Obrany

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod BinLadin » Sob 12.07.2008 9:42

Upozornuji ze to co je zde prezentovane nema nic spolecneho ze sportovni kynologii a co se tyka praktickeho nasdazeni psu jeto spis popis jak tohle nedelat.Krajine nezodpovedne.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Puk » Sob 12.07.2008 12:57

Sáhlasím s Bin Ladinom v tom, že na tých videách je to úbohé a pes skutočne na to nemá. Je to len "hra na obranu a zastrašovanie". K fotkám sa je ťažko vyjadriť, fotka nezachytí dynamiku a okolnosti.
A inak k berňákom - pokiaľ je to salašnícky pes, potom k jeho "povinnostiam" ako plemena by malo byť aj stráženie zvereného majetku. U tohto plemena v nácviku obrán nevidím nič zlého, ak sa robia tak ako majú a nie tak, ako je to na videách. Skôr mi vadí, že dnes pracovné (a aj pastierske plemená) vychovávame na spôsob a systém gaučákov a znehodnocujeme niekoľkogeneračnú prácu chovateľov. Dnes je asi najprvoradejšie heslo presocializovať, a pes ktorý javí typické vlastnosti plemena napríklad na bonitácii, je posúdený ako neštandard na rozdiel od "vyhladkávačov".
Ak chcem spoločníka, je dostatok spoločenských plemien, ak chcem pracovné plemeno, mal by som s ním chcieť v prvom rade aj pracovať. Častokrát mi to dnes pripadá tak, ako keby horárovi kúpil zamestnávateľ džíp na to, aby chodil na ňom do opery a nie za robotou.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Puk » Sob 12.07.2008 13:03

A inak len otázka na zadávateľa : na odkaze na tú webstránku s kaukazákmi a pri otvorení okna s obranami kaukazákov mám otázku : tí figuranti čo tam na záberoch dávajú týmto psom kúsať "naživo" majú drevené protézy, alebo vedro vodky v sebe? Pýtam sa preto, že kaukazákov som mal a nemyslím, žeby normálna osoba po takejto kúsačke nebola vlastníkom trvalého invalidného dôchodku... :ha:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod kferko » Sob 12.07.2008 13:42

najlepšie by bolo,keby sem pridali nejaké videa z praktického nasadenia nejaký odborníci,napr. Bin Ladin a Tchor,aby ten pán videl ako to má vyzerať.Aj mňa by to veími zaujímalo.Inak videl som už utekať aj kaukazákov.
kferko
Okoloidúci
 
Príspevky: 15

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Hanka 1 » Sob 12.07.2008 14:44

K tomuhle by se měla a mohla vyjádřit i Rea a Kaca, obě mají s praktickým nasazením dost velké zkušenosti.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod rea » Sob 12.07.2008 18:00

Myslím,že to, čo je na fotkách je klasický mix pokusu o laický výcvik obrany do praxe a športovej obrany a je to to, čo v súčasnej dobe robí vo výcviku obrán medzi širokou verejnosťou zlú krv. Treba si uvedomiť, že takýto pes je vlastne zbraňou a tak s ním teba aj zaobchádzať. Vôbec si nemyslím, že by mal byť trhačom na počkanie a že by mal pohrýzť každého cudzieho človeka, ktorý sa k nemu pokúsi priblížiť. Treba rozlišovať, či je pes určený na samostatnú činnosť, alebo na spoluprácu s človekom. Podľa toho, čo píše Puk, niektoré plemená určené na samostatnú prácu v našich končinách nie sú absolútne využiteľné a u chovateľov, ktorí sa sťažujú na prehnanú socializáciu by som v určitom ohľade súhlasila, ale na druhej strane u nás taký pes, aj vďaka zákonom, vlastne nemá čo robiť. Takže ich buď prestaneme chovať, alebo pôjdeme proti tomu, na čo boli vyšľachtení a potlačíme ich prirodzené vlohy, alebo urobíme nepodarený kompromis, čo je asi vidieť najčastejšie.
Čo sa týka psov určených na spoluprácu s človekom, myslím, že čo sa týka praktického nasadenia, takýto pes patrí do rúk človeka, ktorý problematiku pozná, má dôvod na takýto výcvik a má psa na takýto výcvik vhodného, je si vedomý výhod aj nevýhod takéhoto výcviku a podľa toho sa aj správa. Umiestňovať materiály o takomto výcviku ako všeobecné odporučenie pre niekoho, kto nemá jasno v tom, o čo za akých okolností ide, je podľa mňa obyčajné šuflikantstvo a toto vlákno je toho krásny názorný príklad. Nechápem dosť dobre, o čo zadávateľovi ide, aj keď tuším.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Puk » Sob 12.07.2008 18:40

Rea, absolútny súhlas s tvojim príspevkom, ale nielen s týmto, ale aj ďalšími od teba! :jop: Len jedna vec k tomu čo píšeš ohľadne nepoužiteľnosti istých plemien u nás. Nemyslím si, že je to celkom tak, aj keď v mnohých prípadoch pri výbere istých plemien ho isté typy ľudí vyberajú práve pre riešenie svojich komplexov (viď stafíci, piti, bandogy, ...) Ale že to tak nemusí byť, mám jeden osobný príklad psa a plemena, ktorého "dozorujem". 10 mesačný cane corso, prvý pes rozumného majiteľa. Od prvého dňa ho vychováva, usmerňuje a v poslednej dobe začína cvičiť, vrátane obrany. Majiteľ má svoje ciele, rozmýšľa, a nechá sa usmerniť. Pes je v spoločnosti psov absolútne nekonfliktný, voči cudzím ľuďom, pokiaľ ho chcú pohladkať a majiteľ psa ich usmerní, môžu tak bez obáv a kedykoľvek urobiť. Ale situáciu doma, na svojom teritóriu a na povel pri výcviku obrany rieši nekompromisne. Myslím, že plne spĺňa povahový štandard plemena. Majiteľ má radosť a môže byť oprávnene na takéto zviera hrdý. Týmm som chcel povedať len to, že aj také samostatne strážiace plemená ako je CC, kaukazan, fila, či iné "naozajstné" strážne plemená aj v dnešnej dobe môžu existovať a byť prínosom pre ďalší chov. Chce to len zodpovedného majiteľa.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod rea » Sob 12.07.2008 18:56

Puk áno, súhlasím, aj ja mám pár skúseností s ľuďmi, na ktorých som v tomto smere hrdá, aj na ich psov. Je toho oproti tomu ostatnému tak málo, až to je smutné. Poznám viac psov, ktorí žijú skôr pseudoživot. Za činnosť, ktorú majú plniť, po rezignácii majieľa nedostanú totiž žiadnu náhradu. Ešte im to má majiteľ skôr za zlé. Hrať sa na "obranu" ale tiež nie je správne riešenie.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Puk » Sob 12.07.2008 19:18

To máš pravdu. Každé "skúsim to" a každé predvádzanie sa, skôr, či neskôr tak skončí. Ale chcem byť optimista a dúfam, že aspoň pár psov bude mať to, čo im patrí. Žiaľ, mnohí nie...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod tana » Sob 12.07.2008 21:09

Nepáči sa mi, ako sa prezentuje dotyčný zadavatel - Pastevec . Dost jasne dal najavo, čo je jeho hobby a kde sa orientuje :hmm:
Nechtiac som si klikla aj na psie zápasy, takže mám pokazaný večer :pac:
No a BSP používat na výcvik obrany ?! Neviem, pes na to určité vlohy má, ale v tomto prípade mi to pripadá ako "znásilnovanie" toho psa !!! Nesuhlasím :nie:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Tchor » Sob 12.07.2008 21:38

tana píše:No a BSP používat na výcvik obrany ?! Neviem, pes na to určité vlohy má, ale v tomto prípade mi to pripadá ako "znásilnovanie" toho psa !!! Nesuhlasím :nie:


Proc by BSP nemohl delat obrany? pokud jsou udelany zpravne tak to jakehokoli psa s loveckym pudem nezkutecne bavi. Problem je ten ze zde prezentovane fotky a videa ukazuji presne to jak by to vypadat nemelo ukatuji nacvik obrany na zlobu v sebeobranem modu. Nejen ze takhle pripravovany pes neni bezpecny mezi lidma, ale i obrany takto pripravovane nejsou zdaleka tak spolehlive a razantni jako obrany v modu lovu velke koristi kdy je pes nacvikem presvedcenej ze jakkoli se "korist" brani vzdy nad ni dokaze vyhrat a diky tomu je obrana mnohem jistejsi a razantnejsi nez kdyz se pes brani proti necemu cemu neveri a castecne se toho boji jen se naucil ze nejlepsi obrana proti svemu strachu je ten zdroj strachu zabit.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod BinLadin » Sob 12.07.2008 21:49

Pokud uz bychom se bavyly o priprave psa na praxi napr. vyuziti u Sbs pri praci psovoda je potreba si uvedomit ze pes aspon v Cr jepovazovan za zbran a jako takove je jeho pouziti i pravne upraveno.Proto je potreba i psa naucit rozlisovat a zbytecne nevyjizdet.Tak jak jsou zde prezentovany obrany se pes jak uz zde bylo uvedenio na vlaknu stane nezvladatelny,bude utocit ze strachu,ale hlavne pokud prijde na vec je pravdepodobne ze nechapsovoda na holickach a utece nebo se obrati na nej a podporu poripadyn utok utocnika....
Tchor zde spolu s Reou pomerne presne popsal jak bi mnelo vse probyhat,Rea rozvedla...a ja jen doplnim ze jeste jedna vec je videt,to ze pes se nejen bojí,ale i je casto v obranem utlumu coz je dalsi problem jak jer nevhodne veden pri vycviku....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Tchor » Sob 12.07.2008 21:51

Tome ne v obranem, ale ochranem, utlumu.

Ochrany utlum je reakce psychyky psa (a nejen psa ale kazdeho tvora s vissi nervovou soustavou vcetne cloveka)
na prilis velky tlak z okoli.
Naposledy upravil Tchor dňa Sob 12.07.2008 21:53, celkovo upravené 1
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Amaguk » Sob 12.07.2008 21:52

ja teda v podstate neviem o obranach nic, ale nie som si ista, ci toto co pises, sa da tak jednoducho zovseobecnit
tak to jakehokoli psa s loveckym pudem nezkutecne bavi.

som z toho trochu zmatena, lebo som bol pod dojmom, ze nejde len o lovecke pudy, ale aj o "nastavenie" plemena vo vztahu k cloveku a pripadne aj o teritorialitu
naprikad u mojeho plemena je ten lovecky pud velmi silny, ale standard plemena vravi, ze su to psi s mimoriadne priatelskou dispozicou voci cloveku. Fakt si neviem predstavit robit obrany so SH, jedine naozaj len a cisto ako hru - tahackovanie sa o rukav, ale o nejakej skutocnej obrane tam potom tazko hovorit

ale vzhladom na to, ze o tom velke gulove viem, tak mam mozno na celu vec skresleny pohlad :hi:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod BinLadin » Sob 12.07.2008 21:57

Tchor píše:Tome ne v obranem, ale ochranem, utlumu.

Ochrany utlum je reakce psychyky psa (a nejen psa ale kazdeho tvora s vissi nervovou soustavou vcetne cloveka)
na prilis velky tlak z okoli.

ano mas pravdu,spletl jsem se.....mnelo jit o ochrany utlum.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia