Psychopat závislý na aporte

Sem píšte vaše rady a nápady.

Psychopat závislý na aporte

Poslaťod Maruška » Str 21.01.2009 15:13

Lebo ten moj je-teda ona. Potrebovala by som ju odnaučit aportovat-je na tom závislá a nedokáže robit nič iné-chcela by som mat normálneho psa ale s nou to nejde, o fyzický kontakt nemá záujem a vmomente ked sa nájde niekto-najčastejšie okloidúci-kto jej bude hádzat (hocičo-šišku, jablko, drevo..) svet pre nu stráca význam. A nemozem sa s nou nijak hrat, čokolvek jej ponuknete všetko je pre nu len aport- a skúste sa hrat so psom a hračkami bez toho aby ste muto aspon raz nehodili ked aj len kúsok od seba...Najprv som skúšala využit vo svoj prospech-pre aport totiž urobí hocičo-ked som mala loptičku v ruke venčili sme sa bez vodidla( inak je to hyperaktívna a nie velmi poslušná) a šla vedla mna jak mátoha :no: Ale ked ju chcem niečo naučit-tak sa trasie na aport že mi je schopná ho vytrhnút z ruky, resp. vobec nevníma čo od nej chcem-len čumí a trasie sa...no hroza. Neviem ale či je to dobrý nápad a či by som jej to nemala úplne zatrhnút-vo všetkých podobách a na stálo, aj ked zabudnút to asi nezabudne. Rada by som to aspon zmiernila...Zmena nastáva len v prípade že si ju vezmem dnu do izby..vtedy sa nechá aj hladkat a škrabkat bruško, ale po pár minútach ak sa jej náhodou nevenujem (nemožem sa stále len jej lebo moja čiva jej zo žiarlivosti vačšinou visí na krku :smile: ) ak nemá čo rozhrýzat sa prechádza jak lev v klietke hore dole a knučí-len tak....V poslednom čase sa to mierne zlepšilo, lebo som jej zatrhla prístup k plotu tak že jej už zriedkavo niekto niečo hodí, ale stále sa s nou nedá nič robit. A nedajbože aby sa u nás objavila návšteva-každý nový človek je potencionálny hádzač a tak nikomu nedá pokoj-a ak ju zavriem inde obdaruje nás neutíchajúcim monotónnym štekotom...Máte s takýmto správaním niekto skúsenost??? Budem vďačná za každú radu :lol:
Aj veľký pes s ešte väčším srdiečkom je niekedy ukrytý v malom obale :-) M.
Maruška
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 171
Bydlisko: Šurany

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Cathie » Str 21.01.2009 15:30

Moja je psychopat na tiene, nahananie snehu a listov (ked jej ich niekto kopne). Rovnako tak na aport a vseobecne na hracky, ale podarilo sa mi to zmiernit tym, ze som jej sustredenie na tieto veci prerusovala povelmi obcas a vyzadovala som ich presnost, takze na chvilu proste na tu vec zaujmu musela zabudnut. A zlepsilo sa to hlavne ked som zacala pouzivat kliker, pretoze ten pre nu bol minimalne tak zaujimavy ako vsetky tieto veci. Takze urcite ten aport obmedzit, neviem ci uplne rusit, ale.. ked uz tak jej ho hadz ty, len vonku a ako velku odmenu. Zo zaciatku by som ho asi vypustila uplne - ked jej tyzden nikto nic ani len nepusti na zem, neviem neviem, ci ju to bude tak bavit aj nadalej :no:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod johny5 » Str 21.01.2009 15:31

Dievca moje vies co by niektori ludia dali za to aby mali takeho psa?Vies ako sa pekne da naucit aporter novym cvikom?Musis vsetky cviky stavat na odmene aportovania.je to velmi jednoduche ale musis sa ovladat a nestracat nadej.Proste uvediem obycajny priklad.Ucis psa napr: mechanicky cvik sadni a ked ho casom urobi sam dostane loptu.Inak nic nebude.Pes sa musi tiez naucit ovladat...Co sa tyka teba musis si vybrat ci chces psa len na maznanie alebo ho aj nieco naucit.Ak ho chces naucit tak si to obratte.Nech nevydiera ona teba ale vydieraj ty ju.Najprv urob-potom bude lopta.Napisal som to dost vseobecne ale takuto podstatu by som zvolil co sa tyka vycviku.
Naposledy upravil johny5 dňa Str 21.01.2009 16:48, celkovo upravené 1
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Silwuska » Str 21.01.2009 16:06

No podla toho co pisala tak chce normalneho psa ktoreho sa da aj pohladkat...kedze pisala ze inak nieje moc poslusna...takze chapem ze jej to ze pes nemysli na nich ine len aport prekaza...

Ja ti napisem co by som spravila ja...ja by som toto brala ako vynucovanie si niecoho...pride mi to to iste ako ked si moj pes snazi vynutit to aby som ho pustila za druhym tym ze sa trasie, skuci a nevnima...toto treba zatrhnut, s loptickou sa moze hrat, ale ty to musis mat vzdy pod kontrolou...ja neviem skusim priklad...pridete von...troska jej pohadzes lopticku, schovas ju do vacku, ak by na teba skakala a vyzadovala si ju razne povies nie...chvilku nevsimat, a potom skusit taky bezny vycvik ako k nohe, sadni, vstan, k nohe lahni...proste par povelov....zacala by som tiez ucit ostan za kazdych okolnosti...tym by si mohla predist tomu ze v dialke uvidi niekoho nieco hadzat a rozbehne sa za tym...

No a ten problem s navstevami...uplne jednoducho by som psa naucila povel Miesto...ziadne zatvaranie inam, proste ma pelech kde proste musi byt az kym ju ty neprepustis...ak by navstevu neotravovala tak moze byt pri vas, ale ak by zacala tak hned miesto a tam musi cucat...

Inak je mi jasne ze ti nieje moc prijemne ze pes ma ako motivaciu nejaku blbu lopticku a nie teba :ua: co to mas NOcko??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Cathie » Str 21.01.2009 16:15

Offtopic: Myslim, ze pise o JRT.. teda aspon z tem som vycitala ze ma JRT a civavu, je tak? :smile: Inak neviem preco, ale ja som si predstavila labrosku, ked som to citala :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Ulfheiðr » Str 21.01.2009 19:30

proste ma pelech kde proste musi byt az kym ju ty neprepustis..

Silwuš, vieš si predstaviť, ako je niečo takéto pre hyperaktívneho russela extrémne náročné na psychiku?
Ja myslím, že základ je tak ako písal Johny, že pes sa musí v prvom rade naučiť ovládať. Potom môže ísť ďalej.
Osobne by som aporty proste zatrhla, a oboznámila s tým aj svoje okolie. Priateľ od Sunny má tiež aport maniačku a vždy každému novému povie, aby jej nič nehádzal, aj keby chcela. A že chce. Prosí, strká ti do ruky polienka a tak ďalej.
ja to vidím na zabavenie a portov a vedenie normálneho života. Výcviku, maznania, nadobúdania dôvery a tak ďalej. Len bez aportu, tak ako alkoholik bez alkoholu. Ale treba rátať s tým, že keď sa zabaví závislosť, začínate tak trochu od nuly, začínate budovať nový život s novými hodnotami.
Čo sa týka tej hry, akože sa nedá hrať bez hádzania. Je to veľmi jednoduché. Proste to nehodíš. Nejaký problém? :no:
Ale celkovo si myslím, že tambude niekde inde nejaký základný problém, nielen aport magoriáda. Písala si že skučí a chodí dookola. To prečo. Lebo si chce hádzať, alebo len tak.
Máš russela, to znamená, že máš veľmi tvrdého pracovného psa. Ako ju zamestnávaš? Choď s ňou behať, byciklovať plávať, lyžovať. Zamestnaj jej hlavu vycvikom, nejakými logickými hrami na vyhľadávanie vecí, najlepšie niečo čo pripomína noru, rob s ňou agility...
Tož môj pohľad. :ahoj:
A taktiež by som výrazne podčiarkla to, čo napísala Silwuš, a to pracovať na ovládateľnosti, aby sa ti nestala nejaká nepríjemnosť.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Maruška » Str 21.01.2009 20:41

Ale to je fakt - ona vydiera ( Inak hej, je to JRT). Proste si prinesie hračku, položí ju predomna, lahne si a čaká - ak nereagujem zašteká a posunie mi ju bližšie alebo podá do ruky a ked aj tak nič šteká a dožaduje sa. A prišla som na dalšiu chybu ktorú robím - nemám na nu čas! Teraz som mala skúšky a videli sme sa akurát pri kŕmení... Musím to napravit, aj ked to nie vždy je lahké :ach: Prišla som o 17.30 z práce a vonku leje...No čo s nou.. A ked začne 9.2. škola...zas kopa času v čudu...Ale nejak si to musím zariadit inak to nepojde..A u nej je asi naozaj ten problém - že sa musí naučit ovládať...to ona nevie-niekedy sa neovládne a napr. minule doriadila kocúra ( doma mám 4 mačky, niekedy si ich ani nevšimne, niekedy s nimi spí a niekedy by ich zabila-nechápem to ).
Len teraz naozaj neviem- mám ten aport využiť proti nej a naučiť ju prostredníctvom neho niečo, alebo ho zatrhnúť a cvičiť na odmenách a tak... Lebo ona kôli nemu urobí fakt hocičo-pred asi rokom a pol skočila do ohňa- a ked poviem "do" tak myslím DO (odniesla si to predná laba a papuľa). A to nespomínam kolko krát skončila v ladovej vode (resp. takmer pod ladom..) Ach, mať tak o 40kg viac a je z nej špičkový záchranár :jupi:
A to je už teraz menej divoká ako bývala...(a najhoršie je to pred háraním-vtedy je mesiac ako čert). Ozaj, tí z vás ktorí majú viac ako jedného psa-bijú sa vaši niekedy? Lebo kým toto píšem tak sa tie moje nádhery ( JRT vs. čiva) skoro rozporcovali :smile: Kôli tyčinke :smile: ... Ale to je len taká otázka pomimo
Aj veľký pes s ešte väčším srdiečkom je niekedy ukrytý v malom obale :-) M.
Maruška
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 171
Bydlisko: Šurany

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod wer » Str 21.01.2009 20:48

co si cakala, ked si si brala JRT?!
smutne, je to dnes modne plemeno a vacsina ludi si vybera podla obrazka a nedokazu dat psovi to, co potrebuje.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Maruška » Str 21.01.2009 21:12

Tak pozor- určite som si ju nevyberala podla obrázka! :nie: A ani za to že je teraz v móde nemôžem, pred štyrmi rokmi tomu tak nebolo... Niekomu to asi pripadá že - ha, kúpila si psa a nevie čo jej z neho vyrástlo a nevie si s ním rady! No ďakujem... A prečo toto plemeno? mala som pred ňou vlčiaka a mamka povedala že už nikdy viac...požiadavka bola aby to bolo malé, krátkosrsté, veselé a hravé, najlepšie teriér. Viem že takých je veľa,ale voľba padla na ňu... a ONA je len jedna :lol: :lol: Zas si nemyslite že patrím k tým čo si kúpia psa len preto že ho má aj sused... A viem, priznávam, za to si môžem sama že až tak dobre neposlúcha (veľa psov neposlúcha vôbec)- lebo som mala na ňu posledne málo času (bývalo to lepšie... :ua: )..Ale aspoň sa snažím to zmeniť. A chcem to robiť poriadne, inak by som sem určite nevypisovala a neradila sa tu so všetkými o takých "hlúpostiach" či psovi loptičku hádzať alebo nie...
Aj veľký pes s ešte väčším srdiečkom je niekedy ukrytý v malom obale :-) M.
Maruška
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 171
Bydlisko: Šurany

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod wer » Str 21.01.2009 22:05

ja len, ze k tomu, co od psa pozadujes (neaportovanie, hladkanie a pod), sa JRT vobec nehodi, takze si si to asi zle premyslela..
a co sa tyka "neposluchania", so psom-aporterom sa najlepsie pracuje. zakladom kazdeho cvicenia je motivacia - v tvojom pripade to je aport, staci to vyuzit vo svoj prospech.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Cathie » Str 21.01.2009 22:08

Maruška ako teraz pises o tom case, zakladny problem bude asi v tom, ze je malo zamestnana a nudi sa, to suvisi podla mna aj s tymi mackami. Je s nimi za dobre, ale ked sa nudi, aj macka jej postaci na zabavu. Ak ju chces naucit normalnemu zivotu a tomu, aby si nevynucovala pozornost a aporty, v prvom rade jej musis dat to co potrebuje - zabavu, psychicke aj fyzicke vytazenie. A potom ked sa jej dostane toho, co potrebuje, bude sa to vsetko zlepsovat ovela rychlejsie.. :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Cathie » Str 21.01.2009 22:11

wer píše:ja len, ze k tomu, co od psa pozadujes (neaportovanie, hladkanie a pod), sa JRT vobec nehodi, takze si si to asi zle premyslela..

Ale ved ona netvrdi, ze potrebuje dokonaleho domaceho milacika. Ale toto co opisuje, ze pes uz nic ine vlastne ani nechce robit, to uz je psycho a neospravedlnuje to ani to, ze je to JRT..

wer píše:a co sa tyka "neposluchania", so psom-aporterom sa najlepsie pracuje. zakladom kazdeho cvicenia je motivacia - v tvojom pripade to je aport, staci to vyuzit vo svoj prospech.

Aj o tom pisala, ze to skusala a sice pes poslucha viac, ale problem ze z aportov je uplne mimo, to neriesi. Podla toho co pise, ten pes uz pre nic ine pomaly ani nezije.. neviem ci si videla ozaj zblazneneho psa do niecoho (mam doma borderu, ktora je taka na tiene, viem o com hovorim).
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod wer » Str 21.01.2009 22:28

no, cathie... ja mam pracovne vedeneho NO a ver mi, ze viem, co to je. a ono...mna to dokonca tesi!!

z hyperaktivneho psa nikdy kludneho gaucaka mat nebude (ak, samozrejme, neratame zlomenie psa). taky pes potrebuje robit, niecim zamestnat. ked nie, tak si to riesi po svojom a vyventiluje sa inde.

a co sa tyka cvicenia... formu, ze "skusala" ja neuznavam. ked to nevie, nech sa s niekym poradi, nech niekam zajde a ten nech jej ukaze, ako sa so psom (aj s tym aportom) pracuje.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod Cathie » Str 21.01.2009 22:51

Wer, ved ten aport je vyuzitelny, to urcite.. ale az v momente, ked je pre neho pan prednejsi ako hracka, co nevyzera, ze je tento pripad (prepac Maruška, mozno to tak nie je, ale sama to poznam u svojej a to ja s nou mam vyborny vztah, aj tak jej sibe z niektorych veci). Takze najprv jej treba ukazat, ze existuje aj ina zabava a hlavne ze zdrojom zabavy je PAN a nie ktokolvek, kto jej hodi aport..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Čo robiť ak je váš pes psychopat?

Poslaťod mekkapu » Str 21.01.2009 23:03

Cathie píše:Offtopic: Myslim, ze pise o JRT.. teda aspon z tem som vycitala ze ma JRT a civavu, je tak? :smile: Inak neviem preco, ale ja som si predstavila labrosku, ked som to citala :lol:


Offtopic: :oo: je to čudné, ale aj ja som si predstavovala pri čítaní labradora!!!!!! :haha:
mekkapu
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1039
Bydlisko: okres Komárno

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik