Stránka 1 z 13

Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:19
od Dominika.Sz
Dobrý deň,
zháňam ľudí, ktorí trénujú športovú kynológiu pozitívnym posilovaním a používajú pozitívnu motiváciu, resp. používajú kliker. Či už poslušnosť, obrany alebo stopy. Veeeeľmi by ste mi pomohli. :)
Ďakujem. :)

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:21
od wer
naco? :lol:

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:26
od Tchor
Proc nekteri lide sobe i psovi zcela zbytecne komplykuji zivot...

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:32
od Vikiki22
A prečo musí každý používať "násilie"? :jazyk: Slečna/pani chce cvičiť inak, prečo ju hneď odrádzate? Ja takýmto ľuďom fandím. :jop:

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:41
od Tchor
Vis on kontrast neni o nasili, stejne taj jako pozitivka ve vetsine provedeni nei pozitivni pro psa. Udelat ji tak aby byla pro psa prijemnenisi nez dobre udelany kontrast je nasobne slozitejsi a narocnejsi na umneni psovoda ze ji rozhodne nikdy nedoporucim komukoli kdo se pta na forech. Naprosta vetsina takzvane pozitivnich pristupu ke psu co jsem zatim videl je docela slusnym psychickym tyranim psa... Zatim jsem videl u dvou lidi (z nekolika desitek vcetne tech co to uci druhe) ji delat tak ze to bylo pro psa prinosem.

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:43
od Vikiki22
Preto som "násilie" dala do úvodzoviek. :no: Viem, že je to komplikovanejšia metóda, ale prečo nedať priestor na to, aby to ľudia skúšali, keď o to majú záujem? Niekto to predsa skúšať musí a kto vie, kam sa táto metóda v budúcnosti dostane.

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:46
od elfinka
Tchor, lenze ty stale dookola porovnavas DOBRE urobeny kontrast a ten najhorsi sposob v pozitivke. Naopak na velavela cvicakoch mas ten kontrast robeny ZLE, pes sa cuka lebo "vsak on chape co po nom chces, staci silnejsie zakricat, ked to nestaci tak vycukat, a ked ani to nestacilo tak je zly pes, daj mu ostnac, nabruseny". A to sa nemozes cudovat ze to ludia chcu proste robit inak.

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:47
od Tchor
Vis jsem pesimista v tom ze to lide (zvlaste u sportovky) zvladnou bez tyrani zvirete. Pro psa je mnohem horsi psychicke tyrani nez fyzicke a vetsina lidi u kterych jsem ten pokus o "pozitivku" videl ty psy opravdu tvrde tyrala aniz by si to vubec uvedomovala. Vzdyt na psa "ani nesahli"...

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:52
od elfinka
Som tam dala edit ale si uz stihol odpovedat, tak to presuniem do noveho prispevku
Vlastne ani neviem co myslis ty pod tou pozitivkou. Ci freeshaping, alebo aj akekolvek ine nie-fyzicky-natlakove metody, ako luring napriklad.

Ale ano, je fajn uvedomit si, ze nielen fyzicky natlak je natlak. Ono ked ten shaping robi aspon trosku spravne, tak pes ma vzdy moznost povedat "uz je toho na mna moc".

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2015 20:52
od Tchor
Ne nejhorsi, porovnavam to co kolem sebe vidim s tim jak to jde udelat klasicky kontrastem. Kontrast pouzivaji psi sami mezi sebou (byt prirozeny kontrast u psu je mnohem mirnejsi nez prirozeny u primatu vcetne lidi) tedy mu taky nejlepe rozumi. Tedy porovnavam kotrast vychazejici z prirozeneho chovani psu s umelym (pro psa i cloveka neprirozenym) pokusem nepouzivat korekce. Ktere se pak stejne pouzivaji v podprahovem a dlouhodobem provedeni.

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Str 18.02.2015 0:44
od Elis
elfinka píše:Naopak na velavela cvicakoch mas ten kontrast robeny ZLE, pes sa cuka lebo "vsak on chape co po nom chces, staci silnejsie zakricat, ked to nestaci tak vycukat, a ked ani to nestacilo tak je zly pes, daj mu ostnac, nabruseny".


normalne to nedelam, ale zeptam se -na kolika cvicacich jsi tohle zazila?
me uz to zacina pripadat jako oblibena fraze...
Ne, ze by se tohle nedelo - ale fakt by me zajimalo, kdo to videl a zazil a kdo o tomhle hlavne slysel.

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Str 18.02.2015 7:04
od elfinka
Keby som to nezažila (trochu menej pritiahnuté za vlasy, ale všetko vymenované na rôznych psov, u pitbulky preskocili fázu retiazka :) ) tak to tiež beriem ako rozprávku a nespomínam.

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Str 18.02.2015 7:25
od Bad
Elis píše:normalne to nedelam, ale zeptam se -na kolika cvicacich jsi tohle zazila?

Elis, na jednom každém..... :nwm: (a to nepočítám normální stav v "civilu").

elfinka píše:Vlastne ani neviem co myslis ty pod tou pozitivkou

Tchoři, tvoje odpověď - definice - by mě taky zajímala (neb obecné povědomí je trošku mimo)

Dominika.Sz píše:zháňam ľudí, ktorí trénujú športovú kynológiu pozitívnym posilovaním a používajú pozitívnu motiváciu, resp. používajú kliker. Či už poslušnosť, obrany alebo stopy

a konkrétně chceš co?

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Str 18.02.2015 8:13
od Poca
Tiež sa s tym stretavam - ostnac pri prvom naznaku vzdoru, pripadne poradit a tlacit do toho kazdeho noveho clena.

Re: Športová kynológia pozitívkou

PoslaťNapísal: Str 18.02.2015 8:28
od Tchor
Zkopiruju sem co jsem psal jinde v podobne debate o rozdilech jak je vidim ja.

" Ja osobne vidim zakladni rozdil ve "smeru" pusobici motivace. Osobne mam radsi kdyz motivace psa je prednim - cil chut toho cile dosahnout bez ohledu na to co si o tom mysli psovod nedejboze okoli tato chut psa jit dopredu za cilem je nasledne "smerovana" korekcnimi podnety. Prace psovoda je v tom"vymejt" psovi mozek do pozadovanych cilu a pes se odmnenuje tim ze ten cil dosahuje. Ty smerovaci korekcni podnety ale musi byt natolik silne aby je pes pri "tranzu" za cilem vnimal.
Pri pozitivneim pristupu je vetsina motivace za psem v podobe odmnen od psovoda, nelze psa pustit do tranzu z prace protoze v tu chvili prestane byt odmnena ze zadu zajimava a teda nefungujici jako smerovac."

"Jak bych to napsal aby to zas nebylo pochopeny jinak. Ale podivej se treba na obrany v mondioringu a tartu oboji se kouse na celotelovy oblek a u obojiho se figurant snazi psovi znemoznit zakus. Ale u mondioringu je duraz kladen na plnou ovladatelnost a moznost odvolani psa kdykoli. Dociluje se toho tim ze psovi je "jedno zda dostane odmnenu od figuranta v podobe zakusu ci od psoboda (vetsinou v podobe balonku). Obrany jsou to libivy rychly nadseny a plne ovladatelny, ale chybi v nich opravdovost boje je na nich videt ze pes neustale monitoruje psovoda zada nevida povel k ukonceni boje. U tartu je duraz kladen na spolehlivou kontrolu figuranta v podstate za jakekoli situace obrana zdaleka neni tak libiva obladatelnost je radove horsi, ale dobry pes si nenechava pri utoku zadni vratka aby mohl kdykoli boj ukoncit.
Uz z principu zpusobu ovladani toho psa nemuzes pri ciste pozitivnim pristupu pustit psa do toho aby pro nej cil prace byl vsim - protoze ho nebudes v tu chvili mit jak smerovat. Pes pri takove praci musi stale znacnou casti sve mysli sledovat psovoda."