Práca s problémovými psami?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Ostnáč

Poslaťod Tchor » Pon 21.02.2011 6:41

FINTILKY píše:Tchoř kdyš tak mě oprav
Uvažuju takto - ten mikroazil - vlastníš nějaký oplocený pozemek kde můžeš s agresorem pracovat. o samotě bez psů a vlastně jakékoliv civilizace dokud se nerouhodněš mu zvednou la´tku a zase nastrčíš mu jiného psa, kterýho sám vybereš takže pohodáře navíc máš toho druhého psa taky pod svým vlivem a spoustu dalších věcí který můžeš ovlvnit.
Což nejde u někoho kdo si veme agresora - tele co váží víc jak ty domů a rovnou před barákem má "plnou polní" psi, lidi, kola, auta prostě normální městský provoz. Takže se musí přizpůsobit a použít pro začátek i pomůcky, který se nelíbí každýmu. Ten pes pochopí velmi rychle na co máš a na co ne.
Ale nejoptížnější je práce s lidma, naučit je aby to s ním zvládli, aby se ten pes nevrátil do vyjetých kolejí - jak dlouho trvá taková "prřevýchova" člověka? Ten pes než odejde s novým majitelem - má možnost pobýt v podobném prostředí ve kterém bude žít?


Docela ti doporucim se tam nekdy prijet podivat, samozrejmne se s kazdym psem pracuje trochu jinak, ale v naproste vetsine je zaklad ten ze se pes kontrolovane zapoji do smecky, nastavi se pravidla a presvedci se o tom ze mu od lidi nehrozi nebezpeci, ale taky ze se lide dokazi ubranit jeho utoku. dost dobre to nejde popisovat neb celej ten proces takhle vypada strasne jednoduse. nejtezsi je vetsinou tem psum vratit duveru v lidi.

Prace s agrsorama je ale jen vrchol ledovce v tom co Ruda dela vetsina jeho prace je v praci z lidma ktery za nim prijedou - v prumeru prijedou dva az tri lidi dene a vetsina znich se tam vraci vickrat. kromne toho Ruda porada ruzny akce nejcastejc free soboty kdy tam za nim muze prijet kdokoli s jakymkoli problemem bez predesleho ohlaseni (konzultace mimo ty free soboty je potreba domluvit predem telefonicky) schazi se tam v mezi padesati az sto psy.

Na druhou stranu dokaze bejt ruda na lidi dost neprijemnej a rozhodne si nebere servitky - pak uz je jen na lidech jestli to ustoji nebo ne.

Opravdu doporucuju si dojet udelat obrazek osobne, jakykoli zprostredkovany informace jsou zkresleny, jeho pristup ke psum je dost jiny nez je "bezne uznavany standard" ale vychazi ze zkusenosti z velkeho mnozstvi psu a hlavne z mnohaleteho sledovani clovekem jen drobne modulovany smecky - coz naprosta vetsina lidi nema sanci sledovat.

co se tyce toho predani dal - puvodnim majitelum se az na vyjimky pes zpet nevraci. Kdyz nekdo u Rudy psa necha musi se ho vzdat. Ruda ho da psychycky dohromady a najde mu noveho majitele ktery ho zvladne v naproste vetsine pripadu s tim nejsou nasledny problemy.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Ostnáč

Poslaťod Hanka 1 » Pon 21.02.2011 8:31

Fintilky,

možná se bavíme každý o jiných "agresorech". Chápu, že když si vezmeš takového psa a musíš venčit v běžném provozu, je to trošku jiné, než když máš třeba zahradu. Agresorovi, o kterém mluvím, dáš ostnáč nebo stahovák, on bude chtít vyletět třeba po jiném psovi nebo po člověku, ty použiješ ten ostnáč, ale opravdu jen jednou. Protože ten pes se natvrdo otočí do tebe a pokusí se srovnat tě se zemí a bude to myslet opravdu vážně. Jestli budeš připavená a mít štěstí, jen tě zmlátí košem. Jenže kde je tvoje autorita, kde je budování důvěry s tím psem? Protože podruhé mu ten obojek prostě nenasadíš a k většině takových psu se už ani nepřiblížíš, pokud nechceš riskovat tvrdý a vážně míněný útok. Navíc bolest způsobená ostnáčem, přilévá olej ho ohně, ještě agresi vystupňuje, ve většině případů. Pokud použiteš stahovák, ubereš psovi kyslíšk. Jak může myslet, správně vyhodnocovat, když nemůže dýchat?
Podle toho, jak píšeš, jsi žena. Zvládáš fyzicky vážně míněný útok psa, který je větší než NO? Já s odřenýma ušima nebo spíš ne. Proto volím takové prostředky, abychom se se psem dohodli pokud možno bez střetů a bez rvačky. Nepoužívám násilí, protože si nemohu dovolit, aby ho na mě používal pes, a měla jsem možnost se naučit, že to násilí prostě není třeba. Výsledkem jsou dobré vzájemné vztahy, ovladatelný pes a pohoda. Proto tyhle pomůcky prostě nepoužiju.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ostnáč

Poslaťod meridia » Pon 21.02.2011 10:18

co se tyce toho predani dal - puvodnim majitelum se az na vyjimky pes zpet nevraci.

No jaký by to mělo smysl,kdyby se pes vrátil do prostředí,kde jeho projevy nezvládli a proto se stal takovým ?Zřejmě na něj ti lidé prostě "neměli" at už v jakémkoli smyslu.
co se týče oné "převýchovy"..nevěřím na ní..věřim tomu,že RD dokáže psa umravnit a nastavit mu hranice,které pes bude respektovat,to ano.Nevěřím ale ,že pokud ho dá dál,což běžně dělá nebot je to účelem azylu,a pes se dostane lidem,kteří prostě nejsou takové osobnosti,že pes po čase nezkusí opět svoje původní chování.Nemluvila bych ted\ příliš o převýchově jako takové,myslím,že příkladů by se našlo dost ,i když se pečlivě tají :jazyk: .Nelze dle mého odhadnout lidi během pár chvil,stejně tak jako i dlouholetý chovatel se může splést v odhadu zájemců pro svoje štěnata.Takže další soužití je stejně na příštím majiteli ..
hanka
možná se bavíme každý o jiných "agresorech

možná ano.. v tomhle bych i souhlasila
Navíc bolest způsobená ostnáčem, přilévá olej ho ohně, ještě agresi vystupňuje, ve většině případů.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Ostnáč

Poslaťod FINTILKY » Pon 21.02.2011 18:57

Hanka 1 píše: Podle toho, jak píšeš, jsi žena. Zvládáš fyzicky vážně míněný útok psa, který je větší než NO? Já s odřenýma ušima nebo spíš ne. Proto volím takové prostředky, abychom se se psem dohodli pokud možno bez střetů a bez rvačky. Nepoužívám násilí, protože si nemohu dovolit, aby ho na mě používal pes, a měla jsem možnost se naučit, že to násilí prostě není třeba. Výsledkem jsou dobré vzájemné vztahy, ovladatelný pes a pohoda. Proto tyhle pomůcky prostě nepoužiju.


No jasně že ne, nejsem žádná obryně Máša prto jsem taky napsala co jsem napsala. Rozdílný názor mám na význam slova násílí ) myslím u psa ).
Pro mě násilí znamená trestat psa zato že nerozumí že mu nejsem schopna srozumitelně říct co chci, násilí pro mě je, když machruju na dvacetikilovýho psa nebo na ňákýho plašana nebo se chovám jako idiot a řvu na psa poveluju stokrát, ptostě ho vynervím a pak ho vyvěsím a mám pocit že jsem king.
Ale správné načasování, kdy přesně ten pes ví + vyrovnanej člověk, důslednej, tak si nemyslím že leckterá pomůcka je pro psa nasílí. Dokonce naopak Je to kus od kusu a člověk by měl poznat co si může dovolit. A proto tyhle pomůcky prostě použiju. :smile:

Tchoř, díky ale neodpověděl si mi.
FINTILKY
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Ostnáč

Poslaťod Hanka 1 » Pon 21.02.2011 19:59

Pro mě je násilí používání pomůcek nahrazujících lepší argumenty ze strany psovoda, "motivaci" psa omezováním nebo odebíráním jídla, table trénink a podobné postupy. Určitě to, co jsi popsala ty, mám stejný názor.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ostnáč

Poslaťod Tchor » Uto 22.02.2011 12:06

FINTILKY píše:Tchoř, díky ale neodpověděl si mi.

Jestli myslis to ohledne tech pomucek - tak te musim zklamat, jejich pouziti opravdu nutny neni. Co je nutny vystupovat sebevedomne, jednoznacne a tak aby pes mel sanci pochopit co mu chces rict. Nepotrebujes k tomu nic jineho nez pevny sirsi obojek, voditko (u agresoru pripadne panikaru pro jistotu kos), vlastni hlas, mimiku, znalosti k tomu aby jsi vedel kam sahnout kdyz se bude neco dit a schopnost cist o co te pes zada a co odpovida na tvoje jednani. Tem psum v naproste vetsine pripadu je potreba vratit duveru v to ze situace se kterymi si nevi rady vyresi psovod. jiste dalo by se to teoreticky udelat i na tom ostnaci, jenze ten ktery by to na tom ostnaci umnel uz ten ostnac k tomu nepotrebuje a je to na tom ostnaci mnohonasobne tezsi nez na tom sirokym obojku - tak proc si to ztezovat.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Ostnáč

Poslaťod Ijsbéérka » Str 23.02.2011 17:45

FINTILKY píše:
No jasně že ne, nejsem žádná obryně Máša prto jsem taky napsala co jsem napsala. Rozdílný názor mám na význam slova násílí ) myslím u psa ).
Pro mě násilí znamená trestat psa zato že nerozumí že mu nejsem schopna srozumitelně říct co chci, násilí pro mě je, když machruju na dvacetikilovýho psa nebo na ňákýho plašana nebo se chovám jako idiot a řvu na psa poveluju stokrát, ptostě ho vynervím a pak ho vyvěsím a mám pocit že jsem king.
Ale správné načasování, kdy přesně ten pes ví + vyrovnanej člověk, důslednej, tak si nemyslím že leckterá pomůcka je pro psa nasílí. Dokonce naopak Je to kus od kusu a člověk by měl poznat co si může dovolit. A proto tyhle pomůcky prostě použiju. :smile:

Tchoř, díky ale neodpověděl si mi.


Souhlasím s Fintilky :smile:
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Ostnáč

Poslaťod raky » Str 23.02.2011 22:12

taky tak... :hi:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Predchádzajúci

Späť na Výchova a výcvik