Hyperaktívny - priam praštený pes

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod usagi » Uto 29.06.2010 23:51

este dodam,ze jeho aktivnost je coraz tazsie smerovat na urcitu aktivitu (pracu),vacsinou ma zacne sialenym sposobom vyzyvat do nahanacky - behu,on proste potrebuje lietat.Normalnu chodzu v podstate ani nepozna,furt skace jak zajac,aj doma. Staci sa mi na neho pozriet a okamzite nastava silny vzruch,pes sa dostava do tranzu,v ociach jedina otazka :" ideme sa hrat?" :pac:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod Jannka » Str 30.06.2010 0:09

myslim, ze teraz si uz zrela vlastnit borderku :heh: :heh: :heh:
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod usagi » Str 30.06.2010 0:23

asi rovno aj dve :pac:

Uprimne sa obavam,aby sme si neuhnali daky kolabs (inak minuly rok mi po trojhodinovom jaseni normalne odkvecol),infarkt,porazku...zdravy pes ma prespat cca 16 hod. denne - ja som rada ak spi tych 8 - este aj zo spanku vydava rozne zvuky a v pelechu "beha" :ach:
Neviem ako spravne ho tlmit - aktivit ma nadmieru,ale tie ho zenu este k vacsej "chtivosti"...neviem ako to opisat,ale on proste vizera,ze kazdu chvilu vybuchne :angel: stal sa z neho hotovy psychos...
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod Jannka » Str 30.06.2010 0:55

Uprimne sa obavam,aby sme si neuhnali daky kolabs


usagi, to sa moze kludne stat !!! aj ked je to zdravy psik, tymto sialenym tempom si moze viac ublizit, ako pomoct,
takato prehnana aktivita mu isto nerobi dobre na organizmus. ako to ale utlmit, to ti neporadim,
snad sa najde niekto skuseny, kto bude vediet ako na to :yes:
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod Hanka 1 » Str 30.06.2010 6:49

Podle popisu to vidím nejen na hyperaktivitu ale i na pěkné nervy. Chtělo by to celkově zklidnit situaci a pomalu ho tlumit. To znamená trošku ztlumit a zpomalit i sebe. Dávej pozor, aby v horkách dostatečně často a přiměřeně pil.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod renqa » Str 30.06.2010 7:36

mňa ešte napadlo - čo tak zamestnať hlavu? neskúšala si ho naučiť nejaké triky alebo niečo také? fyzicky to nie je nejak náročné, ale možno si chvíľu potrápi hlavu, kým pochopí čo od neho chceš... :nwm:
Inak - mne by pes po takomto režime asi po dvoch dňoch otrčil kopýtka... :pac: Akože nemá problém dve hodiny behať po hore, ale na druhej strane je prispôsobivý a ochotný prespať aj celý deň... :joint:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3299

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod Silwuska » Str 30.06.2010 9:45

Moje napady:
a)skus s nim coursing...
b)aky ma vztah k vode? ak pozitivny tak plavat plavat plavat...aportovat s vody...to uzasne unavuje...
c)kup psovi dobry vypolstrovany postroj a daj sa s nim na trekovanie...nas Montak je tiez hromadka energie, a tahanie ho vie slusne unavit...
d)ako hovori renqa...ucit nejake triky, cvicit poslusnost, toto vie castokrat psa unavit viac ako behanie po lesoch :yes: mne pridu psi s cvicaku vzdy vyflusnuty a pol dna prespia a to tam teda fyzicke vykony nepodavame nejake extremne...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod Bad » Str 30.06.2010 9:56

Podle tvého popisu to vypadá, že by potřeboval naučit odpočívat na povel - nemám vlastní zkušenost, můj pes je normál a odpočívá rád - ale něco jako ho usměrnit na místo a tam ať vytrvá (třeba pod nohy pod stůl, to je jedno), ale ať je v klidu (já mám např. hospodský "povel" hajky dajky :hi: ).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod usagi » Str 30.06.2010 11:21

co sa tyka zamestnania hlavy - tak trikov ovlada kopu (aspon take ktore vyuzijeme aj pri DD),este z obdobia zdravotnej pauzy mame kupene a vyrobene nejake psie hlavolami,s poslusnostou doteraz nijak extremne problemy neboli,on aj pred tym bol do vsetkeho hrr,brr - no ale teraz nevydrzi v odlozeni (lahne,zacne sa klepat ako pri zachvate a ochvilu vyskoci a naberie riadny sprint),na privolanie sice prisiel zatial vzdy,ale teraz mu stopku nezlozim ani za svet,lebo neverim,ze coskoro neostane aj na tento povel hluchy...takze istota...

Hanka1 - ano pes nie je urcite vyrovnany (aj ked v jednu dobu som si to uz myslela),ale urcite co sa sebaistoty tyka sme pokrocili milovym krokom dopredu (v porovnani s tym ustrachanym strachopudom,ktory sa pocikaval uz len pri osloveni)...V com vidim rozdiel,je nas vztah zo psami,menej sa snimi hrava,kedze mame problem najst kamosa,co by ustal jeho sposob hry. Musim povedat ze neposobi ako neurotik,skor sa naopak nadmieru tesi :nwm:

Silwuska - vyskusame plavanie,na sirave sa mu lubilo,tak musim najst v okoli Nitry nieco kam mozeme vliezt spolu :yes:
coursing a pod. by som skusila tiez - ale nemyslim si ze u nas by bol problem s nedostatkom aktivit,skor ho potrebujem aspon vratit do povodnej blaznivej povahy,pretoze sa naozaj bojim zdravotnych komplikacii.

Bad: odpocivat na povel sme mali pred tym "klud" co znamenalo ze som si sadla do travy,on pribehol,chvilu som ho hladkala,dala napit a pod...(ako hovorim on mal aj pred tym energie aj za kona,takze pauzu som nariadovala),ale teraz neustale vrieska,zacne chodit do kruhu,ak mu nedam aport,tak si najde palicku,alebo sisku a zacne mi ju hadzat k noham :angel:
No a co sa jeho lopty tyka :pac: ked ju schovam,chvilu ju hlada,ale potom je schopny pretapkat mi cez sidlisko bez toho aby si hocikoho vsimal - no ked ju zoberiem do ruky,tak sa do nej zaryje pohladom a ked niekto prejde okolo,tak na neho stekne (len letmo otoci hlavu inak sa stale fixuje na loptu) - pricom do teraz mal ludi (pokial sa snim nechceli hrat - to sa on rad pridal :no: ) na haku.
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod usagi » Str 30.06.2010 11:45

Hanka 1 píše:Podle popisu to vidím nejen na hyperaktivitu ale i na pěkné nervy. Chtělo by to celkově zklidnit situaci a pomalu ho tlumit. To znamená trošku ztlumit a zpomalit i sebe. Dávej pozor, aby v horkách dostatečně často a přiměřeně pil.


Seba nemam problem spomalit kedze uz nevladzem :heh: a v tychto horucavach nehovoriac...Co sa tyka vody - nikdy pred tym nemal problem napit sa vonku,no teraz nechce ani za svet. Vodu mu vyslovene nanutim,pripadne ho aspon oblejem. Pricom ma spenenu papulu a ledvy dychci.
Dnes rano som bola odhodlana nebrat loptu - ziaden aport,samozrejme ze dobiedzal (boli sme skoro rano behat),ale stale sa obzeral a cakal odkial hodim disk,loptu - hocico :pac: potom sme stretli krizenceky,sktorymi su kamosi a s ktorymi sa zvyknu riadne blaznit...vystartoval jak sialeny,zacali sa hrat,po chvilke som si ho odvolala (zvyknem priebezne odvolavat,aby sa trochu tlmil) no odchod odo mna bol este sialenejsi ako predtym,len taka hneda machula lietajuca okolo.Druhy pes len sedel na zadku a cumel,pripadne nervozne povrkaval.doma sme si pocvicili DD a ja som odysla riesit do mesta vybavovacky (podpisat vykaz :ach: ) - tak teraz tu trcim v skole a duuufam,ze aspon pocas mojej nepritomnosti spi :hmm:

Ma 2,5 roka,take ze pubertalne vyryvanie mame za sebou - tak co je potom toto? Moze psovi v pravom zmysle slova preskocit? Ja viem ze mal za sebou narocny start do zivota (prvych 8 mesiacov),ale ved sme uz boli za vodou :nwm:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod katkariinka » Str 30.06.2010 12:06

Usagi
Ja len k tomu pitnemu rezimu - skusala si uz vyvar? Moja mala takmer vobec nepije vodu, ale ked ideme na turu alebo v tychto teplach davame vyvar, toho by vypila aj za liter :lol:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod Ulfheiðr » Str 30.06.2010 13:59

Minule pri privolani vrazil hlavou do zarubne...
To bude tým :joint:
Ale ne, teraz vážne.
Myslím si, že je to moc, veľa aktivít vie nevyrovnaného psa doslova pretočiť, čo sa asi stalo tebe (kedysi aj mne). Človek vidí aktívneho psa, ktorý má chuť, tak pridáva a pridáva a zrazu sa vrtuľka točí rýchlejšie ako doteraz a ešte rýchlejšie a ešte...
Píšeš sem veľa, ako to je a ako to nejde. Vidím to naozaj tak, že psa treba skľudniť, tlmiť a to možno, skôr určite, proti jeho vôli. 2,5 roka je podľa mňa vrcholiaca puberta, kľudného a dospelého psa môžeš čakať tak od 5. roku. Stanov si plán aktivít, pevný režim, čo kedy a koľko sa bude robiť, z toho čo robíte doteraz zľav tak o tretinu, vynechaj aktivity typu mukel a brainwashing, teda bezduché utekanie a dokola sa opakujúce niečo-ako aporty a sústreď sa na kreatívnu činnosť, ako napr tie stopy, predmety..., pri aktivitách ho čo najmenej hecuj, minimálne povzbudzuj a pochvala musí byť fakt veľmi mierna, a pokojná. Žiadne hurá, si supééér, poooď eštéé. :smile:
Zníž krmnú dávku, resp. dávaj menej nadupané veci pre menej aktívnych psov.
Nauč psa oddychovať aj nútene, nauč ho na prepravku, urči mu čas na oddych a ten dôsledne dodržuj, nenechaj sa vyprovokovať. Niekedy si myslím, že je lepšie psíka kvôli oddychu aj trochu izolovať, aby mal čas sa skľudniť, nič ho nerušilo a mal časopriestor trochu vypnúť.
Viem ako to je, keď som znižovala aktivitu, tak ma šklabalo, ale doslova som si ja musela vsugerovať a nanútiť, že ten pes netrpí, že mu nič nechýba. IMHO leto je na začiatok takéhoto niečoho super, predsa len je to prirodzene taký tlmiaci čas.
Čo sa týka teba, tak naozaj nepremýšľaj nad tým, že čo ešte, čo teraz budeme robiť, čo ak pribehne s hračkou...
Pôjde to, určite to zvládnete.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod usagi » Str 30.06.2010 16:05

ten pevny rezim je super :jop: naozaj to bolo v podstate kvoli skole a praci(hocikedy ma odvolali prekladat) celu jar prilis hekticke - teraz mam volny "casopriestor" takze ideme si spravit poriadok v hlave a pevny rozvrh :poklona: Je pravda ze sme mali siroky zaber cinnosti - v podstate sme vyskusali vsetko co sa dalo (kedze hocico som s nim robila - ho nesmierne bavilo - okrem DD,to bez odmeny ani za svet :pac: ),ale nikdy sa mi nestalo aby som psa tahala do dakej cinnosti nasilu,ci zo spanku a pod. Preto som mu vlastne aj vymyslala caste vylety,zmeny prostredia,zmeny cinnosti - vzdy som nariadila klud a vychadzala z toho,ze pohyb proste k zivotu potrebuje a bavilo nas to oboch.Pes bol stale na cerstvom vzduchu,striedali sme rozne prace,domov vracali vystaveny (teda ja,on proste vzdy vladal),ale happy :nwm: presne toto bol dovod pre ktory som sa rozlucila s predstavou borderky - na jednej strane ma fascinoval ich zapal do prace aj pre panickove modre oci - no na druhej som sa obavala prave toho nestastneho prepnutia.No a mne sa podarilo prepnut trojkilovy zaprdok :au:
v aporte vidim u neho proste chorobnu zavislost.ja som od zaciatku riesila vsetko pomocou lopticky (my sme riesili na zaciatku dost vazne socializacne problemy,takze naviazanost na daky predmet som brala ako pozitivum),zrejme som to prepiskla.
Co sa stravy tyka,tak uz som v inej teme pisala,ze zerie ako kon - ALE akonahle mu davku upravim,je to same rebro a stavec,vyslovene vychrdne na kostrnku. Musim zredukovat prijem niektorych zloziek,to si este urcite presne nastudujem :yes:
Zameriam sa viac na pracu s hlavou a na tzv. ventilovanie budu sluzit proste len prechadzky (aporty aspon pre zaciatok schovam)
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod Ulfheiðr » Str 30.06.2010 16:30

No, každá závislosť škodí :yes: Aj alkoholik je vyškerený, ale nerobí si tým tri krát dobre.
Nemyslím to tak, aby ste sa obrali o pocit šťastia a neboli na vzduchu, len presne o to prečistenie ide.
Ak ti chrdne pri upravení stravy, tak s tým nehýb, skús len ubrať, resp upraviť aktivity/oddych a stravu uvidíš potom, ak začne priberať, tak niekde uber.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Hyperaktívny - priam praštený pes

Poslaťod usagi » Str 30.06.2010 16:47

Dakujem za rady :jop: naozaj si teraz uvedomujem,ze na zaklade jeho hyperaktivity som predsa len vzdy viac zatazovala jeho fyzicno,ako psychiku. napriek stopam, rozlisovaniu,vyhladavaniu (len take amaterske) a trikom,sme viedli riadnym nepomerom co sa obycajnej silovej zatazi tyka. :yes:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik