Vytriedit - strihanie + prechladnutie

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 17:00

Je rozdiel medzi NEGATÍVNYM trestom - to znamená psovi odoberieš niečo čo chce a medzi trestom POZITÍVNYM - psovi pridáš niečo nepríjemné. A mám psy jeden má 1,5 roka a druhý 3,5.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod Lindchen » Ned 20.03.2011 17:06

Ok, takže odoberiem psovi spred očí stádo sŕn aj ich stopy :haha: . To keby som vedela, tak ani na fórum nechodím :heh: . To, že prišiel o pamlsok, ktorý by inak bol dostal, keby prišiel na privolanie, má môj pes akosi v niektorom zo svojich zadných orgánov. Existuje totiž ešte samoodmeňovacie správanie. Na odopretý pamlsok sa mi vykašle, keď sa odmení sám naháňaním zveri/útokom na psa/dosaď si, čo len chceš.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 17:10

Pokial mas psa nezvladnuteho, preco ho vobec pustas z voditka? A ak chces skutocne zistit potencial klikeru, tak si o nom aspon nieco z 1. ruky zisti.

Pre priklad od K. Pryor

Prečo kliker tréneri nepoužívajú tresty tak ako aj odmeny?

Výsledok nejakého správania može byť nepríjemný, takisto ako aj príjemný. Tak prečo by trest nemal nasledovať po nežiaducom správaní, rovnako ako odmeny nasledujú po tom požadovanom?

Prieskum tvrdí, že trest može znížiť frekvenciu nežiaduceho správania, ale zvyčajne vedie k produkcii ďaľšieho nežiaduceho správania. Výsledky trestu ako tréningovej metódy je ťažké predvídať a kontrolovať.

Okrem toho, trest zvyčajne nie je identifikovaný označovačom správania. Väčšinou prichádza po udalosti a je zriedka spojený s určitým správaním. Vo vnímaní zvieraťa je trest náhodná, bezvýznamná udalosť. Je preto menej účinný ako kombinácia označenia udalosti a pozitívneho posilnenia pri zmene správania.

Kliker tréneri tiež cítia, že ich vzťah so zvieraťom je silnejší a cenený, keď sa zameriavajú skor na pozitívne ako na negatívne. Ako rozdiel medzi zvieratami ktoré tvoria správanie so zámerom a zvieratami kt. ho robia zo zvyku, rozdiel v prístupe a v nadšení medzi zvieratami, ktoré pracujú preto, aby získali odmenu než aby sa vyhli trestu je obrovský.

Ako može byť kliker použitý pre odnaučenie správania?

Kliker tréneri umožnia aby nežiaduce správanie vymizlo dosledkom nedostatku posilnenia. Ak zviera za správanie nie je odmeňované, nakoniec vymizne. Ak nežiaduce správanie pretrváva, kliker tréneri preštudujú správanie, aby pochopili, čo ho u ich zvierat posilňuje. Niekedy správanie posilňuje samo seba: štekajúci pes je menej unudený ako tichý. Štekanie je jeho vlastná odmena. Kliker tréner ponúkne tomuto psovi alternatívne žiaduce správanie, ktoré nahradí nežiaduce správanie.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 17:15

A je este jeden princip, neviem ako presne by sa to malo prelozit do slovenciny, ale tu je k tomu video.

http://www.youtube.com/watch?v=ck7wmjrG6OY
Nieco na styl stado srn, az na to ze je to krdel vtakov.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod Lindchen » Ned 20.03.2011 17:18

Offtopic: Kohutik, si trochu mimo, tak ťa uvediem na pravú mieru. Psa mám zvládnutého ako máloktorý majiteľ bígla, povedzme v BA. Chodí na voľno všade, ak bude chodiť na vodítku, isto sa privolanie naučí :pac: (šlkbnutie stopovačkou je tiež asi strašný prehrešok, je totiž ešte silnejšie, ako ten môj "kopanec" na prebratie z tranzu). O klikeri ma poučovať nemusíš, organizovala som jediný seminár na SK a som v kontakte s Klárou Kmoníčkovou a napr. Kristýnou Dostálkovou, o klikeri mám naštudovaného dosť z originálnej literatúry. Ale verím, že keď ti niekto prinesie nikdy necvičeného lovca - duriča, tak ho pomocou klikeru odnaučíš loviť a naučíš ho bezchybné privolanie, bez toho, aby bol akokoľvek silovo korigovaný či trestaný. Čisto tým, že ak nebude poslúchať, nedostane dobrotku. Budeš ho mať celý život na vodítku, tak zdrhať isto nebude :heh: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: agresivita

Poslaťod Amaguk » Ned 20.03.2011 17:30

Offtopic:
kohutik77 píše:A je este jeden princip, neviem ako presne by sa to malo prelozit do slovenciny, ale tu je k tomu video.

http://www.youtube.com/watch?v=ck7wmjrG6OY
Nieco na styl stado srn, az na to ze je to krdel vtakov.

vidno, ze si este nemala docinenia so skutocnym lovcom :no: pre kazdeho, kto vie, co je to,ked pes naozaj lovi a je v tranze, je toto video dost usmevne :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 17:38

V tom pripade ale nie si kliker trener, ale iba trener ktory pouziva kliker. A to je rozdiel. Seminar? A zistovala si si pri klikeri aj nieco ine ako ucenie trikov? Oducenie nez. spravania? A nikto netvrdi ze psa vsetko naucis hned. Ved som pisala ze ked ho cvicis ides od jednoduchsieho k tazsiemu. A pokial mas tej literatury o klikeri nastudovanej tak vela, mysslim od vycvikarov ktory sa tomu venuju trochu dlhsie(Karen Pryor, Emma Parsons...) a vezmes si ju k srdcu,poz. tresty by si nepouzivala vobec. Ale ked si nevidela ani rozdiel medzi pozitivnym a negativnym trestom tak tej teorii by si sa mala venovat asi trochu viac. Neber to odo mna zle, ja cvicim klikerom a viem ze moje psy by odo mna pokarhanie nezniesli lebo su prilis citlive a preto si to dost obhajujem. Viem ze kazdy ma iny nazor a toto je ten moj. A nevravim ze psa by si mala ucit privolanie na voditku, ale urcite nie po prvy krat na nejakom priestranstve, ktore nepozna a je tam plno rus. vplyvov. Kto to kedy videl.

A k tomu videu. Mam doma kokra kr.s labradorom(ten na avat.) a ked bol maly odbehaval za zverou, aportoval mi zive macky a vsetko co nasiel. Skusila som to a fungovalo. A zaujimave je ze to funguje aj u ludi kt. cvicia klikrom a tento princip zdokonalili.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 17:45

A este si neodpustim jeden clanok o klikri a privolani.

http://www.facebook.com/note.php?note_i ... 5040280206
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod Amaguk » Ned 20.03.2011 17:48

Offtopic:
A k tomu videu. Mam doma kokra kr.s labradorom(ten na avat.) a ked bol maly odbehaval za zverou, aportoval mi zive macky a vsetko co nasiel. Skusila som to a fungovalo. A zaujimave je ze to funguje aj u ludi kt. cvicia klikrom a tento princip zdokonalili.

a mozes popisat postup?
ale odvolanie od srn, nie od vtakov, ktore uletia (tie moj kvoli tomu prave uz dlho vobec nenahana )
EDIT: podotykam, ze za inych okolnosti privolanie riesit nemusim - kto pozna Tesaka osobne, potvrdi :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 17:51

Ten postup ktory som pouzila je prave v tom clanku. :yes:
Samozrejme zver ako posilnenie je treba pouzivat odtial potial. Ale ked si vies u psa urcit medze tak s tym neni problem.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod Amaguk » Ned 20.03.2011 17:54

Offtopic: toz, za pokus to stoji, tak skusime. bo in principo, odvolanie od zveri je nas jediny problem
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 18:05

Amaguk píše:Offtopic: toz, za pokus to stoji, tak skusime. bo in principo, odvolanie od zveri je nas jediny problem


Jasne vyskusaj, ale nezabudaj ze pekne postupne..:) ale pokial ako vravis je problem s privolanim len u srn malo by to byt ok, teda pokial ti pes chodi na privolanie za inych okolnosti ochotne. Vyskusaj a daj vediet. :aplause:

Hanka cista pravda, je to predsa zivy tvor a je lepsie nieco mu vysvetlit po dobrom ako do toho hned ist kopancom a este ked k tomu povelu ziadna priprava nepredchadza. (myslim pomaly postup vo vycviku) A to bola ta moja narazka k lenivosti aby sa niekto neurazil. :no:
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 19:32

Ale verím, že keď ti niekto prinesie nikdy necvičeného lovca - duriča, tak ho pomocou klikeru odnaučíš loviť a naučíš ho bezchybné privolanie, bez toho, aby bol akokoľvek silovo korigovaný či trestaný. Čisto tým, že ak nebude poslúchať, nedostane dobrotku. Budeš ho mať celý život na vodítku, tak zdrhať isto nebude :heh: .

Nebolo to myslene konkretne na teba.To bolo myslene k tomuto. Vsak predsa nebudem psa cvicit hned v lese kde nahana zver, nie? A tym neg. trestom nebolo odobratie pamlsku, je to to ze za tou srnou nepojde. Cudujes sa ze pes za nimi odbehava furt ked je na volno? Ved ten utek je posilneny tym ze aha srnka chytim ju.
A este k tomu "prebratiu", existuje aj vec ktora sa nazyva pozitivne prerusenie, a myslim ze ak mu vennujes nejaky cas velmi sa oplati a nie len pri srnkach.

http://www.youtube.com/watch?v=TBvPaqMZyo8
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.03.2011 19:46

Take prislovia by mal niekto už konečne zakopať niekam hlbokooo pod zem. :ach:

Amaguk ak chces vyskusaj aj to poz. prerusenie na zastavenie neziaducej cinnosti, tiez velmi dobra metoda, ked na nu vytvoris silnu odpoved.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: agresivita

Poslaťod Silvuch » Ned 20.03.2011 19:52

e moje psy by odo mna pokarhanie nezniesli lebo su prilis citlive a preto si to dost obhajujem.

kohutik, vlastnosti svojich psov neprenasaj na ostatnych. Nie vsetci su prilis citlive. A nemyslim, ze by to bola zelatelna vlastnost..

A tentokrát dávám za proavdu i Hance, že by to moghla být hloupá šablona pro některé lidi řešit problém.

Horsia sablona je práve takýto zostrih. Nikto nevie, zaco preco naco ako pes dostal trest a ludia dostali riesenie bez navodu. Takze tolko k videu...

Trest by sa nemal spajat s tyranim, sposobovanim bolesti, ale zastavenim neziaducej cinnosti. Ako kamarat povedal - do 2 sekund. Je to obycajne NIE. Niekomu staci zatlieskanie, niekomu HALOO, a niekomu cuknutie..

Hanka, moc rozcesavas. Lindchen by som svojho psa do ruk zverila s cistou dusou. Vedela by zariadit, aby boli obaja spokojny aj bez nasilia. Ono v pismenkach kadzy vidi, co chce.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik