Steniatko strasne vystraja-z.retriever

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Silwuska » Uto 13.01.2009 9:54

Johny...ty vogo este ze si dal taku super radu a nesplechol tu len "kravinu" bez zmyslu :ach: :jop:

Berenise...mas doma uplne normalne steniatko ktore sa s vami chce hrat, natahovat, jasit sa, nahanat...a ty sa toho bojis a okrikujes fuj...podla mna uplne zo zleho konca nato ides...ano aj mi pouzivame fuj, ale len v naozaj prekernej situacii, napr. ked vidim ze pes nieco vonku zerie (moze to byt otravene, alebo to moze byt hovno :lol: ), inak ked doma vidim ze zuzle nieco co nema staci mu to zobrat a odlozit na ine miesto so zafrflanim toto nesmies...ono zaklad je aby ste nechceli od stenata nieco co nedokaze...takze radsej cenne veci odloz s jeho dosahu ako by si ho potom mala hresit zato ze ich rozhryzol...

To lietanie a kusanie vas bolo vyzvanie do hry...nepochopili ste, nevadi, nabuduce skus "hrat jeho hru"...zacni pred nim utekat, skakat, nahanat ho, ale v momente ked ta pokuse priliz silno skrikni auuuu, a otoc sa mu chrbtom, ale bo daj na miesto (ak je v inej miestnosti tak ho tam mozes na chvilu aj zavriet) ak sa bude vediet hrat pekne tak ho chval, ale neklep sa hned od strachu ked ta zacne troska kuskat...je to psik a takto radi prejavuju naklonnost...a ty zistis ake je krasne doverovat tomu tvorovi ktory by ti mohol rozkusnut ruku vejpul, ked ti ju bude nezne zuzlat :no: len to chce cas, a doslednost...nedovol mu raz nohavice tahat, a raz mu to zakazovat...na kusanie ma hracky nie vas...

Inak naozaj citaj poradnu, uvidis, vela s toho ti bude potom jasnejsie...drzim palce :ahoj:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Amaguk » Uto 13.01.2009 10:03

jaku super radu dal?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Van » Uto 13.01.2009 12:15

Silwuska píše:Berenise...mas doma uplne normalne steniatko ktore sa s vami chce hrat, natahovat, jasit sa, nahanat...

To lietanie a kusanie vas bolo vyzvanie do hry...nepochopili ste, nevadi, nabuduce skus "hrat jeho hru"...
mam doma 3,5 rocneho retrivra, ktory napriek tomu, ze je pokojnej povahy, obcas aj v tomto veku chyti rapel a zacne skakat a dorazat do mna, ci inych psov kusanim, presne v zmysle, pod sa hrat. To kusanie nie je take ozajstne, je to len take postuchnutie, akoze pod, nebud lenivec, hrame sa. Vlastneho psa (najma ak je to taketo male steniatko) sa nesmies bat, nemas ani dovod. V strachu mozes urobit akurat vela chyb a to male to citi. Co budes robit, ked sa takto zacne hrat velky dospely pes? Takze...ak ta takto zacne vyzyvat do hry, mozes reagovat dvomi sposobmi, bud tu vyzvu prijmes a zacne sa s nim hrat...hrou, ktorej rozumie, nahananie, natahovanie o nieco, okusovanie (ak sa ti nehnusi, jemne ho mozes aj ty kuskat alebo ho obcas potiahni za kozu hoc kde chytis - namiesto zubov pouzijes ruku, ale spravas sa, ako by si robila to co on, okusovala ho) atd. Alebo mozes vyzvu na hru odmietnut. Steniatko sa musi naucit, ze ty si ten, kto urcuje, ci sa s nim budes hrat alebo nie. Nemala by si ho vsak stale odmietat, taka spolocna hra je dobra na budovanie vztahu. Jednak psik spoznava, kolko si moze dovolit voci tebe nie len prejavmi ale napr. aj silou skusu a aj ty spoznavas steniatko/psika, co ho rozblazni, co sa mu uz nepaci a mohla by si to pripadne vyuzit v inej situacii atd. Odmietnut ho mozes ignoraciou, alebo tym, ze ho niekam odlozis (das do kludneho stavu...ak nevie este ostat na mieste, das si ho lezat k noham a vzdy ked sa chce vzdialit, tak ho znova das do lahu, ako by si ho ucila novy povel, casom sa to nauci) a ked sa s kludni, tak ho pohladkaj alebo nieco. Alebo mu mozes dat inu hracku, aby sa zabavil tym a neotravoval teba, alebo... proste podla mna, tych moznosti je viac, len musis poznat psika, ktoreho mas.

Mozno nemam pravdu, nemam az tolko skuesnosti ako ludia s rankom vycvikar tu na fore...ale v kazdom pripade si myslim, ze ak budes vnimat steniatko ako psa a s prihliadnutim na jeho vek a nie ako cloveka alebo zurivu bestiu, tak ta taketo situacie nezaskocia a budes vediet ako reagovat aj v roznych inych situaciach tak, aby si pre psika bola citatelna a on teda chapal, co po nom chces.

A este ma napadlo...s tym,ze nechcel ist a tak si ho vzala na ruky...lucik to mozno povedala s ironiou, ale svojim sposobom mala pravdu, co budes robit, ked vyrastie (a to retriver bude mat uz v pol roku takmer svoju konecnu vysku) a zatne sa? Myslim, ze taketo situacie by si mala riesit inak. Bud odlahcit situaciu a previest mu pozornost na hru, aby si neuvedomil kadial idete a postupne mu tak ukazat, ze ved sa nic nedeje, nema sa coho bat, je to pohoda. Alebo (ak mas psika na seba spravne naviazaneho) tvarit sa, ze sa nic nedeje a jeho zatatie svojim sposobom ignorovat. Proste ist dalej. Ver tomu, ze po par metroch by strach z miesta alebo zatatost prekonalo a rozbehlo sa za tebou, lebo strach, ze ta strati by bol vacsi. Ak sa to neda, napriklad v meste, kde nemozes nechat steniatko len tak, tak pouzi na to stopovacku alebo dlhu flexinu. Mne to tiez drobec robil, asi mesiac, odkedy sme ho priniesli, ze akonahle vysiel z tiena (bolo to v auguste) na slnko, tak si sadol na prdel a ani za svet dalej, alebo vliezol pod prve auto pri chodniku do tiena...v prirode som to ignorovala a isla dalej a tam som si odsledovala, ze som nepresla ani 5 metrov a maly pelasil za mnou o dusu. Tak som do mesta kupila 5 m flexinu (nechcelo sa mi stale namotavat stopovacku) a dialo sa to iste. Stacilo par dni, aby pochopil, ze zduvanie sa mu nepomoze a flexina fungovala ako klasicke kratke voditko. po mesiaci isla flexina prec uplne a nastupilo uz len klasicke voditko alebo nic :D

Neber moje rady a skusenosti ako navod, len som ti chcela ukazat, ze kazda situacia ma riesenie, aj ked sa ti zda, ze nie. Len musis trochu verit psikovi a najma sebe a vnimat ho, co ti naznacuje a pracovat na sebe, aby on chapal teba.
Naposledy upravil Van dňa Uto 13.01.2009 12:34, celkovo upravené 2
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod janas » Uto 13.01.2009 12:23

:jop: rozpísané presne :lol:
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Berenise » Uto 13.01.2009 20:18

Silwuska píše:Johny...ty vogo este ze si dal taku super radu a nesplechol tu len "kravinu" bez zmyslu :ach: :jop:

Berenise...mas doma uplne normalne steniatko ktore sa s vami chce hrat, natahovat, jasit sa, nahanat...a ty sa toho bojis a okrikujes fuj...podla mna uplne zo zleho konca nato ides...ano aj mi pouzivame fuj, ale len v naozaj prekernej situacii, napr. ked vidim ze pes nieco vonku zerie (moze to byt otravene, alebo to moze byt hovno :lol: ), inak ked doma vidim ze zuzle nieco co nema staci mu to zobrat a odlozit na ine miesto so zafrflanim toto nesmies...ono zaklad je aby ste nechceli od stenata nieco co nedokaze...takze radsej cenne veci odloz s jeho dosahu ako by si ho potom mala hresit zato ze ich rozhryzol...

To lietanie a kusanie vas bolo vyzvanie do hry...nepochopili ste, nevadi, nabuduce skus "hrat jeho hru"...zacni pred nim utekat, skakat, nahanat ho, ale v momente ked ta pokuse priliz silno skrikni auuuu, a otoc sa mu chrbtom, ale bo daj na miesto (ak je v inej miestnosti tak ho tam mozes na chvilu aj zavriet) ak sa bude vediet hrat pekne tak ho chval, ale neklep sa hned od strachu ked ta zacne troska kuskat...je to psik a takto radi prejavuju naklonnost...a ty zistis ake je krasne doverovat tomu tvorovi ktory by ti mohol rozkusnut ruku vejpul, ked ti ju bude nezne zuzlat :no: len to chce cas, a doslednost...nedovol mu raz nohavice tahat, a raz mu to zakazovat...na kusanie ma hracky nie vas...

Inak naozaj citaj poradnu, uvidis, vela s toho ti bude potom jasnejsie...drzim palce :ahoj:



Vdaka :smile:
Psika za zuzlanie zleho nehresime :smile: davam mu to, co ma na zuzlanie, zas ma o nieco viac,ide sa za tym zblaznit:)
Berenise
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 236

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Berenise » Uto 13.01.2009 20:40

Van diki moc:)
Abz som uviedla na spravnu mieru, Lucik riesit nebudem,pretoze to vytrhla z kontextu a prifarbila po svojom.

Presne ako si napisala, nebyvam na pokojnom mieste, moja brana je rovno na velku cestu,kde si jednoducho nemozem dovolit ignorovat zatatie psika tym,ze pojdem dalej pockam kym sa za mnou rozbehne. Toto som uz opisovala na fore v inej teme: na dome,kde chodim na vikend, mame za domom obrovsku luku, kde sme to takto skusali a celkom pekne mu to slo aj naprvykrat. Takze tuto techniku skusame:) tam aj bez voditka,nic mu tam nehrozi. Doteraz som mala len male obycajne voditko, teraz som mu kupila stopovacie, tak s tym to uz pojde aj v meste. Naozaj zalezi na mieste,kde clovek byva, hadam ho nepustim na cestu ???

PS:Svojho psika sa nebojim, pytala som si skusenost, ako sa v takejto chvili zachovat :no:
Verte ci nie, sadnut vie aj bez pamlsku :smile: :smile: :smile:
Berenise
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 236

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod lara » Uto 13.01.2009 21:27

Berenise, nedurdi sa ani ani na Lucik, ja som sa tiež pousmiala, lebo to je fakt normálne šteniatkovské chovanie... že máš krvavú ranu? a ešte budeš mať aj dalšie, neboj sa :lol:
ale to som chcela, že tak isto bývam tak, že máme bránu rovno na ulicu.. a moja prvé dva týždne vôbec nechcela ísť von z dvora.. ani za boha..a naopak, domov potom letela.. najprv som ju zobrala na ruky, prvé dni, ale potom, keď už vedela na vodítku, som sa s ňou nekašlala, jemne, ale dôrazne som ju "vytiahla".. po dvoch týždňoch mi jeden deň zrazu prešla bránou úplne normálne, bez akéhokoľvek váhania, a odvtedy tak chodí stále.. :smile:
If it's not a Doberman it's just a dog.
lara
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1946
Bydlisko: Galanta

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod lucik » Uto 13.01.2009 21:34

Berenise, neoduvaj sa, nepisala som ti nic urazlive, len mi cela ta situacia prisla skor smiesna ako strasna - ty si to tak dramaticky opisala.. a to, ze som to vytrhla z kontextu je ok, lebo som reagovala na to, co som tam nechala v tej citacii, kedze som pisala uz na tretej strane :no:
nic nove som ti uz napisat nemala co, lebo vsetko ti popisali predtym :no: :ahoj:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Berenise » Uto 13.01.2009 22:54

lara,
moj z brany teraz vyjde bez problemov, na kazdy cca tretikrat trucuje, to je celkom OK, ale vonku je este nejaky neisty. Naopak vo vnutri je uplne ok, vzala som ho do obchodu, ked som kupovala to voditko, tak na kazdeho sa tam tesil, vsetko obzeral, nic nevyviedol a pekne siel pri mne na malom voditku. Vonku v nasom okoli je to ine, mozno aj tym,ze tu nechodi tolko ludi, kde ho vencim. Na pocudovanie-ako som opisovala nas dom pri luke (kde nebyvam, som v byte,len na dovysvetlenie) tam beha ostosest, aj dalej popri lese siel pekne pri mne, vobec netrucoval. Uvidime ako dalej, zajtra mam konecne cas doobedu, tak ho vezmem inam, kde je ludnatejsie, aj tak uz mam to stopovacie voditko, tak sa uvidi,ako sa mu tam bude pacit :smile:

lucik, nedurdim sa
len mi to neprislo prilis prijemne, taka reakcia od teba, neviem ci by si bola taka aj v reale, necham tak, kazdy nech sa vyjadruje ako chce. Prislo mi luto, ze clovek chce radu a najde vysmech. Ak si nemala co napisat, nemusela si :no:

Ja mam mozno viac skusenosti v inych oblastiach, som aj tu na fore nova a nemam tolko casu, aby som mohla uplne vsetko precitat, aby som sa dozvedela co sa tu rozoberalo-niektore prispevky maju vela reakcii. Pracujem, studujem a venujem sa malemu, nemam olko casu vysedavat na nete, snazim sa ziskavat info co najrychlejsie.
Takze keby sa pytal niekto to, v com som zbehla ja, asi by som sa nevysmievala,ze je neschopny, ze nevie,co ma robit :no: Ale ak, tak napisem k veci :smile:
Berenise
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 236

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod lucik » Str 14.01.2009 0:07

k veci ti napisali ostatni predo mnou, je to v tvojej teme ako odpovede na tvoju otazku ci problem..
nevysmievala som sa, opakujem - pobavilo ma to.. howgh
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Nyssa » Str 14.01.2009 0:13

Offtopic: prosííím zmeňte už niekto ten nadpis :ua:
mimochodom, plne súhlasím s tchorom :jop: a tiež ma to pobavilo, keď som si to prvý krát prečítala, teraz mi je to skôr ľúto, že má 10 týždňov a nerozumieš vlastnému psíkovi a to, že nevieme, čo iné si ho naučila - vieme to, čo napíšeš a podľa tvojho príspevku, no neviem.....
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Berenise » Str 14.01.2009 0:26

Preto nesud, ked nevies, co :no:
Berenise
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 236

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Tchor » Str 14.01.2009 0:33

Bohuzel ja vim a vim to ze pokud opravdu hodne rychle neprehodis vyhybku ten pes nezkonci dobre. Je to tvuj pes, tvoje rozhodnuti, nikdo ti nema pravo do toho mluvit, ale moje zkusenosti s lidma co maji u takhle malyho stenete podobny dotazy jsou celkem jednoznacny (nejses zdaleka prvni s kym tohle resim).
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod zeane » Str 14.01.2009 1:06

Berenise píše:PROSIM POMOZTE MI :plac: :plac: :plac:

Pred chvilou yacal byt moj maly velmy zly :plac: ay som sa zlakla, lietal ako blaznivy, kazdeho doma tak protivne kusal, provokoval, co vtakejto chvili robit? Pred tym som sa snim normalne hrala, pretahovali sme alno, hadzala som mu loptickua atd. preco to robi? skusa ma?Hracky ignoroval, kusutia boli dost silne. Nasi uz boli na mna dost nastvany,ze si ho neviem ustrazit.Vzala som ho vonku, na dlhsie, boli sme na novych miestach,viacmenej som ho musela zobrat na ruky, pocas cesty som ho parkrat polozila, trochu presiel,ale potom nie, boli to nove miesta, bol vyhukany.cestou spät siel po vlastnych, tahal akp divy domov.Teraz je zasa taky divsi, beha blaznivo a kuse vsetko,co nema, chyti jednu hracku, hned na to druhu, potom kusne do nabytku....ako besny:(

PROSIM,CO ROBIT?????zacina vrcat, stekat :plac:


no, na ruky si ho brať vážne nemusela - bez ohľadu na to, čo si myslíš, vážne nemusela. Dám šteňa na obojok, pripnem vodítko a druhého konca sa pevne držím, keď blbne ostanem pokojne stáť a keď nepomôže otočím sa chrbtom. Spravím krok od šteňaťa... Fakt to pripomína trojročné decko, ktoré sa ti švihne o zem. Najlepšie je ignorovať - šteňatá to proste robia.
Pred tym som sa snim normalne hrala, pretahovali sme alno, hadzala som mu loptickua atd. preco to robi? skusa ma?
predpokladám že ste sa dobre bavili na šteníkovi ako si povrkáva, alebo sa niekto rozosmial, nie? Heh, proste si ho rozbláznila až príliš. U nás sa tomu dôverne hovorí "ošiaľka", pes pri nej lieta dookola, vrčká, semotamo štekne, chňape po všetkom čo sa mu pripletie do cesty...
Moje riešenie by bolo že by som sa s ním v prvom rade nebláznila s hračkami v obývačke, ale v mojej izbe (na chodbe, v kuchyni) kde si zavriem dvere a obmedzím tým podnety prichádzajúce zvonku. (Tchor, tiež sa mi páči keď sa štenec šalie... ale radšej vonku, kde sa z toho vybehá...) Ľahko zničiteľné nežiadúce predmety odstránim z dohryzu - no a môžeme sa blázniť. Brávala som si k tomu uterák (obtočiť okolo ruky proti zubom) a niekedy niekoho poprosím aby nám natočil na video aká hra z toho časom vznikla... Ako písal Tchor - musíš sa naučiť to sledovať, aby si mohla dať prestávku na ukľudnenie, inak takéto "ošiaľky" budú na dennom poriadku. Hej, proste to je na tebe, no.
Keď už "to frčí" prestaň naňho reagovať, čím viac reakcií naňho, tým viac podnetov k pokračovaniu. Ruky si strč pod pazuchy, nebude ťa mať do čoho rafnúť a ostaň ticho sedieť. Normálna reakcia rodičov by bola zdvihnúť nohy z dlážky, tiež aby nedošli k rafancu a tiež šteňa ignorovať... Ukľudnenie by malo prísť veľmi rýchlo. :smile:

hehe, tuším som tak pol strany nedočítala a písala to čo ti už napísali - ale čo, mazať sa mi to nechce, tak to tu nechám pre výstrahu budúcim generáciam :haha:
Naposledy upravil zeane dňa Str 14.01.2009 1:12, celkovo upravené 1
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: POMOYTE Prosim-steniatko strasne vystraja-z.retriever

Poslaťod Cathie » Str 14.01.2009 1:09

Berenise, zhruba som si to tu precitala a mam pre teba jednu radu, toto pomohlo mne hlavne - vsimaj si svoje steniatko, citaj forum, hladaj tu odpovede, opytaj sa tych co tomu rozumeju a hlavne nestrat svoju snahu ucit sa, pokojne aj chod za skusenym clovekom, ktory ti poradi, ak sa da.
Tiez som si domov doniesla malu borderku (hyperaktivne steniatka 4ever :lol: ) s pocitom, ze viem do coho idem. Nevedela som, ako inak. Prve dni mi mala sprintovala po byte, skakala po nas, kusala do noh, ruk, provokovala, jednoducho = chcela sa hrat. Na nase okriknutia, pripadne "zhodenia" z gauca (rozumej odsunuli sme jej predne labky) brala ako vyzvu do hry.
Ked sme prisli na to, ze napominanie nefunguje, zacali sme ju ignorovat v podobnych momentoch. Nakoniec sme kombinaciou ignoracie, presmerovania pozornosti, poriadneho utahania vonku a dostatku podnetov a hraciek docielili, ze blbnut prestala :smile:
Dam sem jednu velmi vystiznu vetu, konkretne mi ju pisala vo svojich radach Rea: "Šteniatko vyhľadáva aktivitu, hrešenie, krik, odstrkovanie ho vlastne baví, považuje to za tvoj spôsob hry, pridáva sa." a ešte jedna: "Ak totiž správanie psa len stopneš a nedáš možnosť tú energiu vybiť, nebude to kompletné." .. Myslim, ze to dost hovori aj k tvojmu problemu (snad to nie je prilis vytrhnute z kontextu) :smile:

Inak mne osobne pomohlo napr stenuchu posadit a chytit jej jemne hlavu do ruk, ked bola hrozne rozblaznena alebo ak to ozaj velmi prehanala, jemne (!) ju zvalit na zem a pridrzat ju tam rukou. Ale to uz je na pouzitie v naozaj extremnych situaciach a samozrejme hned po tom, co tak chvilku vydrzi, by mala nasledovat zabava, ktoru ty steniatku poskytnes, teda taka, ktora je spravna a dovolena :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik