Hyperaktívny - priam praštený pes

Sem píšte vaše rady a nápady.

Problem s energickym psikom

Poslaťod onexxx » Pon 22.09.2008 9:54

Ahojte. Pred nedavnom som si zobrala domov psika z utulku. Je velmi energicky, vonku uteka stale za druhymi psikmi, ked je na voditku, tak ma problem sa vonku vyspinit, ked je pusteny, tak moc neposlucha, vnoci nas budi, stale sa chce hrat a kuse pritom(ale len slabo). Doma kuse vankuse a topanky. Mame ho velmi radi, je to 1rocna sucka, krizenec strednej rasy, ale potrebovali by sme ju naucit poriadku, slaba bitka nepomaha, vtedy zvikne utekat a hlavne vonku. Skusali sme uz vela sposobou, ale nic nepomohlo. Napadlo nas, ze by sme si zobrali este jedneho psika, aby mala stalu spolocnost aj ked niesme doma a naucila sa navyky od neho. Je to dobry napad? Alebo by jej to len uskodilo? Byvame v byte.. Prosim Vas o radu.
onexxx
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod Silwuska » Pon 22.09.2008 10:06

Vsetky tie rady uz tu na fore su ...zacni privolackou, potom temami o trestoch, o kusani, a hlavne neberte druheho psa...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod onexxx » Pon 22.09.2008 10:09

To by mohlo uskodit? Ja milujem psov, mne by nevadili ani dvaja :smile:
Mam vyhliadnuteho v utulku este jedneho poslusneho a kludneho.
onexxx
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod Amaguk » Pon 22.09.2008 10:10

...hlavne ju nebite
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod Silwuska » Pon 22.09.2008 10:15

Akykolvek poslusny a dobrucky psik sa u vas s vasim pristupom zmeni na to co mate teraz...bitie psa, skusanie sposobov ktore evidentne nefunguju...nechcem byt hnusna, nemyslim to v zlom, ale pes sa nenauci nic sam od seba, na to ma toho cloveka, ktory si nim musi spolupracovat...

Ako ste ho ucili privolanie???
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod onexxx » Pon 22.09.2008 10:27

Psov som nikdy nebila doslova. Tym bitim som myslela, take vychovne trochu novinami po zadocku, ked napr, rozkusala vanuse atd. A svoje hracky ignorovala.
Praveze mam problem byt tvrda na psov. Niesom ziadny tyran, prqaveze naopak. Zachranujem zvierata.
onexxx
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod Silwuska » Pon 22.09.2008 10:29

Aj to placnutie novinami v nevhodnu chvilu je pre psa velmi neprijemny zazitok, cize sa necudujem ze od vas uteka...

Este raz pokladam otazku ako ste ju ucili privolavacku...

Btw. chcela by som dodat ze by bolo vhodne upravit nazov temy, kedze toto nieje energicky psik ale klasicke steniatko...tak sa chova kazde, a treba mu zaviest do zivota rad :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod onexxx » Pon 22.09.2008 10:40

Niektore sposoby funguju, ale len obcas... Hovorim, ze je to probelmovejsi psik(mal aj tazky osud predtym) a nemam ho dlho, tak som sa len chcela poradit, ci niekto nema dobru radu.
Nejake tie skusenosti so psami mam. Dva roky som vypomahala aj v utulku. Len nikdy som nemala doma problemoveho psika. Viem vela veci aj prekusnut a to co mozu u nas zvierata, tak to malo kto dovoli.. Vsetko robim a znasam s laskou a hlavne jej chcem aj pomoct a preto ma napadlo, ze by som zobrala este jedneho aby mala kamosku ( ked niesme doma, vtedy vacsinou vymysla a ja ju nedokazem zavret do jednej miestnosti) a mozno skor by sa naucila, keby ta druha mala navyky. Nikdy som nemala dvoch psikov doma, tak preto sa pytam aky to moze mat na nu vplyv. Uz vsetko obetujem pre nu.
onexxx
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod Amaguk » Pon 22.09.2008 10:44

mozes, psm, podrobnejsie popisat, co konktretne ja na nej problemoveho?
lebo podla popisu vyssie to aj mne pripada ako normale spravanie sa pubetacky, ktora doteraz velmi nedostala vychovu a usmernenie, tak si robi, co chce
aky je vas denny rezim, a co vsetko ste skusali a nefungovalo?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod Puk » Pon 22.09.2008 10:50

[quote="onexxx... a to co mozu u nas zvierata, tak to malo kto dovoli.. ..
... mozno skor by sa naucila, keby ta druha mala navyky. Nikdy som nemala dvoch psikov doma, tak preto sa pytam aky to moze mat na nu vplyv. quote]

Silwuška ti radí dobre. Radšej si vychovaj jedného a poriadne a až potom ber druhého.
K tej prvej citácii - zamysli sa, či aj tu nie je možný zdroj problémov. Pes má totiž rád (a rešpektuje) jasne stanovené vzťahy a hranice....
K druhej veci : vieš, ono to býva občas aj opačne. Psík od druhého psa neodkukáva len dobré veci, ale aj zlé. Môže sa ti veľmi ľahko stať, že odkukaním toho zlého (ak nevieš ako na to) si pokazíš toho, čo tie návyky dobré mal... :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod rea » Pon 22.09.2008 10:52

onexxx druhý psík v tomto prípade podľa mňa vôbec nie je dobrý nápad. Ak si nevieš poradiť s jedným psíkom, počítaj s tým, že ten druhý sa skôr naučí tie nežiaúce veci od prvého. Problémový psík sa nevychováva ľahko, je to vyčerpávajúce a vyžaduje to veľa tvojej pozornosti a trpezlivosti a zároveň aj vedomostí, ktoré, podľa toho, čo píšeš, nemáš. Psík, ktorý uteká a nie je ovládateľný, nemá bez vodítka vonku čo robiť, ak má veľa energie a musí si vymýšľať sám činnosti ktoré sa tebe nepáčia, tresty nie sú tým pravým spôsobom riešenia, treba vedieť vymyslieť dostatok podnetov, s ktorými sa psík zároveň aj učí, aj vybije energiu. Voľnosť mu treba dávať len do tej miery, aby si vedela ovplyvniť to, čo je nežiadúce, ale zároveň psík nesmie byť príliš obmedzovaný a práve toto nie je jednoduché. Obetuj pre ňu to, že sa naučíš s takýmto psíkom pracovať. Konkrétne rady veľmi nečakaj, nikto tu tvojho psíka nepozná.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod onexxx » Pon 22.09.2008 10:57

Co je na nej problemove.. hmm... to ze sa tazko uci, potrebuje nadmernu starostlivost, lebo predchadzajuci majitel jej velmi ublizil. Hoc sa tak netvari, to je fajn :smile: napr. vela psov treba ucit novym veciam pomocou maskrtiek, ale u nej to nefunguje, napr vonku. Ked ju chcem zapnut na voditko, tak sa rozuteka prec, alebo robi kolecka okolo mna:o)
Spominala som, ze sa na voditku nevyspiny a ma strach z voditka, lebo bola uviazana rok na jednej retazi. Tym padom sa tazsie uci aj povel aby zostala a psila ku nam.

Privolanie som sa ju snazila naucit najpr na voditku. Najprv so ju ucila aby si sadla, zostala.. cim som ju mala na dlhsom voditku, trochu som sa vzdialila a zavolala ju. Chvilu to fungovalo, ale jakmile je pustena, nic.
onexxx
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod zeane » Pon 22.09.2008 11:02

silwuch: ja by som skôr povedala že typický puberťák ako šteniatko...
onexxx: nooo, začínate spolu v zľahka nevhodný čas - ale to by som neriešila, je doma tak si treba poradiť. Uff. Zatni zuby a začni vymedzovať hranice. V úplne prvom rade prestaň používať fyzické tresty - síce nepíšeš ako dlho je psíča u vás, ale sama v zásade píšeš že po použití novín pes uteká - takže jednoznačne: "tudy cesta nevede". Kvôli predošlému zlému osudu vám psík celkom nedôveruje a trestaním dôveru nepridáš... Na druhú stranu povolením robenia neplechy, ničenia a "nevýchovou" psovi nerobíš nič dobrého. Poradila by som začať tak ako s malým šteniatkom a pripraviť si trpezlivosť na dlhú cestu. :jop: Ďalšieho psa by som nepridávala - ten prvý vám ešte zjavne neverí a toho druhého by mohol zobrať tak, že ho chcete nahradiť a..... Skôr by som doporučila cvičák alebo nejakého indi-vindi výcvikára ktorý robí poslušnosť 1:1... Napríklad taká rea ( :no: ) vie určite dobre poradiť.

viewtopic.php?f=9&t=1822
jedna z tém kde sa rozoberá puberta. Keď prejdeš témy výchovy a výcviku podľa názvu nájdeš kopec tém ktoré stojí za to aspoň prebehnúť.
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod Silwuska » Pon 22.09.2008 11:03

Btw. suhlasim s amaguk to co som uz predtym napisala...takto sa sprava kazdy pubertak...a tvoj nieje vynimka...takze to chce pevne nervy, sadnut si sem a citat , je tu vela tem, ale hlavne ako pise puk, stanov si pravidla...hlavne pre seba... :no:

Ech, pouzijem reuskinu radu,ak sa psik dostane k tebe, treba automaticky zabudnut na jeho minulost...nie vymazat ju, ale nepripominat ju psovi a sebe...s voditka ma strach lebo ho citi s teba...tazko sa uci...no nie kazdy sme inteligent, ale co konkretne myslis tym tazsie sa uci...co???

btw. pustena by nemala byt kym tu privolacku nema istu...a hlavne kym jej ty neveris...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Problem s energickym psikom

Poslaťod onexxx » Pon 22.09.2008 11:10

Mimochodom viem ako cvicit psov a mam aj dost trpezlivosti a skusenosti, len s touto je to tazsie. A preto, ze ju mame velmi radi tak hladam sposob ako jej pomoct aby sa lahsie naucila a prisposobila..
Preto som sa pytala na otazku ci by nepomohol este jeden psik v domacnosti. S tymto nemam skusenosti ( dvoch som v byte nemala ).
To bolo vsetko tato jedna otazka a Vy ste ma zacali hned obvinovat, ze bijem zvierata, ze ich neviem cvicit atd.
Skusenosti mam( vypomahala som aj 2 roky v utulku, pravidelne som chodila na cvicisko, mala som doma aj sampiona, obcas konzultujem s veterinarmi, robim zbierky atd. )
Neni to podla Vas trochu sebecke, ked clovek chce jednu radu od niekoho, kto ma doma viacej psikov ako na seba vplyvaju v
bytovke( co je dlhodoba zalezitost), hned utocit, ze sa nevie starat o psov.
Milovnikov zvierat je vela, ale ty co sa pokladaju najmudrejsimi a ze vedia hned vsetko, skor ublizuju zvieratam, lebo sa ich nesnazia pochopit a hlavne tie tyrane.( pretoze to velmi vplyva na psychiku psa )
Kludne vyhodte tuto temu, ale za svojim nazorom si stojim.. Nie hned kazdy kto sem pride musi vediet ako to tu funguje.
PS: Ďakujem tym, ktory tu nemali predsudky.
onexxx
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik