Skúšky malých plemien do 40cm - ZMMP, SMP1, SMP2

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Puk » Str 18.06.2008 13:13

Pozri, ja si myslím, že záleží od toho, na čo chceš psa používať. Bígl je poľovné plemeno (aj keď dnes už skôr spoločenské), prednostne by mal byť využívaný v tomto smere a k tomuto má aj väčšie vlohy, i keď je tuším durič (? neviem, len myslím, ja sa loveckou kynológiou nezaoberám). Ale v podstate je princíp sledovania či už ľudskej, či zvieracej stopy rovnaký. Takže keď v tejto veci psovi položíš "dobrý základ", budeš mať na čom budovať ďalej. Chce to trošku počítať literatúru, lebo k pachovým prácam potrebuješ viac ako inde aj kus teórie a potom si nájsť niekoho, kto ti to tebe i psovi "ľudskou" formou vysvetlí.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Rika » Str 18.06.2008 13:21

Jasne, lenže od mala som sa v nej snažila stlmiť čuchanie, čo mi pomohlo k tomu aby mala menšie sklony k zdrhaniu za zverou po stope a taktiež k lepšiemu ovládaniu. Teraz ju nemám problém odvolať zo stopy a od zveri, ked ju naháňa. Chodí stále na voľno.
Robím s ňou agility a kvôli tomu pri poľovačkách skončila, pôvodne sme si ju však zadovážili kvôli tomu, že jazvečík už bol na zaslúženom dôchodku slepý a hluchý, takže sme potrebovali náhradu a pomoc pri dohladávkach. Bohužiaľ to má zakázané tak s nami chodí len zakrmovať a popozerať zver.... no už som OT.

A problém je v tom, že ja nemám nikoho, kto by mi pomohol v tomto smere - v učení stôp... a teorie moc nie je, či mi vieš nejakú literatúru odporučiť?
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Puk » Str 18.06.2008 13:35

V takom prípade si myslím, že keď začneš s "človečími" stopami, nemáš čo pokaziť. I naďalej tlm zvieracie, keď si sa tak rozhodla. Z literatúry by som ti skôr doporučil starších autorov, pretože tam je alfa a omega (Eis, Komolý, Skuhrovský), z novších napr. Ryneš. Ale veľa dobrých a múdrych vecí nájdeš i vo výcvikových radách Honzu Dubového (tuším v časopisoch PPČ bol celý seriál). Je treba z teoretickej časti (ak to máš robiť tak, aby to malo hlavu a pätu) vedieť tie základy, aby si pochopila najprv ty a potom to budeš psovi nielen vedieť "vysvetliť", ale budeš chápať aj súvislosti. Držím ti palce.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Rika » Str 18.06.2008 13:40

Dakujem, najbližšie sa budem môcť opäť vrátiť do normálu a teda aj k výcviku v auguste, tak dúfam, že sa nám potom bude dariť :smile: . Okrem stôp máme toho aj tak stále dosť doladovať, nikdy nič nie je dokonalé. Na skúškach to aj tak bude čosi úplne iné než pri obyčajnom tréningu na prechádzke, to sa už nacvičiť nedá, len absolvovaním skúšok.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Zuzka&Badynka » Štv 19.06.2008 19:32

A neviete nahodu jak je to na skuskach so stopami , ze rozhodca ide za mnou po stope a sleduje psa ? Lebo moju fenecku to bude urcite vyrusovat. :plac:
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Poca » Pia 20.06.2008 6:54

Ak je tvoja sučka skutočne zaujatá stopou, môžu z neba aj fúriky padať a pôjde po nej, ale ak si myslíš, že to môže vadiť, tak ju na to zvykaj, vždy si vezmi niekoho na stopu, nech ide za vami najprv ďalej a postupne nech sa približuje. Je možné že bude rozhodca stáť a sledovať stopu z ďalej, sú aj extrémisti čo idú popri psovi a pozerajú ako čuchá, ale väčšinou ide rozhodca zhruba na tvojej úrovni.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Zuzka&Badynka » Pia 20.06.2008 18:43

Ja sa bojim toho, ze ona strati stopu a potom vlastne nam prejde rozhodca popri nas a to ju zmetie. Ona zvykne tak robit , ze ide strati stopu kusok sa vrati a ide znova. a keby chodil vedla mna tak by ju to mohlo popliecť. :ua:
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Fraga » Ned 22.06.2008 10:30

Rozhodca za vami určite pôjde ako by inak skontroloval že idete po stope? Rozhodca vas predbiehať nebude sleduje zo zadu pracu psa, ako sa zaujíma o stopu, ako používa nos. Ked pes zíde zo stopy a vráti sa sám dokonca sa nestrhavaju body. Ak zíde zo stopy je možné ho niekolko krat znovu na nu nasadit myslím, že po treťom nasadení končí. Ale to závisí od typu skúšky. Rozhodne tam však rozhodca bude.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod raky » Pon 23.06.2008 21:59

mal by ísť asi 20 - 30m, ak by sa pes náhodou vrátil na stopovačke, nemal by ho rušiť...., taktiež záleží , či to bude prvá skúška - myslím, že každý normálny rozhodca /ak to bude v norme/ skôr podporí psovoda, ako by ho tam utopil..... :ahoj:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Zuzka&Badynka » Uto 24.06.2008 13:39

dakujem za rady tak ideme docibrit co ete nemame docvicene aby to bolo aspon na 90 percent lebo stavim sa ze ked pojdem na skusky tak budem stresovat to je iste. :ua:
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

male plemena

Poslaťod dada » Sob 19.07.2008 23:07

mal by niekto z ba zaujem pripojit sa k cviceniu podla narodneho skusobneho poriadku pre male plemena, tj. priprava na skusky zmmp, smp1?? skoda, ze sa vacsinou cvicia len svv-cky s velkymi psami...ved malinky su neraz este sikovnejsi :ha:
+niektore cviky su velmi prakticke v beznom zivote...

sorac, preklep o prispevok vyssie....
mozete mi napisat aj na mail... bradaciky@centrum.sk, poslem blizsie info
dada
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9
Bydlisko: Bratislava

Re: male plemena

Poslaťod Zuzka&Badynka » Str 23.07.2008 12:05

Ja by som mala zaujem sa pripojit . A kedy a kde by sa cvicilo ? :lol:
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod wildrane » Ned 03.08.2008 14:17

Rozhodca by mal isť za psovodom vo vzdialenosti nie menšej ako 10 m. Je dobre, ak pri nácvikoch stopy so sebou este niekoho bereš, ja chodín na stopy minimálne s dcerou a počas stopovanie sa rozprávame, aby si psi zvykli aj na zvuky počas stopy :smile:
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Fraga » Ned 03.08.2008 16:38

Tak rušivé vplyvy sú isto dobré aj ked rozhodca by mal čušať a nekomentovať. Ale to človek nikdy nevie čo na skúškach bude. Mňa skoro vystrelo keď sme trénovali, z letiska sa dvihlo lietadlo a Lesan po niekoľkých metroch stopovania zdvihol na to hlavu a rozbehol sa ho aportovať :pac:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Zuzka&Badynka » Pon 04.08.2008 18:01

No tak to si mala smolu :lol: kebyze aj u nas na stopach prejde lietadlo tak Bady si bude mysliet , ze je to velky vtacik ktoreho treba zozrat. :aaa:
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia