Šport vs. previerka pracovných vloh

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Uto 26.01.2016 22:51

Kives, a ty pojdes este do NO?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Tchor » Uto 26.01.2016 23:02

Muj nazor jeze jsou tri veci ktery delaji zaklad dobreho pracovniho psa - inteligence, vydrz s tahem na cil a odvaha rek bych ze i v tomto poradi...Zachranarske zkousky proveri prvni dve a to velice dobre, policejni velice dobre proveri vsechny tri a TARTv pokrocilejsi verzi taktez vsechny tri.

Sport bohuzel neproveri z toho temner nic - projev inteligence psa je penalizovany, zadna zkouska neni tak dlouha (snad s vyjimkou FH2) aby proverila vydrz psa a odvahu neproveri tez neb i pomerne v tomto smeru spatny pes se da vytvorenim uzavreneho prostredi kolem sportu dotahnout hodne nahoru (jedna takova fena, kterou i s psovodem znam osobne, vyhrala MS dobrmanu).

Zakladem chovatelske prace potom je oddelit naucene od vrozeneho, jen u sportu se casto to vrozene vubec neukaze.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod kives » Str 27.01.2016 2:43

Offtopic: zaujímavé čítanie. ďakujem. problém podľa mňa je tiež, že kluby podliezajú už aj nastavené pravidlá
wer, ešte stále som sa nerozhodla, pri mojom šťastí natrafím na 40 kg fenu :lol: . ešte mám chvíľku čas (klop, klop)
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Efa » Str 27.01.2016 10:38

Offtopic:
Tchor píše:...Resili jsme to s kamaradama kolem dobrmanu - komu by se vyplatilo chovat ciste na praci kdyz zajemcu o zkutecne pracovniho dobrmana je v Cechah do 10 za rok. ....

a možno by ste boli prekvapení, že presne takto zameraný chov by nemal problém o odbyt šteniat :no: osobne si myslím, že veľa ľudí "odišlo" od DOB práve preto, že tie ich pracovné vlohy už temer vymizli ... myšlienka by to teda nebola zlá, len aj keby niekto s takýmto niečím chcel začať, tak by nebolo na čom - či už po povahovej stránke, alebo už jednoducho nenájdeš zviera bez zaťaženia na DCM, resp. pokiaľ sa neodhalí gén tak zatiaľ je to celé len o šťastí pri výbere ... :ua: ... a tiež dobíka si vezme len fajnšmeker, ktorému sa chce piplať, rozmýšľať a predvídať a to sa z vrcholovo športujúcich väčšine nechce ...
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Str 27.01.2016 10:55

Pud, diky -ted musim premyslet nejdriv :no:

Tchor píše: a TARTv pokrocilejsi verzi taktez vsechny tri. .


mel bys nejaka videa, kde by to bylo videt?
to, co jsem nasla ja bylo strasne a chápu, proc to nechteji uznávat jako prověrku.

Tchor píše: Sport bohuzel neproveri z toho temer nic - projev inteligence psa je penalizovany, zadna zkouska neni tak dlouha (snad s vyjimkou FH2) aby proverila vydrz psa .


byla jsem se podivat na stoparskych vyberacich - a co tam predvadeli psi -to byla ukázka vydrze ...
jeden pes mel spatne našlapanou stopu -na posledním useku zasahla do druhé stopy.
tak sel nahradni a druhy den treti FH2 stopu. takovy pes snad ma vydrz a nasazeni?

Efa píše:už po povahovej stránke, alebo už jednoducho nenájdeš zviera bez zaťaženia na DCM


muj názor je, ze to zdravi zlikvidovalo zajem o dobiky.
povahy jsou si myslim následek zdravi taky. nejde prověřovat nemocne zvířata...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Str 27.01.2016 11:24

Efa píše:Offtopic:
Tchor píše:...Resili jsme to s kamaradama kolem dobrmanu - komu by se vyplatilo chovat ciste na praci kdyz zajemcu o zkutecne pracovniho dobrmana je v Cechah do 10 za rok. ....

a možno by ste boli prekvapení, že presne takto zameraný chov by nemal problém o odbyt šteniat :no: osobne si myslím, že veľa ľudí "odišlo" od DOB práve preto, že tie ich pracovné vlohy už temer vymizli ... myšlienka by to teda nebola zlá, len aj keby niekto s takýmto niečím chcel začať, tak by nebolo na čom - či už po povahovej stránke, alebo už jednoducho nenájdeš /ot]


[OT]Efa, treba sa pýtať vedenia klubu, prečo (po vzore boxerov) začali pred rokmi raziť teóriu, že doboš nie je pracovný, ale spoločenský gaučák... Jasné, že sa toho chytili, hlavne keď boli ovplyvnení dvomi chovkami čelných funkcionárov. :jazyk: Žeby to bolo tými dvomi paniami vo vedení klubu? :aaa:

Kives, no a čo, že bude mať 40 kg? Lepšia samčia suka ako samičí pes... Aspoň teda pre mňa... Keď má mať čo má mať, 40 kg je zanedbateľných...

Elis, tomu sa hovorí stopárska kondícia. Je závislá od fyzickej kondície, ale nie je s ňou totožná. Stopárska kondícia je o tréningu samotnom, jeho úrovni a náročnosti a o ochote psa ísť aj cez svoj prah. Nie je to "granulačná motivácia", ňou to nedosiahneš. :yes: Je to vyššielevelový pes, ktorý má motiváciu hlboko v sebe. Dosť vzácny typ psa, príp. cieľavedomá dvojica, ktorá si sadla! Hodné obdivu a učenia sa od nich. :poklona: :jop:


Tchor - na vrodenom staviaš učenie. A fakt je v konečnom štádiu pri dnešných pomeroch to odlíšiť. Hlavne tým, ktorí to rozlíšiť majú... :heh: A tak sa "demokraticky" zažmúria oči, pes sa obonituje nekonfliktnými známkami a obe strany sú spokojné. A chov? Nuž ten podľa smeru vývoja tiež. :yes: Nespokojných je pár zúfalcov, ktorí...
Naposledy upravil Puk dňa Str 27.01.2016 11:31, celkovo upravené 2
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Lindchen » Str 27.01.2016 11:28

Offtopic: Mne sa páči, ako Puk kreatívne rieši off topic, to prečo? :hi:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Str 27.01.2016 11:30

Offtopic: Lindchen, čo prečo? :hi:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Efa » Str 27.01.2016 11:55

Offtopic:
Puk píše:Efa, treba sa pýtať vedenia klubu, prečo (po vzore boxerov) začali pred rokmi raziť teóriu, že doboš nie je pracovný, ale spoločenský gaučák... Jasné, že sa toho chytili, hlavne keď boli ovplyvnení dvomi chovkami čelných funkcionárov. :jazyk: Žeby to bolo tými dvomi paniami vo vedení klubu? :aaa: ...

Puk na toto sa fakt pýtať nemusím ... mám pomerne slušný prehľad o celej situácii a názor som si za tých 10 aktívnych rokov spravila sama ... výsledkom bol radšej môj dobrovoľný odchod, pretože tam kde nie je vôľa tadiaľ žiaľ nikdy nepovedie moja cesta ... nie je nič horšie ako ľudská zaslepenosť väčšiny a strach (dnes už) menšiny o svoju pozíciu...
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Str 27.01.2016 12:13

Efa píše:[

Puk na toto sa fakt pýtať nemusím ... ][/quote]

Offtopic: Ale veď ja viem, len mi nedalo :yes:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Šport vs. previerka pracovnych vlastnosti

Poslaťod elfinka » Str 27.01.2016 13:12

Tak uz nemusite oftopikovat :jazyk:

Ja som samozrejme sama stenata neodchovala, ale mala som dojem ze aj u HW sa tie FAKT dobre pracovne zase nemaju taky problem rozchytat... na mna by sa mozno ani neuslo :yes:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Str 27.01.2016 13:57

Tchor píše:Nic neni cernobile, ale v tomto pripade tech pozitiv pro chov a kynologii obecne vidim velmi malo.
Jedine jednoznace pozitivni je ze se u toho clovek tolik neumaze...
1)Umoznilo zo komercializaci kynologie - na jednu stranu je pozitvni ze se nejake penize dostanou do kynologie na druhou najit dnes partu lidi ktera je postavena na spolupraci a spolecnem cili nikoli na tom kdo plati je velmi tezke . Pricemz drive to bylo pomerne bezne. Spolecne s tim se kynologie posunula do oblasti velmi draheho sportu...
2) Vyrazne se zmensila narocnost na prostor a umoznilo to pohdlnejsim divakum se podivat na zavody s pejskama...
3) umoznilo to pouzivat "vedecke" metody, ale tlaky na psa stouply mnohonasobne
4) Pes ma presne natrenovany kazdy pohyb, ale kdyz se na MS steka s figurantem ktery figuruje jinak nez je zvyly u tretiny strtovniho pole to znamena uraz psa.
5) pes chodi "radostne jak panenka - presne do okamziku nez udela chybu kterou si uvedomi....
6)atd...


Tchor, mňa by celkom zaujímalo, keby si trochu rozvinul aj body č. 6 a ďalšie...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Str 27.01.2016 23:37

Puk píše:Chov - áno, keď sa znižujú nároky, bude sa znižovať aj schopnosť čuchať. Toto je vec, ktorú mali ustrážiť v chovateľských kluboch a zväzoch, aké nastavili pravidlá, taká bude úroda... Dedičnosť - určite je táto schopnosť daná.


nechci uplne odporovat -na dedicnost verim :-) :yes:
ale....
myslim si, ze zrovna cuch psa je tak dokonaly organ a tak schopny, ze ho potreby cloveka vyuzivaji mozna jen ve zlomku toho, ceho je ve skutecnosti schopen...
a problem -mnohem vetsi je -sdelit psovi, co po nem clovek chce tak, aby ten pes to chtel pro cloveka udelat. dal do toho kousek sebe...
co ty na to? :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Šport vs. previerka pracovných vloh

Poslaťod kives » Štv 28.01.2016 10:28

Kives, no a čo, že bude mať 40 kg? Lepšia samčia suka ako samičí pes... Aspoň teda pre mňa... Keď má mať čo má mať, 40 kg je zanedbateľných...

lebo hmotnostne je to na mňa cez.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Tchor » Štv 28.01.2016 11:12

Elis píše:
Puk píše:Chov - áno, keď sa znižujú nároky, bude sa znižovať aj schopnosť čuchať. Toto je vec, ktorú mali ustrážiť v chovateľských kluboch a zväzoch, aké nastavili pravidlá, taká bude úroda... Dedičnosť - určite je táto schopnosť daná.


nechci uplne odporovat -na dedicnost verim :-) :yes:
ale....
myslim si, ze zrovna cuch psa je tak dokonaly organ a tak schopny, ze ho potreby cloveka vyuzivaji mozna jen ve zlomku toho, ceho je ve skutecnosti schopen...
a problem -mnohem vetsi je -sdelit psovi, co po nem clovek chce tak, aby ten pes to chtel pro cloveka udelat. dal do toho kousek sebe...
co ty na to? :angel:


Mas a nemas pravdu - dokud jsem nezacal delat zachranarinu vubec jsem si neumel predstavit co pes s nosem dokaze. Presto jsou oblasti kdy clovek psa dostava na horni hranice jeho moznosti - to je prave hlavne prace s individualnim pacem na frekvenci nebo vyhledavani v clenitych objektech s proudicim vzduchem. Opakovane jsem se presvedcil o tom ze pes ktery jde po tezke stope ma po pozreni jakehokoli pamlsku nejakou dobu schopnost vyresit tezsi hadanku zamerenou na individualni pach velice omezenou.

Puk píše:Tchor, mňa by celkom zaujímalo, keby si trochu rozvinul aj body č. 6 a ďalšie...

Pokud najdu cas zkusim to rozvest, ale je to psany v rovine principu.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia