Stopy, stopičky...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Uto 26.11.2019 8:50

elis, ja proti športu naozaj nič nemám!!! Len v športovej kynológii sa mi javí, keďže ide o dvojicu, že tomu druhému sa odoberá možnosť vlastného uvažovania, že sa v podstate devalvuje na "výrobný prostriedok". (Odhliadnuc od toho, že psovi nútime - a ešte podľa nášho oveľa slabšieho čuchu - čo má a ako má čuchať a nechceme pochopiť, že on vníma tisíc vecí naviac na stope ako my!) Tu v tomto ponímaní stopovania, že dokonca "prestavujeme" jeho prirodzený, stáročiami vytvorený a vyvinutý spôsob používania nosa. Ja rozumiem napr. wer, čo chce dosiahnuť, lebo ona má v tomto smere aspoň ambície a cieľ a jasno v tom, čo chce dosiahnuť, ale nechápem tých, ktorí to "chcú skúsiť" a nepochopia podstatu (Ulf, to nie je nič proti Tebe, ak by si sa náhodou vzhliadla! :hi: ). Osobne si myslím, že tu chýba (už to tvrdím stý krát) dvíhanie nárokov na psí nos a nie opak, ktorý sa deje. Potom by náročnejšie podmienky prirodzene vyselektovali kvalitné nosy a nemuseli by v pracovnej komisii FCI každoročne vymýšľať UMELÉ kritériá a dehonstovať psí nos, ktorý je v súčasnosti požiadavkami zaťažovaný minimálne. TAkto to dnes jednoducho je - veď čo iné je "šľapotovanie", zavretá papuľa, či buzerácia na predmetoch. či pomaly nepatrná zmena rytmu? A ešte niečo - až ťa budú nabudúce mátať "krmiči" šuchni im jednu 10 minútovú frekvenciu. Ak nevytriezvejú z názoru "na stopovanie" ani po tejto lekcii, je strata času pre Teba sa nimi zaoberať ďalej. :heh:

Ulfi - v tom "protismernom" stopovaní bola zbrklosť, nevychodenosť a adrenalínový vzruch. Ver tomu, že keby si pokračovala v stopovaní ďalej, pes by sa z toho čo robil po 10 stopách sám rehotal... :yes:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Ulf » Uto 26.11.2019 9:10

Puk, to mi je jasne, on bol ten pes, ktoreho bud vec vobec nebavila, alebo bol na 250% premotivovany a lahko pretocitelny, nic medzi tym. Skoda ze bol krizenec, farbiarsku skusku duricov sme mali pre vlastne potesenie nacvicenu (okrem strelby, no, ale aj s tym by sa dalo nieco urobit). A hej to druhe bol bohapusty pokus k nicomu, co uz.
Stoparske discipliny sa mi velmi pacia, ale budem si musiet pockat na dalsieho psika :hi:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Uto 26.11.2019 10:34

Ulf píše:Puk, to mi je jasne, :


:jop:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod kives » Str 27.11.2019 8:51

Elis píše:Kives - oni ti hovici mivaji svuj styl. Umi si takhle oddychovat a pritom jdou presne.
A neni radno jim do toho uplne kecat - to by se mohli rozbit uplne. Ono to totiz neni o fyzicke kondici, ale hlava odpociva - nerviky....

Aha. Cloveku s NO to nedopne. Tam je to cisto o kondicke. Som sa zase nieco dozvedela :smile:.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod elfinka » Str 27.11.2019 9:33

kives píše:
Aha. Cloveku s NO to nedopne. Tam je to cisto o kondicke. Som sa zase nieco dozvedela :smile:.

Určite je to aj o kondičke keď nevládze robí to viac. Ale je v tom aj hovikovska obrovská potreba kontroly prostredia. A malá motivovatelnost. On proste musí vedieť či okolo neni nejaké ohrozenie a bojujem s tým na všetkých oddieloch. Kráľovstvo za drajvoveho psa, ktorý keď pracuje tak nevníma okolie.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Str 27.11.2019 10:21

Puk píše:ale nechápem tých, ktorí to "chcú skúsiť" a nepochopia podstatu


tak vis jak - chteji zkusit a nemaji se koho zeptat -jen sportaku. a to se pak tezko chape podstata.
pro me osobne bylo prvni prozreni aspoň trochu -o cem jsou stopy -az vyberaky stoparske.
a od te doby jsem precetla, kde co jsem nasla a vyptalavala jsem se a vyptávala :lol:

obdivuju lidi, co ve sportu dokazou udelat podle dnesnich pravidekl stopu za 100 - je v tom kus umeni- ale ano, mas pravdu -o cuchani to uz uplne -neni...

kives píše:Cloveku s NO to nedopne. Tam je to cisto o kondicke


:lol: KAca si myslim, ze je aktualne ve vrcholne forme - fyzicke. Ale hlava ji brzdi stale :pac: no uvidíme, jestli hlava pusti dal - neb ji samo taky ted ceka FH2 :heh:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Štv 28.11.2019 9:09

elis, mám pocit, že to, o čom píše wer, bolo v polohe poslušnosť. A tam, myslím, aj keď som total začiatočník, ale len malilinký kúsok premýšľavý (a nie úplne lenivý), je dnes dostatok info, ako aspoň tie najpodstatnejšie veci sa naučiť, hoci aj sám. A keď mi to kurví nejaký "výcvikár", tak by ma to malo mrsknúť cez oči... Dokonca aj v obrane, ak je pes čo len trochu talentovaný a šikovný figurant, ktorý vie usmerniť, to celkom ide k pokroku. Stopy sú ale niečo úplne iné, tam keď si jednak darebák, že nemáš v sebe aspoň kúsok teórie a v začiatkoch ťa neusmerní niekto kto sa ti na to pozrie, môžeš fakt akurát tak bezcieľne granulovať. Takže toto čo bolo napísané, pochybujem, že bolo o stopách...

PS. Netreba si mýliť fyzickú kondičku a stopársku kondičku!!! Sú to dve odlišné veci, ktoré síce so sebou súvisia, ale len naozaj čiastkovo. Stopárska kondička je o inom - napr. o trénovanosti a istej kvalite čuchovej sliznice a následne s mozgovou činnosťou a jej vyhodnocovaním, o schopnosti sústredenia a udržaní tejto sústredenosti (pachový vnem a jeho kvalita "zapísania sa v mozgu - akási pachová pamäť), rovnako ako o "výdrži" mozgu, o schopnosti rýchlej regenerácie a o schopnosti zopakovať tento výkon (preto toľko psov napr. vyhorí na dvojdňovej súťaži s dvomi náročnými stopami po sebe na druhý deň), na ťažkých a dlhých stopách mať schopnosť "oddýchnuť si" a nestratiť z povedomia pachový prah, atď. Je veľa vecí, o ktorých by sa dalo písať. Ale fakt je jeden - keď sú nízke nároky, veľa vecí sa dá kamuflovať, tak, aby "to vyzeralo" :yes: Ale skutočné stopovanie príde len tréningom a postupnou "abecedou", vrátane získania tej stopárskej kondičky - je zaujímavé, že ako náhle ju pes získa a potom dlho nerobí v tomto smere nič, rýchlo ju získa naspäť - niečo ako bicyklovanie, či lyžovanie u človeka...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod ivanpa » Štv 28.11.2019 14:18

Za dva dni mi po našlapaní stopy:
- zmizli dva nášlapné kolíky
- 10 predmetov na stopách
- dve loptičky
- dve koncové odmeny
:haha: :haha: :haha: :haha:

Tomu kto vypracoval tie dve stopy by som poradil aby si zlepšil so svojím psom v rámci stopárskych tréningov označovanie kožených a drevených predmetov. Lebo kožené a drevené predmety som našiel
Kde máš "stopár" istotu, že v koncových odmenách nieje ukrytá v potrave nejaká otrava alebo iná špecialita pre psov psov/ tak ako je to teraz módne/ :ahoj: :ahoj: :ahoj:

Možno je na obzore ďalší pretekár na kvalifikačné preteky IGP - FH v roku 2020.....
ivanpa
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 602

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Štv 28.11.2019 16:41

Puk, jsem se ztratila :nwm:
Wer a zkusit poslusnost- kde to tady pise?

A na jinou notu - jak se da posilovat ta stoparska kondice?
Je to jen poctem odchozenych stop, nebo vic zalezi na tom - jakych? ( smysluplny trenink a pes postupuje od jednoducheho k slozitejsimu a trenink chape a je uspesny)

Ivane - ty na starych stopach nechavas naslap???
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Štv 28.11.2019 19:39

Elis, máš recht!!! Teraz som sa stratil ja! :oo: :ha: Ale - niekde sa rozberala téma od wer : mizerný výcvikár - a ja som si to, blbec, akosi spojil že to bolo v tomto vlákne! Fakt sa ospravedlňujem, vyzerá to tak, že naozaj senilniem a mal by som obmedziť svoje písanie!!!!! :pac:

Ale tak ešte teda k tej stopárskej kondičke. Myslím, že si si do detailov odpovedala sama!!! :jop: Presne : zmysluplný a zaujímavý tréning (zase to zopakujem : nuda a stereotyp na stopách "zabíja" psí nos!!!) a dodržiavať stopársku abecedu - postupnosť. Akurát by som zdôraznil ešte tri veci : 1., na stopách a ich tréningu viac ako inde platí : individuálny prístup! 2., Veci, ktoré na stopách robia problémy sa trénujú s o polovicu väčšou intenzitou, ako tie, ktoré idú! 3., Nikdy na stope neučím naraz dve veci!

Ešte raz sa ospravedlňujem, že som motaj! :nwm:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod ivanpa » Štv 28.11.2019 19:58

Ivane - ty na starych stopach nechavas naslap???


Elis ,ano nechávam doteraz mi ho nikdy nikto nezobral..
iba jeden krát som ho našiel posunutý asi o tri metre.....


Neviete........
prečo sa mi stalo , že som nemohol prispievať žiadnymi príspevkami na DF moja IP adrese bola na čiernej listine
a dnes sa mi bezproblémovo podarilo pridať pár riadkov
Naposledy upravil ivanpa dňa Pia 29.11.2019 7:42, celkovo upravené 1
ivanpa
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 602

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Slausa » Štv 28.11.2019 20:15

Offtopic: s ip adresou sa to stava aj mne, neber to osobne. Zblbnutie systemu, vzdy to do par hodin/dni zmizne
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1487

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Štv 28.11.2019 21:54

Offtopic:
Puk píše:Ale - niekde sa rozberala téma od wer : mizerný výcvikár


:lol: OK.
me to doslo dneska rano, kdyz jsem si na chvili sedla k PC - jinak jsem na cestach a na mobilu -a taky uplne nevnimam temata a co kde ctu :hi:


Tak ted uz chapu a souhlasim.

Puk píše:Myslím, že si si do detailov odpovedala sama!!!


vis jak -tonouci se stebla chyta…
jsem myslela, ze bych Kace nalozila kvantitu a stane se zazrak :lol:
ona je porad strasne nervozni -nos ma vyborny, i techniku zvladnutou -ale ty jeji nerviky :pac:
ona ma v podstate takove výsledky na stopach jen protože dokazu zaridit, ze na zkouskove stope neprijde tezka chyba. pokud by se něco takového stalo -nedojde.
pod tim "zaridit" myslim, ze ma nacuchano o mnoho vice, nez po ni chci, slapace zna a snazim se ji i vybirat oblibeny teren.

ale pokud se chci posunout na další level - na každého kladece a kdykoliv ?
no uvidíme, jestli to vůbec nekdy pujde. Není to pro uplne každého psa, vím.

ivanpa píše:,ano nechávam doteraz mi ho nikdy nikto nezobral.


tady teda neexistuje. davam jen dratek. viditelny naslap by mi mizel

ivanpa píše:moja IP adrese bola na čiernej listine


ted prvne se mi to stalo -na wifi v Regiojetu :heh:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Sob 07.12.2019 22:09

spis zblept…
Ale me ty stopy zase bavi :ha:
Venousek muj - nova generace, nova vyzva :hi:
Ještě je před nim mraky práce, ale to stekanatko dneska s takovou chuti dalo ucko,300 kroku, 2 predmety.
uz to není jen zapas a pretahovani - uz se to zacina podobat stopovani :hi:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Ned 08.12.2019 14:19

:yes: :jop: Už sa teším na príspevky nasledovných 5 rokov na tému Venda!
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia