Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod rastog » Str 19.08.2009 12:39

nechem kvoli tomu zakladat novu temu, lebo nadpis sedi aj na nas problem.

psik - 8 tyzdnovy hovawart, mi vonku stale berie do papulky vsetko svetle. vcera mi zakusol plastovy sacok a zacal predomnou utekat a nenechal sa chytit. ked sa uz zacal drhnut tak som mu prislapol voditko, nasilu otvoril papulku a vybral mu ten sacok. stale som mu razne opakoval FUJ! ale este si velmi neuvedomuje co to znamena. odvtedy ked vidim ze nieco svetle ide zase zakusnut tak mu chytim vodtitko poviem FUJ!, dam mu hracku a snazim sa ho inak zabavit. to ale nezabere a taha sa za tou vecou tak ze sa az zacne skrtit o obojok.

chcem mu kupit postroj, 5m a 10m stopovacku. dalej chcem trenovat FUJ! s tym ze ho budem jemne tahat od tych svetlych veci. je to spravny postup?

mam uz sice precitanych vela knih a clankov, ale v realnom zivote sa to uplatnuje trosku tazsie :hi:
Obrázok
rastog
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 320
Bydlisko: BA~ruzinov

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Hanka 1 » Str 19.08.2009 12:47

Podle mého názoru - určitě se ozvou zastánci povelu FUJ - to dobře není. Je tam několik velmi hrubých chyb z vaší strany. Štěníček je malý a nemá přivolání, přesto si jo nijak nejistíte a pak ho ještě honíte - učíte ho, že má na to, aby se vám vyhnul, aby s vámi vyběhl on. Násilím mu to vyberete z hubiny - příště si to bude lépe hlídat a možná vůči vám také zoubky použije, přece se to od vás naučil. Důrazně mu opakujete FUJ - ale důrazem mu nevysvětlíte, co to FUJ vlastně znamená, ani co je (ten předmět) FUJ. Jen stupňujete pro pejska nesrozumitelný nátlak.

Hlídala bych pejska, aby nemohl do hubiny nic vzít, co nechci, pokud by se to už stalo, vyměnila bych to za nějakou hračku nebo něco dobrého, v dobré vůli pochválila.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod rastog » Str 19.08.2009 12:56

takze staci ta stopovacka a postroj? stale mu ponukam hracky ale on si radsej najde nieco ine.
ako mu to mam vysvetli? je to je moja chyba ze neviem ako na taketo situacie. nechcem byt na neho hruby, radsej idem cez pochvaly, len toto bol taky extrem kedy sa uz dusil. vacsinu mam voditko na dosah :nwm:

je to moj prvy pes, takze som dost neschopny co sa vychovy tyka. viem ze by som si niekedy zasluzil :au:
Obrázok
rastog
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 320
Bydlisko: BA~ruzinov

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod rastog » Str 19.08.2009 20:36

no tak som sa rozhodol porusit zakaz chovatelky a zacal som mu davat nakrajane piskoty ako odmenu. okamzite sa to zlepsilo, uz sme sa dnes zacali ucit ku mne, na povel reaguje dost pekne. kupili sme postroj, a 5m stopovacku aby som ho mal pod dohladom a nebal sa ze mu nejako ublizim ked si bezka po travniku.

este sa chcem spytat ako ho mam oducit kusanie do casti oblecenia? uz mi roztrhal tri tricka :pac:
Obrázok
rastog
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 320
Bydlisko: BA~ruzinov

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod *Bady* » Štv 20.08.2009 13:14

veľmi jednoducho...chytí tričko, ty mu okamžite to tričko vyberieš z úst, keď nechce pustiť, tak mu otvoríš papulu ty sám, ručne a do toho povieš "fuj" ! ...a odídeš od neho...potom k nemu môžeš zase prísť a hrať sa s ním a keď sa to zopakuje, tak zase mu tričko vyberieš a povieš fuj :smile: vravím, že je to jednoduché :lol:
*Bady*
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 406
Bydlisko: okres KE

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Hanka 1 » Štv 20.08.2009 13:56

Když se ti zahryzne do trička, přestaneš se hýbat a reagovat na jeho hru, tričko mu z huby vybereš, ještě lépe vyměníš za hračku, která ho zaujme, třeba hračku pískací nebo morkovou kostičku, prostě za něco lákavějšího. FUJ bych neříkala. Žádný z mých psů snad v životě neslyšel Fuj nebo Nesmíš. Když si štěník vezme tu hračku, pokračuješ ve hře s ním. Pozor na výběr hraček pro štěníčka, protože on nepochopí, že třeba kus hadru, látku, cupovat může, ale tričko, také látku, cupovat nemůže. Hračky bych volila z jiného materiálu než jeho podnikavostí "ohrožené" věci.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod rastog » Štv 20.08.2009 14:04

no kupil som mu taku gumovu lopticku, a ked mu ju dam tak to niekedy zaberie. ked sa skusim nehybat a zacem ho ignorovat tak obcas prestane, pozoruje co sa deje a potom pokracuje v kusani.

s tym kusanim svetlych veci sme teraz v stadiu, ze ked zacne kusat tak si ho odvolam na KU MNE a dam mu piskotik. toto zaberie vzdy co ma tesi :lol: len neviem ci je to spravne ked si ho odvolavam stale na piskotiky.
Obrázok
rastog
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 320
Bydlisko: BA~ruzinov

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Hanka 1 » Štv 20.08.2009 14:11

Pokud ho přivoláš a pak mu dáš piškot, podle mého názoru je to OK. POkud mu piškot ukazuješ a pak ho voláš..., nevím. Stěníci se na jídlo učí dobře, pokud o něj mají zájem. Ti moji neměli, takže jsme toho využívat nemohli.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Cathie » Štv 20.08.2009 22:07

Hanka 1 píše:FUJ bych neříkala. Žádný z mých psů snad v životě neslyšel Fuj nebo Nesmíš.

S "povelmi" typu fuj/nesmies je to u nas zaujimave. U steniatka by som to tiez uz nepouzivala a ani nemam zauzivany konkretny povel. Ale na situacie kedy fena chce po niekom vyskocit, chce nieco zobrat do papule alebo sa s tym hrat.. vtedy hlasova navigacia funguje. "Neskac" ju udrzi na zemi, "nechaj to" pre nu znamena, ze ma prerusit cinnost, ktoru prave robi. Nie je to trest hlasom, skor by som to nazvala vyjadrenim vole.

Priklad - ideme po sidlisku, ona najde metrovy konar, okamzite ho vezme do papule a leti s nim v papuli za mnou. Idu oproti nam ludia.
Prve riesenie - zavelit "pust" a privolat. Pusti konar a pri privolani ho schmatne znovu a bezi ku mne.
Druhe riesenie - zavelit "pust" a "nechaj". Pusti konar a ide prec.

Takze.. zalezi asi od chapania toho, co to ma znamenat. Pre moju fenu je to usmernenie z mojej strany a dava jej to signal o tom, ako sa v ktorej situacii spravat. :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod muffin » Sob 02.01.2010 21:07

Pisem do tejto temy lebo nazov sa celkom priblizuje k problemu.
Ujo si pred par mesiacmi kupil stena Labradora - fenku. Je krasna velmi hyperaktivna a aj velmi pazrava. Maju este jedneho psa tiez Labradora - psa ktory ma cca 7 rokov. Ked im daju jest, mala hned zhltne vsetko svoje jedlo a bezi do misky starsieho Labika a on jej to necha zjest. Ona za par sekund dokaze zhltnut velke mnozstvo jedla. Uz som im radila nech jedia oddelene ale nemaju ju kde zavriet lebo sa boj ze nieco vyvedie. Uz zacina byt obezna.

Temu o pazravosti som uz niekde videla ale nenasla som ju :nwm: , viem len to ze ste poradili aby pazrave psy jedli z misky, ktora sa pouziva na krmenie malych steniatok kym su este spolu. Taku s ,,obratenym dnom,,
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Cathie » Ned 03.01.2010 0:32

Muffin a preco jej dovolia zrat zradlo druheho psa? Riesenie je velmi jednoduche. Vysvetlit, ze ma zrat zo svojho a nechat zradlo druheho psa. Postavila by som sa medzi psov, ked zeru a vyhodila ju, keby sa vybrala k miske starsieho psa.

Druha vec je, ze mozno nepotrebuje az tak menej zrat, ale viac sa hybat. Kolko casu travi vonku? Akymi aktivitami?
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Hanka 1 » Ned 03.01.2010 8:49

Trošku nechápu dotaz. Štěně se v tomhle věku krmi 5 krát denně, dospělý pes jednou nebo dvakrát. Tak jak může ona chodit dospělému všechno sežrat, když dostává 3 krát denně jen ona sama? Jinak - je přirozené, že dospělý pes nechá štěněti svoje žrádlo. Je jen na vás, abyste to ohlídali. Navíc - štěně ve vývinu a dospělý pes by měli dostávat o dost jiné složení jídla. Prostě je ohlídejte, ne? Nevidím v tom problém.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod muffin » Ned 03.01.2010 13:54

Mala dostava jedlo 4krat denne a stenacie granulky konzervy a varene masko. Je vonku cele dni pretoze maju rodinny dom. Ona zerie a zerie vsetko co vidi hlce strasne rychlo normalne take zvuky pri tom vydava. To je najvacsi problem ze keby jedla pomalsie bolo by to lepsie. Myslite ze by pomohla ta miska s obratenym dnom? Ona ma dost pohybu, stale skace beha hra sa ale stale ma brusko na prasknutie.
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Bimbinka » Pon 04.01.2010 12:04

HAloo prosim pomozte...
Mám doma 7 mesačné štenco GR . Je už docela vycvičená, i keď furt máme čo robiť , ale ja potrebujem pomôcť pretože ona vkuse na niekoho skáče ale najviac iba na mňa a stále ma hryzie... ocino hovorí že to kvoli tomu že som ju iba ja cvičila a hrala sa s ňou, to aj tak proste neviem ju to odučiť... často býva veľmi AGRESíVNA, ona je taká hrdinka :ua: ... už som skúšala rôzne taktiky napr: otočiť sa k nej chrbtom, nekukať na ňu, upútať ju na hračku alebo tak. Ona chce veľmi ukázať aj u psov ,bo je veľmi dominantná a proste nemá problém dať na chrbát 2,5 ročného hafana... A tuším že to skkúša aj na mne, no teraz ona sa aj predomnou zloží na chrbát ale furt agresívna tak jejj chytím papuľku nech sa ukľudní , ona začne kňučať tak ju pustím ale potom ZAS! prosíím poraĎťe.... veľmi ju ľúbim ale keď bude veľká budú s ňou problémy.. :plac: Ď.
Bimbinka
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Re: Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod muffin » Pon 04.01.2010 12:56

Toto robi vela malych steniatok ale da sa to usmernit. V prvom rade jej nedovol hryz ta pri hrach, ked ta zacne hryzt pri hre, okamzite ju prerus vydaj povel fuj/nesmies - neviem ako je naucena, a chvilku ju ignoruj. A to skakanie, ked na teba zacne skakat tak iba nehybne stoj a pockaj kym sa stendo ukludni a ked si sadne alebo prestane skakat daj mu odmenu a pochval ho. Mozno su na to aj ine metody ale mne to fungovalo. :lol:
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik