Obrany

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Obrana

Poslaťod Poca » Štv 20.03.2008 9:51

Ahoj, ja by som potrebovala pomoct s obranou. Mam sucku briarda, co su (vraj) dost nervozne psy (a hlavne suky). Ked sme zacali kusat, slo jej to dobre (okrem obcasneho prekusnutia) casom som ju zacala ucit ovladatelnost, ze sedela a kusala z "kludu".To ju zrejme trochu splietlo - zneistela a možno si nebola ista ci uz ma zautocit. Sice zautocila ked mala, ale zakus uz nebol zdaleka taky dobry, dokonca 2x pustila rukav. Vratila som sa ku kusaniu ako predtym, vraj ma kusat casto, ale neviem, ci sa to tym vyriesi. Vsetci maju suprovych NO a ja si myslim ze k briardici treba pristupovat inak ako k NO. Navyse stale mame ineho figuranta a kazdy ma svoju teoriu..ale ani jedna nezabera.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Obrana

Poslaťod Fraga » Ned 23.03.2008 18:51

Poca briardi sú veľmi inteligentné psy viem čo hovorím :lol: mala som briardicu ... bola úžasna... človek sa s ňou mohol hrať, ale stačilo cmuknúť a už na ňom visela... Keď som si s babami robila srandu, že sedela mi u nohy a kamoška jej flinkala po koši nerobila nič... stačilo dať koš dole a cvala okolo seba... oni to proste vedia rozlíšiť kedy ide do tuhého... a taktiež kedy sa zbytočne mrhá silami... jasne, že keď sme trenovali na figuranta, tak ranu čo dostal košom myslím, že aj olutoval.... nechcem rýpať, ale briardík je lepší ako NO :lol: je rýchly, silný, ostražitý, inteligentný, ochotný, dobre sa učí, miluje rodinu a k cudzím nedôverčivý...
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Obrana

Poslaťod Poca » Pon 24.03.2008 8:48

Jeeej, konecne nejaky pozitivny nazor na briarda. K tej nedovercivosti.. ked mi minule chceli cigani ukradnut stena zpred obchodu tak im v tom zabranila tym, ze sa vtierala a natlacala sa im pod ruky, aby ju hladkali..
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Obrana

Poslaťod Poca » Pia 11.04.2008 12:00

Už je to vyriešené, ak bude mať niekto podobný problém, ozvite sa.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Obrana

Poslaťod lusy » Pia 11.04.2008 20:37

Poca a preco to sem nenapises???
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Obrana

Poslaťod Poca » Ned 13.04.2008 7:05

Lebo som lenivá. Ale tak idem na to. Je to úplne jednoduché. Vrátila som sa ku kúsaniu bez sadnutia, proste ju len držím na vodítku, ona kúsne a ja ťahám vodítko, figurant rukáv, keď je v ťahu, menej prekusuje a ak predsa, na rukáve je také pútko, to figurant chytí a prudko ním trhne (rukávom na ruke rak nevie trhnúť) a to spraví za každým prekúsnutím. Raz sa mu podarilo rukáv vytrhnúť, lebo znovu ho chcela prechytiť a odvtedy si dáva pozor. Postupne ťah povolíme, ale ona drží, lebo je v strehu či ho on netrhne. Okrem toho robíme aj cúvačku - ja ju pustím ona skočí na rukáv, figurant ju otočí okolo seba - tiež nemôže pustiť lebo by odletela, ptom ju chytím a ona si hrdo odkráča aj s rukávom.
Skôšali hocičo - pozerať na ňu, nepozerať, dotýkať sa jej alebo nedotýkať, dráždiť, alebo ukľudňovať a pritom je to také jednoduché..
Keď ju znovu budem učiť kúsať z kľudu(až na povel, alebo keď figurant zaútočí) budem to robiť kľudne a budem ju veľa chváliť, nie ako predtým :aaa: sadni, :aaa: sadni a ona potom bola neistá či už mala zaútočiť, alebo nie. Ale to má čas, keď bude 100% kúsať, potom sa môžem zamýšľať čo bude ďalej.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Obrana

Poslaťod Tchor » Ned 25.05.2008 19:02

Poca:

a co kdyby jste sli na obrany pres lov a nejdriv psa naucili livit pomucku, vybojobvat si ji nad "silnejs koristi", naucili psa ze pujde za kousanm kdykoli a kamkoli pokud ji tu svelou hru na lov nekdo nybydne a teprve potom delali na jednotivych cvicich obrany. slo by vam to mnohem lepe.

Fraga:
nesouhlasim sice nevim jaka je situace na Slovensku, ale tady v cechach jsem nervove vyrovnanyho rozume pracujiciho briarda videl naposedy tak pred 15 rokama. vetsina z tech co jsem kousal byli nervozni nevyrovnany zvirata ktera by si rada kousla do zdroje sveho strachu.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Obrana

Poslaťod Poca » Pon 26.05.2008 6:50

Asi neviem presne čo myslíš. Ale robíme to tak, že jej párkrát uhnú rukávom tesne pred nosom, takže keď sa jej ho podarí "uloviť" je z toho celkom šťastná.
S tým strachom.. nemám pocit že by sa bála, skôr sa mi zdá že sa nebojí ničoho. Ľudí má hrozne rada nechá so sebou robiť všetko do chvíle kým ma niekto nenapadne, alebo kým si niekto navlečie rukáv..
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Obrana

Poslaťod Tchor » Pon 26.05.2008 7:17

V tebou popisovanem stadiu obran bych vubec na rukav nekousal - rukav je malo pohyblivej. Vratil bych se k pomuckam se kterymy se da rychle manipulovat (kuze, klinak) delal bych s fenou ciste individualne (to znamena zadnaou kruhovku) a na volno kdy se figurant snazi s "koristi" psovi uniknout a pes se snazi ji chitit. Chce to figuranta ktery dokaze odhadnout kdy uz je potreba nechat psa vyhrat. Kousani na voditku pred psovodem je v sebeobranem modu a to u zvirete ktere je mlady nebo se snim obrany zacinaji neni zrovna nejlepsi mod potrebujes tam dostat lov pak se na tom da stavet cokoli.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Obrana

Poslaťod Poca » Pon 26.05.2008 10:34

Dík, skúsim sa teda vrátiť späť. Najhoršie je že tu nemám figuranta, ktorý by dával kúsať tak ako treba prípadne dobre poradil. A nemám ani ostatné pomôcky, mám len požičaný rukáv :ua:
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Obrana

Poslaťod Fraga » Str 28.05.2008 21:22

Tchor jediný, kto bol nevyrovnaný a kto sa bál bol figurant. Nikto jej ho nechcel robiť. Bola si istá svojou veľkosťou a silou. Vela sme behávali bola mrštná rýchla a zastrašiť sa nedala ani omylom. Vynikajúci pes, ľahko sa učiaci a neskutočne verný! Keby nebol problem so srsťou brala by som znovu. A to je tak ako s tou kupiráciou teraz ma napadlo ked nema byť kupírovaný nechcem, tak isto škoda, že briard nemá stredne dlhú srsť, prípadne nie je droťak. Bolo by to super plemeno. Vlastne on aj je, len ta srsť na údržbu je des.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Obrana

Poslaťod Tchor » Str 28.05.2008 21:39

Tchor jediný, kto bol nevyrovnaný a kto sa bál bol figurant. Nikto jej ho nechcel robiť.


Na to se da odpovedet jediny figurant ktry se boji psu nema co delat figuranta protoze vse jen pokazi, figurant musi umet zhrat strach, ale psu se bat nesmi. Musi umet psa zatizit a zaroven v presnej okamzik "prohrat".

Bola si istá svojou veľkosťou a silou. Vela sme behávali bola mrštná rýchla a zastrašiť sa nedala ani omylom.


Neznam ani tebe ani tu fenu, pamatuju jeste doby kdy se s briardama delalo. Dneska vim o jedinem cloveku ktery s nima cvici trochu na urovni ma slusny zvirata presto nejsou schopni ustat tvrdou vyzvu figuranta. Vopickama behanim a revem psa nevyzenes (pokud to neni uplna sr..ka) ale klidem a jednoznacnou vyzvou k boji vyzenes spoustu psu aniz by si to byli jejich majitele ochotni priznat. Dokazu psa vyzvat na boj na zivot a na smrt a nemusim se u toho skoro hnout a vydat jediny zvuk.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Obrana

Poslaťod Fraga » Str 28.05.2008 22:14

Tchor píše:Na to se da odpovedet jediny figurant ktry se boji psu nema co delat figuranta protoze vse jen pokazi, figurant musi umet zhrat strach, ale psu se bat nesmi. Musi umet psa zatizit a zaroven v presnej okamzik "prohrat".

vieš to bude asi tým, že pomaly kam sa pozrieš všetko robia "odborníci", ktorí tam nemajú čo hladať...

Neznam ani tebe ani tu fenu, pamatuju jeste doby kdy se s briardama delalo. Dneska vim o jedinem cloveku ktery s nima cvici trochu na urovni ma slusny zvirata presto nejsou schopni ustat tvrdou vyzvu figuranta.


toto bola moja suka:
Obrázok
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Obrana

Poslaťod Tchor » Str 28.05.2008 22:50

pekny zvire :-)
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Obrana

Poslaťod Fraga » Str 28.05.2008 22:59

Bola obrovská, tak velkého briarda som od vtedy nevidela. Díky :no: Ale musela som ju strihať tie chlpy mi liezli na nervy :lol:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia