IPO

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: IPO

Poslaťod wer » Str 31.01.2018 17:16

Podla mna je prave dobre naucit odkladacku "v civile". Su tam narocnejsie podmienky, mozem vyvinut vacsi tlak... a potom to spajat s cvicakovskym odlozenim - pes uz pozna princip, prida sa pozornost...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO

Poslaťod hisham » Str 31.01.2018 17:20

Ja som mala s ucenim odlozenia velky problem (v sebe samej) - nejak som neverila, ze to ten pes ulezi.

Natrenovala som na radu wer v civile - na zastavke elektricky, pred obchodom. Mozu chodit psy okolo na meter a pol a v pohode :yes: Teraz to prenasam na cvicak a tam je ta jeho motivacia zdvihnut sa vacsia - iny pes behajuci s loptickou. Ale dame to, verim tomu, aj ked tiez budem mat bobky na BH.
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: IPO

Poslaťod Elis » Str 31.01.2018 17:41

wer píše:Podla mna je prave dobre naucit odkladacku "v civile". Su tam narocnejsie podmienky, mozem vyvinut vacsi tlak...


ale jo -ja je v civilu hodne odkladam -jen na jiny povel a je mi jedno, jak lezi :angel:
hodne pomaha i odkladani pred obranou a povolit vystekani/zakus za odmenu.

Offtopic: tim vzdycky prekvapuju lidi - a me vubec nenapadlo, ze to nekdo nedela :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO

Poslaťod wer » Str 31.01.2018 17:49

Offtopic: tak keby sa mi na preteku vyvalil, ja som len rada...
:haha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO

Poslaťod Elis » Str 31.01.2018 17:50

Offtopic:
hisham píše:som mala s ucenim odlozenia velky problem (v sebe samej) - nejak som neverila, ze to ten pes ulezi.


k tomuhle -na rozdil od Elisky, kde se mi to asi nikdy nestalo - jsem za zivot Kacenu zbila 2x :angel:
a poprvé kvůli "odlozeni" -mela zustan v aute a jak jsem otevrela kufr - přes povel vyskocila- primo na silnici a jelo auto...a ve me bouchly saze - jako jak normalne jsem docela klidna, tak tohle jsem nerozdychla jak jsem se o ni bala..

ale od te doby az do ted se na zustan v kufru prikrcuje v lehu a dela ze tam neni, dokud ji neuvolnim.
A ona si ten respekt k tomuhle pokynu asi trosku prenesla i do bezneho zivota :angel:
no co uz -zamer v tom nebyl a je to funkcni :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO

Poslaťod Elis » Str 31.01.2018 17:52

wer píše:Offtopic: tak keby sa mi na preteku vyvalil, ja som len rada...
:haha:


:lol:

Eliska lezi a taky se neprevali - a co bodu uz me stalo to piskani jeji ale.... :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO

Poslaťod akuk » Str 31.01.2018 19:07

Offtopic: ono tie odkladacky v civile po nadrveni v prvych rokoch sa potom krasne zneuzivaju kdekolvek :lol:
No a to "odlozenie" v aute :ha: nepouzivam, vlastne si tam nelahne skoro nikdy, no "zostan" pri otvarani kufra pomohlo prave pred pripadmi ako mala Elis s Kachnou. To som par rokov parkovala na ulici, kde auta frkali dokola. Vyuzivam vzdy ked treba, no povel ,zostan, ked ja vystupujem a pes ostava v aute, nevysvetlim :haha: lebo vsak nech zostane :joint:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

Re: IPO

Poslaťod elfinka » Str 31.01.2018 20:43

Elis píše:ne -jen proste když je to na cvicaku tak ten pes vnima, ze je pod povelem snad lepe nez nekde na louce :nwm:

Ta lúka je náš cvičák ale práve. Tam cvičí častejšie než na ofiko cvičáku :smile:
Civilné odloženie nemá Fido vôbec, vždy len pevne držím voditko :joint:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: IPO

Poslaťod Elis » Štv 01.02.2018 14:50

elfinka píše: Civilné odloženie nemá Fido vôbec,


tak je třeba s nim zacit :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO

Poslaťod wer » Štv 08.03.2018 13:38

citam si rozhovory na profidogu a je to vcelku zaujimave. za 1. vacsina ma psov aj ako rodinnych milacikov, nielen ako nastroj na uspech. 2. vacsina nema inu pracu - venuju sa len psom. 3. cvicia pomerne malo.

pejsa :heh:
Co se týká samotného posuzování, prožívám teď, i když posuzuji vlastně poměrně krátkou dobu, syndrom vyhoření… Víte, tak jako každého baví dívat se na skvělé výkony, tak to bývá i s posuzováním. Když se dívám na opravdu dobrého psa, který předvádí skvělý výkon, mám úplně husí kůži a jsem ochoten některé malichernosti odpustit. Ale to bývá na soutěžích, a bohužel posuzování zkoušek je až na výjimky něco úplně jiného…

Dříve také nebyli docvičení psi, ukázali se i špatní psi, také jedinci postižení nevhodným tréninkem, nebo něco nevyšlo, ale bylo to spíše výjimkou. Dnes mám ale pocit, že i na ty nejzákladnější zkoušky nastupují psovodi s totálně nepřipravenými psy, kteří spoléhají na štěstí – nevím na jaké – když psi kolikrát ani netuší, proč je jejich psovodi na zkoušky přivedli. Tyto opravdu nerad posuzuji, není co. Mám takový pocit, že se dnes opravdu rozmohlo, že rozhodčí tolerantní (tj. hluchý a slepý) = dobrý rozhodčí. Správně posuzující rozhodčí, ovšem přísný, už si tady nepískne.


a este balabanov ma zaujal. dobre pomenoval, co mi vadi na dnesnom style, len som to nevedela definovat. presne ta "umelost", "predstieranie", komplikovane ucenie primitivnych veci, bez vyznamu - len naoko.
Nikdy nepoužívám triky a různé vychytávky, abych dosáhl napodobeniny chování.

Chůze u nohy je typickým příkladem. Pes má jít ve správné poloze, netlačit se do psovoda a udržovat skutečný oční kontakt s psovodem. Netrénuji chůzi měsíce, kdy bych psovi dával pamlsky, aby během chůze u nohy držel hlavu vzhůru. Nikdy nedržím hračku na strategickém místě. Není absolutně potřeba použít bič. Nenávidím absurdní situaci tak typickou pro současnou IPO chůzi, kdy je pes v jakési „bublině“ mezi levou rukou a nohou psovoda.

Psi jsou mnohem chytřejší a inteligentnější, než si někteří trenéři myslí! Přijde mi poněkud smutné, že se výcvikáři zacyklí v opakování něčeho, co někdo úspěšný dělá, aniž by se o to samé pokusili lépe a jiným způsobem. Naučit psa chůzi u nohy (setrvat v pozici a nabízet oční kontakt) je jednoduchý cvik. Na jeho provedení stačí dva až tři týdny, pokud je pes starší než šest měsíců.

Mnoho trenérů si myslí, že nápovědy a vychytávky urychlí učení psa. Může to být občas pravda, ale speciálně IPO se v poslední době stalo psím sportem, který je plný „předstírání“. Co tím chci říci, je, že skoro každé chování psa je „falešné“. Psi nepracují z pravého důvodu.

Během chůze jsou psi omezováni psovodem, který je navádí na určité místo, o kterém si mají myslet, že obsahuje odměnu. Nebo provádí nosní kontakt na neviditelný target… To je to, co myslím „předstíráním“. Psi vypadají, že jsou soustředění, ale není tomu tak. Jen mají hlavu nahoru, aniž by chápali proč. Jak jsem už řekl, udělat se psem chůzi u nohy trvá asi dva týdny. Nikdy je nenutím držet hlavu nahoru a cupitat jako ptáčata, která čekají, až jim matka hodí jídlo do zobáčků. Psi mají přirozený zájem o spolupráci a oční kontakt, pokud je jim to umožněno. Trenéři ale místo toho při počátcích učení směřují pozornost psa na jídlo či hračku. Proto je hned od začátku cíl cviku vlastně zničen.

To samé se týká tlapek a příliš vysoké chůze psa. Ano, samozřejmě, že když má pes hlavu překlopenou nahoru, jeho končetiny se také dostanou během pohybu vysoko. Ale není pro to žádný důvod a vlastně mi to připadá pitomé! Co vidím, je pes, který se snaží zvládat chůzi v tempu, které nedává smysl. Pokud pes chápe správnou pozici u nohy a oční kontakt během pohybu, je schopen a může vyjádřit pocity a emoce. To je styl výcviku, který mě zajímá. Umožnit každému vnímat jednotlivé kvality a emoce psa, namísto vytváření identických robotů.

To máte jako s jógou – dva lidé mohou být ve stejné jógové pozici. Zatímco jeden člověk ji používá pro meditaci a dosažení požadovaného stavu mysli a těla, druhý člověk s tou samou pozicí bojuje s vypětím sil a nemá nejmenší tušení, proč to vlastně dělá. Ale nicméně to pro nezasvěceného člověka vypadá, jak když si oba dva užívají stejný zážitek.

Psi „prověřují“ makety ne kvůli figurantovi, ale kvůli míčku či pamlsku. Psi obíhají makety těsně ne proto, že by měl psovod správnou kontrolu nad psem, ale kvůli obíhacím tyčkám. Psi označují figuranta štěkáním a nenapadají rukáv kvůli něčemu, co se hází bokem z makety… To je typ výcviku, o který se nikdy nebudu zajímat. Jsem zvědav, zda jsem to jen já, kdo to vnímá tímto způsobem.

Nesmíme se ke psům chovat jako k hloupým a primitivním tvorům. Přál bych si, aby se trenéři zaměřili ne na to, jak „podvést“ systém, ale aby sebe sami vyzvali k nalezení způsobu, jak komunikovat se psy na vyšší úrovni. Jde to, a je to mnohem víc odměňující a zábavné, když to zažijete.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO

Poslaťod elfinka » Štv 08.03.2018 15:00

Pejša vs. začiatočníci :heh: :heh:
Ale je to tak, že keď som videla prvýkrát skúšky tak som stála s otvorenou papulou, že čo všetko ešte prejde.
No, vlastne aj teraz. Psy čo neušli z placu len preto, že to fyzicky nebolo možné a pod :lol:

Inak ja mám taký pocit už dlho, že kým sa človek venuje len svojim psom ktorých má doma ako miláčikov (čiže väčšinou len 1 max zopár) tak veľkú dieru do sveta nespraví. Skúsenosti vyhrávajú.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: IPO

Poslaťod wer » Štv 08.03.2018 15:18

elfinka píše:
Inak ja mám taký pocit už dlho, že kým sa človek venuje len svojim psom ktorých má doma ako miláčikov (čiže väčšinou len 1 max zopár) tak veľkú dieru do sveta nespraví. Skúsenosti vyhrávajú.


ja prave mam pocit, ze sa da mat dobre vysledky aj s prvym psom... podla mna ot je o vztahu, cite.. tymi rodinnymi milacikmi som chcela povedat, ze tie psy su normalnymi clenmi rodiny, neziju v kotci, chodia normalne na prechadzky - nepoznaju len cvicak, kotec, ako sa kedysi tradovalo. ze je to uz aj o vztahu, takom realnom, ze proste ti ludia maju tie psy realne radi, nie su len nastrojmi k uspechu a nestriedaju ich len tak (nie vsetci, samozrejme)
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO

Poslaťod Elis » Štv 08.03.2018 15:52

k tomu Balabanovi - tycky a vyhazovani z makety při vystekavani.
kdybych byla schopna si zajistit takove tréninky, jake bych si predtsavovala -nepotrebuji to taky :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO

Poslaťod wer » Štv 08.03.2018 16:08

a toto mi bolo sympaticke :hi: ze nehodil vinu na psa, na kladacov...
Frank Phillips:
Stopa byla mou první disciplínou a byl to pád z vrcholu na dno. Vítr fičel VELMI silně a vytrvale napříč naším prvním úsekem a přímo po směru stopy na druhém úseku. První úsek s bočním větrem a první předmět Kliff vypracoval perfektně. Když přišel k prvnímu lomu, udělal přesně to, co jsem ho v tréninku naučil: když ztratíš stopu, zastav se, zacouvej, ověř si pach vpravo a vlevo, nechoď dokolečka, když budeš stopu hledat. Takže, když přišel na první lom, zastavil se, zacouval, ověřil si pach vlevo, vpravo, vlevo a pokračoval v ověřování, až se sám pootočil natolik, že když ověřoval levou stranu, narazil na stopu. Viděl jsem, že podle jeho řeči těla si myslel, že našel stopu a začal ji sledovat. Bohužel to byl první úsek zpět ke mně. Když si mě všiml, ihned se otočil a stopoval zpátky k lomu, kde se zastavil a zase začal ověřovat vpravo a vlevo. Vůbec nebyl schopen zachytit pach druhého úseku, protože vítr sfoukával stopu přímo od něj. Očividně jsem ho dostatečně nepřipravil pro práci v tak silném vichru a pro stopy kladené vyššími šlapači s mnohem delším krokem, než dělám já. Cítil jsem, že jsem ho zklamal – a bylo mi děsně. Nikdy se to už nestane. Když nás rozhodčí odpískal a ukončil stopu, byl to nejpříšernější pocit, jaký jsem zažil. Na hotel jsem se vrátil v hrozném rozpoložení, potopil jsem svého psa, potopil jsem svůj tým, zklamal jsem své přátele…


Offtopic: sorry, nudim sa v praci, vsetci dovolenkuju, tak sa prehrabavam v starych clankoch. :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO

Poslaťod Elis » Štv 08.03.2018 16:17

wer píše:tie psy su normalnymi clenmi rodiny, neziju v kotci, chodia normalne na prechadzky - nepoznaju len cvicak, kotec, ako sa kedysi tradovalo. ze je to uz aj o vztahu, takom realnom


myslim si, ze tohle hodne zmenily maliny. vovcak to bohužel porad vydrzi - a porad to s nim lidi praktukuji, ze kotec-vozik-plac - a budou ti tvrdit, ze to jinak nejde.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia