Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

Re: Stopy, stopičky...

Pon 16.04.2018 13:29

V BA to minuly tyzden na jarine vyzeralo podobne, na tom sa fakt musi hrozne hrozne tazko stopovat. Vsetka cest kazdemu zucastnenemu a samozrejme sa ohromne tesim, ze to vyhral prave exot! :smile:

Re: Stopy, stopičky...

Pon 16.04.2018 15:19

No, sú to Majstrovstvá. A veľa záležalo zrejme na lóse. Vo štvrtok ráno dokonca rosa... Inak ozimina, dosť zelená, takže terén zase až taký strašný nemohol byť. Nikto nemôže spochybniť, že tie psiská stopovať vedia, ale na tomto fóre treba kus šťastia. Inak - spomínam si na MS v Slovinsku, keď sa ešte vyhľadával nášľapový predmet. Na vzchádzajúcej kukurici sa o siedmej ráno spustila prietrž mračien. 7.30 nastupoval prvá pretekár, mláka na poli možno 70 x 70 metrov, v nej dva nášľapové kolíky a v diaľke úplne mimo nich plával drevený identifikačný predmet... A? A nič, išlo sa ďalej, náhradná stopa nebola. Iné MS v Rakúsku - išlo sa na terén, aký komu vyšiel - tráva, oplôtky, ozimina, vyhnojené pole... Jednoducho - k výsledku vždy treba aj súhru okolností a šťastia. Raz sa usmeje na iného, raz sa dočkáš aj ty...

Re: Stopy, stopičky...

Ned 29.04.2018 22:21

Puk píše:Vo štvrtok ráno dokonca rosa...


Puk -jak je to s rosou vlastne?
me tvrdili, ze tříhodinovka slapana za rosy a zvedana za vedra je nejtezsi ?

mame za sebou hodne horky vikend - Eliska mela dve stare stopy zvedane kolem druhe odpoledne - vedro k padnuti a ona se tvari ze se nic nedeje -a vali , jako by to byla cerstva stopa.
premyslim, ze bych ji to mela jednou zmenit a slapnout za rosy?

Re: Stopy, stopičky...

Uto 01.05.2018 20:30

Elis píše:
Puk píše:Vo štvrtok ráno dokonca rosa...


Puk -jak je to s rosou vlastne?
me tvrdili, ze tříhodinovka slapana za rosy a zvedana za vedra je nejtezsi ?
?


Elis, tu sme sa trochu nerozumeli. Myslel som to tak, že šľapaná za rosy a aj dvíhaná za rosy. Minimálne prvé štyri stopy v oboch skupinách také museli byť. Lebo veď ak prvý išiel niekedy okolo 8.00, šľapalo sa okolo piatej - tak to sú tie body... (ale detaily nepoznám, nebol som tam).

K tvojej otázke - nemusí to byť zrovna trojhodinovka. Čím tmavší podklad bez porastu (oráčina) tým horšie. Vymákni si raz také pole a pozeraj ako sa odparuje, keď sa nočná teplota začne meniť na dennú. A ak do toho príde ešte vánok, ktorý to ešte zdvihne a rozptýli to je potom ozaj problém. Ale tu išlo o oziminy, takže pre dobrého stopára na steblách pach ostával, aj napriek odparu. Je len otázka, akým systémom bol trénovaný pes. Trochu sa tu pristavím - všade sa snažíme využívať prirodzené vlastnosti psa - prekážky, aporty na poslušnosti, prirodzené a vrodené veci na obrane. Práve preto nechápem dnešný systém "stopovania", ktorý ide oproti prirodzenej schopnosti psa. Dnes je maximom hodinovka (mal by ju dokázať vypracovávať 8 mesačný šteniak) a tak sme si "vymysleli" zavretú papuľu, intenzitu čuchania, systém zo šľapy do šľapy, atď., a tomu sme podriadili aj hodnotenie.... Úplne proti prirodzenosti psa, proti tomu, čo má vrodené a prirodzené! A pritom aj tieto Majstrovstcvá naznačili, že nie je cestou vpred "vyžierač granúl" v rôznych modifikáciách, ale stačí trochu pritvrdiť podmienky a ukáže sa rozdiel v nose. Lenže my dnes ideme radšej cestou zľahčovania nárokov a "vymýšľame systémy hodnotenia", pretože zrazu tie Nenáročné stopy odchodí veľa psov na vysoké body. Tak to potrebujeme okresať. Ale nie dobrou formou... A veľa teoretizujeme... :ach:

Re: Stopy, stopičky...

Str 02.05.2018 6:41

25. Majstrovstvá sveta IGP FH sa uskutočnia 10. - 14. 4. 2019 v českom mestečku Horná Bříza.

Re: Stopy, stopičky...

Str 02.05.2018 15:40

Offtopic: jsem chtěla prepsat ten vcerejsi příspěvek a neulozil se mi ten novy :plac:

Puk píše: že šľapaná za rosy a aj dvíhaná za rosy


tak podle casu, kdy zvedali ti, co měli limit - rosa nebyla to, rozhodovalo tohle MS...

Puk píše: tak sme si "vymysleli" zavretú papuľu, intenzitu čuchania, systém zo šľapy do šľapy, atď., a tomu sme podriadili aj hodnotenie.... pretože zrazu tie Nenáročné stopy odchodí veľa psov na vysoké body.


když ja nejak nevim, jak se k tomuhle postavit - nazorove. Je to sport.
Vlohy asi vice ukazuji ti psi, co udelaji jednicku za mesic pripravy.

k tem stopam - neznam moc psu, co zavodi - a byly uceny jen systemem "vyzirace pamlsku".
oni nekdy umi i cuchat :yes: a ukaze se to prave vždycky v extrémních podmínkách nejvic
ale taky si nemyslim, ze na obranach nebo poslusnosti to jde jinym směrem nez na stopach - kolik se v tehle oddílech udrzuje prirozene chovani psa? vazne je pro psa prirozene prohledavani maket tak, jak se to deje dnes? atd.
nevim no -proste sport. umely sport.

a vic si soudit nic nedovolim :ua:

abych nebyla jen pesimisticka -za to, ze mi fena neprocuchava slapoty na dobrem terenu mi ještě nikdo body nesrazil.
za to když prislo na tezsi stopu -a ona ty slapoty pročuchávala -protože jinak by to nenasla :lol: - tam to zase patricne ocenili. stejnomerne tempo ano, to chteji - ale zohlednovani vetru - to taky delaji.
za me osobne -jsem asi i trochu rada, ze vim, co toho psa mam naucit a jak to chteji, aby to vypadalo.
Protože jen tak se da ve sportu porovnávat :nwm: ?

Z jiného soudku -jak si porad pochvaluju, ze tu mame klid při venceni.
No nenapadl mi mladou na stope ridgeback? jako neuvěřitelného něco. Jdeme poslední usek -a vidim nejakou cuzu, jak ma psa na voditku na kraji pole. Vola na me obligatni "mate fenku nebo psa? " odpovidam-ze to je jedno. ze nechci zadny kontakt -ze stopujeme. A prestala jsem si ji všímat - a najednou pes u nas. A rozhodne ne pratelsky.
Mlada odskočila dva metry stranou - nadavat jsem nemohla -to by si Kacena spatne vyložila. Tak jsem jen sysela mezi zuby a postavila se mezi ne a psa jsem zahnala. Ted jsem jen zvedava, jak se to projevi na stope priste´ :pac:

Ona vazne nesleduje absolutne okoli - musim se ji hluboce omluvit, jak ji vždycky pomlouvam. Ten pes ji tak strasne prekvapil, ze se stihla jen najezit a odskocit.

Re: Stopy, stopičky...

Pia 04.05.2018 22:34

Pred včerom večer o 19,00 hod. som si išiel prvý krát od MS IPO FH vo Vranove nad Topľou našlapať Afre jednoduchú tréningovú stopu. Stopa bola cca 400 metrov dlhá, tri pravouhlé lomy s jedným predmetom, bez pamlskov. Stopa bola našlapaná na druhým rokom neobrábanom poli, porast bol asi ako prerastená zelená ozimina vysoká cca 15- 25 cm. Stopu som mal v úmysle vypracovať za cca 20-30 minút, čiže jednoduchá vlastná stopa s cieľom po cca trojtýždňovej stopárskej pauze dať Afruške "chuťovku".

Ale človek mieni a okolnosti menia.........
Akosi sa mi môj pôvodný plán nepodarilo uskutočniť.... a do rána som rozmýšlal, či ísť na druhý deň len vytiahnúť stopovací kolík a zobrať predmet alebo.....


........ Afra už má asi po sezóne /tohto ročných Majstrovstiev Slovenska SVV3 sa pravdepodobne nezúčastníme, v tom termíne by sme chceli odchovať šteniatka/ a okrem M SR IPO FH v Trenčíne 20 -21. 10 2018 nás nečakajú s vysokou pravdepodobnosťou žiadne stopárske preteky.. takže ostane dosť času na naprávanie chýb a nedostatkov , ktoré by uvedená stopa mohla spôsobiť.

........ že už veľmi veľmi dávno som naozaj starú stopu nerobil. Naposledy som takýto pokus urobil asi v roku 1983 s mojím vtedy 3 ročným nemeckým ovčiakom Hak z Borovej Hory/SVV2/. Uvedená stopa ak si dobre spomínam bola položená na pasienkoch na jeseň bola vlastná, rovná a mala cca 100 - 150 metrov s jedným predmetom a bola stará 8 hodín. Hak ju vypracoval...

......................................alebo ......ju ísť vypracovať.

Tak som včera išiel s Afrou stopu vypracovať o 06,30 hod. čiže stopa bola stará cca jedenásť a pol hodiny.. :oo: :oo:
Po "stopovacom rituále" Afra prišla k nášlapu, ktorý dlhšie vypracovávala a začala stopovať pomalším tempom, výrazne s nízkym nosom a veľmi koncentrovane. Namala vôbec tendenciu ísť "profesorsky" riadne "zabrala" . Stopu v tom poraste nebolo vidno,/čiže "nešla" očami / lomy vypracovala opatrne ale pomerne presne a predmet označila bezproblémovo. Koncová odmena - loptička.

Čiže som bol výrazne prekvapený spôsobom a výsledkom Afrinej práce...... :aaa: : :jupi: :poklona:
ale na druhej strane boli takmer "ideálne " podmienky pre stopovanie, večer teplota 13 stupňov, ráno 9 stupňov a rosa.

V minulosti som mal aj jednu príhodu v súvislosti s nácvikom stôp.
Svojmu bradáčovi som šlapal vlastnú čerstvú stopu s vačším množstvom pamlskou./ chuťovo - dráždivá metóda, "vyzobávanie"/.Po vypracovaní tejto tréningovej stopy ostali niektoré pamlsky na stope. Na druhý deň po cca 16 hodinách od našlapania uvedenej stopy ju " vypracoval " dedinský basťo" ktorý bol možno "viac bití ako sýti" /zbieral pamlsky./

Re: Stopy, stopičky...

Sob 05.05.2018 20:42

Ivanpa - super :jop:

ale me by zajímalo - chodíš starsi stopy nez ty tri hodiny v ramci pripravy na tříhodinovky?
přes noc to asi je výjimka :no:
Eliska občas miva stopy kolem 6 hodin stare. Mela uz i 8, 9 h -je to asi hlavne kvůli memu klidu, nez ze ona by to potrebovala.

Re: Stopy, stopičky...

Str 09.05.2018 7:46

Som prvykrat videla svojho psa hodit sa na predmete tak na zem, az to zadunelo :aaa: Stacilo spravit stopu tak tazku, ze na predmete sa uplne brutalne potesil ze ide spravne a moze si chvilku oddychnut :heh:

Re: Stopy, stopičky...

Str 23.05.2018 7:38

To tak clovek vstane o 5 rano, dotrepe sa autom na poslednu hlinu v okoli desiatok km - a tam vcera nahadzali biele gulicky :plac: Kym to vsiakne uz bude to co tam je zasadene moc vysoke.
Toz nam az do augusta kedy pozbieraju repku uplne skoncili tereny. Nemam rada tuto cast roka.

Ako nahradu som mu slapla na ranveji letiska, ale ten pocit ze ci ma stade nejake lietadlo nevyhodi je nic moc :haha:

Re: Stopy, stopičky...

Str 23.05.2018 8:56

njn. blby obdobi :-(
tady aspoň posekali uz nejakou travu - takze zase bude kam chodit, ale vy tam louky nemate :-(
ted jsme zase najezdili 50km kvůli stopam

Re: Stopy, stopičky...

Ned 10.06.2018 7:23

Ono tady to postezovani vazne funguje :pac: - aneb Kacenka je zase ve fazi, kdy dava nadeji :lol:

Offtopic: prvne, kdyz včera na detskem dnu jak uviděla figa, chtěla vystoupit z auta bez otevreni - ano, vim, blbost, ale "ono" to reaguje :lol:

ale hlavne - včera vystrihla první cizi tříhodinovku.
vůbec mi nedoslo, ze od zkoušky nebyla na opravne stope a ted když byla prilezitost - tak jsem ji nechala naslapnout ostrou stopu.
a to moje male, cerne nemakacenko odslapalo druhou cistou stopu za sebou :love:

Re: Stopy, stopičky...

Pon 11.06.2018 6:32

elis :jop: :jop: :jop:

Re: Stopy, stopičky...

Pon 11.06.2018 6:51

Offtopic: Keby nebolo toho DF fenomenu, tak uz je mrtvy pes alebo ja :haha:
A blahozelam k uspechu, nech to vydrzi. Ked sa to zhorsi, postazuj sa, ono sa to zase zlepsi, niekedy neuveritelne :haha: :haha: :haha: (Ale pozor, ani nechval, funguje to aj opacne :prd: )

Re: Stopy, stopičky...

Pon 11.06.2018 15:10

Offtopic: pigie -nevydrzi :lol:
zase prijde obdobi nicoty, prazdnoty, beznadeje -a uz ted se na to netesim :lol:
ale co uz :joint: aspoň je kde si stěžovat :angel:
Odoslať odpoveď