Športová kynológia pozitívkou

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Elis » Str 18.02.2015 12:09

Poca píše:Asi tusis. Vycvikarom psy robia pekne, na sutaze velmi nechodia


na tohle mi vzdycky rikaji, ze super psu na sestrihanem videu uz bylo videt mraky :-)

Poca píše:ale novacikom to viac skodi nez pomoze.


zavira to cesty, moznosti :yes: :ua:

ale ono i navadeni pamlskem se musi umet, aby k necemu vedlo a nemuselo se pak "zacit cukat".

wer píše:a inak podla mna na cvicakoch uz ani nevidat tresty v takej miere, ako sa to prezentuje. iste, takych zastrcenych, kde nedorazilo svetlo este, tak tych je stale dost. ale zas ludia nie su blbi a sami sa buria proti takym metodam. najma, ked uz je doba, ze pes je rodinny milacik a ludia si aj vyberaju rozne plemena a nechodia cvicit len s "dvorovymi" NO...


jo, presne.
a myslim si, ze podle toho se prave pozna ten kdo umi cvict, ucit psa a ten, kdo ho jen kroti.
utikala bych bez ohlednuti od "cvicitele" ktery trenuje stylem -bud mu date ostnac nebo vam neumim pomoci v nicem.
takovy fakt neumi nic.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Elis » Str 18.02.2015 12:10

wer píše: a opat, hoci nechcem sklznut do porovnavanie, ale tak zhruba - napr OB je robene vacsinou cisto pozitivnym posilovanim. mozno je to prave typom tych psov...


taky si myslim, ze je to i typem te zkousky -ty pozadavky jsou o fous jine. 10-15 minut "v pozoru" bez uvolneni je dost rozdil nez 2-3 minuty
ale nerada se vyjadruju k necemu, co znam "z rychliku.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Tchor » Str 18.02.2015 14:52

K jednomu jedinemu: Nevim kolik z vas tu ten Svazarm pamatuje, ja se plne hlasim k tomu co jsem se za svazarmu naucil a k tomu co mne lide co cvicili vetsinu sveho zivota za svazarmu naucily. Tvrdim jednu podle mne podstatnou vec v kazde dobe a v pri kazde metodice se najdou lide co ji delaji dobre a lide co ji dobre nedelaji. Mnoha dnesnim lektorum by vubec neuskodilo kdyby o tech metodikach co se za svazarmu pouzivaly neco vedeli mozna by pak psi byli mnohem spokojenejsi...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod wer » Str 18.02.2015 14:57

tchor, uz sme sa o tom bavili v suvislosti so "zuza storkami" :ha: to su moje spomienky - aj ked to uz nebolo priamo z cias zvazarmu, ale rozhodne vtedy internet nebol tak rozsireny a clovek nevedel porovnavat a cerpalo sa prave z tej "starej" metodiky - tragikomicke.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Lindchen » Str 18.02.2015 15:14

Tchor píše:K jednomu jedinemu: Nevim kolik z vas tu ten Svazarm pamatuje, ja se plne hlasim k tomu co jsem se za svazarmu naucil a k tomu co mne lide co cvicili vetsinu sveho zivota za svazarmu naucily.

Keďže som nezažila, tak som dala práve preto do úvodzoviek. Neviem vlastne, čo sa dialo a čo nie, zväčša si človek prečíta o amatérsky vyrobených EO, ktoré prebíjali medzi psami a podobne... :nwm:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Dominika.Sz » Str 18.02.2015 17:38

Nepýtam sa preto, lebo chcem začať. Takto so psom už trénujem. Potrebujem to na bakalárku, potrebujem ľudí, čo s tým pracujú, hlavne cez shaping, targeting, nie luring, ale ak aj luring, tak nevadí. Hlavne pozitínym posilovaním. Ja viem, že existujú sitácie, kde pes je preexcitovaný, hlavne obrany, ale viem, že sa to dá aj pozitívnkou. Hľadám ľudí, ktorí to robia takto. Prosím, nechcem vyvolávať hádky a hlavne nejakú dlhú diskusiu ktorá metóda je lepšia, to mi vážne na odpovede na moje otázky nepomôže.
Ďakujem. :smile:
Dominika.Sz
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Buchťa » Str 18.02.2015 17:56

Tchor píše:K jednomu jedinemu: Nevim kolik z vas tu ten Svazarm pamatuje, ja se plne hlasim k tomu co jsem se za svazarmu naucil a k tomu co mne lide co cvicili vetsinu sveho zivota za svazarmu naucily. Tvrdim jednu podle mne podstatnou vec v kazde dobe a v pri kazde metodice se najdou lide co ji delaji dobre a lide co ji dobre nedelaji. Mnoha dnesnim lektorum by vubec neuskodilo kdyby o tech metodikach co se za svazarmu pouzivaly neco vedeli mozna by pak psi byli mnohem spokojenejsi...


Offtopic: Souhlasím s Tchorem.
Nevím, proč je takový předpojatý názor na Svazarm. Já v něm vyrostla, asi od mých sedmi let jsem byla součástí a naprosto nechápu to "odsuzování".
Věruš, Tobě byly cca 2-3 roky, kdy Svazarm už byl v zániku.
Lindchen, na vlastní oči jsem poprvé viděla EO až v BA a to mi bylo skoro 27 let.

Dominiko, toto není hádka. Jen polemika a možná "Střet generací, názorú, odžitého, zažitého". Možná ti to tak až moc nepomúže, jen všude se dá najít i ten střípek potřebného a pro DF je tato debata přínosem.

EDIT - upraveno do OT - Schel připouštím, že máš pravdu :ach: .
Domoniko, omlouvám se :smile: .
Tchor, múžeš zodpovědět otázky?
Naposledy upravil Buchťa dňa Str 18.02.2015 19:21, celkovo upravené 1
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Shel-chan » Str 18.02.2015 19:00

Buchta, debata je mozno prinosom, ale v tejto teme je uplne off-topic.

Babu zaujima len metoda pozitivnym posilnovanim, alebo tiez kliker trening. Asi by sa to malo dat do uvodzoviek, alebo napisat velkymi pismenami, aby bolo jasne, ze to je samostatna metoda, vacsinou (tak ako pise Dominika) prave shaping, luring, targeting. Cvicenie s klikrom =/= Clicker Training, odmenovanie psa =/= Metoda cvicenia pozitivnym posilnovanim. Pri tejto metode sa naozaj len odmenuje a zle spravanie sa ignoruje, BEZ KOREKCIE, ci uz slovnej, a najma mechanickej. Kliker sa moze alebo nemusi pouzivat.
Nemylme si pojmy z dojmami.

Dominika, som velmi zvedava, ci niekoho takeho najdes.

Mimochodom, ja som tiez zazila cvicak so zabrusenym ostnacom, mala som mozno trinast. A to som asi ani na tolkych cvicakoch nebola.

Tchor, dozvieme sa uz, ako ti ludia (minus 2), ktorych si videl pouzivat pozitivne posilnovanie, psy psychicky tyraju? Nie som prva, co sa pyta, ale odpoved tu este nebola, tak sa pytam znova.

sent from my Samsung Galaxy i927 Glide via Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod kives » Str 18.02.2015 19:53

Dominika, skús si prezrieť tému o klikri. Sú v nej ľudia, ktorí takto cvičia, hádam by vedeli poradiť.
viewtopic.php?f=89&t=292&start=1740
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod wer » Str 18.02.2015 20:10

ale obrany? ja si prosim video tvoje, dominika. z obrany. bez ironie teraz
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Puk » Str 18.02.2015 21:25

Lindchen píše:[... Kedysi bolo treba odlíšiť normálny prístup k zvieraťu od "zväzarmu", ale toto už asi nie je treba, neviem, nakoľko sa na cvičákoch používa násilie, či negatívna motivácia ako prvá voľba. Normálny cvičiteľ asi nie. Ty tiež neklikáš a nepredstavujem si, že kopeš psov do slabín. Ten kontrast medzi zlým a dobrým cvičením už netreba tak zvýrazňovať, či? Neviem, len úvaha, cvičáky nepoznám.


Kontrast - nechápem, prečo skutočne takéto extrémy : za zlý pohľad kopanie do slabín, za dobrý pol kila sviečkovej...
Aj v motivácii a aj v kontrastoch sú často jemné nuansy.
PS . Ja som ten Zväzarm zažil. Aj vtedy boli blbci, a zároveň rozumní ľudia. Takí sú dnes a budú aj zajtra. tak nechápem, prečo toľko negatív! Nikto si neuvedomuje vtedajšiu dobu - metodika bola "jednotná" a skúste si predstaviť, že áut bolo pomenej, mobily žiadne, videá, CD, DVD, kamery, výcvikové pomôcky nula bodov. (Už som to kdesi písal ako spomienku : cesta na Majstrovstvá republiky do Jihlavy z Košíc v rýchliku, kde bolo toľko ľudí, že tehotná žena sa nedostala na WC. Po 10 hodinovej ceste pes pod nohami ľudí, šup na trojhodinovú stopu. Psa k stromu pri hoteli, na druhý deň výkon, na tretí ďalší. Koľko z tých dnešných 98 bodových psov by na druhý deň po prebdenej noci nevybuchlo? A na tretí deň len odvar... Tým chcem len povedať, že sa nedá vytrhávať veci z času a kontextu doby...) Odkukať niečo bolo možné len na vrcholových akciách, ale tam každý tajil ako sa dalo... Na druhej strane musím povedať, že veľmi veľa psovodov dokázalo "čítať" svojich psov a mali s nimi, i napriek nejakému tomu záhlavcu, úplne iný vzťah, ako mnohí majitelia psov dnes. Nakoniec, všetci si myslíme, keď niekto príde s nejakou novou, prevratnou a "objavnou" metodikou, aký je génius, a pritom keď si to rozmeníte na drobné, zistíte, že všetko tu už bolo a niekto len z niečoho vytiahol jeden , alebo dva prvky a génius je na svete. Mám na to viac príkladov, keby bolo treba... :ha: Nakoniec aj kontrastná metóda tu už pred pár desaťročím bola, je a bude... Presne tak, ako povedzme Brno :hi: Presne tak, ako platí fyziologická podoba budovania podmieneného reflexu (cviku), atď...
PPS. Súhlas s wer - nie všetko ide robiť a s KAŽDÝM psom len pozitívne. Je to ako s deckom pri jeho výchove - len na veľmi málo detí platí urobiť no, no, no... Niektoré veru treba sem - tam aj preplesnúť (ochrana a práva dieťaťa sem, alebo tam), a niektorým je aj trikrát denne a nalačno málo... :jazyk: To ale neznamená, že ma okolie v tom prípade zaradí ako dinosaura SVAZARMOVCA, keď to psovi vysvetlím nejakou korektúrou!!! Rovnako ale súhlasím s Tchorom - že dnešný "športový" výcvik a vôbec život psa je u zakomplexovaného psovoda hotovým utrpením. A verte, že týchto ľudí nie je málo! Aj na "vrcholovej" úrovni...
Posledné - môžeme sa prieť o športe v kynológii. Rozprávať o služobnom výcviku z tohto fóra môže len veľmi málo ľudí... To len na dokreslenie a mlátenie prázdnej slamy. :ahoj:
Asi som ale OT, tak to zmažte, keď treba.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod kives » Str 18.02.2015 22:35

wer píše:ale obrany? ja si prosim video tvoje, dominika. z obrany. bez ironie teraz

obranu si tiež neviem predstaviť, pri normálne dravom psovi, kedy možnosť zákusu prehluší všetky potencionálne odmeny (pamlsok, lopta, pešek od psovoda).
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Shel-chan » Str 18.02.2015 22:37

Ja by som si to video tiez pozrela :yes:

Offtopic: Ja budem navzdy presvedcena, ze aj ked som sa snazila a velmi chcela, vycvik cisto pozitivkou (Clicker Training) je napriklad u mojho psa nemozny. (U suky by to mozno islo.)

sent from my Samsung Galaxy i927 Glide via Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Silvuch » Str 18.02.2015 22:38

ja si viem.. Zakusne a rychlo utecie prec pre pamlsok..
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod kives » Str 18.02.2015 22:44

nie, na ten sa totálne vybodne. má rukáv, v tom momente je to všetko, čo k životu potrebuje. ešte keď môže bojovať a vyhrá, číra radosť zo života :smile: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia