Ako budovat sebavedomie?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Pon 08.12.2008 17:07

Skusala som hladat po fore vsetko o sebavedomi psov, ale nasla som skor iba zmienky o budovani sebavedomia, ked sa pes dostane do konfliktu a podobne.

Mam doma 4 mesacnu fenku, ktora je sice zvedava, hrava a priatelska, ale z vela veci ma strach. Na vysavac si stale nezvykla, rovnako je to pri rucnom mixeri, féne atd.. Zo silnejsej sprchy ma tiez trochu obavy, pri ceste sa neciti najlepsie, dazdnik si zakazdym musi obzriet, doteraz sa bala aj vselijakych igelitov a tasiek, to sme odstranili uz snad. Celkovo ma strach zo vsetkeho noveho, cesta MHD je pre nu cesta hrozy, pritom som ju do MHD aj k cestam bravala pravidelne (bez nejakeho tutuli-mutuli, pod zlaticko a utesovania, tvarila som sa ze je vsetko ok a bola to sucast prechadzky rovnako ako hocico ine), ale cim dlhsie som ju tam bravala, tym horsie. Ked bola chora a mali sme obmedzene vychadzky (teda ona :lol: ), mali sme 3-tyzdnovu pauzu a teraz sa necha rychlejsie presvedcit na to priblizit sa k ceste.
Pri psoch je uplne podriadena, ci je to stena, fena, pes, moze byt aj len o mesiac-dva starsi. Psi si ju ani nemusia nejak podriadovat, ona ku kazdemu prichadza vyslovene v podriadenom postoji, aj k ludom.

Ten strach nie je zalezitostou iba jednej veci, proste ma strach z nezvycajnych a novych veci a myslim, ze toto u nej uzko suvisi s malym sebavedomim. Ak sa mylim, opravte ma, prihodte iny nazor, svoju skusenost, ako ste to riesili, pripadne sposob, ako sa da jej sebavedomiu pomoct.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod BinLadin » Pon 08.12.2008 17:39

Cathie
Bud ji starsi segou a vzdy ji bud oporou at ma vtobe jistotu ze ji ochranis,podporis kdyz bude potreba
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Pon 08.12.2008 22:36

Toto na nu plati pri psoch, tam ju zasadne chranim vlastnym telom a uz vie, ze kym som tam ja, ziaden pes jej neublizi a keby to skusil - stojim pred nou a pes sa moze snazit ako chce, nepustim ho k nej, kym neusudim, ze je to bezpecne (a kym si to ocividne nemysli aj ona). Vseobecne sa najprv so psami zoznamujem ja, az potom ich pustam k nej, ak sa da.
Pri "obavanych predmetoch" pomaha, ked sa postavim medzi ju a tie veci, to sa pride schovat za mna a spoza mna si ich obzera. Pri ceste zas vkuse kuka po mne a uistuje sa, ze je vsetko ok.
Urcite je to lepsie ako ked k nam prisla, vsak aj podrastla a plno veci zazila. Ale ocividne to este bude chciet vela vela casu..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Amaguk » Pon 08.12.2008 22:39

mne sa zda, ze si nu trochu "overprotective". teda za ju chranis az prilis a to moze mat presne opacny efekt, nez ocakavas
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Pon 08.12.2008 23:06

Pri psoch ju chranim prilis, ale jednoducho chcem, aby hladala ochranu u mna. Predtym mi totiz po nej vyletelo par psov uplne bezdovodne, comu doteraz nerozumiem, ale vyslo mi z toho iba to, ze som ju nedokazala ochranit a nechala som psa napadnut ju, to by sa vodcovi stat nemalo, so mnou ma byt v bezpeci. Potom mi zacala zdrhat, ked sa jej na psovi nieco nezdalo, vobec nechodila ku mne, radsej letela domov.. takze som jej potrebovala ukazat, ze ochrana sa hlada u mna.
Ja z toho nerobim nic extra. Proste stretneme psa - pohladkam si ho, zvitam sa s nim, pustim k nemu malu.
Ak po nej pes trebars zavrci, ona sa hodi na chrbat a on prestane, necham ich, to je jasne. Len nech ju vychovavaju. A praveze sa mi zda, ze ked vie, ze som tam a ze u mna najde bezpecie, ovela rychlejsie sa so psami zoznamuje a nema z nich obavy ako predtym.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod raky » Pon 08.12.2008 23:18

[quote="Cathie"] Proste stretneme psa - pohladkam si ho, zvitam sa s nim, pustim k nemu malu.
Ak po nej pes trebars zavrci, ona sa hodi na chrbat a on prestane, necham ich, to je jasne. Len nech ju vychovavaju./quote]

Cathie, nevidím dôvod , aby pes vrčal na fenku... A ak le troška, má ho usmerniť majiteľ... Pozor na to - nemôžeš vedieť, kde je hranica - ona sa podriadi, ale ak ten pes nie je v norme - môže napadnúť. :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Uto 09.12.2008 7:15

Raky, bolo myslene vseobecne, nie ze pes-samec, ale hocijaky "pes domaci" :lol:
Ale inak, nevidim dovod ani ja, lenze doteraz mi po nej skocili tri psi-samci, jeden o dva ci tri mesiace starsi a dalsi dvaja dospeli.
Tu sa o nejakom usmerneni neda hovorit, malokto tu na sidlisku ovlada aj len zakladnu rec tela psa a niektori ani nevedia, kedy ich pes vystrazne vrci a kedy sa chce ist hrat :pac: Zvycajne ked vidim, ze po nej pes vrci v hre prilis casto alebo sa po jej podriadeni neupokoji dost, idem k nim blizsie a davam pozor.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Basha » Uto 09.12.2008 16:22

Neviem ci ti pomoze moj nazor, bo ja sama az tak ustrachaneho psa nemam, ani netvrdim, ze mas poznat vsetkych psov co pri vas byvaju, ale ja osobne ked vidim ze normalka pes, majitel...proste ze to neni agresivny pes s majitelom v nedohladne, neviem ale podla mna to nikedy moze citit, ze sa o nu bojis...to je podla mna ten siesty zmysel zvierat ze vedia vycitit to co mi nie a nasla si v tebe ochranu, tak tym, ze je podla mna co tu pises prirodzene submisivna. Inak moj Ballad/teraz ma vyse 7 mesiacov, tiez BOC/ mal par tyzdnov take obdobie divne, ze sa strasne bal velkych psov, alebo strednych co nepoznal, dokonca aj kamoskinych kolii, ktore dobre pozna. Ja som mu vtedy neposkytovala ochranu. Jasne ze by som ho nepustila k evidentne agresivnemu psovi, ale napr. ziadne lutovanie ked po nom vychovne vyletel dominantejsi starsi jedinec. Blbe obdobie prekusol....teraz jeho hra vyzera tak, ze je schopny sa hrat s 3 catahoulami, ktore sa teda nehraju najjemnejsie, nezasvetenym to moze pripadat ako psie zapasy - tie hlasove prejavy pri tom :ha: Inak tie ostatne veci...tie urcite odstranis postupnym privykanim, bez nasilia, s pochvalami za kazdy mensi prejav strachu...na to sa chystam s mojim, bo on ma mensiu fobiu z Frontline sprayu :heh: , len to chvilku potrva. Inak ako sa sprava pri znamych psoch....ci si dokaze zvyknut, alebo je taka bojazliva stale? P.S. ani medzi tie predmety, ktore vies ze jej neublizia by som sa minimalne nestavala...to v nej potom, podla mna len utvrdis, aby sa za teba schovala. :no:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Uto 09.12.2008 17:06

Ja sa skor k tym predmetom snazim proste prist tak aby to videla, nech vidi mna, ze idem k nim bez problemov a nemam z nich strach, obcas na nu aj zazivam, to sa mi pri nej osvedcilo :lol: . Ona vacsinou potom pribehne, spoza mna si ich prvykrat obzrie, nakoniec k nim pride sama a uz ma nepotrebuje :smile: Proste je to take "pod, okukneme to spolu" :lol:

Ked po nej pes vyleti vychovne a ma to dovod (kedze ona je strasna otrava :ach: ), vobec ju nechranim, len nech ju vychovavaju, samozrejme, ked psa poznam a viem, ze jej inak neublizi. Vtedy ani ona vo mne nehlada ochranu, zacne sa slusne spravat a psy to prijmu.
Pri znamych psoch taka bojazliva nie je, praveze pri nich si v ramci hry ovela viac dovoluje a vyslovene sa im tesi. Zatial mame hlavne velkych kamaratov - ridgebacka, NO, vyzlu, weimaraka, anglickeho buldoga, labradora.. z malych kamaratov iba bezzubeho mopsa (ten je bezpecny :heh: ) a tym to vlastne konci, male psy su tu skor bytove prachovky, ktore su nonstop na voditkach a musia sa iba prechadzat s panmi :ua: Ale k vsetkym sa aj tak sprava vyslovene submisivne, aj ked ich pozna. Inak ona sa tesi aj tym psom, od ktorych uz schytala.. to nechapem :pac:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Baarbora » Uto 09.12.2008 21:10

A ako budovat sebavedomie pri bubakoch, pocinajuc od igelitu, konciac nastartovanym traktorom? S tou igelitkou( napr. z nemenovaneho obchodneho retazca) sa to da celkom lahko, vzdy ho k nej "dotiahnem"(pokial je navolno, resp. stopka, tak pride sam), vysmejem ho a skonci to happy endom ako sa o nu trhame..Ale minule sme mali problem s takym uzsim zeleznym mostikom, proste strajkoval pred nim, chcel to skusit sprava-zlava, nedovolila som nikade, lakala som na mlsky( co mi neskor doslo, ze to asi nebolo to prave), nakoniec som ho na druhu stranu nalakala na seba, pochvlalila, odmenila. Druhy den pred nim mierne zavahal, povzbudila som ho( normalnym hlasom, akoze neflakaj sa) a pohoda. Vcera sme pre zmenu mali koliziu pri budovani kanalizacie, myslela som, ze prejde, snazila som tvarit, akoze nic sa nedeje, ved ta huciaca vec tam byva furt a pes cuval, az kym sa nevyvliekol z obojku( moja blbost, ale chcela som to mat co najrychlejsie z krku, na hlavnej ceste, v druhej ruke bicykel...). Potom, ked som si ho chytila, presli sme celko normalne. Jasne, ze cim viac ho do takychto situacii budem dostavat, tym skor si na to zvykne a bude to brat v pohode, ale byvame na dedine, nemam tolko moznosti konfrontovat ho tak casto s niektorymi bubakmi...A vobec, robim to spravne, alebo postupujem uplne blbo?
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Basha » Uto 09.12.2008 21:37

No vsak to neni az tak na tom zle so sebavedomim....jak si to tu na zaciatku opisala, tak to vyzeralo horsie...kolko ma teraz? Vsak sa musi riadne rozkukat, ked tak ten pes o vsetkom rozmysla... :heh:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Cathie » Uto 09.12.2008 23:05

Basha ona ma iba 4 a pol mesiaca, ale z niektorych veci ma fakt panicky strach. Napr si zvykla, ze "tato cesta vedie k autam - tadial nepojdem", zaprie sa a mozem ju tahat po zadku :ach: Vacsinou to okomentujem cimsi ako "no tak neblbni, co si mala?" alebo "ved vies ze ta to nezabije, ideme" a vacsinou ak vidi, ze sa proste neotocim, tak ide. Pripadne ak ma vtedy povel k nohe, tam nesmie ist odo mna dalej, takze to riesim korekciou povelu a potom riesi dilemu "porusit povel alebo sa ticho bat?" :lol: Obcas sa skusi zapriet, ak idem dalej, nasleduje ma. Proste skusa, ale zas ako pri com.. Co sa tyka MHD, tam to je o to tazsie, ze ona sama nenastupi a ani vodic nebude cakat 10 minut na psa :heh: Takze ju proste vezmem na ruky, nastupime a to chyta uplnu paniku.. Chcelo by to nejakeho zvyknuteho, starsieho psa k nej asi, lenze tu zo sidliska co pozname, vsetci su taki ze z vchodu von a naspat :ua:

Baarbora mam dojem, ze ty radu nepotrebujes.. podla mna to robis dobre a aj sama vidis, ze pes svoj strach prekona, to je najdolezitejsie. Ucel svati prostriedky :no: Akurat tie mlsky by som vynechala, nech nema pocit, ze je to nieco extra. Nic sa nedeje, nema sa preco bat, kedze teba ta "strasidelna vec" vobec nezaujima a nie je nezvycajna.
Cele je to asi o tom pristupe, ze ty das najavo, ze nie je dovod na strach, tak to v nom tie obavy nepodpori.

Ja ked som sledovala moju a jedneho psa, to bolo zaujimave.. siel okolo bicykel, ona z nich nema extra dobre pocity a zastala. Pes presiel asi este dva metre, potom zastal, pokojne sa na nu otocil a zase vykrocil stylom "no co je, ideme, nie?" :lol: A cuduj sa svete, isla.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod Basha » Str 10.12.2008 10:20

Nj, to je este steniatko...ja si osobne myslim, ze sa aj sama osmeli vo viacerych veciach jak bude starsia a otukanejsia. Moj maly je v buse zvyknuty, je tam kludny, casto ho tam niekto hladkal, ale kedze s nim nechodim busom furt, tak to nastupovanie este ee...ale raz som sla s kamoskou a jej psom, co pekne nastupuje, uz som myslela, ze pojde sam, ale ne, bo ja som mu ani najprv nedovolovala kym bol mensi tymi schodmi chodit, boli moc vysoke..no a vodic ked sa ponahla, tak ani moc neni casu tam psa ukludnovat aby nastupil, ale budem to riesit spolocnym cestovanim a intenzivnejsim s nejakym psom co s tym nema problem.
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod wer » Str 10.12.2008 11:32

co sa tyka mhd, tak ja som kedysi davno, este so starym psom (ked bol stena teda), mala tiez problem s nastupovanim. tak som to riesila tak, ze som isla proste na konecnu, poprosila vodica, ci by som mohla trenovat nastupovanie. vacsinou boli ochotni. :lol:
a strach odburavat tak, ze ju stale vystavovat niecomu novemu, pre nu strasidelnemu. musi jej to proste zovsedniet. cim viac situacii pes zazije, prekona, tym je sebavedomejsi. samozrejme, vyhnut sa negativnym skusenostiam...
a odmena je na mieste, ci uz pamlsok, pohladenie alebo hra, hlavne za prekonanie velkeho strachu. nemyslim chlacholit ju za prejavy strachu, skor povzbudit, pomoct jej to prekonat. ty jej musis byt oporou.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako budovat sebavedomie?

Poslaťod vavrena » Str 10.12.2008 15:06

Doby mal hrozné strachové reakcie - keď k nemu prišiel pes na zoznámenie, Doby po ňom vypálil, zuby vonku a aj rafol, ale väčšinou sa tie psy uhli. Keďže bol malý, nechali ho tak. Odbúravali sme to postupne, trvalo to dva týždne, kým prvýkrát nezavrčal ani nezdrhol. Behali sme po sídlisku a "hľadali" psy :heh: . Ale keby Herbie nebol s každým taký kamoš a Doby to nevidí, tak to trvá zrejme dvojnásobok času.
Ale mali sme väčší problém ako s inými psami - Doby zdrhal domov, keď niečo zhučalo, buchlo atď, keď mu bolo ublížené trebárs aj z Herbieho strany, keď zdrhal pred vlastným vodítkom... :pac: Tak som sa snažila vybudovať takú reakciu, že čokoľvek sa stane, bude bežať ku mne, nie odo mňa. Dosť sme pokročili, malý sa zvykne potknúť, zľaknúť a letí sa schovať mne pod kabát. Tie prvé týždne som ešte zvykla počas Dobyho zdrhania zaveliť "Herbie, chyť ho!", čo v reále znamenalo, že Herbie ho dohnal, pováľal po zemi, čím mu zmenil smer pohybu na ku mne, alebo aspoň prebudil uši, ktoré predtým nepočuli lahodný, vábivý hlas paničky :ach: .
Ešte máme tretí problém - "stvrdnutie". Niečo sa nepáči, znehybnie a už sa nepohne, na vodítku ani krok. Zvykla som to riešiť tak, že som ho pustila a odkráčala preč (v nerušivom prostredí), teraz už vyžadujem splnenie povelu Poď! v prípade, ak zastane kvôli blbosti (očuchať mŕtvu myš). Keď sa bojí, dám mu potrebný čas. Keď sme zaostávali tak, že to mne aj Herbovi už liezlo na nervy (v počiatkoch), zvykol k nemu Herbie skočiť, "kusnúť" do hlavy a Doby šiel ďalej... teraz je už Herbinko trpezlivý :angel: a výchovné metódy nepoužíva, váľa ho po zemi len tak zo srandy :pac: .
(ale nemajte pocit, že nechávam Herbiho robiť Dobymu zle, možno to tak vyznieva, nie je, len som to vypichla)
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik