snaze snese zatez fyzickou - samozrejmne v rozumne intenzite - nez psychickou. To co se dnes predvadi treba v ramci takzvane "pozitivni" motivace (s pozitivitou to ma vetsinou spolecny jenom nazev) osobne casto povazuju za hrube tyrani zvirete. Odepirani zakladnich potreb zvirete aby se po te mohly pridelovat za "odmnenu". Neustale reseni jak to udelat aby ta zdevalvovana "odmnena/uplatek" jeste psa alespon trochu lakal. jak to udelat aby ta odmnena byla vetsi podnet nez ta haravka za plotem atd...

Zacinal jsem se psama v 86roce -ano videl jsem prasata pro ktere byl pes jen ziva lopata a do prace ho doslova dokopaly, ale bylo takovych rozhodne mene nez dnes... Dnes se akorat nekope kanadou to muceni zvirat je dnes uz prevedeny na vedecky metodiky a pouzivaji se k tomu velice drahe a rafinovane mucici nastroje...

Jeste specialne pro Baru - Co je to vrchol?
Naposledy upravil Tchor dňa Str 27.04.2016 20:27, celkovo upravené 1
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia