Športová kynológia pozitívkou

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod wer » Pia 20.02.2015 13:54

Poca píše:Neviem najst kde Bad pisala o pamlskoch v rukave, ale aj ja tak cvicim. Stena nemalo zaujem do roka, tak sme skusili toto, zatial ju to celkom berie ale aky bude vysledok este neviem. Hlavne je, ze na obrane uz nespi. Lovecky a koristnicky pud sa tam podla mna rozvija


aaaaaaaa. pre mna nepochopitelne, akokolvek som "sportovo naladena"...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Poca » Pia 20.02.2015 19:18

Ak to nepojde, skusime nieco ine, mne je zas proti srsti kazdeho psa co nerobi posunut dalej a kupovat stale nove stenata. Podla mna tazke pripady posuvaju dopredu a ked mi ju uz osud privial, tak sa s tym pasujem ako viem. Ale to je uz dost mimo temy.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod wer » Pia 20.02.2015 20:43

nuz... mozno tomu stacilo dat cas, kym dozreje....

ja len, ze som prave stratila iluzie, lebo sa mi nechcelo verit, ze to naozaj aj realne niekto robi...
je to naozaj mimo moje chapanie. proste nerobim so psom to, pre co nie je stvoreny... preco rovno predat? ved je tolko krasnych psich sportov... a ak chce niekto robit VYSLOVENE obrany, tak si na to kupi psa (plemeno)...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Puk » Pia 20.02.2015 20:59

Offtopic: Tchoři - Ty popisuješ ideálne stavy. Ale tie nastanú v jednom z tisíca prípadov. Je to presne tak, ako keď niekto popíše psa v prejave ako povedzme cholerika. Temer nikdy to nie je čistá forma... Koniec koncov, nechce sa mi už o tom polemizovať. Myslím si však, že stavať obranu na "zlobe" (alebo agresii zo strachu) pre mňa cesta nie je. Poca sa s takým psom pasuje, ja nikdy. Ako hovorí wer, šup s ním na iný druh činnosti, ale obrany? Eeeee...

Raky, nezabudol som na Tvoju otázku. Ale keďže ideš ešte len do puberty, neviem, či by si to pochopil :jupi: takže počkaj ešte nejakých 10 rôčkov a ak tu ešte budem (čo by som už ale nerád!) potom Ti to prevyprávam a ukážem. Ale vážne je to na niekoľkostránkové písanie a tak radšej osobne!)
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Buchťa » Pia 20.02.2015 21:56

Puk píše:Raky, nezabudol som na Tvoju otázku. Ale keďže ideš ešte len do puberty, neviem, či by si to pochopil :jupi: takže počkaj ešte nejakých 10 rôčkov ...


:jop: :haha: :haha: :haha: (Raky :hihi: )

Puk píše:... a ak tu ešte budem (čo by som už ale nerád!)...


:au: :hmm:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Tchor » Pia 20.02.2015 22:19

Kdyz si prectes co jsem psal zjistis ze opravdu nepropaguju praci psa ve zlobe, jsem schopnej ji obcas pochopit, ale urcite si nemyslim ze je to vhodny vetsinovy pristup k obranam. Stale ale tvrdim ze zloba je vicemene reakce na strach psa.
vyjmenoval jsem mody ve kterych psi na obrane pracuji, projev psa je vzdy nejakou kombinaci techto tri modu a ta kombinace je u kazdeho psa a u kazde prace jina. Osobne preferuju co nejvetsi podil prace v modu lovu velke nebezpecne koristi.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Lindchen » Sob 21.02.2015 9:07

Puk píše:Lovecké plemená, napr. duriče (teraz trochu použijem metaforu lov = obrana) - prečo by tieto psy cielene vo vzdialenosti niekoľko 100 metrov od majiteľa štvali zver, o ktorej by vedeli, že ich môže zabiť? Keby to tak bolo, tak ich od psovoda nedostaneš ani katapultom!

Offtopic: Veľmi dobrá poznámka, tu je aj v skúšobáku pekne odlíšené, že pes musí so zverou pracovať sebavedome, ale "pokojne", napr. pri tom durení diviaka z krovia. Ľudia buď vedome alebo sú v omyle, cvičia práve na strachovú agresiu, ešte si myslia, že aký je pes ostrý. Na prejave psa je to samozrejme vidieť, je to vylučujúce zo skúšky, ale väčšinou sa tak nedeje. A ako dobre sa to dedí... :ach:

Ako Silvuch píše, nadviažem, čo by sa nedala robiť obrana s klikerom, naklikať sa dá všetko (ešte aj to hlásenie zhasnutého diviaka, stačí využiť štekot zo strachu a už máme hlasitosť :pac: ). Len proste, je to ešte vôbec obrana v pravom zmysle? No nie, je to už len aktivita psovoda a jeho ambície robiť konkrétny šport, lebo sa mu páči. Síce obranám nerozumiem, ale zdravý rozum hovorí, že kliker je pre sebavedomého psa s driveom úplne zbytočný bridge, ktorý tam skôr zavadzia ako niečo rieši. Nehovoriac o tom, že byť pozitívny u psa a u človeka sa líši a kontrast mezi klikom/pozitívkou (dobré) a kontrastnou metódou bol zavedený skôr proti ľudom, čo si myslia, že ak robí pes "zle", treba ho proste u--bať niečím po hlave. Pričom väčšina prípadom je nepochopenia signálov psa, možnosti ľahko presmerovať činnosti a pod., to je predsa normálka pre každého cvičiteľa, ktorý chce mať pekný, pozerateľný výsledok. Koniec-koncov, zaradenie pozitívneho trestu v humánnej hierarchii je až na konci, je jedno, ako volá tréner metódu, ktorou pracuje, každý rozumný človek sa ňou riadi aj keď hierarchiu nepozná, tak nejako prirodzene.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Elis » Sob 21.02.2015 9:39

Lindchen píše: čo by sa nedala robiť obrana s klikerom, naklikať sa dá všetko ...ale zdravý rozum hovorí, že kliker je pre sebavedomého psa s driveom úplne zbytočný bridge, ktorý tam skôr zavadzia ako niečo rieši.


Lindi, ale ono to tak asi je. Aspon ja si to myslim.
Pes, ktery nechce kousat se sice da nejak naklikat - ale stejne to jako obrana nakonec vypadat nebude. Pes do toho nevlozi svuj dil prace, svuj vlastni "nazor na vec".

A pes, ktery chce kousat - ten se zase spatne usmernuje jen "pozitivne" pri obranach. Ten se chce zase prosazovat moc s tim "vlastnim nazorem" na pouze pozitivni usmernovani.

Jen regulovat miru vzruchu, aby se pes ovladal je velmi tezke -nenapisu ze nemozne, ale zatim jsem to jeste nevidela.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6397
Bydlisko: Praha

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Elis » Sob 21.02.2015 9:50

Puk píše:Offtopic: Myslím si však, že stavať obranu na "zlobe" (alebo agresii zo strachu) pre mňa cesta nie je.


bych mela soupat nohama a ne se vyjadrovat -ale jsem ukecana zenska-tak mi to neda :lol:

Puk :yes: -ono se to da, ale ty vysledky proste pak nejsou uplne presvedcive, spolehlive :no: neb udelat takhle spolehliveho psa na obranach -na to ma zaludek malokdo :ua:

Vetsinou v praxi se konci nekde na pul cesty -zkouskovi psi, ale ne zavodni. a psovi delanemu na zlobu ( strach) -clovek porad musi ten strach "pripominat". takze se to nauci - na konkretnim miste ci figovi.
ale vyjet s nimi kamkoliv? uz je problem...

a v zajmu objektivity -jen ciste lovec - je dneska uz taky malo. Chteji i zlobu.

Prirozeneji a nejlehci je prace se psem, co je vasnivy lovec -ta spetka zloby se tam prida vzdycky...¨
A lovici pes -tomu se nemusi pripominat, co ma delat, neni porad pod hrozbou. On chce!
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6397
Bydlisko: Praha

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Lindchen » Sob 21.02.2015 10:09

A aby nedošlo k omylu, ja som absolútne za pozitívny prístup k psovi, však základom je, že pes musí vedieť, čo má robiť, takže bitka ani podobné miesto vo výcviku nemajú. Lenže keď sa mi stane, že pes vybehne po mačke alebo psovi, aktuálnu situáciu riešim, schmatnem ho za kožu a šnarím 3 metre za mňa, jeho ďalší výcvik potom už vediem zas pozitívne, učím privolanie, alternatívne správanie, aby bol ďalší kontakt s mačkou/psom pokojný, zaistím stopkou, proste normálne veci, čo vie hádam každý. To teraz všeobecne, nie k obranám. A aby som vyjadrila, čo som vlastne chcela - to, čo snáď všetci vieme, že sú situácie, kedy pes natoľko nevníma, že veľmi rýchly a dobre našasovaný zákrok psa usmerní lepšie, ako čokoľvek iné. Zasa vieme všetci.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Elis » Sob 21.02.2015 10:38

ne, nemusis upresnovat svuj postoj k vychove psa :lol:

Lindchen píše:že sú situácie, kedy pes natoľko nevníma, že veľmi rýchly a dobre našasovaný zákrok psa usmerní lepšie, ako čokoľvek iné.


ale tak ja taky jeste upresnim :-)
U tech obran se tu opakovane zminuje uz prepnuty stav psa a proto, ze je treba korekce, aby se pes "probral" a splnil to, co uz umi v klidovem stavu.
ano. ale cim vice je pes vytoceny, tim vetsi korekce.
a to uz potreba neni.
i tady se da postupovat a vysvetlovat vse jen mirne.
kdyz se ta poslusnot zarazuje citlive a vyvazene spolu s drivem -je to spolehlive a velmi korektni ke psovi.
Pes se nenecha nejdriv "narust" do obludnych rozmeru a pak zas nemusi tezce korigovat.
Vim, ze nekde se poslusnot nechce dost dlouho, ze to psa zkazi -ale kdyz to v tom psovi je....
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6397
Bydlisko: Praha

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Lindchen » Sob 21.02.2015 10:41

Elis píše:kdyz se ta poslusnot zarazuje citlive a vyvazene spolu s drivem -je to spolehlive a velmi korektni ke psovi.
Pes se nenecha nejdriv "narust" do obludnych rozmeru a pak zas nemusi tezce korigovat.

:yes:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod raky » Sob 21.02.2015 13:04

Puk - ale teda aspoň som sa pekne spýtal... ale počkám v svojom veku mám ešte dosť času a ja sa teda stále učím na rozdiel od iných,,, teraz som samozrejme nemyslel teba, pretože teba poznám...
BAD:? verím, že žiješ - nechceš výzvu??? Máme pretek jako si si všimla, že by si prišla na prvý... môžme spraviť špec ukážku a porovnať v reále Kačenku a Bada... Myslím, že by to bolo zaujímavé... Možno ten kontrolák na 150m? a dáme to sem nech nám to Puk ohodnotí.... Kačenka má tiež už skoro 9rokov... :otaznik:
p.s. Poca kdeže Ťa tiež poznám viem presne jako to myslíš... a rozumiem tomu... Tiež ale obaja rozumieme tomu čo písal PUK... :lol: Puk len pre info sú ľudia čo si kúpia psa a ten pes tam dožije a aj sa občas natrápia... I ného psa zasa budú inak vyberať... to ale poznáš...
a ku klikru na obrane napríklad - na plenty krásne - odvolanie super a aj ďalšie - ale bez srdca to nebude nikdy ono...
myslím, že to tu bolo písané zelenú prizeleníš, ale červená nebude.... :no: :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod Puk » Sob 21.02.2015 15:31

[quote="Elis"]

Puk :yes: -ono se to da, ale ty vysledky proste pak nejsou uplne presvedcive, spolehlive :no: neb udelat takhle spolehliveho psa na obranach -na to ma zaludek malokdo :ua: quote]

Elis, ja som nepovedal, že sa to nedá! Povedal som, že ja by som to nerobil, pre mňa nemá význam prestavovať lesný traktor na formulu. A že to je vidieť, akú má ten pes CNS a ako sa k tomu výsledku dopracoval( zvlášť na obrane - preto sa aj tie obrany robia :no: ), tam to vidieť najmarkantnejšie.

Raky, ale ja to beriem, a tých ľudí si vážim, pretože psa majú pre seba ako parťáka a nie na to, načo je dnes móda, a na čo začala kynológia kapať pred nejakým tým desaťročím... Každopádne, pre mňa robiť prácne na niečo psa, na čo nemá (resp. s odretými ušami na to za dobrej konštelácie hviezd má, ale strašne to z neho kričí), nemá zmysel. Zvlášť dnes, v dobe, keď možností ako uplatniť v živote psa ako koníčka je ďalších iných možností tisíc. Ktosi to tu už ale písal... A potom je tu ešte ďalší aspekt, a tak to v živote nakoniec skutočne končí vo väčšine prípadov (nevzťahujem toto absolútne na Pocu!). Vieš, pes sa krásne nafotí, nastrihajú sa videjká, urobí sa promo a keď už to predsa len "dal", tak šup, zasiahnuť do chovu a zase ho (myslím ten chov), "posunúť". Že dozadu, a čo na tom? :lol: Veď to denno denne vidíš všade okolo seba... :nwm: Keď sused Jožo je tam a má horšieho psa, tak...
Raky, rozumiem snahe Poci (to neznamená automaticky, že by som robil to isté, rovnako ani jej snahu nenegujem!). V minulosti to bolo v kynológiipresne tak isto!!! Robilo sa s tým, čo sa ti dostalo do rúk, pretože mať súčasne doma povedzme dvoch psov nebolo reálne. Zvieratá celý život prežili u jedného majiteľa. Ale potom, na rozdiel od dneška, tie zvieratá, z hľadiska chovu prešli (alebo aj nie!) bonitáciou, na rozdiel od dnešnej "bonitácie" (kde prejde všetko, o čo je záujem, aby prešlo.... Ja viem a rozumiem argumentu : ja z neho nechcem chovné zviera (ale to len, kým je ešte šteňa), ale potom keď to predsa len "dá", začne červík pochybností vŕtať v hlave. Vieš, mám rád veci (hoci je to i obyčajný koníček) ktoré majú hlavu a pätu a k niečomu smerujú... :ahoj:
PS. Prečo by som ja mal čokoľvek hodnotiť? Nie som na to ani povolaný, ani vyvolený!
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Športová kynológia pozitívkou

Poslaťod ivanpa » Uto 24.02.2015 9:25

Puk píše:
Elis píše:
Puk :yes: -ono se to da, ale ty vysledky proste pak nejsou uplne presvedcive, spolehlive :no: neb udelat takhle spolehliveho psa na obranach -na to ma zaludek malokdo :ua: quote]

Elis, ja som nepovedal, že sa to nedá! Povedal som, že ja by som to nerobil, pre mňa nemá význam prestavovať lesný traktor na formulu. A že to je vidieť, akú má ten pes CNS a ako sa k tomu výsledku dopracoval( zvlášť na obrane - preto sa aj tie obrany robia :no: ), tam to vidieť najmarkantnejšie.

Raky, ale ja to beriem, a tých ľudí si vážim, pretože psa majú pre seba ako parťáka a nie na to, načo je dnes móda, a na čo začala kynológia kapať pred nejakým tým desaťročím... Každopádne, pre mňa robiť prácne na niečo psa, na čo nemá (resp. s odretými ušami na to za dobrej konštelácie hviezd má, ale strašne to z neho kričí), nemá zmysel. Zvlášť dnes, v dobe, keď možností ako uplatniť v živote psa ako koníčka je ďalších iných možností tisíc. Ktosi to tu už ale písal... A potom je tu ešte ďalší aspekt, a tak to v živote nakoniec skutočne končí vo väčšine prípadov (nevzťahujem toto absolútne na Pocu!). Vieš, pes sa krásne nafotí, nastrihajú sa videjká, urobí sa promo a keď už to predsa len "dal", tak šup, zasiahnuť do chovu a zase ho (myslím ten chov), "posunúť". Že dozadu, a čo na tom? :lol: Veď to denno denne vidíš všade okolo seba... :nwm: Keď sused Jožo je tam a má horšieho psa, tak...
Raky, rozumiem snahe Poci (to neznamená automaticky, že by som robil to isté, rovnako ani jej snahu nenegujem!). V minulosti to bolo v kynológiipresne tak isto!!! Robilo sa s tým, čo sa ti dostalo do rúk, pretože mať súčasne doma povedzme dvoch psov nebolo reálne. Zvieratá celý život prežili u jedného majiteľa. Ale potom, na rozdiel od dneška, tie zvieratá, z hľadiska chovu prešli (alebo aj nie!) bonitáciou, na rozdiel od dnešnej "bonitácie" (kde prejde všetko, o čo je záujem, aby prešlo.... Ja viem a rozumiem argumentu : ja z neho nechcem chovné zviera (ale to len, kým je ešte šteňa), ale potom keď to predsa len "dá", začne červík pochybností vŕtať v hlave. Vieš, mám rád veci (hoci je to i obyčajný koníček) ktoré majú hlavu a pätu a k niečomu smerujú... :ahoj:
PS. Prečo by som ja mal čokoľvek hodnotiť? Nie som na to ani povolaný, ani vyvolený!


:jop: :jop: :jop: Puk výstižne, pravdivo a presne si pomenoval to prečo sú dnes psy tam kde sme ich my ľudia dostali :nie: :nie: :nie: :nie:
ivanpa
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 602

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia