Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

Akú skúšku?

Str 28.05.2008 13:57

Potrebovala by som info ohladom terminov na nejake skusky co sa daju urobit u nas na Slovensku. Najlepsie SOP, BH, RH-E a podobne resp. o nejakych skuskach bez obrany.

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:07

SOP-ku zvyknu robit v Samorine na KK POVA http://www.kkpo-va.wbl.sk/
Prehľad skúšok poriadaných na území SR máš na http://www.suchno.sk hľadaj Kynolog. kalendár, skúšku BH môžeš skladať všade tam kde sa poriadajú skúška SchH :ahoj:

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:07

Efa, velmi pekne ti dakujem.
a nevies ci sa na tejto skuske robi aj skuska odbornej znalosti psovoda? ak ano, kde by som mohla ziskat nejake materialy co byva na tejto skuske, co sa tyka teorie?

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:15

Skúšky bez obrany a bez stopy sú napr. obedience http://www.dog-obedience.sk a konajú sa v rámci skúšok IPO. Aj ja sa chystám, len neviem kedy a kam, aby som nebola sama.. Ak pôjdem tak buď koncom júna do LC alebo v septembri do LH alebo DT.
Kde nájdem nejaké info a skúšobný poriadok SPO?

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:16

myslis SOP-ku? ak ano tak ano je tam aj teoreticka cast! napln skusky a aj otazky najdes na: http://www.kksi.sk/index.php?option=com ... &Itemid=78 :ahoj:

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:28

Poca píše:Skúšky bez obrany a bez stopy sú napr. obedience http://www.dog-obedience.sk a konajú sa v rámci skúšok IPO. Aj ja sa chystám, len neviem kedy a kam, aby som nebola sama.. Ak pôjdem tak buď koncom júna do LC alebo v septembri do LH alebo DT.
Kde nájdem nejaké info a skúšobný poriadok SPO?



O obediendce som rozmyslala aj ja. Kde chodis cvicit obedience? Vedie ta niekto? Ak ano, tak by som sa mozno aj pridala. Som zo Zvolena. Chcem so svojou sukou spravit nejake skusky. Uz skoro rok chodime na cvicisko k zachranarom do BB takze zakladnu poslusnost ma celkom pekne zvladnutu...chcem nejake skusky bez obrany

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:30

Si zo Zvolena??? Suuper. Nevedie ma nikto, cvičím sama, len raz tu bola Inge z BA kde to cvičia a vysvetlila mi čo a ako. Bolo by super keby sme mali s kym cvičiť.. Takže kedy? V sobotu? :lol:

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:33

a kde cvicis? niekde na luke? :) ja o obedience nic dokopy neviem tak by som sa musela poducit od teba :lol:

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:37

Nie na cvičáku v DT. OK, čo viem ťa naučím a čo vieš ty naučíš ty mňa :smile:

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Štv 29.05.2008 8:41

a kedy funguje ten cvicak? ma nejake pevne stanovene hodiny kedy sa tam da cvicit?

Akú skúšku?

Uto 05.08.2008 19:09

Ja by som chcela so Sindy zložiTˇnejakú skúšku-poslušnostnú, ale pokiaľ viem, nenašla som takú, kde by nebol aport:( a ten nikdy vedieTˇnebudeme, skúšali sme už fakt všetko všetko!... ale O to proste Sindy nikdy záujem mať nebude... je teda nejaká skúška aj bez neho?
Díky

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Uto 05.08.2008 19:24

Skúš skušku RH-E, je to záchranárska skúška, niečo ako minimum pri SVV.
POSLUŠNOSŤ: Najvyšší počet bodov: 100 bodov
1, Vodenie na vodítku 10 bodov
Povel "k nohe" je povolený pri každom začiatku. Psovod sa so svojím psom odoberie k
rozhodcovi, posadí psa a predstaví sa. Vodítko musí držať voľne previsujúce v ľavej
ruke. Zo základného postoja musí pes psovoda na povel "k nohe" pozorne, s radosťou
a priamo nasledovať, s lopatkou vždy vo výške kolena, zostať na ľavej strane psovoda
a pri zastavení sa automaticky, rýchlo a priamo posadiť. Predbiehanie, zaostávanie,
vybočovanie psa do strany, ako aj váhavé čakanie psovoda pri otáčaní sú chybné. V
chôdzi je potrebné ukázať otočenie doľava, doprava a dozadu. Zastavenie je treba
ukázať dvakrát. Pri poslednom zastavení sa psovi dá vodítko dole.
2, Vodenie na voľno 15 bodov
Povel "k nohe" je povolený pri každom začiatku. Zo základného postoja musí pes na
povel "k nohe" automaticky, radostne a priamo nasledovať psovoda, s lopatkou vždy vo
výške kolena na ľavej strane psovoda a pri zastavení sa sám, rýchlo a priamo posadiť.
Predbiehanie, zaostávanie, vybočovanie psa do strany, ako aj váhavé čakanie psovoda
pri otáčaní sú chybné. V chôdzi je potrebné ukázať otočenie doľava, doprava a dozadu.
Zastavenie je treba ukázať jeden raz. Počas vodenia na voľno pôsobí rozptýlenie v
podobe dvoch výstrelov (kaliber 6 - 9 mm) a zvuk motora. Pes sa musí chovať
ľahostajne vzhľadom na výstrel. Ak pes ukáže strach pred výstrelom alebo hlukom je
vylúčený zo skúšky. Ak pes na výstrel reaguje agresívne, je to považované za chybu,
pokiaľ je pod kontrolou psovoda. Plný počet môže dostať len pes, ktorému je všetok
hluk okolia a výstrely ľahostajné. Agresívne a bojazlivé psy sú zo skúšky vylúčené.
3, Chodenie po nepríjemnom materiáli 10 bodov
Prekážka: Na ploche cca 4 m2 cca 3x3 m sú kameňmi podložené plechové tabule,
stavebné železné tyče, mreže, fólie, trosky alebo podobný materiál. Psovod pred
prekážkou zaujme základný postoj. S povelom "k nohe" vstúpi psovod na prekážku a
ide so svojim psom, ktorý ho bez vodítka nasleduje pri nohe, tam a späť, pričom pri
návrate ukáže jedno zastavenie. Po opustení plochy zaujme psovod so svojím psom
základný postoj.
4, Voľný pohyb s privolaním 10 bodov
Zo základného postoja pustí psovod na znamenie rozhodcu svojho psa. Psovod svoju
pozíciu nemení. Keď sa pes vzdiali najmenej 10 metrov, zavolá ho psovod na
znamenie rozhodcu ľubovoľným povelom k sebe. Pes musí okamžite a radostne prísť k
psovodovi.
5, Prechod cez skupinu 10 bodov
Povel "k nohe". Na znamenie rozhodcu ide psovod so svojim psom, ktorý ho nasleduje
bez vodítka, cez pohybujúcu sa skupinu, ktorá pozostáva z najmenej 4 ľudí. Psovod
musí v skupine najmenej raz zastaviť.
6, Prekážky 15 bodov
Povel "k nohe", "hop (vpred)". Pes je s povelom "k nohe" vedený k trom prirodzeným
prekážkam za sebou. Ako prekážky sú vhodné napríklad ker, sud alebo kôl, ktoré
dosahujú výšku najmenej 0,4 m a najviac 0,8 m. Na povel "hop" musí pes prekážku bez
dotyku alebo s dosadnutím prekonať. Psovod ide postranne s ním.
7, Prechod cez stabilný drevený most ( kladina ) 10 bodov
Povel "k nohe". Pes je privedený k stabilnému drevenému mostu so vstupom. Drevený
most má byť cca 4,5 m dlhý, cca 0,4 m vysoký a maximálne 0,4 m široký. Na povel "k
nohe" musí pes pokojne a bezpečne prejsť vstupom aj mostom. Psovod ide postranne
s ním.
8, Nesenie a odovzdanie 10 bodov
Povel ľubovoľný. Pes je zodvihnutý psovodom alebo inou osobou zo zeme alebo z
nejakého vyvýšeného miesta ( napríklad z menšieho stola ), cca 10 metrov nesený a
odovzdaný psovodovi alebo nejakej inej osobe. Osoba nesie psa tiež cca 10 metrov a
položí ho potom na zem. Na pokyn rozhodcu si psovod zavolá psa, zaujme základný
postoj a dá psa na vodítko. Pes nesmie prejaviť agresivitu voči psovodovi ani voči
pomocným osobám.
9, Odloženie pri rozptýlení 10 bodov
Povel "zostaň", "sadni". Psovod odloží psa pri začiatku práce iného psa na mieste
určenom rozhodcom a to bez vodítka a bez toho, aby pri ňom nechal nejaký predmet,
potom ide psovod najmenej 30 krokov preč od psa a zostane stáť odvrátene od psa.
Pes musí bez vplyvu psovoda zostať ležať, zatiaľ čo druhý pes prevedie cvičenia 1 až
7. Počas cvičenia 5 druhého psa ide psovod spolu so skupinou. Po skončení cvičenia 5
ide psovod späť na svoje predchádzajúce miesto. Na pokyn rozhodcu ide psovod späť
k svojmu psovi a postaví sa na jeho pravú stranu. Na ďalší pokyn rozhodcu dá psovod
povel "sadni". Pes sa musí rýchlo a priamo posadiť. Táto časť skúšky sa končí
odhlásením psovoda a vyhlásením výsledkov rozhodcom.

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Uto 05.08.2008 19:26

Juj este zabudla prvý čast skúšky može byt stopa,alebo označenie jednej osoby v lese alebo v ruine

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Uto 05.08.2008 19:31

ehm :lol:
Diky wildrane,;) to by stalo za premýšlanie... teraz rozmýšlam, či by som z nej aj také čosi neskúsila... 3 zastývky autobusom máme nejaký klub zachranarskych psov, ale videla som tréning, asi 5 NO a dva BO, to všetko,... no neviem:(

Ale dik, rozmýšlam :jop:

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Uto 05.08.2008 19:34

Vyskušaj SOP to je taký zákald
Odoslať odpoveď