Panický útek

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Panický útek

Poslaťod rea » Pia 13.06.2008 12:15

Sunny, ak má pes problém a na jeho vyriešenie potrebuješ niečo, čo ešte neovláda, musíš sa vrátiť späť a urobiť si najprv základ, inak to riešenie má vratké základy a tým pádom to tak aj funguje... Ak ich nezvládaš dvoch na stopovčkách, musíš buď chodiť s každým zvlášť, kým nepochopia, čo od nich chceš a neupevníš to, ale ak máš psov nie úplne ovládateľných dvoch a jednoducho to nezvládaš fyzicky, musíš si to urobiť tak, aby si to fyzicky zvládala s výsledkom, ktorý potrebuješ. Čo a ako konkrétne urobiť máš, to ti tu ja osobne nepoviem, lebo neviem, čo akoľko zvládaš. Môžem ti povedať, čo musíš dosiahnuť, zhruba aj ako, ale podrobne sa to fakt nedá.
Je to jednoduchá logika. Úteky neodbúraš, ak neodbúraš strach a na ten strach treba ísť tak, že ho pomôžeš psovi prekonať tým, že mu ukážeš, čo má robiť iné, ak nie utekať. Teda zasiahnuť v pravú chvíľu a ak si myslíš, že to príde časom, je to zle, máš ju mesiac, ten mesiac si nemala čakať, či ju napadne, že má prísť k tebe. Mala si ju naučiť, že príde k tebe a tam to spolu nejak vyriešite a to práve tak, že to riešiť nebudete, lebo nie je čo. Ale tu musí vedieť, že ty to riadiš, že vieš, čo robíš a že to takto skončí dobre a tým, že ju necháš odbehnúť, jej to nikdy neukážeš. Nejde ti to, lebo na vodítku si myslíš, že ju obmedzuješ. Ak to tak nie je, tak to beriem späť, ale podľa toho, čo si písala, to tam jednoducho bolo cítiť.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Panický útek

Poslaťod Sunny » Pia 13.06.2008 12:29

Môžem ti povedať, čo musíš dosiahnuť, zhruba aj ako, ale podrobne sa to fakt nedá.

To mi úplne stačí :smile: presný návod po nete, bez znalosti a psa a majiteľa fakt nejde.

ten mesiac si nemala čakať, či ju napadne, že má prísť k tebe

Ten mesiac sme nemali jediný problém. Na zavolanie chodí bez problémov. Privolanie funguje aj keď sa hrá so psom - zámerne to trénujem na cvičáku. Problém je po útoku toho pudla. Panický útek sa konal raz - včera - a hneď som sem písala, lebo to chcem vyriešiť skôr, ako si to nejako zafixuje v hlave.

tam to spolu nejak vyriešite a to práve tak, že to riešiť nebudete, lebo nie je čo

Ďakujem, presne na toto som sa pýtala. Nedovoliť jej ujsť, presvedčiť ju, že ak zostane so mnou nič sa nedeje a všetko je OK .

Nejde ti to, lebo na vodítku si myslíš, že ju obmedzuješ

Doteraz sme to vodítko na bežné venčenie nepotrebovali. Ako pomôcka pri výcviku je dobré - a keďže teraz sa potrebujeme niečo naučiť, tak ho budem brať ako tú pomôcku, nie ako obmedzovanie. A keď sa to naučíme, tak mi zase bude visieť okolo krku :smile:

Ďakujem ešte raz, pomohli ste mi utriediť si myšlienky :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Panický útek

Poslaťod Sunny » Štv 10.07.2008 14:07

Tak sa po mesiaci hlásime. Podľa rád odtiaľto sme pár stretnutí v lese s veľkými psami absolvovali na vodítku. Prvý krát sa šteňa pokúsilo zase ujsť, vodítko nepustilo, tak sa opatrne oňuchala so psom a bolo to OK. Druhý krát sa už len prikrčila, neutekala. Atď... po mesiaci je všetko OK, zase beží skôr ku psovi ako od neho a vyzýva na hru :smile:
Len som sa chcela pochváliť a hlavne poďakovať (aj Maxovi za včerajšiu super prechádzku :ahoj: ), takže
ĎAKUJEM :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Panický útek

Poslaťod Hanka 1 » Štv 10.07.2008 14:12

Dávej pozor, aby ní nějaký pes neohulil a nenechávej psi ani lidi, aby jí honili. Nauč jí, aby v tom případě běžela k tobě a honiče stopni. Držím palce.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Panický útek

Poslaťod Sunny » Štv 10.07.2008 14:17

Dávej pozor, aby ní nějaký pes neohulil a nenechávej psi ani lidi, aby jí honili. Nauč jí, aby v tom případě běžela k tobě a honiče stopni. Držím palce.

Pozor dávam stále - vodítko nosím stále so sebou a ak zbadám úplne neznámeho psa, zapnem ju na vodítko a normálne pokračujeme. Ak je po oňuchaní všetko OK, púšťam ju nech sa pohrá. Ešte nejako doladíme to bežanie ku mne.
Ľudí naháňa skôr ona :smile: A hlavne malé deti úplne miluje. Našťastie sa mi ju už v 90% darí odvolať, aby nič netušiacich okoloidúcich neposkákala a nepooblizovala od hlavy k päte :ha:

Díky :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Panický útek

Poslaťod max » Štv 10.07.2008 15:30

Sunny píše:Tak sa po mesiaci hlásime. Podľa rád odtiaľto sme pár stretnutí v lese s veľkými psami absolvovali na vodítku. Prvý krát sa šteňa pokúsilo zase ujsť, vodítko nepustilo, tak sa opatrne oňuchala so psom a bolo to OK. Druhý krát sa už len prikrčila, neutekala. Atď... po mesiaci je všetko OK, zase beží skôr ku psovi ako od neho a vyzýva na hru :smile:
Len som sa chcela pochváliť a hlavne poďakovať (aj Maxovi za včerajšiu super prechádzku :ahoj: ), takže
ĎAKUJEM :smile:


Neni zac :smile: Vcera bolo dobre a myslim, ze mala to zvladala na jednotku aj ked prisiel druhy Max, s ktorym sa aj pohrala. A Monci si zvykne urcite tiez.
Ja sa len ospravedlnujem, ze sa Maxino tak vtieral ale on je proste taky, len aby ho niekto hladkal :lol:
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Panický útek

Poslaťod katkariinka » Pia 24.06.2011 9:11

Nenasla som vhodnejsiu temu a nas problem sa zacal prave panickym utekom.
Geneza v skratke.
Nedaleko nasho domu mame park, chodievame tam hlavne loptickovat, frisbeeckovat. Lisa sa tam vzdy tesila, skor bola nespokojna, ked sme len prechadzali a nezamierili na "nas" travnik.
Raz sme tam opat spolu boli, hadzala som jej frisbee. Vsetko bolo fajn.
Na dalsom travniku, vo vzdialenosti cca 100metrov bola skupina psickarov, trenovali si tam poslusnost. (Lisa sa vacsinou boji velkych psov a radsej ich obchadza)
Sem-tam niektory stekol. Ale Lisa bola v pohode. Hru sme skoncili trochu skor, lebo Lise nieco zacalo v papuli krvacat (ona ale nedala bolest najavo), tak som tanier odlozila, pochvalila a isli sme sa este prejst. po chodniku. Isli sme aj okolo (tak na 20m) tej cviciacej partie, ale ziadny pes si ju ani len nevsimol. ked sme uz blizi z druhej strany k miestu, kde boli tie psy, tak Lise zrazu preplo (neviem preco, ziadny podnet som nezaregistrovala) a vybehla hore briezkom rovno na cestu - zrucala som po nej, v polke sa otocila a vratila. Pripla som ju na vodzku, ocividne bola v strese. Nereegovala na nic.
Presli sme teda este k tomu "nasmu travniku." chcela som dokoncit situaciu pozitivne, tak som jej ponukla oblubenu lopticku. Najprv prejavila zaujem trochu, tak som ju pustila, hodila som jej loptu. Isla pre nu, chytila do papule. Poozerala sa, pustila loptu a ciara smerom domov. Absoltne na nic nereagovala, valila si to krizom cez hlavnu cestu. (Nemusim asi nikomu vraviet, ze ja som bola na infarkt) Tam na mna chvilu pockala, kym ma mala na dohlad a valila dalej. Dom uz mame kusok odtial. Ta opica na mna vyslovene cakala a ked ma videla pelasila dalej. Dosla az kusok ku vchodu a cakala. Tak to som uz za nou nesla a zasla som za dom k druhemu vchodu. Isla za mnou. Pred vchodom som jej chcela dat sadni a odmenit, ale ziadna reakcia na povel a len sa tlacila domov.

Hned na druhy den som ju zobrala do parku na prechadzku. Stiahnuty chvost, ziadna aktivita, nechce pamlsky, lopticku. Odvtedy som tam s nou bola ja alebo priatel min. 10krat a ziadna zmena. Dnes rano uplne odmietla ist smerom k parku - bola na volno. Ked vytusila moje umysly, tak pelasila domov. Opat ziadna reakcia na povely. Potom vo vchode pred vytahom uz ale automaticky sadala a cakala pamlsok, aj reagovala na povely.

Moja analyza - vtedy v parku ju nieco vystrasilo, moje zruknutie po nej situacii tiez nepomohlo. Park si spojila so zlym zazitkom. Ale co teraz? Ako ju naucit opat s radosotou chodit do parku a behat tam za aportikmi?
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Panický útek

Poslaťod BinLadin » Pia 24.06.2011 9:29

Urcite uz nedat fenuli sanci takto utect a pokud je sanci ze bi mohla utect jistit voditkem,Vzit do jineho prostredi a juknout jak bude reagovat tam.Zbytek neni na net ale spise praxi....urcite tam byl duvod proc reagovala.Teoreticky mohla nekde i treba dostat vyboj el. proudu pokud tam nekde vedou inzenirske site a vekem doslo k jejicj opotrebeni... (to navysvetlenou ze tohleto nemusite ani zjistit,u meho psa jsem musel resit ranu proudem v zimne v trolejbuse) a taky jsem se divil zezecatku proc mi najednou se trolejbusu boji...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Panický útek

Poslaťod katkariinka » Pia 24.06.2011 9:40

Je mi jasne, ze dovod mala. A myslim, ze to bolo kvoli tym psom.
V tom parku ju skusobne pustam len so stopkou.

Ma zmysel s nou chodit do toho parku?
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Panický útek

Poslaťod wer » Pia 24.06.2011 10:00

ano. cim viac, tym lepsie. vyhnut sa nejakym priamym negativnym zazitkom (napr. napadnutie psom). ako napisal binladin, nedovolit utiect. hrat by som sa ju nenutila, nepchala lopticky nasilu. len sa tam proste prechadzat, ked panika casom pominie, pridat opat hry.
cielom je strach prekonat, nie ho obchadzat. a ziadne lutovanie, pes to vyciti. podmienkou je tvoje sebavedome vystupovanie.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Panický útek

Poslaťod katkariinka » Pia 24.06.2011 10:51

Takto sa to aj snazim robit. Loptu ukazem, ale ked nevidim ten zablesk v ociach, tak odkladam. A urcite ju nelutujem, vsak len vymysla opica jedna.
Kokos, keby sa to aspon stale niekde inde a nie na "nasom" miestecku, kde sme frisbeecko chodili hadzat :ua:
Este skusim trochu pomenit trasu, napr. nedame kolecko cez park, ale pojdeme tadial len jeden smer a vratime sa inokadial a tak.
Asi to chce len vela trpezlivosti.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Panický útek

Poslaťod BinLadin » Pia 24.06.2011 10:52

Pokud bude fenule ohrozena resis ty,vklidu,slusne pripadne ve spoliupraci s majitelem dotycneho psa jej stopnes a nedovolis psovy aby se do feny navazel,budes ted se snazit aby byla v pohode a se psy bez stresu coz ale neznamena ze biste se mnely nejak psum vyhybat.To jen v pripade ze pes je nadmerne aktivni a fenu stresuje,napada nebo je uz za hranici snesitelneho,vtom pripade kontakt ukoncis,a budes svy fenuly delat ochranku.Predevsim musis ted zjistit jak rychle a efektne psa sklidnit ahodit do pohodxy a vni ji i dokazat udrzet.
V zadnem pripade nesmi fenule znovu mit moznost utect,proc tak reagovala muze bit a zrejmne je nadmerny strach z okolnich psu,fenulka je patrne hodne submisivni,mala sebeduvera a proste nezvladla situacui.Takze zaroven s prvnim se bude i resit zdvyhani sebevedomi,socializace a seznamovani feny s co nejvic rozmanytym prostredim.
Naopak balonek bich s snazil vyuzit uz jen treba k prevedeni pozornosti nebo upoutani pozornosti,pokud bude vahat nedat cas aby badfala nad nesmrtelnosti chrousta,ale pozor nesmis bitna fenu zase az prilis ofenzivni.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Panický útek

Poslaťod wer » Pia 24.06.2011 11:02

BinLadin píše:Naopak balonek bich s snazil vyuzit uz jen treba k prevedeni pozornosti nebo upoutani pozornosti,pokud bude vahat nedat cas aby badfala nad nesmrtelnosti chrousta,ale pozor nesmis bitna fenu zase az prilis ofenzivni.


ano, s tymto suhlasim. len prave musi byt predpoklad, ze ju vies strhnut do hry a nie naopak, viac znervoznit a odradit este viac...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Panický útek

Poslaťod katkariinka » Pia 24.06.2011 11:12

Predevsim musis ted zjistit jak rychle a efektne psa sklidnit ahodit do pohodxy a vni ji i dokazat udrzet.


toto prave neviem. A to je v akejkolvek situacii, ked sa boji. Bud zdrhne, ak sa da, alebo bude stat a stresovat. Nereaguje na lopticku, na pamlsky,... EDIT: Nikdy ju v takychto situaciach nemojkam, nelutujem, neberiem na ruky.

Nerada prechadza okolo plotov, za ktorymi stekaju psy, boci od nich. Tam pomoze, ked sa trosku rozbehnem, vtedy celkom drzi smer, aj ked v strese je aj tak. Ale neviem, ci to ona nevnima tak, ze vlastne pred tym strachom utekame. :nwm:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Panický útek

Poslaťod Silvuch » Pia 24.06.2011 11:14

wer pamatas na Tinu a jej panicke uteky? Ona sa v lese proste stocila, ze ide domov, alebo na hradzi zastavila, ze dalej nemieni ist.. Ist za nou, utekala predomnou, s tym, ze ma v dialke cakala a nechavala si odstup...

aby si nezvykla, ze si moze ist domov len tak, ked si zmysli, tak som ju (v ramci bezpecnosti a moznosti) vzdy bud cakala, kym sa fena uraci ku mne prist, alebo isla nie smerom domov, ani nie smerom k "nebezpecenstvu" ale tak bokom, nech v buducnosti zas nevymysla... po dlhsej dobe sa uz v lese domov neotacala, dokonca aj ked buchli pirata, neutekala panicky vzdusnou ciarou rovno domov cez vsetky krizovatky, ale drzala sa pri mne.. bolo to vsak casovo narocne. a uplne vtipne spominam na dobu, kde tvrdohlavo sedia dve postavy daleko od seba, kto prvy ku komu pride.. :heh:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik