Tichý zabiják

Sem píšte vaše rady a nápady.

Tichý zabiják

Poslaťod Shebiq&Miky » Ned 19.04.2009 14:56

Poznám jedného psa - borderku. Je moc zvláštny. Keď bol šteňa tak som sa s ním v poho hrávala, neskôr začal byť divný. Skákal do svojej spoločníčky, štekal na mňa. Nevidela som ho asi mesiac. Potom som k nemu prišla a on na mňa pozeral upreným pohľadom. Trošku ma to prekvapilo ale priblížila som sa k nemu. Dala som mu oňuchať ruku no ignoroval to. Dal sa mi pohladkať ale stále na mňa zízal. A zrazu.. WAF! Keby som nebolo uskočila asi by ma dohrýzol, tak sa na mňa vrhol. Máte podobnú skúsenosť? Čím to je? Ublížil mu niekto? Vždy keď idem okolo neho, mám pocit akoby ma nenávidel. :plac:
Shebiq&Miky
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Liana » Ned 19.04.2009 16:28

no ja som mala taku skusenost s otcovym dobermanom, ale unho to bolo sposobene vekom, bol uz stary a stavalo sa ze ma nespoznal a parkrat takto po mne skocil. napriklad sme sa spolu hodinku hrali vonku, potom som si sla dnu prezliect nohavice a po tych 10 minutach uz na mna pozeral ako na uplne cudzieho cloveka :plac:
Liana
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1331
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Tichý zabiják

Poslaťod agah » Pon 20.04.2009 9:16

Jedine co Ti mozem povedat je to, ze agresivita v akejkolvek podobe je vzdy prezleceny strach. Bolo by dobre vediet o psovi viac aby sa dalo spekulovat co sposobuje take chovanie.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Lena » Pon 20.04.2009 10:14

Shebiq&Miky píše:Poznám jedného psa - borderku. Je moc zvláštny. Keď bol šteňa tak som sa s ním v poho hrávala, neskôr začal byť divný. Skákal do svojej spoločníčky, štekal na mňa. Nevidela som ho asi mesiac. Potom som k nemu prišla a on na mňa pozeral upreným pohľadom. Trošku ma to prekvapilo ale priblížila som sa k nemu. Dala som mu oňuchať ruku no ignoroval to. Dal sa mi pohladkať ale stále na mňa zízal. A zrazu.. WAF! Keby som nebolo uskočila asi by ma dohrýzol, tak sa na mňa vrhol. Máte podobnú skúsenosť? Čím to je? Ublížil mu niekto? Vždy keď idem okolo neho, mám pocit akoby ma nenávidel. :plac:


áno poznám....keď som bola malá tak si matne spomínam že sme mali psíka...bol úplne zlatý ale začalo mu "hrabať". nikto mu nič nerobil, nikdy mu nebolo ublížene ale vždy keď sme ho začali škrabkať tak začal vrčať...bolo to pod hrdlom-inokedy to miloval....až raz ho takto škrabkal brat a nestihol ani zavrčať, len zmeravel a v momente ho kusol...pamätám si len že som sa ho bála hrozitansky moc a myslím že naši ho utrazili (teda povedali že ho niekomu darovali ale tomu neverím). Báli sa že by znovu bez príčiny zaútočil....viem že mnohý poviete že to nebolo bez príčiny ale ja ako dieťa som tam fakt žiadnu príčinu nevidela.... :nwm:
Lena
Big Dog
 
Príspevky: 1754

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 20.04.2009 13:26

Neviem, ako si myslela ten príspevok, či to chcete riešiť, alebo "len tak", ako zaujímavosť.
V každom prípade, sa k takému psovi nepribližujeme priamo, pozerajúc na neho, "z výšky", s natiahnutou rukou. To všetko v tú chvílu takýto pes berie ako nátlak. Svojou meravosťou ten pes dáva jasne na javo, že s tým, čo sa práve okolo neho deje nechce mať nič spoločného a to že si k nemu dala ruku už nevydržal pretože si nerešpoektovala to, čo sa ti snažil zdeliť od okamihu ako ste sa skontaktovali. To, že ťa teraz "nenávidí" je len dôsledok toho, čo sa stalo a neverí ti.
Treba tam obnoviť dôveru. Ako na to, tu už bolo písané viac krát. Len s upozornením, že ak sa do toho niekto začne púšťať, tak s plným vedomím toho čo a ako chce dosiahnuť a s vedomím toho, že sa v žiadnom prípade nesmie použiť nátlak. Najlepšie konzultovať s kompetentným človekom.
To čo me ti napísali je ale len reakcia na to čo si popísala a zrejme nielen ja mám ten dojem, že tam toho bude asi viac a v širších súvislostiach.
Z tvojho príspevku sa však dá vytušiť, že ten psík nieje celkom tak "tvoj biznis", tam musia zapracovať majitelia, nikto iný.
:ua:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Tichý zabiják

Poslaťod johny5 » Pon 20.04.2009 22:23

Agresivita je vzdy prezleceny strach? A co potom cholerizmus?
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Amaguk » Pon 20.04.2009 22:30

agah píše:Jedine co Ti mozem povedat je to, ze agresivita v akejkolvek podobe je vzdy prezleceny strach.

tak to teda nie :nie:
je viacero druhov agresivneho spravania, strachova agresivita je len jedna forma a moznost
treba si precitat nieco z etologie - Mikulica, Abrantes, Lorenz...
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Cathie » Pon 20.04.2009 22:39

Ulf to napisala dobre. Ale mna zaujal aj ten upreny pohlad a ignoracia tej ruky, hlavne preto, ze pises, ze je to borderka.. neda mi nespytat sa - nedrzala si nieco v druhej ruke? pozeral sa ti do oci alebo sa pozeral na nejaku.. tvoju "cast" tela/oblecenia/ruksaku/hocicoho..? reagoval vyslovene agresivne a utocne? nevyzeral, ze sa zameriava na jeden jediny bod a ze si ta okrem toho vlastne ani nevsima?

Mne sa totiz parkrat stalo, ze po mne vlastna bordera "skocila" ale preto, ze som nieco mala v ruke alebo som sa s nou predtym hrala a ona zostala fixovana trebars na rukav a akosi jej nedoslo, ze to je moja ruka a proste po nej chnapla rovnako ako predtym v hre po hracke, ale samozrejme hned na to sa uvedomila, ak som sa aj nestihla uhnut.. bordery su obcas magori a mam dojem, ze im niekedy celkom nedochadzaju suvislosti :angel:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Tichý zabiják

Poslaťod johny5 » Pon 20.04.2009 22:46

Cathie to nieje len u borderiek .... Tazko sa to tu vyriesi
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Cathie » Pon 20.04.2009 23:41

Johny netvrdim, ze iba u borderiek, ale je to pre ne podla mna dost charakteristicke, preto som sa ozvala.. tranz alá pohlad, strnulost, ignoracia vsetkeho ostatneho a skok vidim pomaly kazdodenne a nie vzdy to vyzera tak uplne normalne a priatelsky.
Tiez si myslim, ze tazko tu cosi taketo vyriesit a najlepsi navod, ako to riesit, tu dala Ulf podla mna. Ten by mal tak ci tak pomoct tomu, aby sa to neopakovalo, nech je dovod akykolvek..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Tichý zabiják

Poslaťod agah » Uto 21.04.2009 7:28

Amaguk! Ale to su predsa strasne stare teorie, ktore sa zakladaju este na teorii dominacii. Esta aj guru - Fisher od toho cuvol!
Skus toto: http://www.journalvetbehavior.com/ Eskeland, Tillung, Bakken, Hundeskole, Lysekloster a ini robili vyskum na Pensylwannia University tykajuci sa agresivity psov a metod ucenia sa.

tranz alá pohlad, strnulost, ignoracia vsetkeho ostatneho a skok vidim pomaly kazdodenne a nie vzdy to vyzera tak uplne normalne a priatelsky.
To je dost vseobecny popis - zislo by sa vediet kam upiera zrak, v akej polohe su usi, chvost, aky je vyraz pyska, atd... Velmi zaujimavo pise o tom Turid Rugaas vo svojej knihe "On Talking Terms with Dogs: calming signals". Tych calming signals (ukludnujucich signalov) je 29 - treba ich poznat aby sme vedeli precitat chovanie psa a pripadne - komunikuju sposobom pre psa zrozumitelnym vedeli ho ukludnit. Niektore z tych signalov som vyskusala na svojej bojazlivej fene a funguju uzasne.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Amaguk » Uto 21.04.2009 9:50

Offtopic:
agah píše:Amaguk! Ale to su predsa strasne stare teorie, ktore sa zakladaju este na teorii dominacii. Esta aj guru - Fisher od toho cuvol!


agah, hadam nam len nechces nahovorit ze Abrantes je zastarala teoria? :heh:
zrejme si tie nove teorie necitala dost pozorne, inac by si nemohla tvrdit, ze agresivita nie je nic ine, len strach :no:
teoria dominacie a vysvetlovanie agresivity cisto strachom su dve odlisne veci.

P.S. "najlepsie" je podporit svoje tvrdenie odkazom na casopis, k full textu ktoreho sa bez zaplatenia neda dostat :pac: :ach:

a este taka mala poznamka - Pensylwannia neexistuje, stat aj univerzita sa vola Pennsylvania :ahoj:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Cathie » Uto 21.04.2009 14:50

agah píše:
tranz alá pohlad, strnulost, ignoracia vsetkeho ostatneho a skok vidim pomaly kazdodenne a nie vzdy to vyzera tak uplne normalne a priatelsky.
To je dost vseobecny popis - zislo by sa vediet kam upiera zrak, v akej polohe su usi, chvost, aky je vyraz pyska, atd...

Ved preto som sa pytala na podrobnejsi opis. Zbytocne tu ja budem opisovat moju fenu - u ktorej viem, co to znamena - akurat by som mohla ovplyvnit "druhu stranu"..

agah píše:Velmi zaujimavo pise o tom Turid Rugaas vo svojej knihe "On Talking Terms with Dogs: calming signals". Tych calming signals (ukludnujucich signalov) je 29 - treba ich poznat aby sme vedeli precitat chovanie psa a pripadne - komunikuju sposobom pre psa zrozumitelnym vedeli ho ukludnit. Niektore z tych signalov som vyskusala na svojej bojazlivej fene a funguju uzasne.

O upokojujucich signaloch ("konejsivych") sa tu toho aj na fore da dost precitat.. :ahoj:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Shebiq&Miky » Str 22.04.2009 19:47

Ulfheiðr píše:Neviem, ako si myslela ten príspevok, či to chcete riešiť, alebo "len tak", ako zaujímavosť.
V každom prípade, sa k takému psovi nepribližujeme priamo, pozerajúc na neho, "z výšky", s natiahnutou rukou. To všetko v tú chvílu takýto pes berie ako nátlak. Svojou meravosťou ten pes dáva jasne na javo, že s tým, čo sa práve okolo neho deje nechce mať nič spoločného a to že si k nemu dala ruku už nevydržal pretože si nerešpoektovala to, čo sa ti snažil zdeliť od okamihu ako ste sa skontaktovali. To, že ťa teraz "nenávidí" je len dôsledok toho, čo sa stalo a neverí ti.
Treba tam obnoviť dôveru. Ako na to, tu už bolo písané viac krát. Len s upozornením, že ak sa do toho niekto začne púšťať, tak s plným vedomím toho čo a ako chce dosiahnuť a s vedomím toho, že sa v žiadnom prípade nesmie použiť nátlak. Najlepšie konzultovať s kompetentným človekom.
To čo me ti napísali je ale len reakcia na to čo si popísala a zrejme nielen ja mám ten dojem, že tam toho bude asi viac a v širších súvislostiach.
Z tvojho príspevku sa však dá vytušiť, že ten psík nieje celkom tak "tvoj biznis", tam musia zapracovať majitelia, nikto iný.
:ua:


Áno, možno som sa zo začiatku k nemu priblížila celkom bez obáv a s natiahnutou rukou - chcela som ho "pozdraviť" nemala som tušenie že urobí toto keď sme sa spolu hrávali. Problémom je že on vlastne majiteľov viac menej nemá - stráži pri koňoch, čoskoro pôjde ku ovcam a jeho majitelia teda majitelia družstva nemajú čas sa mu venovať.
Shebiq&Miky
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7

Re: Tichý zabiják

Poslaťod Shebiq&Miky » Str 22.04.2009 19:51

Cathie píše:Ulf to napisala dobre. Ale mna zaujal aj ten upreny pohlad a ignoracia tej ruky, hlavne preto, ze pises, ze je to borderka.. neda mi nespytat sa - nedrzala si nieco v druhej ruke? pozeral sa ti do oci alebo sa pozeral na nejaku.. tvoju "cast" tela/oblecenia/ruksaku/hocicoho..? reagoval vyslovene agresivne a utocne? nevyzeral, ze sa zameriava na jeden jediny bod a ze si ta okrem toho vlastne ani nevsima?

Mne sa totiz parkrat stalo, ze po mne vlastna bordera "skocila" ale preto, ze som nieco mala v ruke alebo som sa s nou predtym hrala a ona zostala fixovana trebars na rukav a akosi jej nedoslo, ze to je moja ruka a proste po nej chnapla rovnako ako predtym v hre po hracke, ale samozrejme hned na to sa uvedomila, ak som sa aj nestihla uhnut.. bordery su obcas magori a mam dojem, ze im niekedy celkom nedochadzaju suvislosti :angel:


Pozeral mi priamo do očí, hneď sa mi to zdalo divné.
Shebiq&Miky
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik