Fámy o trasení psov za kožu...

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod ivanN » Pon 07.07.2008 12:38

ja som to čital tušim v knihe "Bradáč" nejaka nemecká chovateľka to tam pisala, my sme na tom tak isto vychovali bradača aj Stafika, presne vedeli, čo to znamena..
ivanN
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423
Bydlisko: bratislava

Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod ivanN » Pon 07.07.2008 12:39

Julieta napisala: to trasenie stenata za kozu na tom videu nevyzeralo ako ked chce pes zabit korist zlomenim vazov... zo strany na stranu. bolo to ovela ovela jemnejsie.....a povedala by som ze aj inym stylom ako trasenie hlavou zo strany na stranu... ale bolo to uz davno co som to videla...

Toto iste som vysvetloval aj ja.
ivanN
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423
Bydlisko: bratislava

Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod julieta » Pon 07.07.2008 12:41

ked uz o tom hovorime, niekde som citala, ze v dnesnej dobe niektore psi uz pomaly neovladaju tu ,,psiu komunikaciu,,. tak mozno je aj realne, ze vlastne ked nevedia co to znamena napr. prave toto vytrasenie za kozu, ze ich ani nenapadne ze by to mohlo znamenat nejake zivot ohrozujuce gesto.... je im to neprijemne, tak sa naucia ze je to vlastne trest ako kazdy iny.
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod Amaguk » Pon 07.07.2008 12:43

vies kolko hluposti som ja uz videla aj v tzv. odbornych casopisoch a knihach :pac:
ja osobne sa domnievam, ze toto je prave jeden z tych ukonov, ktory kazi vztah medzi psom a jeho ludmi a moze byt vyrazne kontraproduktivny v jeho usmernovani a budovani zdraveho sebavedomia. a potom sa majitelia cuduj, ze co tomu psovi je, ved postupovali podla knizky...
ale hadam sa k tomu vyjadria aj ludia, ktori maju s prirodzenou komunikaciou so psami viac skusenosti nez ja :no:

a pokial si dobre pamatam tak v tom clanku bolo to chytanie za cumak horsia varianta pri vychove ako to tahanie za kozu...

hm, tak to ma o to viac zajima, ze co tam o tomto stoji, lebo chytanie na cumak som na rozdiel od trasenia v reali videla uz zopar krat...
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod julieta » Pon 07.07.2008 12:49

amaguk ten clanok som prebehla len tak zbezne. ale mozem ti ho vecer naskenovat a poslat ak mi nechas mail v SS. ja sa tejto problematike az tak dopodrobna nevenujem. Pravdupovediac, komunikacia medzi mnou a mojimi psami je vyborna. dokazem z nich velmi dobre citat. a vztah medzi nimi a mnou je az zavislost.
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod Silwuska » Pon 07.07.2008 12:51

Amaguk suhlas...mam to doma na vlastne oci :lol: ak chce starsi krpateho "potrestat", t.j. usmernit, zobere mu celu hlavu do papule, alebo ho zvrchu chyti za krk a pritlaci k zemi...

Co ma napadlo ze tato fama mohla vzniknut podobne: sucka chyti za volnu kozu na krku stena vtedy, ak sa od nej vzdaluje, pripadne sa blizi k miestu kde by mohlo byt ohrozene...ale to ho chyti, netrasie, chytí a prenesie tam kam by chcela...s toho mohli ludia usudit ze sa jedna o akysi "trest" a zacali zo psiskami trepat...

Julieta, psik ktoreho si trepala za kozu bolo male bezbranne stena...garantujem ti ze ak to spravís dospelemu sebavedomemu psovi, tak on ti vysvetli co to prenho znamena :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod julieta » Pon 07.07.2008 12:53

Silwuska, psik ktoreho som trepala za kozu ak si dobre citala vsetky prispevky bol 7 mesacny 16kg pes... v tom case az prilis tvrdohlavy a myslel si ze majster sveta....

a aby som to upresnila... ja nechcem nikoho presviedcat aby nieco take robil svojmu psovi... len sa niekto pytal co sme robili pri takom a takom probleme... povedala som, pretoze mi to zabralo.... a podla mna je to lepsia varianta ako prevratit psa na chrbat a vrcat na neho, co ho pred vsetkymi velmi ponizi....hocikedy aj ked su uz moje psi dospele pri nanajvys nevhodnom chovani ich chytim sa srst na kozi a jemne potrasiem (tak ako pisala darley v nepresunutom prispevku, nevytiahnem psa do vzduchu za kozu ale len pomykam kozou)... a oni sa uvedomia.. takze z mojej strany to bolo ucinne....vzdy lepsie ako kopat, bit, skrtit, plieskat druhym koncom voditka a neviem este ake techniky niektori ludia pouzivaju
Naposledy upravil julieta dňa Pon 07.07.2008 13:00, celkovo upravené 1
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Tasha » Pon 07.07.2008 13:00

ale tu sa nemyslí to trepanie až tak doslova. Tomu psíkovi stačí aj keď ho len za tú kožu chytíš. a funguje to aj pri dospelých. Mňa keď grace ignoruje a chytím ju za kožu, tak hneď vníma a poslúcha. A to ju nemusím ani biť, ani trepať. Stačí ju chytiť, prípadne trošku vytiahnuť do vzduchu, ale nie celého psa. stačia predné nohy a hneď spustiť. A on si veľmi dobre uvedomuje, že voľačo spravil zle
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod julieta » Pon 07.07.2008 13:01

darley absolutny suhlas
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod zeane » Pon 07.07.2008 13:04

Silwuska píše:Amaguk suhlas...mam to doma na vlastne oci :lol: ak chce starsi krpateho "potrestat", t.j. usmernit, zobere mu celu hlavu do papule, alebo ho zvrchu chyti za krk a pritlaci k zemi...

Co ma napadlo ze tato fama mohla vzniknut podobne: sucka chyti za volnu kozu na krku stena vtedy, ak sa od nej vzdaluje, pripadne sa blizi k miestu kde by mohlo byt ohrozene...ale to ho chyti, netrasie, chytí a prenesie tam kam by chcela...s toho mohli ludia usudit ze sa jedna o akysi "trest" a zacali zo psiskami trepat...

Julieta, psik ktoreho si trepala za kozu bolo male bezbranne stena...garantujem ti ze ak to spravís dospelemu sebavedomemu psovi, tak on ti vysvetli co to prenho znamena :no:


My sme odchovali šteňule raz - ako "zdravotný vrh" (tiež som kedysi verila všeličomu, njn...) a žiadne trasenie suky šteniakom som tam nevidela. Videla som však prenášanie a mám pocit že celý ten "trest" je len nevydareným pokusom o nejaké stopnutie nežiaducej činnosti. Opakujem ako medzipsí trest som to nevidela, ale keď sučula niesla drobca šteniak úplne stuhol - pritiahol všetky štyri packy pod bruško a prestal sa pohybovať.
Ak chcela suka ukončiť príliš bujarú hru jednoducho šteniaka priplácla packou, prípadne ho normálne prevalila čumákom, alebo ho nárazom zboku "usmernila", ale to len v prípade že jemnejšie náznaky (vŕŕŕ, štek a chňap do vzduchu) nepomohli. :smile:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Tatiana » Pon 07.07.2008 13:15

urcite stena pri traseni za kozu chyta paniku a bude sa snazit skryt,preto je lepsie ozaj ten naznak a vrcanie,ono to pochopi,a dospely pes to je uz o niecom inom,ten by uz mal posluchat a byt riadne socializovany,neda sa porovnavat trestanie dospelaka a stenata :no:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Amaguk » Pon 07.07.2008 13:20

este v ramci upratovania si dovolim skopict sem aj toto:
Re: Staffordshirký bulteriér

Poslaťod Tatiana v Pon Júl 07, 2008 1:08 pm
musim sa Juli zastat,niekedy taketo potrestanie urobi divy a pes pochopi ze konci sranda,nemylte si kontakt matky-sucky a jej trestanie s vytrestanim od cloveka,je to rozdiel,lebo sucka so stenatom netrepe ,ozenie sa po nom a agresivnejsie sucky aj daju pocitit zuby s patricnym doprovodom vrcania,staci raz a nabuduce uz stena len pri pocuti toho zavrcania prace sucke z cesty,je to iba podobny efekt a ucinny,ja sice stenata netrepem za kozu ale zvukove prejavy pouzivam s naznakom trestu,t.j. napodobnim spravanie ich matky ,staci mierny dotyk v oblasti kohutika a zavrcanie,ak sa prave biju ci robia inu nezelanu cinnost ihned to konci a stena vie ze je to fuj,nabuduce staci iba zvuk a uz je pokoj,mozem to napisat lebo zvladnut vrh roztatarenych stenikov je ozaj niekedy fuska a chcem aby buduci majitelia mali v ramci moznosti poslusne a cistotne steniky,nie zubateho zloducha co nici vsetko okolo :smile:

(tani, dufam, ze je to tak ok)


ja tu ale vidim jeden podstatny rozdiel - chytenie za kozu, resp. chnapnutie, nie je trepanie :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Tchor » Pon 07.07.2008 13:55

Za vic jak dvacet let se psama jsem videl jednou ze fena zatrepala stenetem - stene to neprezilo. Trepani za kuzi je zabijeni a to stene to moc dobre vi.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod julieta » Pon 07.07.2008 14:12

tak sa asi nechapeme co pod tym trasenim za kozu myslime...kazdy pod tym pojmom mysli asi nieco ine....ja pod vytahanim za kozu myslim chytenie psa za kozu a jemne ho vyšticujem za kozu....nezdvihnem ho za kozu do vysky, necakam kym zapisti od strachu alebo bolesti, proste pes stoji na zemi vsetkymi styrmi.. ale uz vie, ze toto gesto znamena pokarhanie.
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 07.07.2008 14:31

A v tom je ten problém, že každý si to vysvetľuje inak. Jeden len chytí za kožu a nadvihne, pretože vie čo robí a druhý schmatne psa a začne s nim šlahať zo strany na stranu, lebo sa práve dočítal v časopise túto metódu a je veľmi nasratý na svojho psa. Toto je to nebezpečie interpretácie tohto gesta. Preto by sa ani nemalo spomínať ako zatrasenie psom, ale podľa mňa napr. len ako "uhryznutie" psa do šije.

To čo ste viacerí spomenuli, že starší pes chmatne mladšieho za hlavu a pritlačí k zemi, to potvrdujem aj ja, nie raz som toto gesto videla vo vzťahu staršieho a mladšieho psa. Videla som to aj ako súčasť bežnej komunikácie mimo trestania. Skrátka fena z času na čas prišla, jemne! chmatla mladšieho zvrchu za hlavu a pustila. Čím podľa mňa neustále dávala na javo mladšiemu, kde je jeho miesto v istom kontexte. Ako trest je to použité oveľa "brutálnejšie" s dôrazom na primačknutie k zemi.
Myslím, že ak už takýto trest použiť tak potom len "zákus" a zbytočne neexperimentovať.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik