Aport

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: aport

Poslaťod BinLadin » Uto 22.07.2008 18:20

aport je veci jednak poslusnosti,ale hlavne schopnosti motyvovat psa aby udelal co ponem chci.Asi nejlepsi zpusob pokud je mozno je delat aport u psa pres hru za vyuziti loveckeho a koristnickeho pudu psa.Hlavne nespechat avse delat vklidu a bez toho abych na psa tlacil...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: aport

Poslaťod Rika » Uto 22.07.2008 18:25

Dakujem, poskusam :no:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: aport

Poslaťod lusy » Str 30.07.2008 14:37

mam otazocku, co robit ked sa mi pes s aportom hra. on za nim vybehne, ale nezoberie ho pekne. no proste pozrite si video. to, ze prekusuje to si nevsimajte :lol:, snad pridem na to, ako ho naucit neprekusovat. ale to co tam predvadza s tou cinkou ked k nej dobehne, tak to netusim co urobit. sice na tomto videu az tak nie, ale bezne akoby si ju tak kopal.


lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: aport

Poslaťod Poca » Str 30.07.2008 14:47

Mala som tento problem ale prekusovala este horsie a ak som chytila cinku tak som mala dokusane ruky, nie preto ze by zurila ale preto ze prekusovala. Tak som jej cinku nehadzala, len dala do papule a drzala nasilu a ak sa mi to chvilu podarilo udrzat, tak som chvalila a ak nie tak som hovorila: Nie, drz... Zaciatok bol tazky, chvilu nechcela cinku ani vidiet, potom ju to preslo, trvalo to dlho, ale nakoniec sa podarilo. Musela som to najprv cvicit doma lebo na cvicaku to bolo ovela horsie. Ked sa ju naucila pekne drzat, tak som cuvla krok, povedala prines a takto to predlzujem. Ale fakt dlho som neverila ze sa to podari. Naozaj nechapem ako ju to moze tak bavit, ked sa s cinkou nehrame (aby neprekusovala), ale cinku uprednostni pred akoukolvek hrackou.

A to ze ju nechyti hned by som riesila asi tak, ze by pri tej cinke niekto bol a mal ju na snurke a ak ju nechyti hned, tak cinkou trhnut a nedovolit jej ju potom zobrat, par krat to skusit a bude sa viac snazit ju hned chytit.

A mas krasneho fuzika :smile:
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: aport

Poslaťod lusy » Str 30.07.2008 15:05

dakujem. :hi:
inak bezne mi prekusuje iba po ceste a ked sadne tak drzi. aj som skusala, ze mu dam do papule cinku a poviem drz, on mi ju vtedy neprekusuje. mozno to treba trenovat castejsie.
a co sa tyka toho kopania do cinky, tak ja si myslim, ze keby ju niekto potiahol, tak on sa zacne besnit este viac. ale mozno treba vyskusat.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: aport

Poslaťod Poca » Str 30.07.2008 15:22

Mozno sa zo zaciatku bude besnit ale ak mu tu cinku stihnes zobrat a jeho odtiahnes prec naprazdno, pochopi ze to nikam nevedie a bude sa snazit ju chytit. Si myslim.
Ked prekusuje len cestou, tak o to lepsie. Cuvni jeden krok - tak mas nanu dosah a ak jej to pojde tak 2 kroky, alebo ju maj na kratkom voditku a prejdi s nou par krokov napr. pri nohe a tak ju mozes stale opravovat.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: aport

Poslaťod lusy » Str 30.07.2008 15:27

to tiez skusam, ze nech nosi cinku za pochodu.
a trosku ta opravim, to je on, nie ona. :no:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: aport

Poslaťod Poca » Str 30.07.2008 15:32

Ked mi pripomina moju, navyse porovnavam s nou, tak mi to obcas ujde... ta sorry :ha:
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: aport

Poslaťod lucik » Str 30.07.2008 18:50

mne pomohlo odstranit hranie s aportom to, ze som zacala rozlisovat vencenie s hranim a trening.. ked sa vencime, stretneme kamosov, Gipsy sa vyjasi, hadze sa lopticka, palicky, somarinky.. ked ideme trenovat, tak sa vyvenci bud cestou na trening, alebo uz ideme ked je vyvencena a ide na vodidle a proste sa len a len trenuje.. po treningu sa tiez nehrame - odchod domov bud na vodidle ked ideme popri psoch alebo ked je sama, tak navolno..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re:Re: aport Lusy

Poslaťod BinLadin » Str 30.07.2008 19:00

Na vyhodnoceni dost malo,neni videt co dela psovod.Prijde mi ze psovi byl aport nejakym zpusobem znechucen,vse delano hodne drilem a pes nema ani nejak moc o aport zajem.Proc jak jsem psal muze byt drilem,prilisnem tlakem pri vycviku,na psa se moc spechalo,nevhodne korekce.....tech duvodu muze bytz vic.
Resenim je bud rozpohybovat aport a na aportu psa stahnout k sobe stim ze aspon ze zacatku bych psa nenechaval predsedat,vse bych koncil ve hre.Nebo se vratit kousek spatky a psa vic motyvovat,udelat mu aportovani zajimavejsui.....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: aport

Poslaťod BinLadin » Str 30.07.2008 19:02

Poca píše:Mala som tento problem ale prekusovala este horsie a ak som chytila cinku tak som mala dokusane ruky, nie preto ze by zurila ale preto ze prekusovala. Tak som jej cinku nehadzala, len dala do papule a drzala nasilu a ak sa mi to chvilu podarilo udrzat, tak som chvalila a ak nie tak som hovorila: Nie, drz... Zaciatok bol tazky, chvilu nechcela cinku ani vidiet, potom ju to preslo, trvalo to dlho, ale nakoniec sa podarilo. Musela som to najprv cvicit doma lebo na cvicaku to bolo ovela horsie. Ked sa ju naucila pekne drzat, tak som cuvla krok, povedala prines a takto to predlzujem. Ale fakt dlho som neverila ze sa to podari. Naozaj nechapem ako ju to moze tak bavit, ked sa s cinkou nehrame (aby neprekusovala), ale cinku uprednostni pred akoukolvek hrackou.

A to ze ju nechyti hned by som riesila asi tak, ze by pri tej cinke niekto bol a mal ju na snurke a ak ju nechyti hned, tak cinkou trhnut a nedovolit jej ju potom zobrat, par krat to skusit a bude sa viac snazit ju hned chytit.

A mas krasneho fuzika :smile:

Tohle je uz na hranici nuceneho aportu,a to co je popsane ne kazdy pes zvladne,navic muze psa odradit od toho aby pes apotroval....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Re:Re: aport Lusy

Poslaťod lusy » Str 30.07.2008 19:14

BinLadin píše:Na vyhodnoceni dost malo,neni videt co dela psovod.Prijde mi ze psovi byl aport nejakym zpusobem znechucen,vse delano hodne drilem a pes nema ani nejak moc o aport zajem.Proc jak jsem psal muze byt drilem,prilisnem tlakem pri vycviku,na psa se moc spechalo,nevhodne korekce.....tech duvodu muze bytz vic.
Resenim je bud rozpohybovat aport a na aportu psa stahnout k sobe stim ze aspon ze zacatku bych psa nenechaval predsedat,vse bych koncil ve hre.Nebo se vratit kousek spatky a psa vic motyvovat,udelat mu aportovani zajimavejsui.....


:oo: coze??? co sa tyka aportu, tak ja som ho nijak nedrilovala. pes ma odjakziva rad aportovanie, len som ho musela usmernit v tom, ze mi to ma aj priniest. ale to som zacala az vonku. najprv som to skusala v dome a to mi ho pekne nosil. este som predtym riesila aj to, ze mi aport pustal pri sadani. kde na tom psovi vidis, ze nema zaujem o aport????
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: aport

Poslaťod BinLadin » Str 30.07.2008 19:34

lusy píše:.... co sa tyka aportu, tak ja som ho nijak nedrilovala. pes ma odjakziva rad aportovanie, len som ho musela usmernit v tom, ze mi to ma aj priniest. ale to som zacala az vonku. najprv som to skusala v dome a to mi ho pekne nosil. este som predtym riesila aj to, ze mi aport pustal pri sadani. kde na tom psovi vidis, ze nema zaujem o aport????

..tady mas odpoved proc pes dela co je videt natom videu...Pak neni co resit.Necitliva korekce....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: aport

Poslaťod Tchor » Str 30.07.2008 21:54

aport se uci jako serie na sobe nezavyskych cviku (noseni, prinaseni, pousteni) ktery se k sobe spoji az v okamziku kdy uz je vesechny pes umi.

Ja ucim psa nejdriv aport nosit a to tak aby vydrzel bez prekusiu aport nosit treba hodinu (zalezi napsovi u nekterych tohle docilit nejde) privazu cinku na priovaz a zacnu si se psem hrat na lov cinky, snazim se s ni mu unikat dokud se mu nepodari jí chytit, pak nasleduje bvsely "boj" ve kterem pes cinku vyhraje a nosi si ji jako korist kdyz pes o ni zacne ztracet zajem tak mu cinka "unikne" (od toho je tam ta snura) Tohle delam do te doby nez je pse schopnej tu cinku nosit nekolik desitek minut. Pak ho v ramci toho noseni privolavam k sobe, ale apotr neodebitam, pa zase poustim.(pes v te dobe musi uz umet privolani. Paralelne k tomu delam na pousteni koristi, ale nespojuju to s aportem no auplne na konech to obcas spojim cely dohromady, ale jen obcas.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: aport

Poslaťod Poca » Štv 31.07.2008 7:30

BinLadin píše:Tohle je uz na hranici nuceneho aportu,a to co je popsane ne kazdy pes zvladne,navic muze psa odradit od toho aby pes apotroval....


Viem, bohužiaľ mi nikto neporadil nič iné čo by fungovalo. Čo mám z toho, že pes rád aportuje ked kým príde ku mne je schopný činku rozkúsnuť na 2 časti.. Prekusovala vždy, aj keď si sama v lese našla nejaký papek behala s ním a žula ho. To isté s loptičkami, rukávom, so všetkým. Toto riešenie sa mi zdá dobré, lebo to na mojom psovi funguje a aport ju naďalej baví. Nevravím že je to jediný a najlepší spôsob.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia