Stopy, stopičky...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Zuzka&Badynka » Str 23.04.2008 9:10

prosim ta aj mne by si to mohla poslat? na cica15@centrum.sk
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod BinLadin » Str 23.04.2008 9:45

schnauzee píše:nefiem, ci bolo, mne sa zda ze nie..
stvorceky su naslapane stvorce, v ktorych potom pes pracuje. Najprv urobis naslap, do neho das pamlsok a potom sa vyberies rovno, trebars 5 krokov, zahnes a zas 5 krokov a tak spravis stvorec, ze opat skoncis v naslape. Tuto hranicu si zo 2x este obides (mala by si podla vyslapanej hranice vidiet, kade vedie stvorec, ak nie, radsej rohy niecim oznac, aby si neslapala mimo) a potom zacnes chodit po vnutrajsku stvorca, narobis v nom vela pachu. Ked uz ho bude dost, rozhadz po stvorci dany pocet pamlskov, my robime na 10, ale ak to psa na zaciatku nebavi, treba znizit pocet a neskor opat zvysit. Vrat sa do naslapu a vyskoc z neho,

Tak jak to popisujes jeto pro psa ktery nevi a je na zacatku nezazivne a nema duvod s esnazit,navic se zde zbytecne dlouho vytvareji potrebne spojitosti.Asi nejlepsi je pachove ctverce nebo kolace delatna terenu kde je dobre videt kam jsi slapal,slapes tesne vedle sebe tak aby se stopi prekryvaly a nabyli mezi nimi mezerya diry ,do kazde slapoty das pamlsek az ti vznikne poslapany ctverec metrna metr.Privedes psa pred ctverec posadia a se slovy jledej hodis tak aby pes videl dovnitr ctverce nekolik pamlsku a dal necha s psa hledat samostatne....v linku ktery jsem zde nechal vyse je tohle lepe popsane nez dokazi ja tak si tam klikni apodivej se .je tam nekolik moznychpostupu.....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod BinLadin » Str 23.04.2008 9:47

Poca píše:Posli to aj mneprosim (pocahontas1@zoznam.sk), celkom ma to zaujalo, stopovala som s par psami, aj som ucila par ludi, ale o stvorcoch som v zivote nepocula :ua: rada sa nieco dozviem. Podľa teba je to dobre? Funguje?

Jeto dobre pro zacinajici psy ,uci s eze tamkde je stopa si najde pamlsek,soustredeni a samostatne klidne p=raci..
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Zuzka&Badynka » Str 23.04.2008 10:08

Hm vyzera to byt na dost dobru metodu musim ju vyskusat
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod BinLadin » Str 23.04.2008 11:12

BinLadin píše:
Poca píše:Posli to aj mneprosim (pocahontas1@zoznam.sk), celkom ma to zaujalo, stopovala som s par psami, aj som ucila par ludi, ale o stvorcoch som v zivote nepocula :ua: rada sa nieco dozviem. Podľa teba je to dobre? Funguje?

Jeto dobre pro zacinajici psy ,uci s eze tamkde je stopa si najde pamlsek,soustredeni a samostatne klidne p=raci..

P.S.: ....zapomnel jsem dopsat ze pamlsky musi byt nejlepe tak 3/4 az 1/2 pulky jednotlivych otisku boty ktere tvori jako celek poslapanou plochu ctverce,tak aby se spicky ve predua paty prdchozi rady slapot prekryvaly...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Zuzka&Badynka » Str 23.04.2008 19:01

Okik tak diky a ako casto by sa malo chodit stopovat?
:smile:
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod schnauzee » Štv 24.04.2008 23:25

Tiez si myslim, ze pre zacinajuceho psa je to dobre, aspon nam to funguje. Samozrejme, ked robim stvorec, vidim, kade som isla, ta trava sa mi vzdy tak pekne udupe.

posielam aj vam knihu, dievcence :no:
schnauzee
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 414
Bydlisko: Košice

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Zuzka&Badynka » Pia 25.04.2008 7:15

Dakujem ti velmi pekne za tu knizku...... :lol: A ako casto by sme mali chodit stopovat?????? :smile:
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Poca » Pia 20.06.2008 15:02

Kamarát mi poradil v tom pachovom štvorci pamlsky zahrabať, len tak tesne pod povrch, aby ich nehľadala zrakom, lenže tá moja trúba zacíti pod povrchom, skočí tam a už je polmetrový kráter a pamlsky rozmetané v okolí 3 metrov..(odtiahnuť ju v tom stave sa už nedá)
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Stopinko » Pia 20.06.2008 16:32

dam ja zopar svojich postrehov z praxe ak mozem .

zacnem zakladanim stopy a jej chladnutim : Stopu nezkladame nikdy proti vetru potom pes ide vysokym nosom a nesleduje stopu po zemi .
Zakladanie stopy menime aby si pes zvykol na rozne tereny - listie , ihlicie , vysoka trava , sucha trava . Pre zapracovane psy na stope sa skusa vratistopa , stopa cez vodnu prekazku .
Starie stopy zvysujeme ak vidime ze pes je uz isty na stope , tu prichadzaju uz do uvahy aj poveternostne podmienky : velke horucavy - rychle starnutie stopy - pri hodinovej zalozenej stope to moze byt az 4 hodinove vysusenie pri horucom pocasi , zalozenie stopy do vlhkeho prostredia je ideal pre psa - vhkost dobre drzi pach a odparuje sa v dobrom pomere voci okolitemu prostrediu , stopa dobre drzi aj v mraze ale len do urciteho stupna zas zalezi aj na okolitom prostredi . stopy v snehu su pre nezapracovaneho psa neziaduce - pes sa lahko nechava strhnut hladanim ocami pretoze stopu vidi .
Zakladanie stopy zaciname pachovym kolacom ktory byva velky zhruba 40x40cm kde by mala hladana osoba postat aspon 10min , pri zakladani stopy raticami nechavame ratice v tomto kolaci taku istu dobu . V pachovom kolaci mozu ostat napriklad kusky srsti , ulomky kosti , casti odevu ...a pod.
Zalozenie stopy si robi sam majitel psa . Oznacovanie stop robim bud kriedov na stromy alebo lepiacov paskou ktora je dobre viditelna . Nikdy nenechavam viat rozne praporky a papieriky vo vyske psa aby nedvihal hlavu zo stopy .
Pri zakladani stopy nikdy nepouzivam na stope pamlsky , psa motivujem inym sposobom . Pes pred dohladavanim uz musi vediet co ide robit a preto este pred nacvikom stopy si ho otestujem o co ma zaujem . Ci uz je to pokrm , ziva navnada a pod ., ktora potom ostava na konci stopy - to je ta mmotivacia pre psa !
Tak isto pred zakladanim stopy robim vzdy ten isty ritual - Odlozenie psa nedaleko pachoveho kolaca , overenie stopy , zalozenie stopovacieho obojka a remena . Pes presne vie po takomto rituali o co sa jedna .
Stopy zakladam v rozne hodiny aby si pes nespajal casovy rytmus s vypracovanim stopy v tu istu dobu .
Pri mladych psoch zacinam vypracovanie stopy 3x tyzdenne zalezi velmi od natury psa , jeho nadseni a kvalite nosa .


To je tak v skratke asi vsetko je toho ovela viac ale lahsie sa to ukazuje v praxi . :no:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Jack » Štv 17.07.2008 11:26

Od akeho veku môžem začať učiť stopovať ?
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Efa » Štv 17.07.2008 11:33

cim skor tym lepsie ... :yes:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod puro » Štv 17.07.2008 11:59

kludne aj od osmich tyzdnov. psik si este neuvedomuje ze stopuje, len hlada mnamky, a pri tom mu opakuj povel Hladaj, aby si zvykol po tomto povele dat nos dole a hladat.
puro
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Jack » Štv 17.07.2008 12:28

No my sme začali so špekačkou, teraz má 15 týždnov, robím to tak že dám špekačku do mikrovlnky a ona začne vypúšťať štavu, a to ťahám po zemi, na začiatku mu poviem STOPA a on ňuchá o 106 :heh: Trochu ho aj usmerňujem keď zíde zo stopy, no a na konci nechám kúsok špekačky. Je tento spôsob OK ?
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Tchor » Štv 17.07.2008 22:31

je a neni, zalezi napsovi metodik je spousta a je potreba je napasovat presne podle psa. Obecne plati ze vlecka a cilová odmena psa zrychluje a znepresnuje a naopak prokrmeni stopy psa zpomaluje a zpresnuje. jenze cilova motivace je vyrazne ucinejsi nez prubezna. (pokud teda psa netejras hlady).
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia