Výchova psa

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod usagi » Sob 23.01.2010 14:04

Offtopic:
jolisse píše:No z chovky presne neviem. Respektíve vôbec ale mám ju od Pána ktorý chova na predaj aj Buldogov anglických, Pittbulov a teda aj JRT mám ju z Kocúrian tu pri Prievidzi. Ale nejaké jeho meno obchodné teda ak sa to dáva neviem.


zrejme to nebude PP chovka,ale "chovka" :nwm:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod Amaguk » Sob 23.01.2010 14:07

Offtopic: zrejme nie, ale ako to suvisi s temou? :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod usagi » Sob 23.01.2010 14:11

Offtopic: no lebo mna prave napadlo,ze preco sa neobrati na chovatelov fenky,kedze nikde nepise,ze by sa snimi radila a pod..mohli ju vo vychove usmernit od zaciatku :nwm: sama pise,ze nevedela presne co obnasa povaha jacka,tak by jej to chs mozno ozrejmila este pri kupe
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod Tomasko » Sob 23.01.2010 14:50

jolisse píše:Ďakujem Hanka1. Tažko sa je vyznať v niečom keď ti každý píše niečo iné. V prvom rade mám psíkov ale skúsený psíčkar nie som. A čo sa týka mňa a postoju k nej vypadá asi takto. Keď s ňou idem von mám ju na vodítku teda ak sú na blízku ľudia inak je pustená. Čo to znamená priateľ ju má pustenú vždy pretože jeho poslúchne no mňa nie tak si ju zapnem. Na cvičisku mi povedali že ju treba niečim navnadiť aby vedela že to čo od nej požadujem je príjemné a nemusí sa báť. Tak som to skúsila a dopadlo to tak že spapala to čo mala ale ďalej sa nezaujímala čo chcem. A tak som zvýšila hlas ale to sa prezmenu bála tak s tým som skončila. Ohľadom toho hrýzenia. Mňa keď pohrýzla odniesla som ju do vedľajšej miestnosti. Naproti tomu keď pohrýzla môjho priateľa ten ju pokarhal dal jej novinami po zadku a vec bola vyriešená. Od vtedy ho poslúcha na slovo. A moju maminu ani nepohrýzla a má rešpekt. Preto tomu nerozumiem pretože aj ja dokážem mať pevnú ruku ale pri nej to jednoducho neplatí. Má ma rada to cítim ale to je tak všetko. Čo sa týka spania v posteli. Čítala som na internete že keď spí pes v jednej úrovni s majiteľom vytráca sa rešpekt. Tak som upustila viac menej aj od toho spania. Milion krát som zmenila metodu. Aj podľa kníh aj podľa rád ale nič. Tak preto som taká zúfalá pretože pravda je aj to že som si dôkladne neprečítala aká rasa je Jack ale to neznamená že keď už ju mám doma že sa aspoň nemôžem posnažiť alebo priblížiť k tomu aby sa cítila dobre. Síce bývame v paneláku ale vonku je stále ako keby bola na záhrade. Schovávam jej hračky a keď ju nájde je odmenená aby sa nenudila keď sa jej práve nemôžme naplno venovať. To je k mojej výchove teda ak to tak môžem nazvať.. Každopádne som ochotná urobiť oveľa viac ak to budem vedieť.

- keď ťa pohrýzla, kvôli čomu to bolo? Ako to prebiehalo? Nebolo to len z hry? Veľa ľudí si podobné veci prekladá nesprávne (napr. že je to strašne zlý a agresívny pes (pričom v skutočnosti sa chce len hrať) => okamžite trestanie = obrovská chyba) a nesprávnou reakciou to len zhoršíš.
- "Milion krát som zmenila metodu." + podľa popisu mi to príde tak, že všetci traja používate na fenku totálne odlišný prístup. Čuduješ sa, že má v tom mišung? Sadnite si všetci traja - ty, mama a priateľ - a dohodnite sa na JEDINOM prístupe k nej, ktorý budete všetci dodržiavať. Jeden povel pre jednu činnosť, minimum trestania (aj to len v kritických momentoch) a maximum motivácie.. Tu sa nenechaj pomýliť, na každého psa platí niečo iné.. Pamlsky sú fajn, ale daktorí sa potom správajú ako si popísala - spapá odmenu a hotovo. Skús nájsť povedzme nejakú obľúbenú hračku a keď bude robiť niečo dobre, zahrajte sa s ňou spolu.Takisto jedna reakcia na jednu činnosť.. žiadne také, že jeden jej povolí povedzme posteľ a druhý ju za to pôjde stiahnuť z kože.
- čo sa týka rešpekt vs spanie na posteli = na tie rady z intenetu sa vykašli, rešpekt tým nezískaš, ale ani nestratíš. Poznám x psov, ktorí bežne spávajú "na úrovni majiteľa" a žiaden problém nie je.

Pri výchove a výcviku psa treba mať jasno, čo a ako chceš dosiahnuť a proste byť trpezlivá a KĽUDNÁ. To, že začneš povedzme zvyšovať hlas, trestať alebo opakovať 10x jeden povel (keď nepočúvne) ti nepomôže.

Teším sa ale, že píšeš sem na fórum a chceš s tým niečo urobiť tak, aby bola spokojná aj fenka, lebo strašne veľa ľudí sa snaží odstrániť len dôsledok a na príčinu kašlú. :smile:
Tomasko
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 121
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod jolisse » Sob 23.01.2010 15:43

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. No to hrýzenie určite nebolo v rámci hry normálne ma napadla..A keď som ju pokarhala tak mi to vrátila. Viem že je chyba asi v tom že máme na ňu každý iný prístup ale zakázané veci sú stále rovnake tak ako aj povolené taká ta klasika. Čiže sa nestane že by jej mamina dovolila to, čo jej priateľ zakáže. Len pri mne si môže všetko aj keď ja nechcem lebo ma nepočúva . . Biť ju nebijem lebo ja na to nemám povahu. Takže sa povyprávam s osadenstvom aby sme sa zhodli na najschodnejšiom riešní. ďakujem :smile:
jolisse
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod Cathie » Sob 23.01.2010 17:14

Jolisse v prvom rade je podstatne, aby fenka zistila, ze ty urcujes pravidla a nie ona. Teda ty nieco chces, hlavne presne vies co chces a dosiahnes to, ina moznost neexistuje - toto musi byt ale aj tvoje zmyslanie.

Ako presne si reagovala, ked do teba fena skocila? A tiez skus popisat, ako to vyzeralo z jej strany..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod jolisse » Sob 23.01.2010 18:10

Ďakujem Cathie. No ja som ležala na posteli a ona mi začala žuť sluchátka z mp3. Ani som sa na ňu nepozrela a automaticky som jej tie slúchadla išla vybrať z papule a v tom iba chňap a prehrýzla mi slachu. Skoro som odpadla. A tak som ju zobrala s veľkym strachom podotýkam a odniesla som ju preč do vedľajšej izby. CHem este napísať že hneď ako ma pohrýzla akoby si uvedomila čo spravila. Lahla na chrbát v takej tej polohe podriadenosti a pocikala sa. Neviem čo to do nej vošlo ale bolo to príšerné. O pár dní na to, zaútočila takto kvôli kosti na priateľovho otca. Ktorý jej tú kosť nebral ale naopak jej ju dával. A neskôr na môjho otca. Ktorý ale urobil chybu a jej ju zobral ale nie preto aby jej urobil nervy ale preto lebo už kašlala a bál sa aby sa nezadrhla lenže to bolo po tom ako napadla mňa. Čo sa týka tej chovnej stanice alebo to bolo z kadial som ju zobrala. Ten pán mal pekne koterce vyhrievané pekné a čisté psy. Nemyslím si že by im nejak ubližoval. Ikeď človek nikdy nevie. Preto som napisala že choval aj iné psy (keby to niekomu nesedelo) lebo aj tie boli v dobrom stave urastené a čiste. Mal tam myslím aj buldogov a podobne. Tak ja neviem v čom by to mohlo byť dnes som si aj na chvíľu pokecala s maminou a priateľom ako to robia že ich rešpektuje ale svorne tvrdia že na ňu treba pevnú ruku a sem tam aj zakričať ale u mňa to jednoducho neplatí neplatí a ešte raz neplatí. Mám skôr pocit že keď príde tak príde zo strachu. Ale len ku mne a to som ju nikdy nezbila a ani som jej nijak inak neublížila.
jolisse
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod Lara1985 » Štv 28.01.2010 11:49

Ahoj Jolisse. Aj ja mám doma 2 psíkov byte. Obaja sú z útulku.Benny špic 7 rokov - kludas jak sviňa a potom Sania 8 mesasčný kríženec JRT a bradača. Aj naša skúšala všeliajké fintička na nás ako nám prejsť cez hlavu.Utekala, štekala a hlavne neposlúchala. A to som s ňou bola od mala furt vonku aj s Benym.Najprv som začala svičit privolávačku na pamlsky, potom som si kupila píšťalku (fasa vec,lebo na tu poslucha najviac). Mne osobne s jej temperamentom a neunavnou energiou pomohla loptička naučila som ju aportovať a teraz to robíme nonstop niekedy aj hodinu by bola schopná mi ju nosit, ked ma bolí ruka, tak jej už len kopem.Ona si potom ked nevládze už iba lahne a ja viem že možme ist domov, tam prespí s Benym aj 3 hodiny. Doma má tolko hračiek po zemi na hranie, trhanie, že to u nás vyzerá ako u rodiny s detmi,ale aspon nám nič nekazí a ona sa pri tom zabaví. Najviac sa jej lubia plyšáci, neviem či je to dobre ale tých žužle furt. Predtým lebo roztrhla sestre podprsenku a okusala lištu na parketách, tak som ju vyhrešila ukázala jej danú vec a zase FUJ.U nej ale funguje keď jej dohovorím (nekričím) a hlavne ukážem prečo jej dohováram. Lebo darmo ju budem karhať, keď už nvie začo to je. Ked sme sa jašili a náhodou ma rafla, stalo sa to asi raz tak som rázne povedala FUJ, skrížila som si ruky za chrbtom aby ich už nemala k dosahu a až ked som videla že ukludnila tak sme pokračovali v hre. Za žiadnych okolností by som jej nedovolila sa na mna ceriť, lebo to podríva tvoju autoritu, ktorú už aj tak máš trochu podritú. A s tým spaním aj ja som to čítala a uprime naša spí s nami v posteli a je to v poriadku.Jediné čo jej netolerujem je že ked sa mi chce ustlať na poduške, to nie, ale pri nohách, bruchu može ak ma neobmedzuje. A ešte ma napadlo to s tým vodením ak ju učíš na tie pamlsky, tak ak mna neposluchla a neprišla alebo mi utiekla a došla až potom, už som ju nehrešila,lebo väčšinou keď som bola pri nej tak som jej povedala ku mne a ak prišla v podstate povel splnila,ale odmenu nedostala.Neviem či som ti pomohla, ale fakt nám najviac pomohla tá loptička na unavenie a kopec hračiek.
Lara1985
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 78
Bydlisko: Trnava

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod jolisse » Štv 28.01.2010 12:10

Lara 1985 Veľmi pekne ďakujem. Veľmi pekne napísane. Ja sa s malou hrám aj doma a to stále. Horšie je však to, že Šanel ten môj druhý psík z útulku potom žiarli. Všimne si to Bejbina a je po hraní lebo sa automaticky napadnú. Vyriešila som to tak, že keď sa hrám s Bejbinou mamka zatial hladká Šanelu alebo opačne no Bejbi sa veľmi hladkať nenechá lebo už aj za ňou beží a hryzie ju. Neviem ako sa mi to podarilo (asi tým že som si kecla s malou:D) ale nejaká je iná. Keď jej poviem nesmieš tak prestane síce na druhý krát ale pred tým to nehrozilo...:D No platí to pri iných veciach ako napríklad nevyťahuj tie kamienky z kvetináča alebo nevyskakuj na stôl alebo podobne:D .Tie hry musím ešte doladiť. No moja autorita je veruže naštrbená ale myslím že by sa to mohlo postupne zmeniť.. No strach mám stále z toho ako zareaguje keď okolo nej prejdem keď žerie..a tak radšej okolo nej nechodím...Teraz momentálne som chorá tak sa jej venuje priateľ ale to by si mala vidieť ako sa správa k nemu a a ko ku mne..Ten rozdiel je obrovský no ja sa nevzdávam a verím že to dotiahnem do úspešného konca.. Už nie som taká zúfalá a myslím že Bejbina tiež už nie:D
Mimochodom Bejbina origoš hračky nemusí a tak som jej vyrobila hračku z ponožiek mala by si vidieť čo s ňou narobí..:D
jolisse
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod marvinka » Štv 28.01.2010 14:57

mna moj psik najskor tiez nerespektoval, skor mal zo mna prcu, ale neskor som zacala trvat na kazdom jednom povedele, bolo jedno ci sme vonku, na dvore alebo doma a pomaha aj rec tela. K priatelovi ma tiez vacsi respekt, ale to bude asi tym, ze ja mam tiez niekedy strach, treba sa len nebat, spravat sa sebavedome a vzdy vediet spravne zareagovat. ale to sa casom naucis, myslim ze na zaciatku pes vzdy skusa co vsetko si moze dovolit. Odkedy sa nas havino naucil aspon zakladne povely zlepsilo sa to o 70% lebo uz vedel co po nom chcem, co znamena nesmies, ostan a take.
marvinka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 67
Bydlisko: Senica

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod Lara1985 » Štv 28.01.2010 17:01

No moja rovnako žiarli keď hladkám Benyho, ja to riešim tak, že si ich dám k sebe oboch, ale zase ja mam iných psov. Moji sa síce klčkujú,ale to je bez zurenia (len Benny mrnčí, že nemože spať).S tou papanicou možno ti pomôže toto, mne to zabralo,ale možno že, to je hovadina. Ja som mojim dávala jest 3x za deň (Sanii na tajno aj viac krát,ale aby Beny nevidel, lebo ako štena potrebovala papať viac krát denne).Takže ma videli, že im naberám jesť, že im ho dávam a tak.Lebo mam predtým Benyho tajne krmila a on išiel za nou sa zblázniť a mna bral len ako prívesok (inak doteraz je z mami napichaný a ked vie že je doma, tak ju dokáže čakat pred spálnou aj celý čas čo spí). Nechala som im to asi 10 minut a ked nejedli tak som to vzala. Potom neskôr som to zopakovala zase.Tak pochopili, že ked sa dá jest treba jest a že ja som tá čo im to dáva, tak sa nehnevajú,ale oni sa nehnevali, len ja som mala problém v tom, že oni vyčkávali čo dostanú bokom, tak my kašlali na granule. Akurát dnes som sa bavila o tvojom probléme s ocinom, on je síce laik ako ja, ale zhodli sme sa, že ak hafan toleruje maminu a aj priateľa, tak časom bude aj teba,len si dovoľuje čo si može. Ono napríklad nášho ocina naši psy posluchnu na slovo (to by si mala vidieť). On ked sania robí zlotu, tak normálne na ňu zavrčí, neviem ako ten zvuk dokáže zo seba dostať a ona hneď chvost dole a prestane. A ešte ma napadlo na kúsanie miluje sania normálne haluzky z vonku, čo si tam sama najde. Jej vždy najdu zoberem domov,ale aj ten bordel potom stojí :dancing: za to z toho konárika.
U mna bol najväčší problém čo sa týka Sanii ju naučiť hygiene, i keď som chodila von s nou fakt každé 2 hodiny aj cez deň aj v noci. bola som zúfala rovnako tak asi ako ty teraz zo svojho psíka. Vieš ono, ked už ocikala podušky, raz dokonca mojho priatela na krku, tak som sa už vyplakala. A postupne sa to upravilo aj samo.Uvidíš aj Vám sa zadarí a malinká bude poslušná a kľudná.
Lara1985
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 78
Bydlisko: Trnava

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod jolisse » Štv 28.01.2010 18:14

Všetko toto, čo robiš ty Lara som robila aj ja. No akurat dnes sa tak fajne pobili a to nie je sranda.Veď chcela som dať aj fotku aby si videla ale nejako neúsešne ani neviem či som na to správne išla :ach:
Len ide o to, že Šanel je podstatne väčšia ako Bejby a tak musím Šanelu od nej dostávať len veľmi tažko aby jej neublížila. Škoda že tie fotky nevyšli aspoň by si videla aké sú lebo ty máš veľmi krásnych psikov. S tým zúrením..je to sila ale môj priateľ to robí tiež a hneď je kľudná až na to, že jej aj cvrkne. No ja to napodobniť neviem, tak to ani neskúšam.
S tými miskami nezabera bohvieako ale moja mamka taký rešpekt presne ako tvoj tatko.. Je to sila už zase :lol: ..ale ja som nemala alebo nemám ani bohvieaký rešpekt pri Šanele.. Čo sa týka cikania kade chodi tá mala ciká asi všade. Už som musela zadovážiť aj taký sprej na pach aby ho necítila. Cvrká keď niekto príde cvrká keď sa s ňou vypráva môj priateľ jednoducho cvrká skoro vždy..Hádam ju aj to prejde veď má trošku vyše roka..

Keď zistím ako si pridám fotku tak ju sem hneď dám :D
A mimochodom veľmi pekne ďakujem za rady..
jolisse
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod Lara1985 » Štv 28.01.2010 20:24

No moji do seba naštastie ešte neskočili,ale to len preto, že Benušo je taký kludný,lebo ako som už doma viac krát skonštatovala iný pes by Sanii inak ukázal, kto je vodca svorky. Ona lebo mu robí hocičo a on si nechá.S tým vrčaním, no ja som to skúsila raz a sama sebe som pôsobila smiešne, tak to nerobím.Chlapi maju tuším na to geny :lol:. Inak akurát dneska sa mi tá moja pocikala.Dneska som ich nechala dlhšie vonku asi hodinu vyšantit, a už sa pocikala. Ona tak rýchlo prechladne a to ju aj obliekam. Toto je naša smrť,stačí aby bola dlhšie vonku, vyválala sa v snehu a už ma problém s cikaním. A ešte mi dneska začala okusovať lištu na parketách pri dverách. Tak som jej kupila drevenu kost nech radšej hryzie tu.Hračiek ma kopec ale asi jej chýbalo čosi tvrdé. Dufam, že to pomože,lebo presnú príčinu prečo to robí neviem.
Lara1985
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 78
Bydlisko: Trnava

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod jolisse » Pia 29.01.2010 10:42

Tá moja čúra stáááááále.. Keď ide von, keď niekto príde.. Stále.. Vraj by jej pomohlo keby som ju dala vykastrovať neviem...Čo sa týka toho zúrenia a hrýzenia aj Šanel je flegmoš ale čo je veľa to je veľa..a často krát som aj videla že ju ta malá chcela to.. Neviem ako by som to napísala chcela ju no jednoducho vyskočila na ňu zozadu a správala sa akoby bola pes a nie fena. Vraj si tým dokazuju kto je viac.. neviem ...A vtedy ju Šanel hryzie najviac
Aj tvojím psom sa to stáva?
jolisse
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: pomoc s výchovou jacka russela

Poslaťod Hanka 1 » Pia 29.01.2010 11:16

Jestli chceš svojí čubině nenapravitelně ublížit, tak jí opravdu nech vykastrovat. Čůrání při vítání a při emocích je znakem lability a přetáčivosti toho pejska, je potřeba s ní jednat tak, aby se prostě nepřetáčela, aby získala přiměřené sebevědomí a nepotřebovala podřízenecky učůrávat, když s ní mluví tvůj přítel nebo se nepočůrala štěstím, že někdo přišel. Výchovu kastrací nenahradíš, opravdu ne. Jen jí tím vezmeš zbytek sebevědomí a nervů a nedospěje, zůstane pořád takováhle.
To, že na druhou fenku naskakuje, má hromadu významů. Od obdivu a uznání vzoru po poděkování z hru, ochranu, olíznutí, přitulení, po žádost o ochranu a péči. Kdo ti řekl, že je to jen dominance, asi nevěděl, na který konec vodítka se připíná pes. Nekastruj jí, vychovej jí.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik