Switch to full style
Sem píšte vaše rady a nápady.
Odoslať odpoveď

Re: Majetnícky??

Sob 02.08.2008 13:37

Mne už pár ľudí radilo, že toto v žiadnom prípade nesmiem psovi dovoliť. Bola som z toho úplne popletená, lebo všade sa píše a hovorí inak. Bolo mi povedané, že to mám riešiť formou trestu... napr. vyťahanie za šiju(to sa spomínalo aj tu na fóre). Ale ja ozaj nemám náladu trestať psa za každý vydaný zvuk.. Preto som sa len pýtala, či jej to mám tolerovať, alebo s tým niečo robiť. Mám to teda brať ako čosi, čo je pre psa úplne prirodzené? Nerada by som totižto mala neskôr problémy s agresivitou iného stupňa :ua:

Re: Majetnícky??

Sob 02.08.2008 13:43

hlavne nechapem, preco chces stale cosi riesit, tymduplom ked si so psom raz za cas a nie stale?!

Re: Majetnícky??

Sob 02.08.2008 13:48

Baro zkus se zamyslet nad tim co v psi reci znamena kradmy pomaly pohyb k necemu co pes ma. Kdyz uz musis psovi sebrat misku (nebo s ni neco delat, udelej to plynulym sebejistym pohybem. Jenze si pri tom musis veria a vzadnem pripade tam nesmi byt ani stopa strachu ze psa. To co tady popisujes bych rozhodne nepodcenoval ten pes ti totiz neveri a podle popisu si myslim ze se ho i ty trochu bojis. Zapracuj na jednoznacnosti a zaroven spravedlnosti sveho chovani vuci psovi.
Naposledy upravil Tchor dňa Sob 02.08.2008 13:54, celkovo upravené 1

Re: Majetnícky??

Sob 02.08.2008 13:53

Báro,
napíšu svůj názor a postup, jak s pejsky jednám. Není to rada. Jen jsem tě chtěla poprosit, abys rady typu vytahání za kůži vžycky přefiltrovala přes svůj cit a selský rozum. Ti totiž mají většinou pravdu a tyhle násilnické rady zase většinou ne.
Pes nás asi vnímá jako někoho, s kým chce spolupracovat, být, blbnout, žít. Snaží se nás pochopit a vyhovět nám. My zase psa vidíme - soudě podle některých rad a doporučených postupů - jako něco (záměrně nevolím slovo nikoho), co si musí nechat líbit každou ptákovinu, kterou si vymyslíme, nemá právo se ohradit, komunikovat s námi a sdělit nám, že nám nerozumí, nebo že je mu naše chování nepříjemné a spoustu dalších věcí. Jako něco, čeho se už preventivně bojíme - máme štěně, co kdyby bylo dominantní, agresivní a kdoví co ještě, tak se nebudeme učit mu rozumět a dát mu naše požadavky srozumitelně najevo, ale rovnou ho budeme dusit, trestat, třepat, vyškubávat na obojku a podobné blbiny. Přitom platí jedno - jak já zacházím se psem, jaké vzorce chování mu ukážu a používám, tak on jedná se svým okolím a později i se mnou. Já si nemohu dovolit, aby pes se mnou jednal silou, je mi dost let, jsem malá a tlustá ..... a tak dál. Proto budu jednat s každým zvířetem tak, jak chci, aby ono jednalo se mnou. To znamená na férovku, vlídně, důsledně, srozumitelně.
K tomu, že jí chceš brát ty hračky pomalým pohybem, opatrně, to je to, co jí provokuje k vrčení. To ona vyhodnocuje jako tvoji nejistotu, a když jsi ty, jako její nadřízená nejistá, jak může být jistá ona? Takže vrčí, protože se vlastně trošku bojí. Jak psala Lucik, nech jí v klidu jíst, jestli už máš pocit, že je u jídla nejistá vůbec, dej jí misku blízko svých nohou, třeba když sedíš u stolu. Nech jí jíst, nekontaktuj jí pohledem, dej jí pokoj. S tou hračkou, když si pohrajete a ona "vyhraje" a nosí si jí a pak jí to chceš vzít, nechoď ty k ní, ale přivolej si jí k sobě. S úsměvem, v klidu. Klidně a s jistotou jí tu hračku vezmi, převeď to do hry, zachovej vlídnost. Pak ona to přestane řešit a bude také v pohodě a nebude mít důvod vrčet. Když už k ní budeš chtít přijít, když ona leží a okusuje to, jdi klidně, uvolněně, výraz tváře a očí v pohodě a nedívej se přímo na ní, když se blížíš. Až budeš u ní - další postup je stejný. Odměň ji pochvalou, nějakou výměnou hračky za něco jiného, pohraj si s ní, ale pořád udrž atmosféru, že tohle je normální věc, nic neobvyklého a všechno je v pohodě. Uvidíš, že to funguje líp, než škubání za kožich a podobné blbiny.

Re: Majetnícky??

Sob 02.08.2008 18:48

lucik píše:si so psom raz za cas a nie stale?!


Chcem to riešiť alebo teda pochopiť, pretože celé prázdniny som s ňou každý deň minimálne dve hodiny a od ďalšieho šk. roka s ňou budem častejšie, nakoľko sa chystám na cvičák. Preto chcem, aby ma rešpektovala :ahoj:

Ďakujem za rady a vysvetlenie... Doteraz som sa totižto stretávala s mnohými odlišnými názormi na správanie psa... Koľko ľudí, toľko názorov... :angel:

Re: Majetnícky??

Ned 17.10.2010 11:28

Pred cca 2 týždňami som vzala z útulku naraz dve psice Nanny som vzala nastálo, Luku do DO. Problém je ten, že Luka sa začína "rozťahovať" na Nannyn úkor. Tej to zrejme nevadí, ale pre mňa to je nežiadúce.
Pr.1: pri dverách je lavica, kde som Nanny asi 2x našla spať keď som sa vrátila domov a predtým ma videla, že odchádzam.Teraz lavicu zabrala Luky a keď ide Nanny okolo tak sa na ňu cerí a tá "povolená" vzdialenosť sa začína zväčšovať.
Pr.2: Vezmem loptičku, hádžem si, nikto nič. Akonáhle o ňu Nanny prejaví záujem, Luka, samozrejme zo svojej lavice, okamžite vyskočí, začne na ňu štekať, ceriť sa.
Tak teraz neviem čo s tým, či to nechať tak alebo to riešiť, ako? Chcem, aby mala Nanny voľný pohyb po byte a možnosť hrať sa (aj keď sa mi zdá, že úplne nevie ako nato :ach: ) a keď bude niekto niečo zakazovať a obmedzovať, tak to budem JA a nie nejaký strapatý piťkes=).

Re: Majetnícky??

Ned 17.10.2010 12:49

pridame sa ku majetnickym psikom, dnes sa mi stala neprijemnost, na vychadzke sme stretli kamaratku RR, len majitelka sucasne vencila susedom sharpeia - 4 rocneho, ktoreho nasli, nedavno, jeho mala na voditku, moj weimar 14mes. prisiel ku sharpeiovi, ocuchali sa, povrteli chvostom a isiel sa hrat s RR, majitelka sa ma pytala, ci mu nic neurobi, ubezpecili sme ju, ze urcite nie, psa socializujeme, je hravy, nie je agresivny, no doslo na to, ze sa ocitli vsetci 3 pri sebe, aj s fenkou, ktoru sharpei cuchal a moj do neho skocil! nechapali sme, psa zpacifikovali a sharpei mal otlacok zuba na chrbte, moj este ziadneho psa nikdy nepokusal, bola som v soku, pani tiez, vzala ho ku vetovi, dobehla som za nou, nastastie sa to nemuselo sit, pichol mu vet atb + osetril ranku, zaplatila som vsetko a spolu sme zavolali majitelovi, ktoremu som sa ospravedlnila, este mozno pojdeme na kontrolu, myslim, ze moj si na kamosku narokoval, je to normalne? dost ma to mrzi, je to nasa vina :ua: uz budeme doslednejsi, tiez si vsetko strazi, lopticky, palicky, jamky....

Re: Majetnícky??

Ned 17.10.2010 13:00

Mimochodem, proč mu vet píchal ATB a proč s ním letěli k vetovi, když měl otlaček zubu na zádech? Na to stačí betadina a převařená voda..., nic to není.

Naučte pomalu toho psa, že balonky, miska, hračky, jsou vaše a ne jeho a on o ně může maximálně slušně požádat, ale určitě si je nebude hlídat. Přivolání na první povel, nekřičet, nevztekat se, naučit ho, aby držel hubičku a krok a ptal se vás, co mu v podobných případech dovolíte a co ne.

Re: Majetnícky??

Ned 17.10.2010 13:29

no, vyzeralo to na sitie, mal to take rozrazene, na chrbte zhora, cca 1 cm, som ani neverila, ked som to pozerala, majitel mi povedal, ze ma velmi citlivu kozu, jemnu, ani som nepostrehla, ze by ho moj kusal, bola to sekunda, pani, ktora ho vencila ho pre istotu vzala na osetrenie, atb u nas na klinike bezne pichaju, pri kazdom probleme asi, dakujem za odpoved, uz vidim, ze sme sa prehupli zo stenacej fazy do dospelackej a musime mat oci na stopkach :smile: a ziadnu situaciu nepodcenovat

Re: Majetnícky??

Uto 19.10.2010 17:03

Na výcviku aj na všetkom pomaly pracujeme, ale zaujíma ma, či tie veci čo som spomínala vyžadujú nejaké okamžité riešenie (aké?), keď ta situácia nastáva. Lavicu som zrušila úplne, takže sa na ňu nedostane nikto.
Pridávam perličku zo včera:
Cvičím s Nanny. Po prepustení sa uložila na miesto. Vzala som loptičku a 5 minút som sa pred Luky tvárila, že je to úplne najlepšia loptička na svete. Zabralo, začíname sa hrať. Po chvíli ma príde Nanny skontrolovať (lebo to ona proste robí, že keď ma nevidí, ide ma hľadať). Reakcia Luky bola, že po nej vyletela, ale úplne seriózne, cvakli zuby, našťastie naprázdno. Nanny sa išla napiť, Luka bola napomenutá slovne (prd platné). Hra pokračuje, Nanny sa vracia a všetko sa opakuje. Pritom nejaví žiadny záujem o loptu, hru, len sa pri mne pristaví a ide si po svojom. Ja s takýmito vecami skúsenosti nemám, preto možno vyzerám jak dilinko keď sa pýtam :ach: . A neviem či je horšie neriešiť to alebo riešiť to zle... Ďakujem za rady.

PS: Nanny- asi 14 rokov, hluchá. Luka má asi 8. Obe prišli ku mne naraz, cca 2 týždne dozadu.

Re: Majetnícky??

Uto 19.10.2010 19:06

Podle popisu bych dost tvrdě vysvětlila mladší čubě, že babulka je pod mojí přímou ochranou a ona na ní sahat prostě nebude. Servítky bych si nebrala

Re: Majetnícky??

Uto 19.10.2010 21:01

Ďakujem za radu. Nedá mi sa ale ešte nespýtať, či sa potom nemôže stať, že keď ostanú samé dôjde k nejakým "vysvetľovačkám". A či riešiť aj to, keď ide Nanny okolo Lukynho miesta asi vo vzdialenosti 50 cm a malá sa na ňu cerí a vrčí. Hlavne ako to riešiť, mám jej to vysvetľovať priamo v pelechu? Aby to nebrala, že jej leziem do jej bezpečnej zóny a pacifikujem ju tam. :nwm:

Re: Majetnícky??

Uto 19.10.2010 21:48

ja by som sa bala nechat doma dvoch psov samych spolu, ked viem, ze mi jeden nabieha na druheho :nwm:

Re: Majetnícky??

Uto 19.10.2010 22:09

Ja sa tiež bojím, ale niekedy sa proste nedá inak. Akou takou útechou mi je, že malá je teraz tak trochu kryplík (máme problémy s nožičkami) a Nanny radšej odíde ako by sa mala biť (aspoň zatiaľ). Najhoršie je, že keď som ich brala, tak s tým, že sa spolu venčia a dobre spolu vychádzajú...A teraz keď už viem, že je problém, tak sa hráme na mŕtveho chrobáka, či ako sa to hovorí... :nwm: :nwm:

Re: Majetnícky??

Str 20.10.2010 5:20

Řešila bych agresi tam, kde je, klidně i na pelechu. A samotné bych je nenechávala.
Odoslať odpoveď