Ako budovat sebavedomie?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod BinLadin » Str 10.12.2008 16:26

....pokud moje stene prilis otravuje jineho psa je na mne abch sve stendo usmernil,stejne jak jej ochranim pres cizim psem pokud jej chce napadnout.Nemuzes psa chranit,ale pritom jej nechat byt vchovne ocesat jinm psem.To is ponekud odporuje a jeto i o duvere v Tebe a Tve schopnosti sefovat smece...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Str 10.12.2008 18:23

BinLadin vdaka za radu, nad tymto som sa az tak nezamyslala, aj ked to tiez scasti robim. Len je pre mna trochu zlozite rozoznat, co je este v medziach a co uz nie. U nej je "problem" aj u ludi aj u psov, ze sa im dokaze tesit 20 minut a 20 minut za nimi chodit, hadzat sa pred nimi na chrbat a snazit sa o "este lepsie" zvitanie.
Niektore psy sa s nou privitaju, potom ju obchadzaju (ale neutekaju jej), kym sa neskludni a potom sa s nou hraju. My ked prideme domov, tiez sa z nas tesi este velmi dlho a ked napr. mame rodinnu oslavu, niekedy jej taketo nadsenie z ludi vydrzi aj dve hodiny. Jedine co na nu tu zabera, je si ju posadit pred seba, chytit jej hlavinu do ruk a chvilku ju takto hladkat, to sa skludni a vsetko je ok.

Dnes som sa hrozne zabavila na tom, ked sa stretla s dospelou fenou yorkshiraka, od ktorej bola minimalne 5x tazsia a 3x tak vysoka - to bola okamzite v podriadenom "postoji" na zemi (skor "polezi" :lol: ) a sa mi zdalo, ze sa snazi urobit vsetko preto, aby sa na nu kukala zdola, taka bola pritlacena k zemi :haha:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod MisheliQ » Str 10.12.2008 20:37

BinLadin, mám na Teba niečo ako prosbu o radu alebo skôr prosbu o názor, chcem vedieť, či som konala správne
nakoľko sa mi celkom zdá, že mám podobný prípad doma ako Cathie len s tým, že moja sučina, 5mesačné štena, sa boji aj ľudí a zo psov tiež nie je dvakrát nadšená. A jej sebavedomie je nízke (ale zato tvrdohlavosti má nadpriemer, myslím, že to je ale tým, že sa s ňou od šteniatka nepracovalo/nekomunikovalo na úrovni..možno to nazvať aj ako zlá socializácia čo sa týka komunikácie medzi psom a človekom)

Pred dvoma týždňami sme boli prvýkrát na cvičáku. Všetko šlo v pohode. Bola taká ako vždy. K ľuďom aj ku psom bojazlivá. Ako nič nové nebolo. Len taká menšia zoznámka prebehla medzi psami a novým prostredím, novými ľuďmi a ich psami a novým náradím. Medzi tými novými ľuďmi a psami bola jedna slečna so šteniatkom alebo aspoň dospelým "šteniatkom" veľkého vzrastu, ktorého sa moja Fergie, tá moja sučka, bála. Slečna si psa na chvíľku pustila, keďže momentálne necvičila, aby si psík zatiaľ pobehal. A on odrazu pribehol k môjmu psovi Caesarovi, môj 5 ročný pes, s ktorým si celkom rozumeli. Caesar s Fergie, moje psy, stáli odo mňa ďalej aj s mojim priateľom, keď tu zrazu ten pes začal javiť záujem o Fegie, a tá to samozrejme neprijala a snažila sa mu vyhnúť. Bola navoľno a tak začala od toho psa odbiehať držiac sa zatiaľ blízko priateľa. Ten pes sa s ňou chcel hrať a zjavne ho to bavilo takto sa s Fergie "naháňať". Ale tá toho mala na prvý krát dosť. A tak som na ňu volala, čo ju asi trošku viac vystresovalo, lebo sa nevedela zorientovať kde som. A tak v tomto chaose ju môj priateľ zdvihol hore na ruky, načo som hneď reagovala, aby ju položil okamžite na zem a opäť som na ňu volala. Predtým som čupela, no keďže ma akosi nevedela nájsť, zodvihla som sa a začala na ňu kívať. Okamžite ku mne pribehla a potom som toho psa od nej odháňala rukou. Čím som jej vlastne chcela dať najavo, že sa na mňa môže spolahnúť s tým, že jej proste pomôžem. Ale či to takto správne zobrala, no neviem, Vyzerá to, že áno, ale nechcem to nechať na náhodu, aby si náhodou nevytvorila úplne iný dojem z toho a aby sa to náhodou akosi neskôr nezvrtlo inak. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :smile:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod BinLadin » Str 10.12.2008 21:56

MisheliQ
Asi nejpodstanejsi co vidim jako chybu je ze jsi nechala ciziho psa honit svoje stene zvlast za situace kdy se neciti mezi jinymi psy dobre.Pokud uz se stalo tak v situaci jak byla popsana nemas sanci jej moc privolat.Zaklad je zabranit cizimu psu aby dal honil me stene.takze druha chyba podle mne byla kdy jsi nechala pritele aby stene opet vidal na milost cizimu psovi...
Jak resit situaci jako tato je vice moznosti od pozadani majitele psa at si jej odvola az napr. kd psa chytnu a dovedu majitely sam...
Ostani uz tady bylo v jinych vlaknech probyrano,skus pohledat....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Str 10.12.2008 22:05

Misheliq mne sa tu zda naj proste dobehnut k nim a ochranit priamo na mieste svoju fenku, psa chytit a nedovolit mu dalej ju nahanat. Tazko mozes od vystraseneho stenata, ktore je prenasledovane, cakat, ze si poradi samo a dobehne k tebe, aby si ho ochranila.. mne sa uz dvakrat stalo, ze sa dokonca moja pokusila ku mne dobehnut a pes sa postavil schvalne medzi mna a ju, odrezal jej cestu.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod daga » Str 10.12.2008 22:10

Pokiaľ nemáš ovládateľné zviera, treba používať vodítko.....
daga
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 799
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Str 10.12.2008 22:36

Mozem mat 100% privolavacku a ak sa mojej druhy pes, z ktoreho ma strach, postavi do cesty, asi tazko moze prist..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod MisheliQ » Str 10.12.2008 22:48

BinLadin píše:Asi nejpodstanejsi co vidim jako chybu je ze jsi nechala ciziho psa honit svoje stene zvlast za situace kdy se neciti mezi jinymi psy dobre.....

So psami počase celkom dobre vychádzala, ale tento na nu bol privelke susto...
BinLadin píše:.takze druha chyba podle mne byla kdy jsi nechala pritele aby stene opet vidal na milost cizimu psovi... ....

Aha :yes: dobre, to som nevedela, že to takto aj môže vnímať... :poklona:
[quote="BinLadin"]
Jak resit situaci jako tato je vice moznosti od pozadani majitele psa at si jej odvola quote]
Pes sa odvolával, ale neúspešne. Psa som po tom ako ku mne Fergie prišla chytila za obojok a držala.
Zdalo sa mi, že keď ju priateľ chytil na ruky, že to nebol najlepší nápad, pretože po tomto "geste" by mohol iný pes napr. rovno aj zaútočiť.

Vôbec ma nenapadlo, že som týmto vlastne ani nči neurobila. A nijak nezakročila. Fuuu :pac: Bolo to rýchle na mňa a riadila som sa tým, čo mi utkvelo v pamäti, čo sa týka výchovy atak. Ďakujem BinLadin za Tvoju ochotu odpovedať. Aj tebe Cathie. :jop:
Daga, bez vodítka je úplne v pohode. Privolačka, respektíve skôr odvolačka, jej ide na 90% väčšinou sa však drží pri mne alebo v tomto prípade vtedy pri priateľovi. :smile:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Basha » Str 10.12.2008 23:01

Jej este som si spomenula, na jeden pekny zazitok, asi ked mal 5 mesiacov, som raz bola vonku s malym a sli sme na jednu luku, kde bolo par psov co nepoznal...tusim labricka, a 2 stafordi. Jedna fenka - stafordica po nom vybehla uplne ho prevalila jak tank, ked si chytil svoj tanier...hehehe, no jak sa bal potom....ako tanier jeho naj vasen, a zrazu behom par sekund sa ani nechcel priblizit....este jak sa potom bal, tak odbehol asi na 100 metrov sa schovat, ale tak aby ma videl, najviac ma potom nasrala jedna rodinka, ktora sa spoza murika na neho vynorila a kukali jak na mimozemstana, videli ze pes mal nasrate v gatiach....ale sak co...pre nezasvetenych asi zaujimava podivana...neviem, ja som vtedy isla a vyriesila strucne, zobrala som Ballada a pekne musel ist za mnou na to miesto odkial zdrhol, proste bez slova a bez nicoho, len tak, sila vole, total ignor a o par minut uz nahanal zas tanier...Co sa tyka skusenosti, ze po nas vybehnu bezdovodne nejaky psy, tak ako je smutne, ale prestavam ratat. Zatial ale 3x klopem na drevo, ze veeelmi zlu skusenost Ballad nema, zato Gaston schytal uz ako polrocny od jedneho NO-cka....Ale neznasa len dotycneho nastastie, ostatnych psov berie povascine individualne...
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Lorima » Štv 29.10.2009 20:34

Neviem či to má niečo so sebavedomím alebo nie,ale nechcela som zakladať novú tému a má to niečo spoločné s tým,čo ste tu preberali...takže mám jednu otázku...

Moja babula má 6 a pol mesiaca a odkedy som ju doniesla domov má panický strach z áut. Keď je v aute je to pohode,ale ak chcem ísť s ňou cez cestu a musíme pri nej čakať,je to s ňou hrozné. Predtým som ju nemohla dostať ani smerom akým sa ide ku ceste,teraz sa snaží ešte zaprieť,ale keď vidí že idem ku ceste ja,tak na mňa zazrie a ide za mnou,ale akonáhle zastavím pri ceste a čakám,buď sa začne nenormálne ťahať preč od cesty alebo na cestu,aj keď idú autá. Alebo keď niekde stojí dodávka alebo niečo také a chcem prejsť okolo,tvári sa ako keby ju to malo zožrať...Vždy jej len poviem napr že "poď,nerob scény,nič ti to nespraví" alebo niečo,tak síce ide,ale poloprikrčená so stiahnutým chvostom a len rýchlo okolo prebehne...
Ako ju mám nejak naučiť že jej autá nič nespravia a nemá sa čoho báť?? :ach:
AMSTAFF is not only a breed, it is LIFE STYLE !!!
Once an amstaff = always an amstaff :)
Lorima
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 536
Bydlisko: Bratislava,Karlova Ves

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Erája » Štv 29.10.2009 20:37

Tak jak to děláš, ale co nejčastěji. když jsem bonyho vzala do Brna, tak se taky bál - tramvají, aut... no musel si zvyknout :smoke:
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Lorima » Štv 29.10.2009 20:43

No veď sa snažím,každý alebo každý druhý deň s ňou chodím okolo cesty,cez cestu a stále sa bojí..Je pravda že nie až tak ako zo začiatku,ale bojí sa stále dosť... :nwm:
AMSTAFF is not only a breed, it is LIFE STYLE !!!
Once an amstaff = always an amstaff :)
Lorima
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 536
Bydlisko: Bratislava,Karlova Ves

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Erája » Štv 29.10.2009 20:46

To je málo, vyraž s ní někam do centra velkoměsta. Bony v tom byl každý den, několikrát denně. Trvalo to pár dní, než bylo vyřešeno.
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Hanka 1 » Štv 29.10.2009 21:09

Lorima píše:No veď sa snažím,každý alebo každý druhý deň s ňou chodím okolo cesty,cez cestu a stále sa bojí..Je pravda že nie až tak ako zo začiatku,ale bojí sa stále dosť... :nwm:


Vezmi jí na parkoviště, hrajte si tam, jestli jí to baví, hoňte se, nech se lovit a tak dál. Domluv se s majiteli pár aut /aby ti nikdo nevynadal a auto nezačalo houkat/ a ty se o auto opři, otoč se k němu zády, vysloveně si to užívej. Můžeš se opřít i o nastartované auto, pak o náklaďák a tak dál.

Uč čubinu, aby nenapínala vodítko za žádných okolností a ty ho taky nenapínej. Pokud bys už jí musela někam přitáhnout, udělej to co nejrychleji a s klidem. Při všem dávej pozor, jestli čubinka dýchá, jinak ti půjde do hysteráku. Pokud zatají dech, nějak jí pozlob, dloubni do ní, prober jí. Netrestej ani neutěšuj.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Lorima » Štv 29.10.2009 21:19

Ďakujem velmi pekne za rady!! :smile: Nejak to skúsim. :jop:
AMSTAFF is not only a breed, it is LIFE STYLE !!!
Once an amstaff = always an amstaff :)
Lorima
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 536
Bydlisko: Bratislava,Karlova Ves

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik