Stopy, stopičky...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Stopy, stopičky...

Poslaťod Silwuska » Pia 22.02.2008 10:44

Mala by som prosbu na "stopyzanlých" ci by mi vedeli nabachat nejake základy k stopám...sme uuplni amateri, citala som par clankov, ale rada by som take komplexne postupy...comu sa vyhnut, s cim zacinat...pripadne linky...kujeeem :ahoj:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Bibiana » Pia 22.02.2008 10:58

Mňa by zaujímalo ako presvedčiť hava, že sa VŽDY stopuje nosom a nie očami :nie:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Hegrid » Pia 22.02.2008 13:55

Nooo, tak to bude trošku tažšie. O stope by si mala vedieť, že je potrebné vedieť poveternostné podmienky. Odkial fúka vietor, či je vlhko alebo svieti slnko. Ktorým smerom stopu našlapať, na akom povrchu ju šlapať, ako dlhá by mala byť. Dalej by si mala vedieť rozlíšiť terén na ktorom bude pes stopu vypracovávať. V lese napríklad je vela zveri a to ho môže ovplivniť. Na pooranom poli ktoré je velmi suché, je problém že sa víri prach akeď je velmi mokré tak sa ti nalepí na topánky blato a zanecháš minimálnu pachovú stopu. Dôležitá je aj obuv akú máš. V neposlednom rade musíš vedieť kade stopa vedie. Je nevyhnutné aby si dokázala našlapať 100 metrovú stopu a zapamätala si ju. Je toho naozaj príliš vela aby si sa do toho pustila sama. Radšej vyhladaj niekoho kto má so stopami skúsenosti. Ja ti to napríklad dokážem vysvetliť aj takto cez dogforum, ale nedokážem kontrolovať čo sa v reále deje. Môže sa celkom pokojne stať, že pes bude robiť dobre, ale ty si budeš myslieť že vyšiel zo stopy tak ho začneš naprávať a tým ho celkom zmetieš. A celá veda je iba v tom, že trochu fúka vietor, vytvoril sa pachový tunel, ktorý vedie tak meter alebo dva od stopy ktorú si šlapala. Ty psa navedieš tam kade si prešla a on ti zase vybehne. Urobíš to pár krát po sebe, znervóznieš a je koniec. Už to nebudeš nikdy skúšať a pritom môžeš mať doma super stopára.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Silwuska » Pia 22.02.2008 14:01

Fuha...tak si mi teraz dal to som netusila ze to je az taka "veda" :lol: no mne islo skor o take to male domace stopovanie...proste hodinova zabavka na roli... :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Van » Pia 22.02.2008 14:02

predpokladam, ze to iste plati aj o vlecke, teda ked sa robi a cvici stopa zveri... :ach: ...vidim, ze to bude este zabava...chystame sa na jar s tym zacat, ale asi az po vycvikovom dni, tak dufam, ze sa tam comusi poducime :)
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Amaguk » Pia 22.02.2008 14:05

:oo: oj, oj, to fakt vyzera zurivo. Tiez som si planovala nieco okolo stop s nasim robit, lebo on je cmuchal dostatocny, tak ze to trochu u neho usmernim...ale citajuc Hegridov vyklad to radsej asi nebudem skusat :ua:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod ZEva » Pia 22.02.2008 14:41

Aale nebojte sa toho, aj keď tak ako bolo napísané zlým vedením psa, strhávaním zo stopy a nervozitou psovoda sa dá veľa pokaziť a potom fakt nie je návratu späť.
Ja mám doma dve poľovníčky - írske teriérky a pravidelne chodíme trénovať stopy, začala som stopou majiteľa, teraz už stopa zveri /pripravujem mladú na farbiarske duričov/ t.j.v mrazáku mám stále ratice z diviaka, v sezóne poľovačiek zoženiem od poľovníkov nejakú stiahnutú kožu a ide sa pracovať. Stopa /resp.vlečka/ sa ťahá terénom /resp.šlape v špec.drevákoch, na ktorých sú upevnené ratice alebo kolečkom s upevnenými raticami/ na konci stopy sa necháva koža. Cca po 3 a viac hodinách /podľa počasia, terénu, stupňa výcviku psa/sa vraciam so psom, nasadím farbiarsky obojok a dlhý 15-20m remeň privediem psa k tzv. nástrelu /t.j. začiatku stopy/ vydám povel stopa hľadaj a potom to nechávam na super nos írčanky. Jasne, že s prvou staršou sučkou som sa veľa krát zmýlila a robila chyby /napr.tiež som si pamätala kadiaľ bola našlapaná stopa a suka išla dole svahom po vetre 2m od stopy, čiže ona ju mala v nose a šla dobre no ja som ju stiahla späť atď..../ Preto som aj bola na výcvikových dňoch čo usporiadal klub chovateľov teriérov a tam pod dohľadom výcvikárov sme sa veľa naučili.
Určite je to pre psa veľká zábava a radosť, hlavne ak nájde to čo mal. Ja to vidím na mojich. Celý deň sú potom "vysmiate" a spokojné. Veď nakoniec sú to poľovné psy a tak by aj mali pracovať. Najväčšia sranda je však to, že psovod vstáva skoro ráno, vyberá ten správny terén, ťahá stopy, trochu veget doma a ide sa znova von. Práca psov trvá chvíľu oproti tomu koľko trvá celá príprava :smile: ale však to robíme preto lebo chceme, však?
Skúsenosti so služobným výcvikom a stopami nemám takže len toľko.
ZEva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: Košice

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Hegrid » Pia 22.02.2008 23:26

No v podstate to funguje tak. Stopa ako stopa. Jediný rozdiel je v tom, čo pes vyhladáva. Mám aj hladkého foxa a s tým som robil aj vlečku aj farbu a aj volne volne pohodenú mi celkom dobre urobil. Poľovnému výcviku som sa nikdy nejak zvláštne nevenoval, ale stopy som s ním zvládol celkom v pohode len na základe služobného výcviku.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod BinLadin » Sob 23.02.2008 11:11

Zaklady uz napsal Hegrid,snad jen doplnim ze pokud zaciname ucit stopy spocatku delame kratke rovne stopy nejlepe na nizke trave,nejlepe brzy rao nebo k veceru.Zvlaste ze zacatku neni moc dobre delat tezke a dlouhe stopi.Proto staci tak zezacatku pet deset metru maximalne kdy pamlsy davame celkem huste.Psa vedeme na kratko a navadimer na jednozlive kousky zradla....tak aby skutecne nasel vsechny nami polozene odmeny.....
Doporucuji nespechat a soustredit se na kvalitu...aby pes skutecne se naucil postupne samostatne pracovat a nebyl zavisly na Vasi pomoci kdy jej musitze stale navadet....
Stopy ukoncujeme bud hrackou-nasleduje hra a pochvala ,nebo je mozne na konec dat zbytek zradla ev. lombinace obojiho.
Obrázok
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod BinLadin » Sob 23.02.2008 11:14

Obrázok

Obrázok
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Amaguk » Ned 24.02.2008 0:58

"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod BinLadin » Ned 24.02.2008 13:42

....Jeste doporucim procist vlakno na http://www.psycholog-psu.com/poradna/vi ... sc&start=0 kde jsou zpocatku sice ponekud ulitle rady,ale ke konci jsou uz konkretmi rady jak postupovat pri uceni stop .....
+ jeste clanky od Honzy Duboveho kde jsou pomerne dobre metodicky popsane a vysvetlene metodiky stop od jednoduchych az po slozite.... http://www.vycvikpsa.cz/archindx.html
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod sybil » Ned 24.02.2008 13:55

Silwuska píše:Fuha...tak si mi teraz dal to som netusila ze to je az taka "veda" :lol: no mne islo skor o take to male domace stopovanie...proste hodinova zabavka na roli... :smile:

ak sa chceš len zabaviť,chodte s kamoškou do terénu ,ona nech pesana podrží a ty odíd preč tak aby nevidel kam ideš-poza kríček,skalu a pod. za 5-10 minút kamoška dá psovi povel hľadaj-stopa! a on ak ťa bude chcieť nájsť bude stopovať úplne prirodzene.ked ťa nájde budeš sa vééééľmi tešiť a dostane svoju obľúbenú odmenu.za chvíľku bude stopovať jak komisár rex a túto hru bude milovať.
sybil
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 150

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod BinLadin » Ned 24.02.2008 21:11

sybil píše:...
ak sa chceš len zabaviť,chodte s kamoškou do terénu ,ona nech pesana podrží a ty odíd preč tak aby nevidel kam ideš-poza kríček,skalu a pod. za 5-10 minút kamoška dá psovi povel hľadaj-stopa! a on ak ťa bude chcieť nájsť bude stopovať úplne prirodzene.ked ťa nájde budeš sa vééééľmi tešiť a dostane svoju obľúbenú odmenu.za chvíľku bude stopovať jak komisár rex a túto hru bude milovať......

Sybil
Obavam se ze psa sic naucis hladat,ale ne stpovat tak abys mohla uspesne na skousky.Tahle metoda muze fungovat,ale ne na vsechny psy.Pokud uz se pouzije je potreba napsat ze se postupije jako kdyz ucime s hrackou,zradlem.
Pokud uz pouzijeme na konci stopy cloveka s napr. peskem je vlastne postup jako u prokrmene stopy.zaciname kratkymi rovnymi stopami.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Rika » Pia 29.02.2008 23:25

Ja som moju stopy naučila, kvôli tomu som aj nechala skúšky bokom, no teraz keď už konečne schválili Obedience aj u nás, pilne trénujeme na každej prechádzke zo tých 5 min..

No teraz v apríli budú skúšky, takže chlapi z cvičáka tiež neustále trénujú na lúke mimo mesta. Vedúci si tam natiahol minulí piatok stopu 100 m dlhú, 2x lomenú... odmeny s kolíkmi si dával každých 30 m... a predstavte si, že moja pekne sama od seba začala a skončila tak ako to on pred týždňom natiahol. Dosť ma to prekvapilo, pretože som to s ňou fakt ešte vôbec neskúšala a šla teda krásne, vôbec nezišla zo stopy a sama sa aj odmenila na zvyškoch odmien.

Hmmm, žeby som s ňou predsa len skúsila cvičiť aj stopy a spraviť si aj iné skúšky - napr. SMP1, SMP2, ZMMP a pod. :ach: ??... čo myslíte?
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia