Zmena majiteľa u dospelého psa

Sem píšte vaše rady a nápady.

Zmena majiteľa u dospelého psa

Poslaťod zeane » Ned 27.06.2010 22:18

fajn, nenašla som, možno len zle hľadám, ale teda skúsim sa takto spýtať a trošku situáciu zovšeobecniť. Hádam pomôžem nielen tým svojim kamarátom.

Situácia je: dvojročný pes - teriér, pôvodní majitelia sa už o neho nemôžu starať (rodinno - technické problémy, nie sú vcelku dôležité, len do tej miery, že sú dôvodom k zmene majiteľa) Je slušne vycvičený - základný výcvik, privolanie na slušnej úrovni, pes sa bez problémov pýta von, zatiaľ teda ani neničí, nechá sa v pohode vyhodiť z postele do pelechu, na prepravku asi zvykaný nebol, agresivita voči ľuďom žiadna, so psami som ho ešte nevidela. Pes teda zmenil majiteľa (dva dni od zmeny) a teraz vyskakujú rôzne otázky:

1. stretávať či nestretávať sa s pôvodnými majiteľmi - vrátane situácie "vezmeme si ho na jeden dva dni"
2. pes kňučí po odchode majiteľa z bytu - ako to najrýchlejšie zvládnuť?
3. pre nového majiteľa - zopakovať si (v rámci zžívania sa) so psom výcvik, alebo pokračovať rovno nejakou nadstavbou - trebárs agility?
4. čo sledovať a čím sa v chovaní psa nezaoberať v takejto situácii?
5. zmeniť, alebo nezmeniť meno?

Ak ma ešte niečo napadne, dopíšem... :ahoj:
PS: ja mám nejaký názor a už som aj poradila, ale stretávam sa s tým častejšie a predsa len viac hláv viac vie...
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zmena majiteľa u dospelého psa

Poslaťod zuzka:) » Ned 27.06.2010 22:38

môj skromný názor: :hi:
1. stretávať či nestretávať sa s pôvodnými majiteľmi - vrátane situácie "vezmeme si ho na jeden dva dni"
už aj tu na fóre sa o tom viac krát písalo a súhlasím s tým, že pre psa je lepšie nestretávať sa...
2. pes kňučí po odchode majiteľa z bytu - ako to najrýchlejšie zvládnuť?
podľa mňa to chce trochu času, aby si zvykol, že je to jeho nový domov.
3. pre nového majiteľa - zopakovať si (v rámci zžívania sa) so psom výcvik, alebo pokračovať rovno nejakou nadstavbou - trebárs agility?
ja osobne by som si ho trochu zopakovala

5. zmeniť, alebo nezmeniť meno?
podľa mňa to je úplne jedno. pokiaľ viem, pes si na nové meno zvykne dosť rýchlo
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Zmena majiteľa u dospelého psa

Poslaťod johny5 » Ned 27.06.2010 22:47

No tento isty nazor zdielam aj ja.Vsetko je fajn ale nechaj tomu trosku casu.Nemozes chciet za tyzden aby bol pes ok.Nezabudni ze dlhsie zil s niekym kto ho urcite veci naucil a ty ich nedokazes a ani sa nesnaz zmenit hned.Najprv si s nim vytvor riadny vztah a az potom zacni riesit hluposti ako je zmena mena.Co sa tyka vycviku zisti si co bol ako uceny a tak to rob aj ty.Casom sa pusti do nadstavby ale ked toho psa budes dokonale poznat v roznych situaciach.Inak mu narobis v hlave len zmetok. Ako pisem bud na neho mila chodievaj s nim vonku a tam ho znic psychicky aj fyzicky aby nemal doma cas riesit tvoju nepritomnost.Neboj to sa urobi len tomu daj cas.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Zmena majiteľa u dospelého psa

Poslaťod Hanka 1 » Pon 28.06.2010 5:19

Jméno bych neměníla, dala bych si záležet na tom, aby spolu byli s novým majitelem co nejčastěji, sžili se a zvykli si na sebe, poznali se. Dlouhé procházky, společné hry, společný odpočinek. Pak bych teprve přemýšlela nad jakýmkoli výcvikem, protože pokud jeden druhého neznají, může se stát, že při tlaku na splnění nějakého povelu o sebe zbytečně škrtnou, protože se navzájem neumí číst. S původními majiteli se určitě nesetkávat, nejmíň rok.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Zmena majiteľa u dospelého psa

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 28.06.2010 8:39

ja som si brala dospelého psa samca čsv. v jeho 15 mesiacoch. zvykol si aj na mená, ktoré mu ja dávam, ale nestretali sme sa s pôvodným majiteľom. i keď ich potom stretol, choval sa normálne. prvé dni bol oplašený, pretože nepoznal obojok ani vodítko... potom sa ustálil.
ja som si nedala záležať na útlme jeho dominancie a teraz mi trvalo vyše roka, kým sa unormálnil. dôležité je vybudovať si vzťah ako keby so šteniatkom, všetko mu ukázať a zámerne hľadať situácie, ktoré ukážu psovi čo smie a čo nesmie. nepreťažovať ho ale novinkami a začať s výcvikom pomaly. zopakovať si a potom, keď uvidia, ako im to spolu ide, skúsiť niečo viac.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis


Späť na Výchova a výcvik