Ako dlho chodiť na výcvik

Sem píšte vaše rady a nápady.

Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Sunrise1 » Sob 27.02.2010 12:10

Mám 4 mesačné šteniatko nemeckej dogy, je viac sebavedá :), čo nie je zlé, ale treba na nu tvrdsiu ruku.
Chystam sa od buduceho tyzdna chodit na cvicak, ale neviem na ako dlho by som si ho mala zaplatit.
Mam na vyber mesiac , pol roka, alebo rok.

dakujem
Sunrise1
Nováčik
 
Príspevky: 26

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Mackie » Sob 27.02.2010 12:22

precitala si si nieco o vychove a vycviku? mas predstavu co od cvicaku ocakavas? a za ako dlho to moze byt dosiahnute? bola si sa oboznamit ako to tam vyzera a funguje? ak ano a pacilo sa ti, tak mesiac je urcite malo
ak ten cvicak nepoznas a zaplatis si rok a po mesiaci zistis, ze ti to tam nevyhovuje, mohol by byt problem s vratenim penazi

a doslovny obsah otazky - ak to bude teba aj psa bavit, tak mozes chodit na vycvik po cely zivot
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod ipinko » Sob 27.02.2010 12:25

Odporucam rok
ipinko
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 67
Bydlisko: kúsok od IL

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Amaguk » Sob 27.02.2010 12:28

Ipinko, a preco prave rok? preco nie pol roka, alebo 3mesiace? Alebo 3 roky?
Na vela cvicakoch napr. zakladny vycvik trva 10-12 tyzdnov :no: a potom, kto chce, moze pokracivat dalej alebo aj nie. Su ludia, co chodia so psom na cvicak v podstate cely zivot, lebo ich to bavi a vzdy sa je co nove naucit
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod ipinko » Sob 27.02.2010 12:40

Zalezi o tom ako chce mat psa vycviceneho.Podla mna cim dlksie tym lepsie,hlavne ak chce niaky profesonalnejsi vycik.
ipinko
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 67
Bydlisko: kúsok od IL

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Sunrise1 » Sob 27.02.2010 12:41

No prave som sa vratila z prvej hodiny.
Citila som sa ako keby som isla s dcerou do skolky aj slzicky mi vybehli :hi:
Troska ma to zobralo, este nikdy som nebola na cvicaku....
No ale k veci, pytala som sa preto, lebo by som ju chcela naucit zaklad ovladatelnosti a zacat sa skor venovat niakemu
sportu ako ju mat stopercentne vycvicenu a vydrezurovanu.... Len mam trochu obavy, ci s tym aka je sebavedoma a aka bude velka, nebude troska tazsia na zvladnutie a aby som nakoniec nezanedbala tu zakladnu vychovu.
Ja sa ju vsak snazim velmi poctivo cvicit aj doma, ale samozrejme nemam ziadne profesioalne skusenosti, len to co som sa docitala v knizkach a na forach......
Predtym sme mali nemecku dogu, ale to nebol taky tvrdy a agresivny oriesok ako tento :)......
Sunrise1
Nováčik
 
Príspevky: 26

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Brona » Sob 27.02.2010 12:49

Sunrise1 - hlavne sa ty naucit ako so psom pracovat. Na cvicaku mate urcite okrem poslusnosti aj ine moznosti tak sa potom rozhodnete. Hlavne nech je psica ovladatelna. A idealne by bolo dosiahnut to teraz, lebo ked vyrastie, bude to pri tak velkom psovi tazke. :no:
K tomu ze nechces mat fenu 100% vycvicenu a vydrezurovanu ja len tolko:
Som vzdy toho nazoru, ze je minimum povelov, ktore pes do bezneho zivota skutocne potrebuje. Dokonca by som povedala ze mozno len jeden - privolanie. Uz ci bude pes - spolocnik pri mne sediet, lezat, stat alebo tancovat, to uz je vpodstate jedno. Ale pri tak velkom psovi budes potrebovat aby bol slovne ovladatelny. Koniec koncov potrebujes aby pocuval a vedel co od neho chces aj ked nebudete dalej robit poslusnost alebo obedience, ale iny sport.
Brona
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod lusy » Sob 27.02.2010 12:52

a mna by skor zaujimalo ako sa prejavuje u 4 mesacneho stenata tvrdost a agresivita??? :ach:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod johny5 » Sob 27.02.2010 13:21

V prvom rade by ma tiez zaujimala otazka ako sa u 4 mesacneho steniatka prejavuje agresivita a sebavedomost.Si si ista ze dobre chapes spravanie psika?
Co sa tyka cvicaku.Najst treba naozaj vhodny cvicak s dobrym pristupom ku psom a s vycvikarom(mi) ktori maju skusenosti s roznymi plemenami psov a ich vychove a vycviku.Podla toho ako vam to pojde tebe aj psikovi musis sama uvazit ako dlho sa tomu budes venovat.Kurzy na 8-12 tyzdnov su o nicom ak psika nebudes denodenne precvicovat a zabezpecovat mu vybitie energie pri ktorom sa pes bude ucit a cvicit zaroven a hlavne hrou a tvojou doslednostou dosiahnes prave tu 100 perc.poslusnost.Pises ze chces s dogou robit nejaky sport a nie mat 100percentne vycviceneho psa.Otazka je co u teba znamena vydrezurovany pes na 100 percent.Podla mna ziadny pes nepocuva na 100 percent ale musi byt aspon poriadne ovladatelny co sa tebe ako majitelke tohoto obrovskeho plemena urcite velmi zide uz len koli okoliu.Co sa tyka sportu moc by som toto plemeno netlacil do nejakej zataze lebo uz len velkost a vaha hovori za to.Su to psi ktore uz povacsine trpia ochorenim klbov a dost je u nich casta torzia zaludka.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Sunrise1 » Sob 27.02.2010 13:28

Brona: No vsak o to mi ide, ovladat ju. Bo pri tom vsetkom snazeni a case, co jej venujem sa mi niekedy zda, ze je ako
keby pojedla dive huby. Vsak je to steniatko, len je pomaly silnejsie ako ja :) Najviac ma mrzi, ze vobec nerespektuje rodicov, ked nie som doma tak je ako odtrhnuta z retaze a dom je hore nohami. Beha tam kam nesmie, robi astatnym zvieratam zle....... mmmm hruza, len ma to velmi mrzi preto som aj zrychlila tempo v tom nastupe na cvicak, lebo ju chcu dat nasi prec, kvoli tomu ze ich nerespektuje....

K Lusy : napriklad minule sa rozbehla a vybehla na suseda so stekotom, take male ani nie 4 mesacne stena, ja neviem,
ale nie je to divne. Aj na predavaca chudaka ked si otvaral obchod a trocha viac ju vystrasil s dverami ze hrkotal :ua: Nuz a ked sa hrame s loptickou , alebo sa nahaname, tak namiesto toho aby isla po lopticke, tak mi ide po lytku, alebo po stehne..... Aj ked sa rano zobudi tak sa zacneme hrat a potom sa to zvrhne na kusacku :ua: Alebo ak sa jej nieco nepaci ked jej prikazem tak zacne po mne stekat opica :no:
A tvrda som myslela to ze mame aj ine zvieratka a tie chudata uplne tyranizuje :ach: naschval po nich stupa, dava sipacky na siju , nahana ich kuse ich, vsetko im zozere, taka mala dominantna piskota .....

Ale inak je to nas maly zlty chrustik :lol:
Sunrise1
Nováčik
 
Príspevky: 26

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Amaguk » Sob 27.02.2010 13:46

Brona píše:K tomu ze nechces mat fenu 100% vycvicenu a vydrezurovanu ja len tolko:
Som vzdy toho nazoru, ze je minimum povelov, ktore pes do bezneho zivota skutocne potrebuje. Dokonca by som povedala ze mozno len jeden - privolanie.

s tymto tak celkom nesuhlasim. Privolanie je mimoriadne dolezity povel, ale urcite nie je jediny potrebny. specialne, ak clovek chce mat psa ovladatelneho v beznom zivote, chodit s nim medzi ludi, cestovat v mhd a pod..
nakoniec pises to v dalsej vete a v postate si tak trochu aj protirecis :no:
Uz ci bude pes - spolocnik pri mne sediet, lezat, stat alebo tancovat, to uz je vpodstate jedno. Ale pri tak velkom psovi budes potrebovat aby bol slovne ovladatelny. Koniec koncov potrebujes aby pocuval a vedel co od neho chces aj ked nebudete dalej robit poslusnost alebo obedience, ale iny sport.

takze ide naozaj o tu ovladatelnost a tam je potrebne, aby peso vedel aj ine veci, nez len privolanie :no:
povely ako sadni, lahni, zostan, cakaj, chodza pri nohe a pod. su do bezneho zivota velkou vyhodou, nie su to len nejake cvicakove "huncutstva". :no:


Sunrise1 píše: K Lusy : napriklad minule sa rozbehla a vybehla na suseda so stekotom, take male ani nie 4 mesacne stena, ja neviem,
ale nie je to divne. Aj na predavaca chudaka ked si otvaral obchod a trocha viac ju vystrasil s dverami ze hrkotal :ua: Nuz a ked sa hrame s loptickou , alebo sa nahaname, tak namiesto toho aby isla po lopticke, tak mi ide po lytku, alebo po stehne..... Aj ked sa rano zobudi tak sa zacneme hrat a potom sa to zvrhne na kusacku :ua: Alebo ak sa jej nieco nepaci ked jej prikazem tak zacne po mne stekat opica :no:
A tvrda som myslela to ze mame aj ine zvieratka a tie chudata uplne tyranizuje :ach: naschval po nich stupa, dava sipacky na siju , nahana ich kuse ich, vsetko im zozere, taka mala dominantna piskota .....

Ale inak je to nas maly zlty chrustik :lol:

tie prve dve situacie vyzeraju na strachovu reakciu. Treba malu vediet usmernit, ze sa nema coho bat. Velmi zalezi na tom, ako zareagujes ty, lebo casom by sa z toho strachova agresia mohla vyvinut
Tie dalsie veci, co popisujes, nie su prejavom agresie - je to normalne spravanie sa temperamentnehi steniatka. Ona sa takto hra - su to lovecke bojove hry. jednu taku malu trojmesacnu aktivisktku mam prave doma, ktora ked chyti svoj hyper rapel, tak chnape po vsetkom co sa hybe, ruky, nohy a nohavice nevynimajuc, vystekuje, vrcka - no proste magori sa :lol:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Sunrise1 » Sob 27.02.2010 14:09

Johny5: Ja som si vybrala Sponziu UK2 v Ivanke pri Dunaji, neviem naozaj sa v cvicakoch nevyznam,
dnes som bola na skusobnej hodine a cvicili tam rozne plemena od kokra az po novofoundlandskeho psa.
Cvici sa tam kazdy den ked chcem zakladna poslusnost aj obrana. Maju tam aj prekazky, asi take ako su na agility.
A mozem tam chodit cvicit aj mimo cviciacich hodin. Neviem co som si mala vsimnut, alebo na co som sa mala spytat.
Len som to chcela poriesit tak, aby som nemusela kazdy mesiac hladat a platit novy cvicak, tak tento sa mi zdal naj, no neviem. Dala som to aj ako temu ale nikto mi neodpisal :)
Jedine co mi tam chybalo tak to boli stopy to by som chcela vyskusat niekedy......raz
A ten sport.... ani tu som neni zbehla, viem ze s tym maju dogy problem. Ale ta co sme mali predtym napriklad umrela na rakovinu lymfatickych uzlin...torzii sa da zabranit no a dysplazia bohuzial :ua: je to individualne.......
No psy obrych plemien sa nezucastnuju ziadnych sportovych aktivit len hlivia doma na peci?
Lebo co som sa zatial docitala tak velmi lubia behat denne 6-8km. Zvladaju aj behy cez prekazky, slalom.... tak ma tak napadlo,ked je taka akcna, ze by sa to dalo niako vyuzit...
Sunrise1
Nováčik
 
Príspevky: 26

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Sunrise1 » Sob 27.02.2010 14:25

Amaguk píše:
Brona píše:K tomu ze nechces mat fenu 100% vycvicenu a vydrezurovanu ja len tolko:
Som vzdy toho nazoru, ze je minimum povelov, ktore pes do bezneho zivota skutocne potrebuje. Dokonca by som povedala ze mozno len jeden - privolanie.

s tymto tak celkom nesuhlasim. Privolanie je mimoriadne dolezity povel, ale urcite nie je jediny potrebny. specialne, ak clovek chce mat psa ovladatelneho v beznom zivote, chodit s nim medzi ludi, cestovat v mhd a pod..
nakoniec pises to v dalsej vete a v postate si tak trochu aj protirecis :no:
Uz ci bude pes - spolocnik pri mne sediet, lezat, stat alebo tancovat, to uz je vpodstate jedno. Ale pri tak velkom psovi budes potrebovat aby bol slovne ovladatelny. Koniec koncov potrebujes aby pocuval a vedel co od neho chces aj ked nebudete dalej robit poslusnost alebo obedience, ale iny sport.

takze ide naozaj o tu ovladatelnost a tam je potrebne, aby peso vedel aj ine veci, nez len privolanie :no:
povely ako sadni, lahni, zostan, cakaj, chodza pri nohe a pod. su do bezneho zivota velkou vyhodou, nie su to len nejake cvicakove "huncutstva". :no:


Sunrise1 píše: K Lusy : napriklad minule sa rozbehla a vybehla na suseda so stekotom, take male ani nie 4 mesacne stena, ja neviem,
ale nie je to divne. Aj na predavaca chudaka ked si otvaral obchod a trocha viac ju vystrasil s dverami ze hrkotal :ua: Nuz a ked sa hrame s loptickou , alebo sa nahaname, tak namiesto toho aby isla po lopticke, tak mi ide po lytku, alebo po stehne..... Aj ked sa rano zobudi tak sa zacneme hrat a potom sa to zvrhne na kusacku :ua: Alebo ak sa jej nieco nepaci ked jej prikazem tak zacne po mne stekat opica :no:
A tvrda som myslela to ze mame aj ine zvieratka a tie chudata uplne tyranizuje :ach: naschval po nich stupa, dava sipacky na siju , nahana ich kuse ich, vsetko im zozere, taka mala dominantna piskota .....

Ale inak je to nas maly zlty chrustik :lol:

tie prve dve situacie vyzeraju na strachovu reakciu. Treba malu vediet usmernit, ze sa nema coho bat. Velmi zalezi na tom, ako zareagujes ty, lebo casom by sa z toho strachova agresia mohla vyvinut
Tie dalsie veci, co popisujes, nie su prejavom agresie - je to normalne spravanie sa temperamentnehi steniatka. Ona sa takto hra - su to lovecke bojove hry. jednu taku malu trojmesacnu aktivisktku mam prave doma, ktora ked chyti svoj hyper rapel, tak chnape po vsetkom co sa hybe, ruky, nohy a nohavice nevynimajuc, vystekuje, vrcka - no proste magori sa :lol:


Aha, super :smile: . No to nam povedali, hned ako sme si ju prisli vziat od chovatela, ze je najtemperamentnejsia zo vsetkych a nicoho sa neboji a vsade je prva. Ale to som nevedela, ze to bude znamenat toto :heh:
Ja som ale v podstate rada, ze je taka aka je, este som takeho psa nemala, ale na druhej strane sa bojim, ze nezvladnem vychovu a niekomu z rodiny nebodaj ublizi.....Ked oni ju uz teraz povazuju za agresora :ua:
Preto sa pytam aj na tu dlzku toho cvicaku, na zaciatku som si myslela ze ju vycvicim sama za pomoci kniziek, teraz zvazujem pol roka rok...neviem....
Ani neveim ci som si vybrala ten spravny cvical snah ano. :no:
Sunrise1
Nováčik
 
Príspevky: 26

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod lavyrle » Sob 27.02.2010 14:48

Ahoj,
môj muž sa bavil s jedným známym odtiaľto
http://www.dog-rescue.sk/index.php?opti ... 84&lang=sk -sem ideme aj my, o tom kedy začať, ako to funguje.
Tak chlapík povedal, že výcvik ako taký možno od toho polroka, ale socializáciu, fungovanie medzi psami atd. - aj od troch mesiacov, ked už budú očkovania.
A najprv bude základný výcvik a potom dalej a dalej sa dá pokračovať - však vždy je sa čo učiť :yes:
Tiež máme veľké plemeno a zo šteniatok bol taký celkom - dominantný, napríklad pri strave vždy prvý :ha:
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako dlho chodiť na výcvik

Poslaťod Brona » Sob 27.02.2010 22:21

Amaguk, nepovazujem sadni, lahni, chodzu pri nohe atd. za cvicakove "huncutstva", to urcite nie. Ale myslim si, ze privolavacka je alfa omega, uz len ked ide o bezpecnost psa. Urcite je klucove ako chce Sunrise1 travit cas so psom. Ci s nim bude chodit do mesta na kavu alebo brazdit po lese na vyletoch, obrazne povedane.
Neviem, ja v tomto nemam az tak vyhraneny nazor, vzhladom na to, ze mam psa s ktorym robim hlavne poslusnost a mam psa s ktorym som okrem agility nikdy nic nerobila. To neznamena ze nepocuva. Ved aj v beznom zivote ked sa so psom komunikuje, tak sa na neho musi nieco nalepit! :no: Tak potom je uz len otazka kolko povelov majitel potrebuje aby pes ovladal a ako ich ma ovladat. Napr. ci je pre majitela ok ked na psa zavola, pes pride k nemu, ale dajmetomu nepredsadne.

Sunrise1 - tazko tvrdit o 4 mesacnom stenati ze je dominantne preto lebo stupa po inych zvieratach, stipka zubami a steka, pripadne ze nepocuva rodicov. Je to stena, chce sa hrat, chce sa blaznit. A hlavne stale skusa. Skusa co vsetko moze ku komu. Ale pokial viem, dogy su velmi pokojne a vyrovane psy. Sused ma zhodou okolnosti mladeho dogoska, tiez je chudak "zkaderuka-ztadenoha" a moja fena je vzdy polomrtva strachom ked ho stretneme lebo on by sa tak salel, ze mi ju chudinu vkuse podlavi v snahe nejako sa s nou "pohrat" :heh:
Brona
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik