Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Buchťa » Pia 29.04.2016 9:03

Efa píše:... pre mňa je okrem "kanadskej" metódy, ktorá koľvek iná dobrá ... a keďže je veľa "ciest vedúcich do cieľa", tak je len na človeku, ktorá metóda mu sadne a ktorou pôjde ...


:jop: :poklona: (dovolím si doplnit :angel: - sedne, jak člověku, tak psovi :smile: )
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod elfinka » Pia 29.04.2016 9:13

kives píše:Ja by som poprosila priklad nejakej modernej metody tyrania, takto mi debata pride prilis abstraktna :nwm:

Tchorovi to ulahcim :haha:
Ja mam v tejto kolonke napriklad Barta Bellona a jeho Nepopo. Strasne velky priestor na chybu a znicenie psa, celkom velke tlaky na psa.
Dalej za to povazujem neznalym clovekom aplikovany system od Susan Garrett "Ruff Love" - obsahuje kopu casu v klietke a na zaciatku pre psa ziaden volny psi cas, kym sa nenauci spravat spravne - cely cas pod priamym dohladom. Potom sa pridava stale viac vysad. Par dni okej, ale videla som cloveka co vdaka tomuto psa nepustil zo svojej blizkosti takmer rok, stale si mysliac ze "my to raz prelomime a nauci sa".
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Elis » Pia 29.04.2016 11:17

tak vzhledem k tomu, jak se jmenuje tohle tema- vam garantuju, ze do zejmena do narodaku moderni metody pronikaji velmi zvolna. Jestli vubec...
Proto to moje vyjadreni - ale pry jsem toho jeste videla malo...

a dle meho nazoru se tu potkavaji dve rozdilne veci - vy pisete o tom, ze pes to dela pro pana pro tu spolupraci.
ale ja si myslim, ze ta samotna prace ma byt pro psa odmena. hnaci motor.
a vsechny cesty pres odmeny jsou jen smerovani, vysvetlovani.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod kives » Pia 29.04.2016 13:22

Ja mam v tejto kolonke napriklad Barta Bellona a jeho Nepopo. Strasne velky priestor na chybu a znicenie psa, celkom velke tlaky na psa.

ale tak myslím si, že (nedokončená veta vďaka prepracovanosti, nevšímať si, pls)
Efa píše:... pre mňa je okrem "kanadskej" metódy, ktorákoľvek iná dobrá ... a keďže je veľa "ciest vedúcich do cieľa", tak je len na človeku, ktorá metóda mu sadne a ktorou pôjde ...

hej, asi tak približne. plus metódy fakt pritiahnuté za vlasy (ako popisovala elfi)
a ja si zas nemyslim, ze automaticky ten, kto aj pouziva odmeny, toto nema... :no:

:jop:
edit: k prvej časti, píšej, resp. nedopíšem, čo som chcela
Naposledy upravil kives dňa Pia 29.04.2016 19:17, celkovo upravené 1
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Pia 29.04.2016 18:10

Elis píše:tak vzhledem k tomu, jak se jmenuje tohle tema- vam garantuju, ze do zejmena do narodaku moderni metody pronikaji velmi zvolna. Jestli vubec...
Proto to moje vyjadreni - ale pry jsem toho jeste videla malo...

a dle meho nazoru se tu potkavaji dve rozdilne veci - vy pisete o tom, ze pes to dela pro pana pro tu spolupraci.
ale ja si myslim, ze ta samotna prace ma byt pro psa odmena. hnaci motor.
a vsechny cesty pres odmeny jsou jen smerovani, vysvetlovani.


Tak teraz sa idem pýtať aj ja. Elis, ako je toto možné (prienik "moderných" metód) do nároďáku, keď je kopec psovodov, ktorí cvičia jeden aj druhý SP. To ako nároďák riešia kanadami a IPO modernou? Myslíš to vážne? Lebo Tvoja poznámka vyznieva takto...

Áno pre psa by mala byť práca odmenou. Ale ako napísala Efa, nie každý pes je toho schopný. Po viacerých stránkach - psychickej, podľa miery chuti do práce, podľa genetiky, podľa výchovy, podľa miery výcviku, podľa chytrosti psovoda (ak nemám použiť termín IQ), podľa psovodových skúseností a podľa empatie, podľa... Takéhoto psa "nezískaš" pamlskami v podobe žrádla (neraz vyšperkovaná metóda do tej miery, že pes žerie len na tréningu, či len na stopách. A ak nie sú odmeny nie je žiadny výkon. Vyskúšaš na svojich? ). Pretože neviem prečo, 90% "modernýcjh" metód je o odmenách žrádlom. Lenže nielen žrádlom je pes živý... Nie, aby nevznikol dojem, že odsudzujem pamlsky, určite nie. Ale chcem len poukázať na to, že nie je to nič nové pod slnkom. Už v "dávnoveku" existovala predsa tzv. chuťovo - mechanická metóda. To, že niekto používal (a používa dodnes) viac "mechaniky" ako dráždenia chuti, nie je predsa chyba metódy. Či?

K moderným metódam - uvediem napr Srba. Je to niečo nové? Nie je. Je to len vylúpnutie určitej časti z Eisa a urobený na nej pomaly doktorát. A tak sa stretávame s tým, že trojročný pes síce dokáže vyžierať pol hodinu na jednom mieste dosýpané granule, ale na stopu ešte nestihol vyjsť. A kým sa dostane na stope po prvý lom, tak skape na starobu...

Treba sa trochu zamyslieť a priznať napríklad to, že pokrok vo výcviku je dosť podobný pokroku v medcíne. Ani dnešní medici nepoznajú ľudské telo lepšie, ako učenci pred tisíc rokmi. To čo je pokrokom je pokrokom v technike, farmakológii, atď. Nedávno sme sa bavili tu o vysielačkách. Poďme sa baviť napríklad o rukávoch - nemyslím teraz len vytvarované rukávy podľa anatómie hlavy a papule psa, myslím teraz napr. materiály, prípravu figurantov a kopa ďalších vecí. Kedysi stačilo, že bol figurantom človek, ktorý prekonal strach zo psov. Bola by si dnes spokojná na tréningu zo siloňákom a takýmto figurantom? Sotva... Ale čo, keď na mnohých cvičákoch dnes ešte presne toto funguje? Tu nie je spor o metódy NZP versus IPO, tu to nie je ani úplne o ľuďoch. Tu je to často aj o niekom a niečom inom... Takže poďme miesto odsudzovania robiť osvetu, hmmm?

Vrátim sa k stopám - dnes sa stopuje tromi smermi : narušený povrch, pachový mrak, individuálny pach. Ktoré "moderné" metódy uplatníš pri individuálnom pachu?

Pochopte (alebo sa aspoň trochu snažte) porozumieť napr. aj tomu, čo Vám hovorí Tchor. Či už je " v škatuľke"? :nwm:
Spomeňte si na jeho slová napríklad vtedy, keď uvidíte laika s ovládačom elektronického obojku v rukách, spomeňte si na jeho slová pri tisíc ďalších situáciách. A ja sa na nešťastie! neobávam, že sa s nimi nestretnete...
Život je neustály vývoj a posun (často ale nie je jasné, ktorým smerom). Psa, jeho využitia, jeho potrieb, jeho priorít, ale aj doby, situácií, atď. To čo ostáva - resp. by malo ostať, je empatia k vlastnému psovi od psovoda. Súdnosť, vzťah, ľudskosť. A toto keď chýba, potom sú tu nielen kanady, ale aj veci, ktoré možno Tchor nechcel spomenúť. Fakt je, že nie som jeho hovorca a povedal som si len časť zo svojho pohľadu. Lebo si myslím, že kanady sú rovnaké svinstvo, ako ovládač v rukách diletanta, rovnaké svinstvo je ľudská rafinovanosť (a je jedno, či sa "vyfarbí vo fyzickom, či psychickom násilí) na psovi, ktorý nám snáď neprestáva veriť. A posledná vec, čo môžem porovnať, pretože som to zažil : aj kedysi boli zlomení psi. Takí sú aj dnes a vážne neviem, v ktorej dobe ich bolo viac. Rozdiel je v tom, že kedysi ten pes, keď sa "pokazil" doslúžil vekovo doma a to bol pre niektorých majiteľov trest. Poznám aj dnes "moderných výcvikárov" - o ktorých hovorí Tchor, ktorí za rok vymenia a "odsunú" aj 5 - 6 zlomených psov. Prečo? Lebo tú možnosť majú a nie sú to poväčšinou tí z radov NSP. Verte, nie je to v "metódach" je to v človeku samotnom. Pretože keď má človek len kladivo, všetko okolo neho mu bude pripadať ako klinec...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod kives » Pia 29.04.2016 19:24

Ja mam v tejto kolonke napriklad Barta Bellona a jeho Nepopo. Strasne velky priestor na chybu a znicenie psa, celkom velke tlaky na psa.

tiež som si pomyslela na neho

Puk, ja som bola čisto zvedavá, ktoré sú tie metódy, bez útočenia alebo "škatuľkovania".
dík za podrobnejšie rozpísanie :jop: . porovnanie s medicínou trošku nešťastné, lebo napr. u nás prvú známu pitvu robil Jesenius a to, že vieme, ako niečo vyzerá, ešte neznamená, že vieme, ako to funguje.
ja len že to, že kynológia sa skomercionalizovala, vieme všetci a ak je človek prasa, tak pri použití hocijakej metódy ním ostane.
ja mám psa ako parťáka a myslím, že partička, ktorá sa tu stretáva asi tiež. ale všetci takisto poznáme ľudí, čo sú krutí k svojim psom alebo ich menia ako ponožky, lebo hľadajú ideálne zviera na šport (toto prosím, nechať bez povšimnutia, lebo debata, za akých podmienok a prečo by niekto z nás bol ochotný vymeniť svoje zviera za perspektívnejšie, tu už bola).
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Sob 30.04.2016 20:09

Kives, veď :joint: .
Len som si povedal (zčasti :ha: ) svoj názor. :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Buchťa » Sob 30.04.2016 20:16

Puk píše:Len som si povedal (zčasti :ha: ) svoj názor. :ahoj:


Offtopic: Puk, mohl by jsi si častěji (zčasti :jazyk: ) říkat svúj názor :smile:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Sob 30.04.2016 20:18

Offtopic: Nemôžem. Musím "nasieranie okolia" starostlivo dávkovať! :heh: Homeopaticky...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Buchťa » Sob 30.04.2016 20:25

Puk píše:Offtopic: Nemôžem. Musím "nasieranie okolia" starostlivo dávkovať! :heh: Homeopaticky...


:haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :jop:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod raky » Sob 30.04.2016 20:59

Puk píše:Pretože keď má človek len kladivo, všetko okolo neho mu bude pripadať ako klinec...

:jop: to si musím zapamätať... :)
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Elis » Ned 01.05.2016 23:36

Puk píše:keď je kopec psovodov, ktorí cvičia jeden aj druhý SP. To ako nároďák riešia kanadami a IPO modernou? Myslíš to vážne? Lebo Tvoja poznámka vyznieva takto...


jsem to teda myslela jinak...

neznam zas tolik psovodu, co cvici podle obou ZR :nwm: ( myslim uroven vic, nez jen nejak splnit zkousku )
hodne cviku v narodaku je videt pes pod tlakem, nechutne pod tlakem - a myslim si, ze dlouhou dobu se to nijak nehodnotilo.
A bralo se to tak, ze to jinak naucit nejde.
Ted uz to zacina byt lepsi. ale zmena spis jde od mladsich psovodu :angel: ti jsou spise schopni delat oba ZR.

Offtopic: a priznavam, ze znam Tchorovi prispevky i odjinud -takze asi jsem zaujata a zbytecne predvidam neco, co je mozna jinak -pockam si teda na to, co myslel. myslela jsme, ze vytahne pozitivni motivaci se vsemi jejimi aspekty.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Uto 03.05.2016 9:36

Elis píše:] jsem to teda myslela jinak...


OK :joint: :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Elis » Uto 03.05.2016 16:35

Tchor píše:Nabehas se - neznam jiny zpusob nez ze zacatku vybihat se psem v ukazanem smeru a postupne zkracovat vzdalenost spolecneho behu. trenink je potreba kdekoli tedy i na prochazkach se psem.


Bad píše: jde to rovněž na misku, od které se postupně vzdaluješ


Tchor píše:nejde-pokud chces aby pes vybihal kamkoli a kdekoli jen podle ukazani. Neni v technickych silach tam vzdy tu misku mit tak aby pes o ni nevedel. Vysilacka na place samozrejmne na odmnenu na konci udelat jde a je to i zaklad nauceni co se vlastne po psovi chce, ale predpokladam ze ten kdo resi smerovy vysilcky tohle uz ma za sebou.


Kniha: Výcvik psa, aut. Hart, Nemec, Skuhrovsky a rok 1969:

Vysilání psa vpřed
Psovod posadi psa s nahubkem a odejde od nej na 15 az 20 kroku, tam odlozi predmet a vrati se k psovi....Predmet se doporucuje nedávat ma zem, ale výse ( strom, ket, plot)...dobre je z pocatku volit osamocene body, aby se pes ucil vyhledávat smer na ukázání ..Vrati se k psovi, ukazemu pozadovany smer a dá povel vpred...zpocatku muze jako pomocny povel pouzit "aport" ....


toliko k tomu, nakolik je moderni ci nemozne, naucit psa vysilacku na misku nebo hracku :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Efa » Str 04.05.2016 6:16

Offtopic: Elis tebe sa nakoniec podarilo zohnať tú knižku? :smile: ....
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia