Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

Re: Záchranárske skúšky

Str 03.12.2008 17:16

ďakujeeem :poklona: len mám otázku na tie lavinárky: je nejaký "mauál" :ha: na naučenie vyhľadávania v teréne, alebo ako to môžem tú moju škratu naučiť?

Re: Záchranárske skúšky

Str 03.12.2008 17:22

Ja som zatial s tým problém nemala, ked sucina vedela vyhladávať v ruinách, prešli sme na lavíny a tam problém nemala...

Re: Záchranárske skúšky

Str 03.12.2008 19:20

wildrane ono sa to ľahko povie, len vieš my sme doteraz k záchranárine ani nečuchli, tuto u nás nepoznám nikoho, ku komu by som sa mohla prišmietnuť a na väčšie diaľky nemám auto :ua:

Re: Záchranárske skúšky

Str 03.12.2008 19:41

Nyssa, ja síce už dlhšiu dobu sa tejto problematike nevenujem, to Wildrane určite bude vedieť lepšie, ale : kedysi aj civilní kynológovia mali možnosť skladať nielen SPZ1 a 2, ale dokonca aj SPL1 a 2. Tie doby si pamätám. Potom sa to všetko začalo mlieť iným spôsobom a skúšky PZ 1 - 3 boli koncipované preto tak, aby sa vo väčšej miere mohli prejaviť čuchové schopnosti daných psov, čo sa myslím podarilo. Neskôr sa, žiaľ pre obe strany, odtrhla profesionálna záchranárčina od civilnej. Škoda preto, lebo s plnou vážnosťou to poviem na plnú hubu : neraz boli psy (a verím, že dnes je to tiež tak!) civilných kynológov stupňom výcviku vyššie. To, že dnes sú profesionálni záchranári inde, je skôr "marketingový" ťah odboru KaH PZ. Iná vec je možno systém lavínových psov. Tu je potrebné povedať, že ako civilný psovod nemáš šancu sa k takémuto výcviku profesionálne dostať, jedine ak sa staneš členom HS a zaradíš sa. To preto, že tam sa nejedná len o výcvik psa, ale aj o pomerne špecifikovaný výcvik aj ľudí - predsa, pohybovať sa v lavinóznom prostredí to treba ošetriť de jure i de facto... Aj preto sú skúšky takýchto psov dnes mimo "dosah" civilných kynológov. Wildrane, ak sa mýlim, oprav ma prosím... Nyssa, ale určite po stránke amatérskej sa tomu venovať môžeš. Dokonca mnoho psov má z toho radosť a robí to aj zanietene a vášnivo. Je to svojím spôsobom spestrenie výcviku a práve pestrosť výcviku dvíha záujem psa... Dokonca si myslím, že ak sa chceš venovať klasickej záchranárčine, tak je práve veľmi vhodné začať v snehu a až potom plynulo prejsť do klasiky. Prečo? Práve kvôli pachovým prácam - sneh je pachovo čistý, pach sa tam drží (je konzervovaný) ďaleko dlhšiu dobu. Tretie plus vidím v tom, že v tomto prostredí (kým pes nepochopí princíp) je možnosť nácviku vyhľadávania podľa individuálneho pachu a nie komplexu. A potom to tomuto psovi ostáva uložené v hlave, čo sa dá neskôr bez námahy využiť v ďalších smeroch. Ale to je zase na dlhšiu debatu...

Re: Záchranárske skúšky

Str 03.12.2008 20:50

Nyssa, ale určite po stránke amatérskej sa tomu venovať môžeš. Dokonca mnoho psov má z toho radosť a robí to aj zanietene a vášnivo. Je to svojím spôsobom spestrenie výcviku a práve pestrosť výcviku dvíha záujem psa...

Puk presne si to vystihol :lol: ono keďže sme sa SVV1 čo sa obrany týka dostali na náš vrchol a na viac nemáme a na druhej strane nechcem z nej urobiť čistého gaučáka, pozerám sa po niečom inom. určite zabrdneme aj do obedience, ale chcem vyskúšať aj tú záchranárinu, aj keby sme nikdy nemali ísť na skúšku či pretek, proste len tak na spetrenie. Megan je celkom dobrá stopárka a dovolím si tvrdiť, že ju to aj baví, len je rozdiel psa naučiť stopovať na "obyčajnej" vyšlapanej stope a "revírovať". raz v živote som bola pozrieť na MSR záchranárov aj to iba poslušnosť a obratnosť, ale špeciálky som nevidela, preto si ani predstaviť neviem, ako to mám trénovať, predsa je to úplne niečo iné než "klasická cvičáková športová" kynológia

Re: Záchranárske skúšky

Štv 04.12.2008 5:21

Z Tatier do Ružomberka nie je ďaleko a ako poznám Wildrane, určite ti rada poradí i pomôže... Ver, záchranárčina je pekná a v amatérskych podmienkach tie začiatky až také ťažké nie sú. Aj keď ich tak niektorí ľudia pertraktujú... :ahoj:

Re: Záchranárske skúšky

Štv 04.12.2008 10:16

nj budem sa musieť k nej niekedy prišmietnuť :joint:

Re: Záchranárske skúšky

Štv 04.12.2008 11:42

:ahoj: je tu niekto, kto by sa venoval vycviku zachranarciny niekde blizko Malaciek? So starou sucinou som pre spestrenie programu zachranarcinu robila, tak by som mozno taketo nieco dopriala aj mladej... :hih:
Obrázok

Re: Záchranárske skúšky

Sob 06.12.2008 20:46

Záchranárske brigády patriace pod ZKZ SR sú v Bratislave a v Holíči. Ak chceš kontakt pošli SS

Re: Záchranárske skúšky

Sob 06.12.2008 20:48

Nyssa píše:nj budem sa musieť k nej niekedy prišmietnuť :joint:


:aaa: :jupi: Už teraz sateším.... Na začiatku roka budeme v LH robiť lavinárky podla NSK

Re: Záchranárske skúšky

Ned 07.12.2008 9:44

nooo tak keď si vybavím voľno v práci, tak určite prídem pozrieť :jupi:

Re: Záchranárske skúšky

Ned 22.03.2009 17:56

Ahojte, už dlhšie som sa rozhodovala pre prípravu psa na skúšky.Zatiaľ by mi stačilo RH-E a potom možno plochu a ruiny. Teraz si odchovávam šteniatko z vlastného vrhu a veľmi by som z nej chcela mať záchranára. (labrador retriever) Máte nejaké typy, alebo nejakú záchytnú stránku, alebo hocijaký link, kde je to pekne podobne rozpísané ako cvičiť, alebo si psíka cičíte doma sami podľa vašej fantázie a predstáv. Jednu labradorku mám pomerne vycvičenú ale ďalšiu by som si chcela vycvičiť na vyššej úrovni. Tak ak máte nejakú radu ako začať poraďte. Prosím ;)

Re: Záchranárske skúšky

Ned 22.03.2009 19:54

Zuzu odkial si, možem ti dať kontakt na najbližšiu záchranársku brigádu... :lol:

Re: Záchranárske skúšky

Uto 26.05.2009 15:31

wildrane píše:Zuzu odkial si, možem ti dať kontakt na najbližšiu záchranársku brigádu... :lol:

Spišská Nová Ves to by bolo supeeer dúfam, že to pôjde ...

Re: Záchranárske skúšky

Str 17.02.2010 20:54

Viete o nejakom mieste, kde sa v tomto roku robí skúška RH-E??
Odoslať odpoveď