Fámy o trasení psov za kožu...

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod raky » Str 11.03.2009 22:00

pred par rokmi boli noviny, terez je trasenie - koza...dnes som nad tym rozmyslal, aj ja som pouzil davno zatrepanie a pomohlo... Dnes keby som zatrepal. tak by pozerala ci idem hodit napr. lopticku... Nie je ok, ale bolo to.
M :lol: ozem potvrdit len to - ze moju keby som jej spravil akykolvek pokus zabitia, tak na mna len pozrie - co robis - chces???
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod johny5 » Str 11.03.2009 22:22

moj pes mi napriklad ako stena prehryzol ruku za to ze som ho chytil za siju a odhodil od kocura.Ono je to aj o psovi ako takom...
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod raky » Str 11.03.2009 22:27

keď by som teraz stupil na psa - asi bude držať, že čo príde...
Pravda je, že traseniu za kozu sa vyhnem pre steniatko a potom hlavne budem citat psa. :ha:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Hanka 1 » Štv 12.03.2009 6:42

johny5 píše:Podla mna kazdy vie akeho ma psika a musi vediet co ma a nema rad a na co si ho vlastne (za akym ucelom) kupil...Musim suhlasit s Pukom (aj z vlastnych skusenosti) ale nazor Amaguk schvalujem.


Souhlasím, přes to všechno by ale měl člověk mít základní znalosti o tom, jak se k pejskovi chovat, a měl by vědět, že zrovna tohle třepání za kůži jako "trest" je pitomost 1. stupně, a spoustu dalších věcí. Vadí mi, že hodně lidí se shání po informacích, jak psa správně trestat, ale nezajímá je, jak psa správně chválit. Trestů ti většina lidí vyjmenuje hromadu, ale na pochvalu jim stačí pamlsek a hračka.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod johny5 » Štv 12.03.2009 19:00

Dufam Hanka ze si nemala na mysli nase prispevky ohladom odmenovania.To by bol rozdiel....
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Khyi-mo » Štv 12.03.2009 21:23

ziadny pes ani vlk a ani ziadne ine zviera nebude triast za kozu na krku svoje mlada. selmy tym lamu vazi mensej koristi. ja osobne si myslim ze ako tres je to skor nevhodne. stena ti to mozno bude akceptovat ale dospely pes nie. ci si milovany majitel alebo nie ak chytis psa silno za kozu na krku ozenie sa potebe. s trestami opatrne. treba psa okriknut prisnym fuj (ludsky ekvivalent vrcania dominantneho zvierata) a potom mu jasne ukazat co robit ma. a ked to urobi spravne chvalit chvalit chvalit.
Khyi-mo
Okoloidúci
 
Príspevky: 13
Bydlisko: BA

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Puk » Pia 13.03.2009 8:30

Hanka 1 píše:Promiň, jestli to zní ostře, ale zní mi to jako že socializace štěněte na majitele znamená, že se štěně naučí tolerovat majitelovy chyby. Jen škoda, že se to nenaučí i ten majitel.


Hanka, neznie to ostro... Nepovedal by som, že tolerovať je to správne slovo (to je veľmi individuálne), ale určite sa s tým pes vysporiada vzhľadom na to, čo bude nasledovať. Ak bude nasledovať bolesť a ďalšia perzekúcia, tak "tvrdší" pes sa postaví na odpor, slabší sa jednoducho poddá (depka?). Ak ale bude nasledovať pre neho príjemná činnosť, máloktorý, až temer žiadny, nebude reagovať agresívne. Je to práve o tej skúsenosti, o ktorej hovorím... Ešte len dodám k Tvojej citácii, že : ...šteňa sa naučí tolerovať majiteľove chyby... nielen tolerovať, ale aj pekne využívať! Vo svoj prospech...:smile: Aj preto je dnes toľko "problémových" psov, pretože 99% psov má majiteľa lepšie prečítaného, ako opačne! Vrátane tolerancie i "tolerancie"... :lol:
Súhlasím, že tieto spojitosti a "tresty" nie je dobré využívať pri výchove, súhlasím aj s tým, že sú úplne iné formy výchovy, preferovať je treba tú pozitívnu. :ahoj:
Ja som len chcel povedať, že nikdy sa nedá pri živom organizme hovoriť o stopercentnej reakcii (to sa dá povedať o červenom fosfore, keď ho vytiahneš z vody, že bude reagovať vždy rovnako), preto som jednoducho a stručne poukázal na jedno jediné : vyťahanie psa za kožu na krku pre neho NEMUSÍ znamenať hrozbu smrti. Preto je to, v mnohých prípadoch keď nepoznáme súvislosti, len fáma a NEMUSÍ to byť pravidlo. Nič by sa nemalo paušalizovať.
PS. Tchor tu raz niekde povedal jednu veľmi múdru a platnú vetu : Niekedy je lepšia jedna dôraznejšia korekcia nesprávneho chovania, ako sto malých a v podstate nič neriešiacich. Ale to len tak na okraj a nech si vyberie každý z toho, čo chce - toto nemá byť návod na nič, len na popremýšľanie, ako na konkrétnu situáciu a konkrétneho psa. Na psa totiž neexistuje všeobecne platný manuál.! A teraz už ja ozaj :lock:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Betka » Pia 13.03.2009 12:06

Tak toto nám odporúča Bruce Fogle v knižke o kokeršpanieloch:
sekcia ZAČIATKY VÝCHOVY

UPEVNITE SI VODCOVSKÚ POZÍCIU

Niektoré kokeršpaniely majú sklony presadzovať sa voči svojim majiteľom, odmietajú nechať sa učesať či manipulovať so sebou, dokonca sa niekedy oženú po rodinných príslušníkoch. Od malička zvykajte svojho psa na česanie a naučte ho pochopiť význam prísneho "Fuj!". Bezbolestné fyzické pokarhanie , pri ktorom napodobníte jeho matku tým, že to schmatnete za kožu na zátylku, by ste mali používať striedmo a iba pre dramatický účinok.


Obrázok :prd:

Nuž čo dodať. Máme sa čo od neho učiť.
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod johny5 » Pia 13.03.2009 12:20

Betka ale tam je napisane len schmatnete za kozu na zatylku nie zatraste....Takze aby to ludia nepochopili zle...
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Betka » Pia 13.03.2009 12:27

Aha, tak to som si nevšimla, tak nič :hi:
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Hanka 1 » Pia 13.03.2009 15:07

Až na to, že umravňující úchop není za kůži na krku, ale je úplně jiný. Ale to asi není možné některým autorům knížek vysvětlit.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod lara » Pia 13.03.2009 17:12

raz na prechádzke s kokríkom na nás vybehli z dvora traja psi.. dvaja boli menší od neho, jeden o dosť väčší.. ten väčší na neho nabehol zo zadu, postavil sa nad neho a chytil ho za kožu na zátylku.. tí menší sa na neho zavesili tak isto na krk, ale zdola, z každej strany jeden.. no bolo to fakt úžasné, od majiteľky tých psov som sa pomoci nedočkala.. nebol čas premýšľať čo robiť, tak isto ako ten veľký pes držal môjho psa, som chytila ja jeho.. hryzne ma-nehryzne, schmatla som ho rukou za kožu na krku a on neviem ako to bral, ale pustil mojho psa, a mna nechal tiež na pokoji... chvilku, no neviem ako dlho som ho držala, potom si ho odpratala majiteľka.. neviem, či bol taký prekvapený, či sa zlakol, až ma zabudol pohrýzť.. :nwm: :lol:
If it's not a Doberman it's just a dog.
lara
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1946
Bydlisko: Galanta

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 13.03.2009 18:26

Hanka 1 píše:Až na to, že umravňující úchop není za kůži na krku, ale je úplně jiný. Ale to asi není možné některým autorům knížek vysvětlit.

Prosím doplniť a objasniť. Ako tu už niekto povedal. Ak A, tak aj B. Nič v zlom. :ahoj:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Hanka 1 » Sob 14.03.2009 8:38

Nadřazený pes vezme do huby toho, kterého umravňuje, ale neublíží mu. Je to podřizovací gesto. Když lidí jsou schopni - viz třesení za kůži - zneužít proti psovi i to A, nebudu tu detailně popisovat to B, nebo se za chvíli dočtu a uvidím na cvičákách a v parku, jak gesto lidi změnili na způsob trestu a stresování psa. Když A - základní vědomosti a cit pro psa, pak teprve B - ukázka gest, ale až tehdy, až je budou chtít umět správně použít. Asi tak.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Fámy o trasení psov za kožu...

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 17.03.2009 8:32

A nebude lepšie luďom povedať, používajte umravňujúci úchop tak a onak, a vykašlite sa na trasenie za kožu?
Čo ty na to.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik