Športová kynológia pozitívkou

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Bad » Str 18.02.2015 8:33

No vidíš...... :no:

jsem chtěla jenom definici pozitivního posilování, což je jednoduše "odměňování psa za požadované chování". Nic víc, nic míň......To není o směru působící motivace (a ano, už jsme o tom debatu měli)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Silvuch » Str 18.02.2015 9:03

Dominika.Sz píše:Dobrý deň,
zháňam ľudí, ktorí trénujú športovú kynológiu pozitívnym posilovaním a používajú pozitívnu motiváciu, resp. používajú kliker. Či už poslušnosť, obrany alebo stopy. Veeeeľmi by ste mi pomohli. :)
Ďakujem. :)


mna zaujima, ci to je na nejaku pracu, seminarku, nejaka studia. :otaznik:

rakusania maju k tomu nabeh, ale ta obrana je strasne suchá, nudna... Taka zakusnem, a ani neviem preco, len dostanem odmenu..
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Elis » Str 18.02.2015 9:42

elfinka píše:Keby som to nezažila (trochu menej pritiahnuté za vlasy, ale všetko vymenované na rôznych psov, u pitbulky preskocili fázu retiazka :) ) tak to tiež beriem ako rozprávku a nespomínam.


jako fakt dojdete 3-4 mesicnim stendem na cvicak a oni vam na nej daji ostnac skoro vsude? a jeste nabrouseny? :nwm:
kolik psu to snese a da se s nimi pak cvicit i dal??

Poca píše:ostnac pri prvom naznaku vzdoru, pripadne poradit a tlacit do toho kazdeho noveho clena.


a jake vysledky maji ve sportu??

vcera v Brne na place cvicilo 7? psu, ostnac meli dva. vesmes starsi psi - i s trojkama, ci v priprave na trojky -jen retizek ma krku bohate stacil. ( me uz treba sebrali i voditko pred casem :hi: )

a k puvodnimu dotazu - pozitivni posilovani, pozitivni motivace -pouzivani odmen (i klikru) je nezbytna soucast vycviku, neb na tom to stoji a lezi :yes:
Pokud se teda ptas na tyhle pojmy...

Jestli se ptas na vycvikove smery znamyni pod temito pojmy - tak neznam nikoho ve sportu, kdo by cvicl pouze pomoci PP ci PM s opravdu vyznamnymi vysledky. obrana byva ten kamen urazu. ostatni se asi da? Asi pisu protoze to neumim.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod wer » Str 18.02.2015 9:51

ja k tomu aj chcem nieco napisat, ale neviem to sformulovat. :ha: ale elis to opat dobre napisala. pozitivne posilovanie patri do sportovky, ale robit to cisto len touto metodou, asi nie...
v suvislosti aj s tym, co pisal tchor ohladom motivacie. ono to asi bude aj typom psa. je rozdiel psa do prace (alebo povedzme do cvicenia) "nutit", prehovarat, kludne mozem povedat aj motivovat, ako psa v niecom krotit, lebo proste chce a ide aj cez mrtvoly...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Bad » Str 18.02.2015 9:55

Silvuch píše:ale ta obrana je strasne suchá, nudna... Taka zakusnem, a ani neviem preco, len dostanem odmenu..

a když tou odměnou je zákus sám....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Silvuch » Str 18.02.2015 9:56

to je iná reč..
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod wer » Str 18.02.2015 10:19

bad, aj tak... da sa to cisto pozitivne? lebo ja to robim v podstate stylom, ze jedina cesta k tomu, co chce, je robit to, co chcem ja... nie nasilim, vyuzivam jeho motivacie... ale vzdy pride situacia, ked ho potrebujem "vytrhnut z tranzu", ze halo, vnimaj ma. a to pozitivne v jeho pripade nejde - on si odo mna nezoberie v tej chvili nic, takze akekolvek vymienanie za lopticku, pamlsok, pesek, ba aj rukav odo mna je 0 bodov...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Lindchen » Str 18.02.2015 10:26

wer píše:nie nasilim, vyuzivam jeho motivacie... ale vzdy pride situacia, ked ho potrebujem "vytrhnut z tranzu", ze halo, vnimaj ma. a to pozitivne v jeho pripade nejde

Bola som na pár seminároch o pozitívnej motivácii, ale toto si myslím, že nikto nepopieral ako účinný prostriedok na to, čo píšeš. Nechodím na žiaden cvičák, nemám skúsenosť, čiže toto len tak odboku strieľam. Kedysi bolo treba odlíšiť normálny prístup k zvieraťu od "zväzarmu", ale toto už asi nie je treba, neviem, nakoľko sa na cvičákoch používa násilie, či negatívna motivácia ako prvá voľba. Normálny cvičiteľ asi nie. Ty tiež neklikáš a nepredstavujem si, že kopeš psov do slabín. Ten kontrast medzi zlým a dobrým cvičením už netreba tak zvýrazňovať, či? Neviem, len úvaha, cvičáky nepoznám.
Naposledy upravil Lindchen dňa Str 18.02.2015 10:38, celkovo upravené 1
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod elfinka » Str 18.02.2015 10:28

Elis píše:
elfinka píše:Keby som to nezažila (trochu menej pritiahnuté za vlasy, ale všetko vymenované na rôznych psov, u pitbulky preskocili fázu retiazka :) ) tak to tiež beriem ako rozprávku a nespomínam.


jako fakt dojdete 3-4 mesicnim stendem na cvicak a oni vam na nej daji ostnac skoro vsude? a jeste nabrouseny? :nwm:
kolik psu to snese a da se s nimi pak cvicit i dal??

Preco s 3-4 mesacnym stenatom. Mne napriklad vraveli ze 3 mesacne stena sa este neda cvicit (neda sa s nim cukat :heh: ) tak sme pamlskovali a navadzali, cvak prisiel polrok a uz sa to cvicit da, pamlsky obmedzit ide sa cukat :heh:
Bolo tam zopar vystupov ktore som videla, kedy pes nechapal este povel, ale bol oznaceny za neposlusneho co ho len nechce splnit... to cloveka proste poznaci :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod wer » Str 18.02.2015 10:41

Lindchen píše:Bola som na pár seminároch o pozitívnej motivácii, ale toto si myslím, že nikto nepopieral ako účinný prostriedok na to, čo píšeš. Nechodím na žiaden cvičák, nemám skúsenosť, čiže toto len tak odboku strieľam. Kedysi bolo treba odlíšiť normálny prístup k zvieraťu od "zväzarmu", ale toto už asi nie je treba, neviem, nakoľko sa na cvičákoch používa násilie, či negatívna motivácia ako prvá voľba. Normálny cvičiteľ asi nie. Ty tiež neklikáš a nepredstavujem si, že kopeš psov do slabín. Ten kontrast medzi zlým a dobrým cvičením už netreba tak zvýrazňovať, či? Neviem, len úvaha, cvičáky nepoznám.

no ved to elis napisala... pozitivka ano, ale nie cisto... a keby som to mala zhrnut - tak pozitivka je na mieste v stadiu ucenia, vysvetlovania.
a inak podla mna na cvicakoch uz ani nevidat tresty v takej miere, ako sa to prezentuje. iste, takych zastrcenych, kde nedorazilo svetlo este, tak tych je stale dost. ale zas ludia nie su blbi a sami sa buria proti takym metodam. najma, ked uz je doba, ze pes je rodinny milacik a ludia si aj vyberaju rozne plemena a nechodia cvicit len s "dvorovymi" NO...

a opat, hoci nechcem sklznut do porovnavanie, ale tak zhruba - napr OB je robene vacsinou cisto pozitivnym posilovanim. mozno je to prave typom tych psov...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Lindchen » Str 18.02.2015 10:44

wer píše:a opat, hoci nechcem sklznut do porovnavanie, ale tak zhruba - napr OB je robene vacsinou cisto pozitivnym posilovanim. mozno je to prave typom tych psov...

Tak nejako.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Bad » Str 18.02.2015 10:48

wer píše:bad, aj tak... da sa to cisto pozitivne? lebo ja to robim v podstate stylom, ze jedina cesta k tomu, co chce, je robit to, co chcem ja... nie nasilim, vyuzivam jeho motivacie... ale vzdy pride situacia, ked ho potrebujem "vytrhnut z tranzu", ze halo, vnimaj ma. a to pozitivne v jeho pripade nejde - on si odo mna nezoberie v tej chvili nic, takze akekolvek vymienanie za lopticku, pamlsok, pesek, ba aj rukav odo mna je 0 bodov...

Myslím, že obrana (zvlášť se psem co chce) je velice specifická, pes je někde jinde, a vlastně to co píšeš je pozitivně - pes svou odměnu-zákus za požadované chování dostane, a to vytržení z transu asi jako trest brát nebude (neboli co je trest určuje pes).......
Ono to pozitivní posilování není čistě a striktně jenom o odměnách, s tresty se zvíře (my všichni) setkává ať už kdo chce nebo nechce, podstatné je, že musí zažít xkrát více úspěchů....U těch obran - třeba - nepůjde u nohy, nebude zákus.....a (díky emotivnímu pastevci) si i dokážu představit to použití klikru u obran, samozřejmě u psa klikrem cvičeného.
Naposledy upravil Bad dňa Str 18.02.2015 10:55, celkovo upravené 2
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Poca » Str 18.02.2015 10:49

Poca píše:ostnac pri prvom naznaku vzdoru, pripadne poradit a tlacit do toho kazdeho noveho clena.


a jake vysledky maji ve sportu?

Asi tusis. Vycvikarom psy robia pekne, na sutaze velmi nechodia ale novacikom to viac skodi nez pomoze.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod wer » Str 18.02.2015 10:52

Bad píše:Myslím, že obrana (zvlášť se psem co chce) je velice specifická, pes je někde jinde, a vlastně to co píšeš je pozitivně - pes svou odměnu-zákus za požadované chování dostane, a to vytržení z transu asi jako trest brát nebude (neboli co je trest určuje pes).......
Ono to pozitivní posilování není čistě a striktně jenom o odměnách, s tresty se zvíře (my všichni) setkává ať už kdo chce nebo nechce, podstatné je, že musí zažít xkrát více úspěchů....


ano. ale ako si to vyklada clovek, co tomu napr. nerozumie, lebo to nerobi. ked dam psovi na obranu ostnac, uz, samozrejme, necvicim pozitivne... :angel:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Bad » Str 18.02.2015 10:54

wer píše:ano. ale ako si to vyklada clovek, co tomu napr. nerozumie, lebo to nerobi. ked dam psovi na obranu ostnac, uz, samozrejme, necvicim pozitivne...

a proto jsem se ptala Tchoře na definici, neb jak se řekne "pozitivka", tak si každý představí žrádlo a shaping.....

přesunu Offtopic: Edit: mimochodem, ten klikr si myslím že by dost pomohl oné paní s onou piraňou kterou popisuješ ve "stretávkách"
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia