Tulácka minulosť

Sem píšte vaše rady a nápady.

Tulácka minulosť

Poslaťod hewča » Štv 11.12.2008 19:58

Mám taký problém.... našu meggi sme dostali keď mala 3 mesiace s tým že sa túlala.... spočiatku som v tom nevidela problém no problém to je a poriadny........ :ua: ak by bola na poli pustená bez stopovačky asi zdrhne aj keď ona by sa vrátila len kto vie kedy :pac: a vonku musí všetko zožrať.... čítala som veľa príspevkov ako to psa odnaučiť ale na ňu nič neplatí a náhubok jej dávať nechcem pretože ona je potom nekľudná a už to nie je prechádzka ani pre mňa ani pre ňu.... a ešte jeden problém je to lovec a poriadny a ak vidí našu andulku prípadne škrečka zbližšia než z metra začne sa triasť a najradšej by ho asi zožrala...........ale inak to je veľmi milý kľudný pes ale tieto zlozvyky mi naozaj vadia....chodíme aj na cvičák a tam mi s tými dvoma druhými poradiť nevedia tak sa tu nájde možno niekto kto má podobhý problém :ahoj: alebo kto mi bude vedieť poradiť :ua:
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Hegrid » Pia 12.12.2008 9:20

No zdá sa že máš doma kríženca jazvečíka a nejakého teriera by som povedal. Najskôr by som potreboval vedieť ako si trénovala privolanie. Ja som mal psa ktorý bol tiež tulák. Zobral som si ho až keď mal niečo cez rok. Z vodítka som ho nepustil asi pol roka a za ten čas som trénoval hlavne privolanie. Podarilo sa.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 12.12.2008 9:20

Hovoríš o mojom psovi? :ahoj: :no:
Ako dlho je u teba?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Silwuska » Pia 12.12.2008 9:22

Jeeeej vitaj bratře v triku najprv ti radim nakuknut sem viewtopic.php?f=3&t=3868 :lol:
A potom by som sa spytala rovnako ako Hegi, akym sposobom si ucila privolacku, ako dlho nosi psik stopku :ahoj:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 12.12.2008 9:33

K tomu ako dlho. Najmä som rozmýšlala nad tými andulkami a podobne. Mám doma psíka, ktorý vonku bez mihnutia brvy zachloští trebárs potkana, čo mu prebehne pod nos. Domáce potkany nechá po sebe loziť. Zásada je, aby pri zoznamovaní sa boli škrečky v akváriu a andulka v klietke. :no: Mne to trvalo cca toho pol roka, možno viac.
Prvý krát samozrejme na klietky vyskočil a chcel ich stiahnuť na zem. To som ho zas stiahla späť ja a šli sme sa radšej hrať. Ešte sa o to pár krát pokúsil, ale vždy som ho odsmerovala inde. Potom som ho nechala šmejdiť okolo klietok, kolko len chcel. Stál tam (aj hodinu), tvrdý jak štolverka a vždy keď mu prebehol potkan pred nosom, tak cvakol zubami do vzduchu. (jediné, čo som tŕpla, aby potkan omylom nevystrčil chvost) A zakaždým som vyjadrila nesúhlas. Cvakaní bolo čoraz menej a menej. Keď sa mu táto zábava okukala (asi za 3 mesiace), tak začal klietky ignorovať. Veľakrát som pred nim vytiahla potkana dala si ho na ruky a teatrálne sa s ním hrala aby videl, že to je moje a ja to mám rada.
A keď už okol klietok chodil normálne a nehypnotizoval korisť, tak som vybrala toho najmiernejšieho potkana, aby ho nepokúsal, a na mojich rukách si ho očuchal. A potom to už bolo iba lepšie a lepšie. Samozrejme, aj prvý priamy stret bol risk, ale dopadlo to an vábornú. Ak si si neni istá, daj psovi košík.
Zásada je veľmi postupne. Mať doma korisť a uznať ju za člena domácnosti je pre takého lovca veľmi náročná vec, takže vždy treba postúpiť o krôčik ďalej, až keď sa s predošlím krôčikom pes plne psychicky vyrovnal a zvládol to na 100%.
Ale môj predošlí pes nelovil vôbec a našej andulke vždy vytrhal perie z chvosta, keď chcela pristávať. No, aspoň sa naučila lietať :ha: Ale on bol taký prípad a my tiež, vôbec nás to nenapadlo vtedy riešiť.
Offtopic: Nezabudnem na cestu autom, keď som mala v kufri jednu klietku, na zadnom sedadle psa a na prednom sedadle druhú klietku. Pes celý čas stál nosom opretý o tú klietku na sedačke a tiekli mu sliny jak z vodovodu :heh:

Toto je prvý stret "na ostro". Dôležité je aj to, aby to zvieratko nemal potrebu psa kusnúť (čo môže byť u škrekov problém), lebo to môže samozrejme naštartovať psa aby sa bránil.
Obrázok
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Silwuska » Pia 12.12.2008 9:40

Presne ako pise Ulf, su to lovci, musi to byt pre nich velmi narocne, pretoze vrhnut sa na utekajucu alebo letiacu korist je reflex...ja to vidim na mojich, vedia ze nemozu za korelakom skakat, ale ked im prefrngne ponad nosy tak po nom chnapnu, no hned si lahnut a tvaria sa ze "juuuj pardoon, ja som to nebol" :pac: alebo s kocurom, je u nas uz par tyzdnov, v pohode s nim spia na gauci, hraju sa s nim, ale ak sa kocur niekam rozbehne,tak ho vyslovene lovia, zazenu dokuta a vystekaju... :nwm:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod hewča » Pia 12.12.2008 9:44

Hegrid píše:No zdá sa že máš doma kríženca jazvečíka a nejakého teriera by som povedal. Najskôr by som potreboval vedieť ako si trénovala privolanie. Ja som mal psa ktorý bol tiež tulák. Zobral som si ho až keď mal niečo cez rok. Z vodítka som ho nepustil asi pol roka a za ten čas som trénoval hlavne privolanie. Podarilo sa.


Privolanie som trénovala tak že som ju dala na stopovačku a potom som na ňu zavolala a trhla som so stopovačkou ak nepršisla tak som ju zavolala znova ale s tým že som ju už pritiahla až k sebe toto je možno ešte len taký polrok čo to skúšam no na sídlisku to ani nie je veľmi kde skúšať a pole už je samé blato
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 12.12.2008 9:48

Menší tip: netrhaj, stačí ak si psíka slušne k sebe pritiahneš.
Schéma: jeden krát povel-sekunda pauza-pritiahnutie si psa na jeden krát k sebe-sekunda pauza-pochvala.
A nepreháňaj, stačí pár krát za prechádzku, nech ju to neomrzí. Dôležité je to, aby po jeden krát vyslovenom povele bola u teba. Vždy, za každých okolností. Doam, na záchode, a sdílisku, u babky. Je to jedno kde, ale vždy keď vyslovíš povel musíš si byť istá, že si schopná zabezpečiť to, aby prišla. Nesmie sa tio stať, že niekedy vynechá. To ej tá povestná dôslednosť. Lebo ak vynechá raz, prečo by nevynechala inokedy. Takto jej nikdy nedáš pocítiť, že sa dá vynechať, pretože o tejto možnosti proste nebude vedieť.
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Pia 12.12.2008 9:51, celkovo upravené 1
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod hewča » Pia 12.12.2008 9:50

A k tomu loveniu ona je totiž prípad sám o sebe......... keď sa dá tak stále spí ak od nej niečo žiadam má čas ale ak vidí potenciálnu korisť :aaa: tak vyzerá asi takto a vtedy nevníma svet naokolo.......... viem že to je lovec a hlavne snorič pretože tá ak chytí stopu tak nevníma nič naokolo...... andulku už ako tak ignoruje ale predstava že by jej mala sadnúť pol metra pred nos je nereálna pretože ak by ju nezakusila tak bu ju asi ušliapala v predstave že je to plyšák... totiž ona všetkych plyšákov( pravdaže jej) musí premeniť na kus látky a plnú izbu vaty :pac:
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 12.12.2008 9:53

Mám presne to isté doma. Ten pes sa je schopný pri love načisto dokaličiť. Necíti nič, môže mať otrhanú kožu, roztrhnuté ucho, porezané nohy... Až tak po pol hodine po návrate precitne. A vidíš, predsa je s potkanom "kamarát". :no:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod hewča » Pia 12.12.2008 9:55

A ešte k tej privolačke na sídlisku ju nepúšťam pretože u nej platí koho vidím toho ľubima nie každý ľúbi ju :yes: napríklad na cvičáku kde je veľa psov je privolačka celkom dobrá asi pud sebazáchovy ...pribehne radostne ale vonku ak ju pustím aj s vodítkom a privolám ju aj príde ale s takým nadšením ako keby išla na popravu a môžem ja tam ukazovať loptičky slaninu piškóty
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Silwuska » Pia 12.12.2008 9:57

No takto....v prvom rade zabudni na jej minulost...ja som tiez krpateho zobrala s utulku ako 3-4 mesacneho a predtym zazil nepekne veci, ale nemozes sa stale na to odvolavat...pes vyciti ze mas nejake pochybnosti a bude to pouzivat proti tebe...ak ma takyto "skrat" kedy nic nevnima (ty si to len myslis, ale ona vnima) tak si ju mechanicky otoc chrbtom k objektu a daj jej lahni...moj maly je presne to iste, cely sa rozklepe a pisti jak konvica, ale toto nam pomohlo, psika v tej polohe necham az kym sa uplne neukludni a potom pochvalim...s tym privolani...snaz sa povel neopakovat dva krat, stopovackou netrhaj ale hned navadzaj, cize jemne pritahuj k sebe...len ak by peso protestoval tak trhni silnejsie...vies, ja mam maleho uz tiez pol roka na stopke a sice sme uz urobili dost velky pokrok, ale stale to nieje spolahlive...

A ozaj davas nejake odmenky??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 12.12.2008 9:59

Ono to nadšenie v našich prípadoch nieje až taká priorita, ako že príde. Chceš ju mať u seba nie? To že ona z toho nieje nadšená je len jej problém :no: Na psa si vždy počkám, mám času dosť. Najmä ked vidím, že si chce vytrucovať to, aby som stratila trpezlivosť a ten povel tým pádom "zrušila". Aj keď sa plíži jak na popravu, oči stĺpkom a slina u kútika huby, mám čas až príde. Rozhodne nič neurýchlujem tým, že ho počas príchodu "poháňam" slovne, alebo nevydržím a prídem k nemu ja. EE. :nie:
Ja tiež niesom so všeličoho čo sa týka môjho psa nadšená a on to tiež nijak nerieši.

Ale ak po príchode zalaškuješ s nejakou piškótou, nič sa nestane. Rozhodne by som ju ale na piškót, loptu, slaninku nelákala k sebe. Vytiahni to až keď príde/pritiahneš ju.
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Pia 12.12.2008 10:02, celkovo upravené 1
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod hewča » Pia 12.12.2008 10:00

Ulfheiðr píše:Hovoríš o mojom psovi? :ahoj: :no:
Ako dlho je u teba?


Od 9.júla 2007 :lol:
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Tulácka minulosť

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 12.12.2008 10:04

Offtopic: No vidíš, ja od mája 2007
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik