problematicka fenka

Sem píšte vaše rady a nápady.

problematicka fenka

Poslaťod 23martinko23 » Pon 09.06.2008 21:12

Ahojte :jupi: , Našiel som fenku - kríženca, podľa veta je mladá. Potreboval by som poradiť pri výchove. Nieje to môj prvý pes ale pri tejto som v koncoch. Je to tvrdohlavé ako mulica. Je to pravdepodobne kríženec polovného plemena s niečim...
Vyžiera :kak: a čokolvek čo nájde, rozkúsava veci, pri prejave radosti sa počúra( pri mojom príchode domov) ale pri tom kedykoľvek si ju zavolám tak sa bojí prísť a blíži sa ku mne od chrbta. Netuším čo s ňou bolo predtým, ale keď som ju našiel bola špinavá, doráňaná (chrasty na krku, hlave). Poradí mi prosím niekto ako na ňu? Fyzické tresty by som nerád, ale zvýšený hlas nepomáha. :sos: :bum:
Obrázok
23martinko23
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7

Re: problematicka fenka

Poslaťod Kača » Pon 09.06.2008 21:15

ani hlas nezvyšuj... nie.. práve naopak, za každý pohľad smerom k tebe ju odmeň.. a nešetri chválou.. keď bude robiť zle, radšej prísne zakáž(nekrič) a ignoruj.. zato veľa chváľ...

Máš aj photo?:) :foto:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: problematicka fenka

Poslaťod LadyTrixiKe » Pon 09.06.2008 21:20

vonku ju veči na vodítku aby si vedel zabrániť tomu keď chce niečo zožrať (trhnutím vodítka) ... skús si ju získať kľudnými hrami , kŕmením z ruky, hladkaním (keď sa bojí dotyku tak ju pri pohladení ukľudňuj tichým hlasom) pri privolávaní hovor vždy s radosťou a úsmevom ... a zvyšuj hlas len keď je najhoršie keď ťa napr. kusne (v čo dosť pochybujem)... skús sa ju najprv získať a až potom dať poriadnu výchovu ... bohvie čo sa dialo keď bola vonku musí zistiť že je doma a má tu svoju oporu až potom bude schopná prijať nové podnety ... neviem či má nejaké svoje miestečko ak nie tak jej ho zrob najlepšie niekde v prítmy ale tak aby videla čo sa deje v rodine a tam ju nikdy neotravujte keď tam zalezie nechajte ju odpočinúŤ ... ona sama príde keď bude pripravená
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Re: problematicka fenka

Poslaťod zeane » Pon 09.06.2008 21:51

máme tu pár dobrých - povedala by som - psích vychovávateľov. Veľmi rýchlo ma napadli hanka, bin ladin, kaca a rea. Skús niektorého z nich kontaktovať mailom, nečakala by som kým sa ozvú sami, aj keď dúfam, že túto tému ešte dneska niektorý nájde.
Vyzerá že si dostal veľmi ublíženú psiu dušičku - budeš potrebovať kus trpezlivosti, kým ti (podľa toho čo píšeš) bude dôverovať a bude chcieť byť s tebou. Netrúfam si príliš sa rozpísať, ale predsa: nekrič na ňu, určite veľké nie fyzickým trestom, venči na stopovačke, ale ani keď nebude chcieť prísť určite netrhaj vodítkom - pomaly si ju pritiahni. Nesiahaj na ňu zhora. Čo ešte - napadá ma, keď ju privolávaš, nepozeraj sa na ňu priamo, radšej odvráť hlavu a kontroluj ju kútikom oka. Skús taký medzipsí signál - olízni sa. Alebo ešte lepšie - nahlas zívni. Sadni si k nej (doma a len vy dvaja, nikto ďalší) na zem aby si ju príliš neprevyšoval a ostentatívne si ju nevšímaj - totálne ju ignoruj, občas zívni, alebo si oblizni "ňufák". Pekne pomaly na ňu a určo to zvládnete. :jop:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: problematicka fenka

Poslaťod Hanka 1 » Pon 09.06.2008 22:19

Martinko,

prosím tě, vysvětli mi, za co že jí to vlastně chceš trestat???? Prosím tě, přemýšlej o tom. Protože když jsem četla tvůj příspěvek, máš doma prostě DEPRIVANTA s velkým D. Se vším všudy. Poděkuj Bohu a té čubině, že budeš mít vysokou pejskařskou doma a na tresty zapomeň. Na hodně, hodně dlouhou dobu.
Vezmem to po pořadě. Jen chci upozornit na to, že po netu píšu svůj názor a určité zkušenosti s takovými pejsky, ale nemůžu tvrdit ani ti zaručit, že pasují na tu tvojí čubinku. To bychom se museli vidět v reálu.

Ona není tvrdohlavá jako mula. Ona neměla asi nikdy možnost komunikovat s člověkěm. Nezná lidská gesta, výrazy tváře, povely, intonaci, prostě nic. To jí musíš naučit a to chce velkou trpělivost. Až pochopí, co po ní žádáš, udělá to. Připrav se na to, že budeš muset dlouho a trpělivě vysvětlovat a radit jí se splněním požadavků. To znamená, že pro každou činnost najdeš jedno slovo, které budeš používat. Řekni jméno fenky, ten povel, pak si v duchu řekni "jednadvacet" a poraď jí pro ní příjemným a nestresujícím způsobem s jeho splněním. Pochval pohlazením, úsměvem, vlídností, slovem, ale ne moc bouřlivě, abys jí nerozhodil. Až pochopí, vyhoví ti.

To, že chodí za tebe a ne před tebe, je normální u bázlivých a nejistých psů. Můžeš tomu pomoct tak, že jí budeš sledovat periferním viděním, nebudeš se k ní stavět obličejem, ale ramenem. Pokud i tak bude váhat s příchodem, můžeš pomalu od ní trošku otočit hlavu a dát si stejně pomalu bradu na prsa, jako bys sklopil trošku hlavu. Sedni si na bobek. Nikdy nedělej krok směrem k ní. Ona se naučí přijít. Když bude v tvém dosahu, jemně jí pohlaď, a jestli je žravá, dej jí něco, co má ráda. Ale přivolání nestav na pamlscích, ale na důvěře.

Věci rozkousává proto, že je ve stresu z tvého odchodu - bojí se, že se nevrátíš. Zkus jí před odchodem hodně unavit třeba dlouhou procházkou nebo nějakou hrou. Nikdy se s ní neluč, prostě normálně odejdi. Stejně tak se s ní moc po příchodu nevítej. Když budete spolu, vezmi si do ruky nějakou věc, kterou může rozkousat (pozor na to, aby to nebyla třeba bota nebo hadr z látky, kterou máte doma) a hraj si s tím. Až se o to ona začne zajímat, ukliď to a nedávej jí to. Před odchodem si s tím zase trošku pohraj a pak to někde v jejím dosahu "zapomeň". Ona by se tomu měla věnovat místo ničení bytu. Ale tohle je běh na hodně dlouhou trať.

Jinak - měj prosím velkou trpělivost, buď sám v klidu a v pohodě a tenhle pocit se jí snaž předat. Nikdy jí nelituj ani nemluv chlácholivým nebo lítostivým tónem. Naopak jí dopřej, aby se mohla opřít o tvůj klid a suverenitu.

Na tresty se vykašli. Nemáš jí za co trrestat, ona nemůže za to, že jí zatím nikdo nic pořádného nenaučil.

To, že se počůrá, když tě vítá, to není proto, že by nebyla čistotná, ale proto, že je nervák a přetočí se a pak ani neví, že čůrá. Uber hodně na emocích při vítání, nabídni jí třeba hračku nebo něco a jdi s ní hned ven. Pokud bydlíš tak, že by se mohla počůrat po cestě, jdi ven rychle a případně, pokud jde, choď i ve výtahu třeba jen dokola. Dokud se nezastaví, nevyčůrá se.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: problematicka fenka

Poslaťod Sunny » Pon 09.06.2008 23:13

Fotečky fenky sú tu:
http://www.moncici.estranky.cz/fotoalbu ... ne/najduch
Dávala som ju sem na fórum do Straty a nálezy - ale nakoniec si ju nechal nálezca :smile:
Z môjho pohľadu ešte doplním - Myja sa naňho veľmi naviazala od prvého dňa. Žiarlivo si ho strážila aj pred ostatnými psami - okrem Rity (jeho vlčiačky), tú akceptovala. Teraz mám pocit, že sa to už trochu ukľudnilo, ale stále si ho jedným okom stráži. Žravá je hodne, na maškrtky funguje, na hračky ani aportíky moc nie, nechce sa ani naťahovať o hračku.
Vysoká psia škola to určite bude - ja som si tou školou prešla pred necelými 2 rokmi (Monča je taky z ulice) a dalo mi to hodne. Niečo skúsim s výchovou pomôcť aj ja - ale viac hláv viac vie :smile:

A z mojich skúseností - pozitívna motivácia, čiže výcvik formou "odmeňovanie za dobré", nie "trestanie za zlé". Pes musí začať veriť, to je najdôležitejšie. Pristupovať k nemu ako ku šteňaťu, ako keby nič nevedel a všetko treba pomaly postupne učiť. Neočakávať od neho nič, ale tešiť sa z každého maličkého pokroku. A vyhýbať sa možným konfliktným situáciám - kde by mohol byť problém, radšej na vodítku a pod. Fyzické tresty v žiadnom prípade, stačí jasný, rázny povel, nazvyšovať hlas. Dá to hodne roboty - hlavne sám na sebe - ale výsledok stojí za to :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: problematicka fenka

Poslaťod rea » Pon 09.06.2008 23:40

Martinko prestaň sa na fenku hnevať, nie je tvrdohlavá, ako mulica preto, že chce, ale preto, že jednoducho musí. Teba má na to, aby si jej vysvetlil, že nemusí a na to, aby si jej vysvetlil, ako to bude pre vás oboch lepšie a krajšie. Hanka ti napísala veľmi užitočné rady. Priprav sa na to, že fenke budeš musieť veľmi veľa vysvetľovať a na to, aby si to mohol urobiť, si budeš musieť vytvárať podmienky ty. Nevysvetľuj si jej žiarlivosť láskou (aj keď iste ťa má rada tak, ako to len dokáže), často to býva práve ten strach. Strach o niečo, alebo z niečoho takéhoto psíka vlastne riadi vo všetkom. Ty za ním musíš urobiť hrubú čiaru, u teba sa už báť nemusí, len jej to musíš vysvetliť a zaručiť.
Sunny, prosím, neskúšajte. U takýchto psov sa neskúša, tam treba vedieť. Viac hláv často viac vie, ale občas viac hláv robí väčší chaos a to fenke neprospeje. Podľa fotiek má fenka v sebe chuť a elán, to je základ, ale aj klbko nervov a to je na tom to ťažké.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: problematicka fenka

Poslaťod Sunny » Uto 10.06.2008 8:56

Strach o niečo, alebo z niečoho takéhoto psíka vlastne riadi vo všetkom.

Toho strachu je tam hodne. Stačí prudší pohyb rukou :ua:
Viac hláv často viac vie, ale občas viac hláv robí väčší chaos a to fenke neprospeje.

Viac hláv pri cvičení v žiadnom prípade, to by jej naozaj nepomohlo. Ale viac hláv môže pomôcť pri "vycvičení majiteľa" :no:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: problematicka fenka

Poslaťod Hanka 1 » Uto 10.06.2008 9:48

Ještě bych k tomu chtěla dodat, že je dobré jí dát široký nestahovací obojek a na něj připnout i pro doma vodítko přiměřené její velikosti. Je nutné počítat i s vahou karabiny. To vodítko v žádném případě nesmí sloužit jako trestací nebo něco takového, na škubání a takové věci. Slouží jako navigační pomůcka pro pejska, kterou mu vysvětlíš, co po něm chceš. Přiměřeně chválit už za náznak spolupráce by mělo být samozřejmostí. U takovýchto pejsků výborně funguje intonační navigace. Když pejsek dělá, co má, hlas jde do spokojeného, pozitivního tónu. Pokud pejsek dělá něco, co nechceš, změníš intonaci. Ale jak říkám, velmi opatrně, je to deprivant. Abys jí od sebe nevyhnal nebo jí moc nevyděsil.

S těmi "ráznými povely" absolutně nesouhlasím. Představ si, že na tebe mluví někdo korejsky. Něco ti řekne, ty absolutně netušíš, co by to mohlo být. A nemá to nic společného s tím, jestli to vysloví normálně nebo ti dá rázný povel - pořád víš pendrek. (tuhle zkušenost mám za sebou při výuce bojového umění, kdy mistr byl Korejec. domluvili jsme se, protože chtěly obě strany a on uměl výborně požadavek předvést a případně nám s ním mechanicky pomoci a dovysvětlit ho. kdy by na nás tehdy štěkal "rázné povely", asi bychom z tělocvičny odešli naštvaní a otrávení).

Bude důležité jí vždycky z nežádoucí činnosti převést na činnost dovolenou. Právě v tom správném vysvětlování je to všechno schované.

Učení na pamlsky nebo na hračku, k tomu se moc nepřikláním. Občas pamlsek určitě ano, pokud má zájem o hru, tak i hračku, ale není dobré na tom výuku a výchovu stavět. Pamlsek ti pomůže s vysvětlením, ale jeho pomocí nezískáš ani psovu důvěru ani respekt.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: problematicka fenka

Poslaťod Sunny » Uto 10.06.2008 10:06

S těmi "ráznými povely" absolutně nesouhlasím

Rázny povel (nie zhúknutie) som konkrétne myslela napr. "fuj" na nežiadúcu činnosť - kúsanie vecí doma, žranie niečoho vonku... Proste veci, ktoré nesmie. Nie "ku mne" a podobné. Ako inak by sa dalo odlíšiť nežiaduce správanie?
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: problematicka fenka

Poslaťod Silwuska » Uto 10.06.2008 10:16

Neziaduce spravanie mozes prave u bazliveho psika zastavit prikazom, nie zakazom... :smile: cize ked vonku poziera houienko, mat pesa jednoznacne zaisteneho (flexa, stopka) a povelom ku mne od humusu odtiahnut...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: problematicka fenka

Poslaťod rybicka » Uto 10.06.2008 10:42

My sme bojazlivu fenocku riesili tak 2 roky nas5. Bala sa prudkych pohybov, cohokolvek v ruke, ludi, zvierat, kazdej nezvycajnej veci, co sa hybala...na nas sme ju navykali tak, ze sme si sadli na zem a rozpravali sme sa medzi sebou(ju sme si vobec nevsimali) a ona po nejakom case zacala byt zvedava, ze kto sme co zac...den po dni sme to opakovali, potom uz aj s jedlom, ze som napr. jedla a zvysok co mi zostal som polozila tak meter odo mna a prisla, schmatla a odbehla...po par dnoch to zozrala u mna, za nejaky cas sa u zrania nechala aj pohladkat-a stale sme sa na nu akoby ani nepozreli, len sme sa my medzi sebou rozpravali. Ked to vyslo so zradlom, ze si nakoniec zobrala aj z ruky, skusali sme to iste s predmetmi. Videla nieco v ruke utiekla, ja som to polozila na zem, sadla som si 2 metre od toho a zase sme sa rozpravali a ju si "nevsimali". postupne sme predmet priblizovali(a teraz okolo nej mozeme zametat, vrcat kosackou, rezat drevo...) trvalo rok, nez sme ju vsetko postupne naucili-k tomu sme postupne zacali pridavat poslusnost a teraz je to najvacsi kamarat so vsetkymi ludmi a zvieratami, vsetko preskumava, v trave skace za kazdym chrobacikom....no pojasenec velky....ale ta trpezlivost je tam najdolezitejsia.
Obrázok
rybicka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 659
Bydlisko: Skalica

Re: problematicka fenka

Poslaťod Silwuska » Uto 10.06.2008 10:43

Rybicka to takto sa chovalo vase steniatko??? :oo: ci co to bolo za psaka??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: problematicka fenka

Poslaťod Mackie » Uto 10.06.2008 10:46

este k tomu pocuraniu sa pri vitani.. ked je to mlady psik, tak to moze byt aj fyziologicke, to sa spravi ;) (u nas nepomohlo ani vycuranie tesne pred vitanim :lol: )
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: problematicka fenka

Poslaťod Amaguk » Uto 10.06.2008 11:29

Silwuska píše:Rybicka to takto sa chovalo vase steniatko??? :oo: ci co to bolo za psaka??


pocitam, ze ta vlkodavka :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik