Demolovanie vlastného pelechu

Sem píšte vaše rady a nápady.

Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod EtenCross » Pon 28.09.2009 20:26

Zdravím,

mám taký "malý" problém :nwm: Mám doma Maďarského vyžliaka, Maxwell, má 9 mesiacov, bývame vo veľkom trojizbovom byte. Vynikajúco si rozumieme, poslúcha /sadni, lahni, ku mne, zostaň, nesmieš, prines, pusť, s vodítkom kráča pri nohe a neťahá, košík bezproblémov, cestovanie mhd či poslušné sedenie, všetko ok - len sem tam sa stane, že "nemá náladu či je rozbláznený"/. Pohybu má si myslím že dostatočne, ráno (pol až hodina beh vonku) som s ním do pol deviatej, na obed hodinu behá po parku čo máme za rohom, po práci o pol štvrtej/štvrtej ideme na dlhú prechádzku kde sa vzdy blázni s nejakým kamarátom alebo sme xodili plávať/behať či do zbláznenia aportujeme :aaa: . Samo, že po príchode domov ešte zdemoloval nejakú kúsaciu hračku, kostičku a pod. a niekedy sa vyvalím pred TV, Maxwell na mne, obaja unavení a driememe. Plus cez víkendy vždy nejaká akcia typu dvojdňový výlet, chata či návšteva jeho otca, kde sa celý víkend bláznia do úmoru...

Doteraz nemal problém byť doma sám kým som v práci, asi dvakrát som našiel okúsanú skriňu keď bol úplne maličký, no vyhrešenie a sprej proti okúsavaniu pomohol. Vždy sa hral len s hračkami a s jeho nekonečnou vášňou - tenisovou loptičkou. Pred mesiacom však kým bol sám doma - zničil svoj plelech, ktorý mal od začiatku. Tak bol vyhrešený, dostal po zadku a vten deň sme šli kúpiť nový. Dostal krásny, obrovský no i drahý pelech veľkosti skoro ľudskej postele, aby sa mal kde mladý muž vyvalovať. V noci pohoda, spal na ňom, na druhý deň som na obed prišiel ho vyvenčiť, a pelech uplne zničený na kúsky, všade vata. Opäť vyhrešenie, pár krát po zadku, upratal som a dal som mu namiesto pelechu huňatú deku. Vrátim sa po práci, a deka nečakane opať zničená. :nwm: Tak dostal starú tenkú deku, prišla na rad ignorácia. Nakoľko on musí byť neustále pri mne (aj teraz mi spí na nohách), tak ako trest musel byť celý večer na svojom mieste (starej deke), nevšímal som si ho a evidentne ho to veľmi mrzelo, lebo neustále ma chodil do dverí "kontrolovať", no stačilo bez slov ukázať gesto že má ísť na miesto a odišiel.

Bez nového pelechu fungoval tri týždne a i keď sa snažil "naservírovať" v noci do postele, nebolo mu to dovolené. Po troch týždňoch som mu piatok večer kúpil ďalší pelech. Sobota-Nedela-OK. V pondelok prídem po práci, pelech zo spodu roztrhaný a vata všade + zdemoloval krabicu čo ho doteraz vôbec nezaujímala. Tak opäť, nufák strčený do daného brajglu, príkaz Nesmieš :nie: , Fuj a pár po zadku + v daný večer osvedčená ignorácia. Druhy deň po práci? To isté - neuveriteľný bordel... :pac: Zase ten istý nápravný scenár a navyše asi 15min dohováranie kde ma len sledoval so sklopeným zrakom a hral :angel: (no aj tak som mu neuveril :lol:)

Momentálne je to už 6 dní, čo je všetko ok, ale každý môj príchod domov je sprevádzaný obavami, čo zase vyviedol... No a obraciam sa na Vás preto, bo naozaj nechápem prečo sa takto správa až teraz? Keby mal 3 mesiace "tak to skôr pochopím"...

Čo si o tom myslíte? Je to tvrdohlavosť? Trucuje? Prečo zrazu takáto zmena správania a práve na svoj pelech??

Ďakujem

PS: preto píšem takto obšírne, nakoľko si myslím, že je podstatné vedieť ako sa psík má, aké máme rituály a pod. nakoľko keby sme napíšem "Môj pes roztrhal už 4 pelechy v priebehu pár dní..." tak to asi moc hodnotná informácia nebude... + malá obrazová chuťovka na záver :lol:

Obrázok
EtenCross
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Mackie » Pon 28.09.2009 20:46

ja ja ja chcem prva..
keby si si najprv precital zopar tem na fore, nemusel by si vobec takto obsirne pisat, zbytocne nervovat psa nezmyselnym trestanim, ktoremu on nerozumie, mohol si si usetrit peniaze za znicene pelechy, lebo ako sorry, 3x kupit novy pelech, na to mam len :aaa:
moj sukromny nazor je, ze mas doma normalneho psa, ktory ide do puberty
dakujem nasim poradcom, ak sa rozhodnu ti nieco napisat a poradit, ale podla mna je to tu uz riesene, tak treba najprv sadnut a citat
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Nyssa » Pon 28.09.2009 20:49

ja si tiež myslím, že mladým trepe puberta.
ale musím sa zastať, fantasticky opísaný "problém", keby takto každý opísal, tak by nevznikalo toľko zbytočných konfliktov
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Cathie » Pon 28.09.2009 20:53

Suhlasim, je super, ze si to tu opisal tak podrobne, takto si clovek spravi ovela lepsi obraz. ALE..

V momente, ked prides domov a uvidis roztrhany pelech a das psovi po zadku - co si asi mysli? Ako ma vediet, ze to je za ten pelech? Preco ho vobec fyzicky trestas? A vobec.. za co ho trestas?
Krik, fyzicke tresty - to vedie iba k tomu, aby sa to od teba pes naucil a riesil raz situacie mozno rovnako, len svojim sposobom. Agresiou a zubami.
Pes si nevie veci tak pospajat ako ludia. On roztrha pelech rano, odvtedy ubehnu dve hodiny, ty prides a zrazu ho bijes.. ozaj si myslis, ze tomu rozumie? Nema najmensie tusenie, ze je to za ten pelech. Takisto ak ho az takto s casovym odstupom ignorujes, nechape.
Jedine co vidi je, ze sa jeho pan sprava nepochopitelne a nepravom ho tresta, pricom on ani nevie za co to je. Stracas jeho doveru a takisto respekt.

Sam vidis, ze Fuj, po zadku ani ignoracia nefunguje - pretoze ani nemoze.

Ma pes doma v tvojej nepritomnosti dost zaujimavych hraciek? Vyzera byt unaveny po rannej prechadzke? (aj ked tam si rovno dovolim sama odpovedat a predpokladam, ze nie) ..

Ja byt tebou si minimalne hodinu privstanem a skusim ho rano viac znicit, aby bol tak unaveny, ze bude rad, ze moze lezat a nebude nicit veci. Nicenie veci je vacsinou sposobene nedostatkom zamestnania - a nielen fyzickeho.
Madarska vyzla je velmi velmi aktivne plemeno a navyse potrebuje pracovat. Potrebuje nielen fyzicky, ale aj psychicky zamestnat. Potrebuje stale nejake podnety, skrz ktore by sa mohol prejavit a vybit energiu.
Okrem aktivity a prace vsak potrebuje aj naucit sustredit sa, koncentrovat, kontrolovat sa a oddychovat.. to byva tazke naucit. Chce to vela casu, trpezlivosti a nejaky denny rezim. Nauc ho, ze doma sa oddychuje, lezi, tam treba vypnut a byt v rezime "pokoj".. vonku sa mu potom dostane vytuzenej aktivity.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod EtenCross » Pon 28.09.2009 21:01

Ad Mackie and Nyssa:

...no s tou pubertou som si to myslel tiež (aj ked som nevedel, že takýto pojem tiež existuje pri psoch) avšak čítaním tohto fóra (a nie priamym vypisovaním sa bez preštudovania fóra) som narazil na tému viewtopic.php?f=9&t=1822 kde všetci pojem "psia puberta" attackujú a považujú ho za nezmysel...
EtenCross
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Nyssa » Pon 28.09.2009 21:08

no vyvediem ťa z omylu - psia puberta existuje :lol:
inak ti to tu pekne opísala Cathie s tým trestaním, súhlasím s ňou, pes si neuvedomí, prečo ho zbiješ, keď prídeš domov, akurát tak môžeš docieliť to, že bude mať strach z toho, keď domov prídeš a tam môže znova nastať to, že pes sa bude správať deštrukčne počas tvojej neprítomnosti "z nervov"
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Cathie » Pon 28.09.2009 21:12

Nieco ako "psia puberta" urcite existuje, vacsina psickarov ti to potvrdi. V obdobi puberty sa niektory pes nezmeni vobec, iny spravi take veci, ze by to majitel v zivote necakal. Som jedna z tych prekvapenych, takze tak :no:

Da sa to porovnat s pubertou u cloveka - pes viac skusa majitela, uvazuje o poveloch a o tom, ci ich ozaj musi plnit, hlada cesticky ako ich obist, vymysla nove blbosti, ktore by porobil, sprava sa casto kusok sebavedomejsie, zaujima ho vsetko mozne len majitel nie, zrazu "zabuda" veci, ktore uz predtym mal naucene.. a takisto ako u teenagera - tresty nezaberaju, krik nezabera, natlak tiez nie.
Jedina moznost (pre mna) je ist na to cez trpezlivost, doslednost, venovat sa psovi vela a hlavne s laskou. K tomu patri aj neopakovat povely, mechanicky trpezlivo pomahat s ich vykonanim, netrestat - iba vysvetlovat, odmenovat aj naznaky spoluprace, davat najavo, ked veci robi spravne, snazit sa predchadzat problemom.. dat psovi oporu, istotu, konat spravodlivo a zrozumitelne, cim si ziskas aj doveru, aj respekt.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Nyssa » Pon 28.09.2009 21:14

Nieco ako "psia puberta" urcite existuje, vacsina psickarov ti to potvrdi. V obdobi puberty sa niektory pes nezmeni vobec, iny spravi take veci, ze by to majitel v zivote necakal. Som jedna z tych prekvapenych, takze tak
a niektorí z nej nevyjdú už vôbec :heh:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Amaguk » Pon 28.09.2009 21:16

EtenCross píše:Ad Mackie and Nyssa:

...no s tou pubertou som si to myslel tiež (aj ked som nevedel, že takýto pojem tiež existuje pri psoch) avšak čítaním tohto fóra (a nie priamym vypisovaním sa bez preštudovania fóra) som narazil na tému viewtopic.php?f=9&t=1822 kde všetci pojem "psia puberta" attackujú a považujú ho za nezmysel...

vsetci nie, treba citat pozornejsie a nie len prve dva prispevky :no:

imho peso je frustrovany z nedostatku aktivity. Vyzle su hyperaktivne psy, treba ho pred odchodom do prace poriadne zamestnat a unavit :no:
ja som mala doma nicitela (dokonca som chvilu uvazovala aj o klietke), a u neho pomohlo len rano poriadne vybehat. A odpratat z cesty vsetko, co som nechcela, aby zlikvidoval :joint:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Cathie » Pon 28.09.2009 21:24

U nas sa objavilo nicenie iba parkrat - vzdy to schytala nejaka kniha. Vacsinou to bolo po vikende v pondelok alebo po dnoch, kedy mala vyrazne menej aktivity.. pripadne ked bol niekto tyzden doma vkuse a potom zrazu zostala cele doobedie sama doma.

Vzdy to bolo nase zlyhanie, ju nebolo za co trestat, iba si sama vzala to, co sme jej nedali - aktivitu.
Riesili sme to tym, ze sme sa snazili v case takychto problemov este viac davat pozor na to, aby nezostala nevybita, nechavali sme doma 3-4 hracky + cosi na ohryzanie a zabralo, nicenie ustalo.

A ze uz je to taka tema, pridavam fotku :joint: Ja som vosla do bytu a aj keby som chcela, nemohla by som jej povedat ani slovo - skoncila som v zachvate smiechu z nej :haha:
"Ja niiiic, ja totalny muzikant, ja som tu vlastne ani nebola" :haha: :angel:
Obrázok
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod BinLadin » Uto 29.09.2009 17:59

1/ .....neres neco u ceho jsi psa nechytl....pes uz nevi co udela a proc jsi nastvany,vysledek jsi pro psa nesrozumitelny a vytvaris nezadouci spojitosti.Prichazis o duveru psa v tebe a jeho zbytecne stesujes.
2/ .....u takto hyper aktivnichpsu jei tohle malo,skus vymyslet dostpodnetu ktere budou zdrojem zabavy pro psa i kdyz nebudes doma,veci ktere nechces aby byli v dosahu stehuj tam kde budou mimo dosah psa
3/ ....co treba zacit agi,freesbi a pod aktivity kde se pes bude moc vyradit?
Ostani uz napsaly predemnou.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Tatiana » Uto 29.09.2009 20:12

Demolacia -to dobre poznam ,ale priznam keby mi pes porobi toto v byte tak asi ho pretrhnem a mangel by nas vystahoval :lol:
ja mam skor nazor ze ten jeho pes si mysli ze dostal novu velku hracku :heh: a nechape panov hnev ked sa pekne pohra :no:
moje mali ako stenata paploniky a deku,tiez som im vymenila za nove a zostala iba kopa vykuchanych vatovych chuchvalcov :ach: a to maju celodennu zabavu,vycvik atd, venujem sa im teda dost,vyhraju sa medzi sebou ale novinky v bude jednoducho zdemoluju :angel:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Nyssa » Uto 29.09.2009 21:02

takže ja som tu chválila veľkú bradáčku a toto sa práve pred dvoma minútami podarilo nášmu shitzákovi :pac: počúvam nejaký šramot a buchot, vojdem do segrinej izby a tam rozobratý anatomický vankúš
Obrázok a to dilino malo molitan ešte aj na hlave :ach:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod johny5 » Uto 29.09.2009 21:55

Toto je len vecou toho ze pes je malo psychicky a fyzicky vytazeny.Videl som uz aj polmetrovu dieru vo dverach a pod.Akonahle sa zacal majitel psovi viacej venovat a zamestnal jeho telo aj hlavu problem ustal.Vy ktorim toto psi robia pouvazujte kde robite chybu ....
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Demolovanie vlastného pelechu

Poslaťod Nyssa » Uto 29.09.2009 22:21

jj johny má pravdu, aj napr. u toho nášho krpatého je to vtedy, keď má menej pohybu. človek by si povedal, že spoločenské plemeno - nepotrebuje veľa fyzického ani psychického stimulu, ale nie je to tak. napr. teraz keď zoberiem von len Megan, tak on zákonite niečo zničí doma, takisto aj táto predošlá foto - chcel blbnúť večer, mama nás okríkla, nech nerobíme taký rachot, tak sme prestali, vonku vyrýval do Meggie, tá ho odignorovala, tak sa zabavil po svojom :ach:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik