Skákanie a kúsanie

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Igor » Str 17.06.2009 22:35

Rena, že si ho Ty mala so sebou aj na hodine slovenčiny? No vidíš, niekedy je lepšie nechať psíka doma a dávať na hodine pozor :no:

j0si: myslím že to robíš dobre... kde by som ešte hľadal rezervy:
- možno si to len skúsil málo krát, pri psovi je to vždy otázka opakovania... ak si to skúsil viac krát, tak potom:
- psík si možno nespojil svoje skákanie, tvoj povel fuj, a tvoj odchod, v tom prípade:

keď vyskočí znova, znova veľmi dôrazný povel Fuj a nahnevaným krokom zamier k východu z koterca, alebo smerom preč z dosahu jeho reťaze.. ale nechoď ďaleko, len sa pozri či skáče. Ak skáče, odíď. Ak čo len na sekundu prestal skákať, hneď nasleduje pochvala "dobrý, áno, dobrý pes, super", etc... Priblíž sa pomaly nazad a pohladkaj ho. On začne znova skákať to je jasné. Budeš to musieť pár krát zopakovať. Ale ak si už našiel ten moment kedy neskáče a kde môžeš doslova "vsunúť" pochvalu, máš vyhrané - ostatné je už len o opakovaní.

Hlavne to musí byť všetko dôrazné, aby to psovi bolo jasné. Dôrazné Fuj, keď skáče. Dôrazná pochvala, keď neskáče. A potom keď už bude chvílu dobrý, nie že sa dáš zlomiť a necháš ho aby na Teba dva-tri krát vyskočil, lebo budeš môcť začať od začiatku.

Len vytrvaj, o dva mesiace na to už budeš spomínať s pobavením.

A keď nebude fungovať moja metóda, skús Hankinu metódu. Že sa my nevieme dohodnúť, to nech Teba neodradí. Vyskúšaš a spravíš si vlastný názor. V každom prípade robíš dobre, že hľadáš rady skúsených a nehádžeš flintu do žita, ani neválaš vinu na psa. Držíme Ti palce, aj psíkovi.

Klub chovateľov dalmatínskych psov - http://www.dalmatian.sk | Doberman klub SR - http://www.dobermann.sk
Kynologický klub Staré Ihrisko - http://www.kksi.sk | Kynologický klub Ekoiuventa - http://www.ekoiuventa.sk
Igor
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 213

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Leila Tobrok » Str 17.06.2009 23:28

Offtopic: Rena, vidím, že máš 14 rokov, ale prosím ťa, používaj podky a čiarky a používaj aj ypsilóny. ak nevieš gramtiku a máš mozillu ako prehliadač, existuje taká vecička, ktorú si stiahneš a bude ti podčiarkovať zle napísané slovo, lebo vážne mi vadí, že píšeš ako 8 ročné dieťa... ak chceš, hodím ti v súkromnej správe link na ten programík
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Hanka 1 » Štv 18.06.2009 7:39

j0si píše:Igor,
zajtra skúsím tvoju metódu proti skákaniu... niečo také som už skúšal: zvýšil som hlas, keď nepomohlo odišiel som ale tak že ma bolo vidno, keď som prišiel späť k nemu tak zase skákal. Neskôr som odišiel tak aby ma nevidel nejaké tri minúty som počkal a keď som sa vrátil opäť skákal. Je problém v čase že som bol krátko preč alebo?...

- Pochopil som, že keď pes nie je vybehaný tak je nesústredený a neposlúcha.
AKo som spomenul chodím teraz každý deň s ním von a keď prídem je kľudný ale po nejakých 20-tich minútach som opäť pritom kde som bol na začiatku je rozšantený chcel by sa hrať ale neviem kedy je dosť skáče a keď vidí že ho ignorujem(alebo mu idem dať misku zo žrádlom do voliery) tak ma kusne do ruky, zo zadu proste kde príde. Následky škrabance, stopy po kusnutí atď
- Teda ako mám naň ísť??? Môžem aj nahrať zajtra video ako to vyzerá keď som pri ňom ak niekto bude mať záujem ho zhľiadnuť a posúdiť čo robím zle a kde je chyba?


Jak vidíš, moc to nefunguje. Ten pes prostě nechápe, proč ho trestáš za to, že tě vítá a projevuje ti svojí lásku.

Je nevyběhaný a proto neposlouchá? Co když neposlouchá proto, že ho nikdo nenaučil význam povelů. Víš, co to je reflexní oblouk a jak se s ním pracuje? Víš, jak psovi vysvětlit základní povely jako je přivolání a odvolání? Učil ho to někdy někdo?

Když to to vadí, že tě kousne, proč ho necháváš přicházet zezadu? Proč se jednoduše neotočíš čelem k němu, abys na něj viděl? To, že příjde zezadu může být znakem toho, že se tě bojí, že je nejistý. Nebo něčeho úplně jiného.... .

Podle mého názoru použitím nesrozumitelného tlaku na psa tohoto typu a takto chovaného psa si zaděláváš na problém do budoucna. Bude z něj nervák se vším, co to obnáší.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Ragnar » Štv 18.06.2009 8:37

Hanka,
nemam nic proti tvojim metodam pristupu ku psom, naopak po teoretickej stranke sa mi velmi pacia . Tiez som bola rozhodnuta ist na mojho hafa takymto sposobom, ale cim ho mam dlhsie , a to si myslim ze mame dobry vztah , mi tie metody pridu dost nerealne. Podla teba si ku psovi treba cupnut, aby neskakal, ale co v pripade maleho hyperaktivneho JRT, ku ktoremu by som si musela v prvom rade pravdepodobne pri kazdom stretnuti lahnut a potom by okrem vyskakovanie nasledovalo skakanie po hlave a radostne oblizovanie. len ma zaujima ako by si pristupovala k takemuto plemenu, nie ze by som to moje stena (6 mes.) chcela nejak terorizovat. Viem co mam doma a viem, ze takto pojasene to bude a ma byt, ale aj tak by som chcela vediet ,ako by si to riesila.
"My goal in life is to be as good a person as my dog already thinks I am."
Obrázok
http://www.bellaradogdesign.sk
Ragnar
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 156
Bydlisko: MT (LM)

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Baarbora » Štv 18.06.2009 9:51

nie som sice Hanka, ale ked ma burlivo vita, psa si posadim na zadok(bud na moj povel, alebo mu k tomu pomozem), pohladkam a pustim. Ked sa zase chce vrhat skakat a blbnut, zase posadim, pockam kym sa ukludni a znovu pustim...Myslim, ze toto je to, co sa da predstavit pod pojmom presmerovat neziaducu cinnost na ziaducu.
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Hanka 1 » Štv 18.06.2009 10:34

Stačí se ke štěníkovi dřepnout a máš přece obě ruce, kterými ho můžeš usměrnit tak, aby na tebe neskákal. Všechno v rámci mazlení třeba. U svých psů skákání neřeším, protože mi nevadí. U ostatních psů postupuju tak, jak jsem popsala.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Igor » Pia 19.06.2009 9:48

Hanka 1 píše:Jak vidíš, moc to nefunguje. Ten pes prostě nechápe, proč ho trestáš za to, že tě vítá a projevuje ti svojí lásku.


Trestá ho? Tým že povie fuj? Ale, no...
Podstata problému je úplne niekde inde, a kúsanie by som láskou už vôbec nenazýval. Ten psík má úplne iný problém ako to tu Ty prezentuješ. Ten psík má problém s disciplínou a uznaním autority svojho pána, nie s prejavovaním lásky. Ani to že je nevybehaný na to nemá až taký vplyv, pretože každé šteňa vyskakuje a hryzie kým mu nevysvetlíš že to nesmie, aj keď je dosť vybehané.

A netráp toho chlapca reflexným oblúkom, to je úplne off topic, chceš tým len dokázať že ovládaš odborné pojmy a spraviť dojem.

Klub chovateľov dalmatínskych psov - http://www.dalmatian.sk | Doberman klub SR - http://www.dobermann.sk
Kynologický klub Staré Ihrisko - http://www.kksi.sk | Kynologický klub Ekoiuventa - http://www.ekoiuventa.sk
Igor
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 213

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Hanka 1 » Pia 19.06.2009 10:00

Nevím, o co komu z nás jde, jestli tobě o něco jiného než jak vysvětlit tomu majiteli, jak má s pejskem komunikovat, tak to nepodsouvej prosím mě. Když si projdeš moje příspěvky, zjistíš, že všude zdůrazňuju, že se pracovat se psy učím..... . Netvrdím dogmata o cukru a biči, jako ty.

Vysvětli mi prosím, jak chceš naučit psa cokoli, jakýkoli povel správně a rychle a spolehlivě, když nevíš, co to je reflexní oblouk a neumíš s ním pracovat????? Nejde o odborné názvy, klidně tomu můžem říkat dlouhé nebo krátké psí vedení, to je fuk, ale pracovat by s tím měl majitel každého psa umět. Nebo máš jiný názor?

Jak můžeš po tom psovi chtít, aby uznával autoritu někoho, kdo s ním neumí komunikovat? Chceš si jí vynutit? Je to ŠTĚNĚ, nesocializované, toužící po kontaktu s kýmkoli a po zábavě, po pozornosti. Nedřív s mu ten člověk musí naučit rozumět a komunikovat s ním, pak si autoritu vybuduje. Protože ta se křičením povelů opravdu nebuduje. A aby ti pes fungoval, respekt by měl být vzájemný. Není dobré ho chtít jen po jedné straně.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Sunny » Pia 19.06.2009 10:09

Igor píše:...kúsanie by som láskou už vôbec nenazýval...Ten psík má problém s disciplínou a uznaním autority svojho pána, nie s prejavovaním lásky.

Tak s tým si dovolím nesúhlasiť. Huskáčka prejavovala svoju radosť pri mojom príchode domov tým, že mi chytila ruku do huby. Spočiatku tiež dosť silno. Ale stačilo pár krát tou rukou zatlačiť oproti (stisnúť im hubu) a pochopila, že musí buď jemnejšie, alebo vôbec. S disciplínou a autoritou to nemalo ani ťuk. Detto keď sa snažila po mne skákať - uhla som sa s komentárom typu dole ty trúba pojašená :smile:, posadila ju (aj manuálne ak bolo treba) a hladkalo sa až vtedy, keď bola v klide a neskákala po mne. Tiež veľmi rýchlo pochopila. Aj bez fuj a odchodov a neviem čoho :nwm:
Offtopic: Teraz mám na líci "monokel" od druhej huskáčky - ale z toho sa paradoxne teším, lebo konečne sa to zvieratko teší, keď prídem domov a neuteká sa schovať do kúta :jupi:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Igor » Pia 19.06.2009 10:24

:lol: toto už začína byť zasa viac vtipné, ako rozumné.
Hanka, píšeš veľa a strašne emocionálne, ale žiaľ postráda to jednak logiku, ale aj smerovanie k nejakému rozuzleniu...
Chytáš ma za slovíčka a prekrúcaš, úmyselne presmerovávaš tému smerom k okrajovým sporom, vyvolávaš megafylozofické otázky ako obojstranný rešpekt (vec s ktorou sa apriori nedá nesúhlasiť, ale v danom kontexte je to nepodstatné), potom vyťahuješ reflexný oblúk, aby si spravila dojem... no sú to všetko veľmi šikovné, ale veľmi nekalé diskusné praktiky - tejto slovíčkovej vojny sa viacej zúčastňovať nebudem. Želám Ti príjemný deň.

Klub chovateľov dalmatínskych psov - http://www.dalmatian.sk | Doberman klub SR - http://www.dobermann.sk
Kynologický klub Staré Ihrisko - http://www.kksi.sk | Kynologický klub Ekoiuventa - http://www.ekoiuventa.sk
Igor
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 213

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Amaguk » Pia 19.06.2009 10:38

Igor píše: vyvolávaš megafylozofické otázky ako obojstranný rešpekt (vec s ktorou sa apriori nedá nesúhlasiť, ale v danom kontexte je to nepodstatné)

prepac, ale neda mi nezareagovat, aj preto, ze asi nie celkom rozumiem, co mas na mysli. Preco je obojstranny respekt vec, s ktoru sa apriori neda suhlasit? :nwm:
Myslim si, a moja skusenost mi to potvrdzuje, ze ten spravny vztah so psom sa bez respektovania jeho osobnosti a jeho potrieb dosiahnut neda...aspon ja by som sa s mojim psom bez toho nedostala nikam (resp. urcite nie zelanym smerom) :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod johny5 » Pia 19.06.2009 10:46

Nejdem sa tu do tejto Vasej debaty nejako starat ale len napisem ako to robim ja.Vzdy ked dojdem odniekial psi uz hulakaju od radosti ze sa vraciam.Kedysi v zaciatkoch som skusal vyuzit metodu IGOR.Ta jednoznacne nefungovala lebo psi ako napisala Hanka nechapali o co ide.Akoze netvrdim ze by so to tou metodou nedokazal urobit.ALE preco mam hukat na psa ked on sa na mna tesi ze ma konecne vidi a dava mi na javo radost.Potom som skusal metodu HANKA lenze akonahle som si cupol psi ma div ze nenabili do chodnika co mi skakali az po hlave.Takze akosi ani tato metoda mi nezabrala a mohol som ju kludne skombinovat aj s metodou IGOR.Tak so rozmyslal co psi urobia ked ich pozornost odvediem inam a ja zatial vpalim dnu bez toho aby som vypadal ako prasa od blata.Zacal som im nosit piskotky a hadzat im ich tak aby ich utekali zrat a ja som prebehol.Casom sa naucili tak rychlo zozrat piskoty ze kym by som dosiel ku vchodu miniem aj dva pakle piskot.Tak som zacal pouzivat bezny povel sadni (z pociatku musel byt vazne hlasnejsi)a casom sa to ustalilo tak ze akonahle vojdem do brany psi uz cakaju.Nemusim pouzivat povel sadni len sa k nim naklonim a ak nieco mam dam im to ak nie nedam ale len celou cestou ku vchodu ich chvalim a skrabkam za chodze.To je vsetko.Su uz tak nauceni ze keby aj chceli skakat zvedavost ci nieco nemam je silnejsia a staci pri naznaku kludnym tonom povedat Nieee.
TOT VSJO.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Baarbora » Pia 19.06.2009 10:52

Igor a Tebe nepride zvlastne "stekat" na stena povel, ktoremu absolutne nerozumie?(myslim tym to FUJ). To mi pride ako vypustit psa na luke a kricat do nemoty KU MNE, napirek tomu, ze pes absolutne netusi, co to nanho kricim a zvysoka na mna :kak:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod johny5 » Pia 19.06.2009 10:54

Igor ten psik je od radosti ze majitel prisiel v hysterii ktoru prejavuje tymto sposobom.Nieje to vec nedisciplinovanosti.Je to vec vychovy a spolocneho nepochopeneho vztahu medzi psom a majitelom.Keby majitel prisiel a dal psovi pamlsok zohol sa k nemu a odopol ho -skakal by uz len minimalne co by dokazal previest na inu cinnost alebo vec.To je vsetko.Ten psik je mlady a keby to takto robil a hlavne v klude tak to velmi rychlo pochopi.
To je len moj nazor zo skusenosti so psami na retazi.A este sa mu moze stat ze ked bude odchadzat pes ho cvakne do zadku alebo stehna preto lebo odchadza a nechava ho tam...
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Skákanie a kúsanie

Poslaťod Hanka 1 » Pia 19.06.2009 10:56

Igor píše::lol: toto už začína byť zasa viac vtipné, ako rozumné.
Hanka, píšeš veľa a strašne emocionálne, ale žiaľ postráda to jednak logiku, ale aj smerovanie k nejakému rozuzleniu...
Chytáš ma za slovíčka a prekrúcaš, úmyselne presmerovávaš tému smerom k okrajovým sporom, vyvolávaš megafylozofické otázky ako obojstranný rešpekt (vec s ktorou sa apriori nedá nesúhlasiť, ale v danom kontexte je to nepodstatné), potom vyťahuješ reflexný oblúk, aby si spravila dojem... no sú to všetko veľmi šikovné, ale veľmi nekalé diskusné praktiky - tejto slovíčkovej vojny sa viacej zúčastňovať nebudem. Želám Ti príjemný deň.


Souhlasím, nemá to smysl. Jen to dělání dojmu - nesuď mě podle sebe, prosím. Přeji Ti také příjemný den.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik